برنامه ریزی برای هوم اسکول

برنامه ریزی برای هوم اسکول
خلاصه آنچه در این مطلب خواهید خواند
چه تازه وارد سیستم آموزش در خانه شده باشید و چه چندین سال است که در خانه درس می‌خوانید، برنامه ریزی درسی برای سال تحصیلی سنگ بنای آموزش در خانه یا هوم اسکول است. حتی اگر قصد دارید از برنامه درسی آنلاین مدرسه در خانه استفاده کنید، باز هم نیاز به تحقیق و برنامه ریزی اولیه دارد.

چگونه برنامه درسی مدرسه خانگی خود را برنامه ریزی کنید

چه تازه وارد سیستم آموزش در خانه شده باشید و چه چندین سال است که در خانه درس می‌خوانید، برنامه ریزی درسی برای سال تحصیلی سنگ بنای آموزش در خانه یا هوم اسکول است. حتی اگر قصد دارید از برنامه درسی آنلاین مدرسه در خانه استفاده کنید، باز هم نیاز به تحقیق و برنامه ریزی اولیه دارد.

اگر هرگز برنامه خود را برای تدریس در خانه ایجاد نکرده‌اید، این می‌تواند کاری طاقت فرسا و دلهره‌آور به نظر برسد. اما وقت گذاشتن برای شخصی سازی برنامه درسی که برای آموزش و یادگیری فرزندان خود استفاده خواهید کرد، می‌تواند تجربه آموزش در خانه را برای فرزندانتان معنادارتر و فردی تر کند. بنابراین، اگر قصد دارید به مدرسه خانگی بروید، در اینجا مواردی وجود دارد که باید در نظر بگیرید تا تصمیم بگیرید که فرزندانتان در مسیر آموزش و یادگیری چه چیزی یاد بگیرند.

برنامه ریزی برای هوم اسکول
برنامه ریزی درسی برای سال تحصیلی سنگ بنای آموزش در خانه یا هوم اسکول است.

اهدافتان را تعیین کنید

هر برنامه خوب با مجموعه‌ای از اهداف و مقاصد شروع می‌شود مانند مواردی که می‌خواهید در طول سال تحصیلی به آنها برسید. البته لازم نیست که فهرست جامعی برای آنها تنظیم کنید و با در نظر گرفتن موارد ساده‌تر می‌توان آن را به خوبی تنظیم کرد. اما دانستن اینکه امیدوارید به چه چیزی برسید یا می‌خواهید فرزندتان به چه نقاط عطفی دست یابد، پایه و اساس برنامه آموزش خانگی شما خواهد بود.

به همین دلیل، مهم است که بنشینید و فکر کنید نه تنها می‌خواهید فرزندانتان بر چه مهارت‌هایی مسلط شوند، بلکه به اهدافی که امیدوارید به آنها دست پیدا کنید نیز فکر کنید. این فرآیند نه تنها به شما کمک می کند تا برنامه درسی مدرسه خانگی خود را بسازید، بلکه راهی برای اندازه گیری نتایج به شما ارائه می‌دهد. به علاوه داشتن اهداف مدرسه خانگی به شما و فرزندانتان کمک می‌کند در طول سال تحصیلی در مسیر مشخص و از قبل برنامه ریزی شده خود بمانید.

برنامه ریزی برای هوم اسکول
هر برنامه خوب با مجموعه‌ای از اهداف و مقاصد شروع می‌شود مانند مواردی که می‌خواهید در طول سال تحصیلی به آنها برسید.

درخواست مشاوره

اگر در آموزش خانگی تازه کار هستید، مهم است که با افرادی که تجربه آموزش در خانه را دارند صحبت کنید. انجام این کار می‌تواند در زمان و انرژی شما صرفه جویی کند به خصوص به این دلیل که می‌تواند شما را از برنامه های درسی یا برنامه‌هایی که استفاده از آنها چالش برانگیز یا بی اثر بوده است، دور کند.

