مربیان آموزش خانگی چه ویژگی هایی دارند؟

ویژگی های مربیان آ»وزش خانگی
خلاصه آنچه در این مطلب خواهید خواند
مربیان کودک افرادی هستند که یک محیط یادگیری امن و تعاملی را برای کودکان ایجاد می‌کنند، محیطی که در آن کودکان مهارتهای اجتماعی و عزت نفس را در خود پرورش می‌دهند و به یادگیرندگان مادام العمر تبدیل می‌شوند و مربیان این آموزش را به یکی از مهم‌ترین و با ارزش‌ترین مشاغل در دنیا تبدیل می‌کنند.

مربیان آموزش خانگی 

مربیان آموزش خانگی یا معلم هوم اسکول یا آموزش در خانه، یک گزینه به سرعت در حال رشد برای تمام علاقه‌مندان به گزینه‌های آموزشی مکمل و جایگزین است. در حالی که یافتن اعداد دقیق ممکن است دشوار باشد اما گزارشها و آمار ارائه شده از کشورهای مختلف نشان دهنده افزایش تعداد کودکانی است که در خانه آموزش می‌بینند. معلمان هوم اسکول اغلب کمتر از اساتید رسمی یا معلمان مدارس دولتی یا خصوصی هستند. با این حال، یک محیط کاری آرام تر و محیطی که تقریباً منحصراً با دانش آموزان سروکار دارد، ممکن است دلیل قانع کننده ای برای انتخاب این مسیر شغلی برای آنها باشد.

یک مربی آموزش در خانه، اغلب معلم اصلی گروه کوچکی از دانش آموزان است. بسیاری از موقعیت‌ها به صورت پاره وقت هستند و والدین آموزشهای اولیه را به کودکان خود ارائه می‌دهند و معلمان را برای موضوعات خاص استخدام می‌کنند. اگر مادر یا پدر وقت کافی برای مربیگری در خانه را نداشته باشند، ممکن است معلم مدرسه خانگی را برای ایفای این نقش استخدام کنند.

   مطلب مرتبط : ویژگی‌های والدین هوم اسکول

بعضی از خانواده ها معلم خانگی را به عنوان مسئول برنامه ریزی درسی، توسعه برنامه درسی، درجه بندی، تهیه نمونه کارها، حمل و نقل، آماده سازی غذا و هر کار روزانه دیگری که برای سالم نگه داشتن فرزندانشان و تمرکز بر یادگیری آنها لازم است، درنظر می‌گیرند در حالی که برخی دیگر از والدین ممکن است فقط به آموزش تخصص‌ها به فرزندانشان در کلاس نیاز داشته باشند. موارد محدودی نیز وجود دارند که بسیاری از معلمان مدارس خانگی نقش مربی و ارائه دهنده مراقبت از کودکان را در یک شغل ترکیب می‌کنند.

ویژگی های مربیان آ»وزش خانگی
مربیان آموزش خانگی، اغلب معلم اصلی گروه کوچکی از دانش آموزان هستند که در بسیاری از موقعیت‌ها به صورت پاره وقت هستند. والدین آموزشهای اولیه را به کودکان خود ارائه می‌دهند و معلمان را برای موضوعات خاص استخدام می‌کنند.

مربیان و نقش آنها در رشد کودک

مربیان کودک افرادی هستند که یک محیط یادگیری امن و تعاملی را برای کودکان ایجاد می‌کنند، محیطی که در آن کودکان مهارتهای اجتماعی را توسعه می‌دهند، عزت نفس را در خود پرورش می‌دهند و به یادگیرندگان مادام العمر تبدیل می‌شوند و مربیان این آموزش را به یکی از مهم‌ترین و با ارزش‌ترین مشاغل در دنیا تبدیل می‌کنند.

ویژگی های مربیان آ»وزش خانگی
مربیان کودک افرادی هستند که یک محیط یادگیری امن و تعاملی را برای کودکان ایجاد می‌کنند، محیطی که در آن کودکان مهارتهای اجتماعی را توسعه می‌دهند، عزت نفس را در خود پرورش می‌دهند و به یادگیرندگان مادام العمر تبدیل می‌شوند

 

آیا به دنبال وقت گذراندن با کودکان و آموزش به آنها هستید؟

اگر می‌خواهید یک مربی دوران کودکی شوید، صبر، ارتباط و عشق به کودکان خردسال تنها تعدادی از ویژگی‌هایی است که به آنها نیاز دارید. بچه‌های خردسال یک مایل در دقیقه حرکت می‌کنند، همیشه بهترین شنوندگان نیستند و تقریباً همه چیز را طوری می‌آموزند که انگار کاملاً جدید است.

شما ممکن است اولین فرد بزرگسال خارج از خانواده آنها باشید که آنها با شما تعامل دارند. این مسئولیت زیادی است! اما ممکن است در حال حاضر ویژگی‌های زیادی داشته باشید که از شما یک مربی عالی دوران کودکی می‌سازد و نتایجی برای شما به همراه می‌آورد که بسیار عالی هستند. علاوه بر لبخند، آغوش و ستایش طرفداران کوچک خود، می‌توانید با خرد و دانشی که آموزش می‌دهید، درس‌های اخلاقی که می‌آموزید و الگوی بزرگی که می‌دهید آینده را لمس کنید.

ویژگی های مربیان آ»وزش خانگی
اگر می‌خواهید یک مربی دوران کودکی شوید، صبر، ارتباط و عشق به کودکان خردسال تنها تعدادی از ویژگی‌هایی است که به آنها نیاز دارید.

برای مربی کودک شدن چه ویژگی‌هایی را باید داشته باشید؟

به معلمانی فکر کنید که هنوز از دوران کودکی خود به خوبی از آنها یاد می‌کنید. چه چیزی آنها را از معلمانی که دیگر هرگز نمی‌خواهید آنها را ببینید متمایز می‌کند؟ تدریس کار ساده ای نیست و همه از ویژگی‌های معلم خوب بودن برخوردار نیستند، اما برخی از ویژگی‌های اساسی در همه معلمان خوب مشترک است. اگر بچه‌ها را دوست دارید و می‌خواهید در زندگی آن‌ها تغییر ایجاد کنید، آموزش در دوران کودکی به شما این امکان را می‌دهد که از ابتدای همه چیز شروع کنید. شما کدام یک از این ویژگی های مهم را دارید؟

اشتیاق به تدریس

هر کسی که به آموزش و تعلیم علاقه دارد وارد این نقش می‌شود زیرا نمی‌تواند کار دیگری را برای خود تصور کند، این افراد برای تدریس به دنیا آمدند. تو هم همین احساس را داری؟ اگر در مورد کار و مسئولیت آموزش به یادگیرندگان و دانش آموزان کم سن و سال هیجان زده نیستید، ممکن است لازم باشد مسیر شغلی دیگری پیدا کنید.

ویژگی های مربیان آ»وزش خانگی
اگر بچه‌ها را دوست دارید و می‌خواهید در زندگی آن‌ها تغییر ایجاد کنید، آموزش در دوران کودکی به شما این امکان را می‌دهد که از ابتدای همه چیز شروع کنید.

عشق به کودکان خردسال

بچه‌های کوچک نمی‌توانند بند کفش‌هایشان را ببندند یا زیپ کاپشن‌هایشان را ببندند یا آنطور که بچه‌های چند سال بزرگ‌تر می‌توانند مسائل را تحلیل و استدلال کنند. اما آنها بسیار ناز و دوست داشتنی هستند! اگر می‌خواهید آینده آن‌ها را شکل دهید، باید گروه سنی و شخصیت‌های بسیار متفاوتی را که احتمالاً با آنها روبرو می‌شوید دوست داشته باشید.

مهربانی

شاید مهمترین ویژگی یک معلم خوب مهربانی باشد. هیچ چیز به اندازه بزرگسالی که بهترینهای خود را در دل دارد از کودکی استقبال نمی‌کند. به من اعتماد کنید یک کودک می‌تواند یک بزرگسال تقلبی را در یک مایل دورتر تشخیص دهد، پس صادق باشید و مهربان باشید. راهی جز دل دانش آموزان مدرسه خانگی شما وجود ندارد.

صبر

بچه‌های کوچک پر از کنجکاوی و هیجان و مشتاق یادگیری، لمس کردن و انجام دادن، می‌توانند بدون مقدمه و از روی احساس دست به کاری بزنند، رفتارهای هیجانی داشته باشند و در عین حال واکنش‌پذیر باشند و نسبت به رفتار شما به عنوان مربی خانگی عکس العمل مثبت یا منفی داشته باشند. به همین دلیل است که برای بزرگسالانی که در زندگی آنها حضور دارند، بسیار مهم است علاوه بر اینکه صبور و آرام باشند از درک بالایی نیز برخوردار باشند. شما باید درک کنید که کودکان تحت مراقبت شما ممکن است همیشه آنچه را که مناسب است متوجه نشوند. این به شما بستگی دارد که به آنها آموزش دهید، راه را به آنها نشان دهید و زمان و توجه دور از شتاب و عجله خود را به آنها اختصاص دهید.

ویژگی های مربیان آ»وزش خانگی
یک معلم خوب به طور منظم از دانش آموزان خود نظرات دریافت می‌کند و در واقع به آنچه آنها می‌گویند گوش می‌دهد.

گوش دادن به کودکان

بیشتر بزرگسالان وانمود می‌کنند که به حرفهای کودکان گوش می‌دهند اما وقت نمی‌گذارند تا واقعاً به آنچه دانش آموز می‌خواهد بگوید گوش دهند. از سوی دیگر، یک معلم خوب به طور منظم از دانش آموزان خود نظرات دریافت می‌کند و در واقع به آنچه آنها می‌گویند گوش می‌دهد. هنگامی که آنها مشکلات را درک می‌کنند، سعی می‌کنند آنها را برای دانش آموزان خود حل کنند. این چیزی است که آنها را از سایر معلمان متمایز می‌کند.