آنها همچنین ممکن است بتوانند منابع و پیشنهاداتی را در اختیار شما قرار دهند که در غیر این صورت برای یافتن آنها مجبور خواهید بود ساعت‌ها صرف تحقیق کنید. ارتباط با خانواده‌هایی که در سیستم هوم اسکول فعال هستند نه تنها تجربه شما را غنی‌تر می‌کنند و فرصتهای بیشتری برای اجتماعی شدن فراهم می‌کنند، بلکه حمایت و تشویق زیادی که شما به آن نیاز دارید را نیز به شما اضافه می‌کنند.

برنامه ریزی برای هوم اسکول
اگر در آموزش خانگی تازه کار هستید، مهم است که با افرادی که تجربه آموزش در خانه را دارند صحبت کنید. انجام این کار می‌تواند در زمان و انرژی شما صرفه جویی کند.

از کوچک شروع کنید

اگر این اولین باری است که برنامه درسی خود را آماده می‌کنید، اکثر والدین مدارس خانگی توصیه می‌کنند که از کوچک شروع کنید. با یک موضوع و ترجیحا با موضوعی که در آن قوی هستید شروع کنید و از آنجا پیش بروید. همچنین، مطمئن شوید که در برنامه ریزی خود به اندازه کافی انعطاف پذیر باشید و در مقابل میل به جزئیات بیش از حد و سفت و سخت بودن مقاومت کنید.

زیبایی آموزش در خانه این است که می‌توانید با سرعتی حرکت کنید که برای شما و فرزندانتان راحت باشد. چیزهایی وجود دارد که فرزندان شما فوراً آنها را درک می‌کنند و شما می‌توانید به سرعت از آنها عبور کنید و موارد دیگری وجود دارد که می‌خواهید زمان بیشتری را روی آنها صرف کنید به خصوص اگر موضوعی باشد که فرزند شما می‌خواهد بیشتر درباره آن بداند.

برنامه ریزی برای هوم اسکول
زیبایی آموزش در خانه این است که می‌توانید با سرعتی حرکت کنید که برای شما و فرزندانتان راحت باشد. چیزهایی وجود دارد که فرزندان شما فوراً آنها را درک می‌کنند و شما می‌توانید به سرعت از آنها عبور کنید.

با بچه های خود صحبت کنید

به یاد داشته باشید که آموزش در خانه به فرزندان شما در هنگام یادگیری استقلال می‌دهد و باعث رشد ذهنی آنها می‌شود. بنابراین حتماً با آنها در مورد آنچه می‌خواهند یاد بگیرند صحبت کنید یا اگر ایده‌هایی در مورد اینکه محیط آموزش در خانه باید چگونه باشد صحبت کنید.

همچنین باید دریابید که آیا موضوعات خاصی وجود دارد که به آنها علاقه دارد یا خیر. سعی کنید چیزهایی را که آنها واقعاً می‌خواهند یاد بگیرند را با هم ترکیب کنید. به عنوان مثال، اگر کودک شما شیفته زندگی دریایی است، سعی کنید یک یا دو واحد را در مورد آن موضوع ترکیب کنید و اگر فرزند شما همیشه دوست دارد در مورد برنامه نویسی کامپیوتر بیاموزد، آن را به برنامه درسی مدرسه خود اضافه کنید.

حتی ممکن است بتوانید اردوها یا کارگاه هایی را برای تکمیل عشق آنها به یادگیری رایانه پیدا کنید. نکته کلیدی این است که به فرزندان خود اجازه دهید برخی از آنچه را که در این سال تحصیلی یاد خواهند گرفت، خودشان هدایت کنند.

برنامه ریزی برای هوم اسکول
به یاد داشته باشید که آموزش در خانه به فرزندان شما در هنگام یادگیری استقلال می‌دهد و باعث رشد ذهنی آنها می‌شود. بنابراین حتماً با آنها در مورد آنچه می‌خواهند یاد بگیرند صحبت کنید.

برنامه‌های مکمل را در نظر بگیرید

برخی از والدین با هدف ایجاد برنامه درسی تمام سال از صفر شروع به کار کردند. اما برای یک دانش آموز که برای اولین بار در خانه تحصیل می‌کند، این می‌تواند بسیار طاقت‌فرسا باشد، به خصوص اگر در آخرین لحظه تصمیم ورود به سیستم مدرسه در خانه گرفته‌اید و برای آماده شدن برای سال تحصیلی عجله دارید.

برای کمک به کاهش برخی از بارهایی که تجربه می‌کنید، برنامه درسی خود را با برخی منابع خارجی تکمیل کنید. برخی از برنامه‌های آموزش خانگی آنلاین فوق‌العاده وجود دارد که بچه‌ها می‌توانند از آنها استفاده کنند و چیزهایی مانند زبان‌های خارجی، فیزیک و شیمی را آموزش می‌دهند.

همچنین می‌توانید برای کمک به آن موضوعات، یک معلم آنلاین برای فرزندتان در یک موضوع خاص مانند آمار یا حساب دیفرانسیل و انتگرال بگیرید. و برخی از تعاونی‌های مدرسه خانگی حتی برای موضوعات پیشرفته‌تر آموزش گروهی ارائه می‌کنند و هزینه می‌کنند تا یک حرفه‌ای به بچه‌هایشان در یک محیط گروهی آموزش دهد.

نکته کلیدی این است که اجازه ندهید ناآشنا بودن با موضوعی شما را از آموزش در خانه باز دارد. راه‌های خلاقانه زیادی وجود دارد که می‌توانید به فرزندانتان آموزش لازم را بدهید.

برنامه ریزی برای هوم اسکول
هر خانواده مدرسه‌ای باید فعالیت‌های فوق برنامه و سفرهای علمی را در برنامه درسی خود برنامه‌ریزی کند. بنابراین چیزهایی را انتخاب کنید که مکمل درس شما هستند و همچنین چیزهایی که فرزندانتان به آنها علاقه دارند.

برنامه ریزی برای فعالیتهای مرتبط

هر خانواده مدرسه‌ای باید فعالیت‌های فوق برنامه و سفرهای علمی را در برنامه درسی خود برنامه‌ریزی کند. بنابراین چیزهایی را انتخاب کنید که مکمل درس شما هستند و همچنین چیزهایی که فرزندانتان به آنها علاقه دارند. به عنوان مثال، اگر در این سال تحصیلی زیست‌شناسی دریایی می‌خوانید، حتماً برای سفر به آکواریوم برنامه‌ریزی کنید. همچنین ممکن است بخواهید به کارگاه های کوچکی که بچه هایتان می توانند در آکواریوم یا باغ وحش شرکت کنند نگاه کنید.

به همین ترتیب، برنامه درسی مدرسه خانگی شما باید شامل موسیقی، هنر و فعالیت بدنی باشد حتی اگر بچه های شما آنقدرها به این موضوعات علاقه مند نباشند. هدف این است که کودک خود را در معرض چیزهای مختلف قرار دهید. حتی اگر فکر می‌کنند چیزی را از قبل دوست نخواهند داشت، ممکن است پس از امتحان متوجه شوند که آن را دوست دارند و برای یادگیری آن علاقه‌مند هستند.

به عنوان مثال، اگر می خواهید فرزندتان یک یا دو بار در هفته یک فعالیت بدنی انجام دهد، به او اجازه دهید فعالیت بدنی را انتخاب کند و از فکر کردن خارج از چارچوب نترسید. فعالیت بدنی می‌تواند شامل فوتبال، والیبال و بسکتبال و همچنین شامل یوگا، تکواندو، اسب سواری، شنا، پیاده روی و موارد دیگر می‌شود. در مورد هنر و موسیقی هم همینطور است. به گزینه های پیش روی خود با خلاقیت نگاه کنید و کمی با آنها سرگرم شوید.

برنامه ریزی برای هوم اسکول
هنگامی که تصمیم گرفتید چه چیزی را به فرزندان خود آموزش دهید، باید به این فکر کنید که چه زمانی این اتفاق خواهد افتاد.

روال ایده آل خود را ترسیم کنید

هنگامی که تصمیم گرفتید چه چیزی را آموزش دهید، باید به این فکر کنید که چه زمانی این اتفاق خواهد افتاد. به عبارت دیگر، شما باید برنامه ریزی برای آموزش در منزل خود داشته باشید. برای برخی از والدین، این ممکن است به معنای اختصاص یک روز کامل به یک موضوع باشد. برای خانواده دیگری، ممکن است به معنای مسدود کردن ساعات خاصی در روز برای موضوعات مختلف باشد.