مراقبت و شفقت

کودکان نیاز به پرورش، مهربانی و عشق دارند. برای جلب اعتماد و توجه آنها باید صمیمی و صمیمی باشید. شما باید به کل فرد و تمامی ابعاد شخصیتی او اهمیت دهید و موانعی را که ممکن است در زندگی روزمره خود با آنها روبرو شوند را درک کنید، چه این موانع یا چالشها در زمان بازی و در تعامل با دوستانشان اتفاق بیفتند و چه مسائلی که در خانه و در ارتباط با والدینشان رخ می‌دهد.

انعطاف پذیری

ممکن است روز خود را با یک برنامه کاملاً تدوین شده آغاز کنید و سپس توسط دانش آموزان خود کاملاً از مسیر خارج شوید و این اتفاق می‌تواند به یک رویداد عادی در زندگی شما تبدیل شود. این کودکان دوست داشتنی، هنوز در حال رشد و توسعه هستند و گاهی اوقات طبق برنامه خود و آن‌طور که مایل هستند عمل می‌کنند. مهم است که شما علاوه بر اینکه یک برنامه‌ریز متفکر و سازماندهی شده باشید، برای تغییر برنامه‌ها و خارج شدن از روال در هر لحظه نیز تمایل نشان دهید و برای آن آماده باشید.

ویژگی های مربیان آ»وزش خانگی
انعطاف پذیری، یکی از ویژگیهای مطلوب مربیان آموزش خانگی است

همدلی

تصور کنید کوچک و ترسیده باشید؟ مدت زیادی از کودکی شما می‌گذرد، اما باید بتوانید با آن بچه‌های کوچک و احساسات عاطفی بزرگ آنها همدردی کنید.

خلاقیت

آموزش این گروه سنی نیاز به آرامش با هنر و صنایع دستی، قصه گویی، ورزش و بازی‌های آموزشی دارد. مهم است که ایده‌های تازه و دست نخورده‌ای داشته باشید و فعالیتهای جدیدی را امتحان کنید تا دانش آموزان خود و بازه‌های توجه کوتاه آنها را درگیر نگه دارید.

سازماندهی

کودکان خردسال بر اساس ساختار و قابلیت پیش بینی رشد می‌کنند. سازماندهی خوب به شما کمک می‌کند تا چند کار را انجام دهید، همزمان به نیازهای رقابتی پاسخ دهید و ساختاری داشته باشید که کارها را به خوبی اجرا کند. برای تقویت مهارتهای سازمانی خود، از تقویم‌ها، برنامه‌ها و ابزارهایی که می‌توانید استفاده کنید تا زندگی شما و دانش‌آموزانتان را آسان‌تر کند.

ویژگی های مربیان آ»وزش خانگی
مربیان آموزش در خانه و توجه به ارتباط خوب با کودکان 

مهارتهای ارتباطی

شما ممکن است ارتباط خوبی با افراد هم سن و سال خود داشته باشید، اما در مورد کودکان چگونه هستید؟ این نیاز به مهارتهای شنیداری قوی و توانایی بیان منظورتان به گونه‌ای است که آنها متوجه شوند. همچنین باید هنگام صحبت با والدین، همکاران و . . . ، نوع و روش ارتباطی را در جهت ارتباط بهتر و مطلوب‌تر تغییر دهید.

فداکاری

شغل شما به واسطه تاثیر زیادی که بر کودکان می‌گذارید با مسئولیت و پاداش زیادی همراه خواهد بود. اگر زمانی که خود را وقف کمک به کودکان خردسال در انطباق، یادگیری و رشد می‌کنید با تمام وجود حضور داشته باشید، موثر و موفق خواهید بود.

تشویق

برخی از معلمان می‌خواهند به کودکان آموزش دهند و کلاس را ترک کنند، برخی دیگر می‌خواهند آنها را امتحان کنند تا زمانی که نتوانند پاسخ درست را بدهند. تعداد بسیار کمی هستند که با ارائه راه حل‌های ممکن، کودکان را تشویق می‌کنند تا با مشکلات روبرو شوند. آنها روحیه کودکان را تقویت می‌کنند و با دادن توانایی حمله به مشکلات و حل آنها به کودکان در ایجاد اعتماد به نفس کمک می‌کنند. این تشویق ملایم و مداوم نقش زیادی در رشد کودکان دارد و در شخصیت آنها منعکس می‌شود.

 

 

 

 

 

  مطالبی که می‌تواند برای شما مفید باشد :

  راهنمای سریع هوم اسکول

  مربیان و ایجاد انگیزه در دانش آموزان

  محیط یادگیری مثبت برای کودکان

  والدین و علاقه‌مندی به آموزش خانگی فرزندان

 

زمان تقریبی مطالعه: 7 دقیقه
دسترسی سریع