با نوشتن و روی کاغذ پیاده کردن یادداشت کنید که دوست دارید روز مدرسه خانگی شما چگونه باشد و سپس، آن را برای هفته اول یا بیشتر آزمایش کنید. اگر در طول روز همه چیز دقیقاً طبق برنامه پیش نرود، ناامید نشوید. حتی در یک محیط مدرسه سنتی، معلم برنامه درس را دقیقاً آنطور که برنامه ریزی کرده است دنبال نمی‌کند.

به جایی که ممکن است به زمان بیشتری نیاز داشته باشید توجه داشته باشید و با خیال راحت برخی از موارد اضافی را که برای خانواده شما مفید نیستند حذف کنید. در حالت ایده‌آل، تا پایان ماه اول یا بیشتر، یک برنامه روتین متناسب با نیازهای خانواده خود خواهید داشت.

برنامه ریزی برای هوم اسکول
در هوم اسکول، یادگیری فراتر از افزودن دانش به زندگی فرزندان شماست.

آموزش خدمات را اضافه کنید

یادگیری فراتر از افزودن دانش به زندگی فرزندان شماست. شما همچنین باید فرزندان خود را با شخصیت خوب مجهز کنید. در نتیجه، ممکن است بخواهید با کودکان خود در مورد اینکه چگونه می‌توانید به جامعه کمک کنید، طوفان فکری داشته باشید. حتی می‌توانید یک پروژه یادگیری خدماتی ایجاد کنید و چند درس به خدمات اجتماعی اضافه کنید.

برای مثال، اگر خانواده‌تان می‌خواهد به نیازمندان در جامعه‌ رسیدگی کند، راه‌هایی را که می‌توانید کمک کنید، بررسی کنید. کمی تحقیق کنید تا ببینید جامعه شما چه چیزهایی در دسترس دارد. سپس کار داوطلبانه را تکمیل کنید و فرزندان خود را برای کمک به مراکز مربوطه بفرستید. حتی می‌توانید از آنها بخواهید که برای جلب حمایت دوستان و همسایگان بقیه اعضای یک ویدیوی YouTube یا . . . بسازند.

یکی دیگر از گزینه های آموزش خدماتی این است که به فرزندان خود در مورد تنوع آموزش دهید. به دنبال فرصت هایی برای آنها باشید تا با گروه های اجتماعی مختلف که به موضوعات علمی، فرهنگی، اقتصادی و . . . می پردازند داوطلب شوند و دامنه اطلاعات خود را در موضوع مورد علاقه خود توسعه دهند.

نکته مهم این است که فرزندان شما نه تنها در مورد ریاضیات، علوم و زبان انگلیسی یاد می‌گیرند، بلکه در مورد دنیای اطراف خود نیز یاد می‌گیرند.

برنامه ریزی برای هوم اسکول
داشتن یک برنامه درسی تثبیت شده در آموزش خانگی به شما و فرزندانتان کمک می‌کند تا مسیری را با هدف شروع کنید.

سخن پایانی

وقتی نوبت به آموزش در خانه می رسد، داشتن یک برنامه و برنامه درسی که از آن طرح پشتیبانی می‌کند، مهم است. در واقع، داشتن یک برنامه درسی تثبیت شده به شما و فرزندانتان کمک می‌کند تا مسیری را با هدف شروع کنید. همچنین سال تحصیلی شما را با برخی تعریف‌ها و برخی نقاط شروع ارائه می‌کند.

البته پایبندی به آن برنامه دقیق الزامی نیست. این چیزی است که آموزش خانگی را برای بسیاری از خانواده ها عالی می‌کند. در هسته خود، آموزش در خانه به معنای فردی، خلاقانه و انعطاف پذیر است. بنابراین هنگام ایجاد برنامه درسی خود کمی سرگرم شوید. شگفت زده خواهید شد که ایده‌هایتان شما را به کجا خواهند برد.

 

 

 

 

 

 

   مطالبی که می تواند برای شما مفید باشد :

   راهنمای آموزش در خانه برای والدین

   ارزیابی میزان یادگیری کودکان در سیستم هوم اسکول

 

زمان تقریبی مطالعه: 8 دقیقه
دسترسی سریع