تعیین اهداف آموزشی در هوم اسکول

تعیین اهداف آموزشی در هوم اسکول
خلاصه آنچه در این مطلب خواهید خواند
سفر علمی خود در هوم اسکول را به عنوان یک سفر جاده ای تصور کنید. اهداف کوتاه مدت مانند نقاط عطفی هستند که می‌خواهید در طول مسیر ببینید، در حالی که اهداف بلند مدت مقصد نهایی شما هستند. هر دو مزایای منحصر به فردی دارند که در ترکیب با هم یک سفر کامل و غنی ایجاد می کنند.

چگونه بهترین اهداف آموزش خانگی را برای خانواده خود ایجاد کنید

تعیین اهداف آموزشی در هوم اسکول مانند داشتن یک نقشه و قطب نما زمانی است که در حال کاوش یک جنگل گسترده و ناشناخته هستید. این هیجان انگیز است و در عین حال کمی ترسناک زیرا نمی‌دانید چه چیزی در پیش است. بدون نقشه یا قطب نما، گم شدن در میان درختان آسان است و مطمئن نیستید کدام مسیر را انتخاب کنید. سفر آموزش خانه به یک کودک با نیازهای ویژه اغلب می‌تواند مانند پیمایش در این جنگل وسیع و ناشناخته باشد.درست مانند ابزارهایی که جهت و وضوح را در یک زمین بی انتها ارائه می‌دهند. با استفاده از این ابزارها می‌دانید کجا بروید و چه کاری انجام دهید. این به شما کمک می‌کند اعتماد به نفس داشته باشید و ماجراجویی را برای شما و فرزندتان بسیار سرگرم کننده‌ تر می‌کند.

بنابراین، همانطور که همه ما ماجراجویی آموزشی خود را شروع می‌کنیم، بیایید مطمئن شویم که نقشه خود را آماده کرده ایم. به این ترتیب، ما می‌توانیم با هر چالشی روبرو شویم و زمان خوبی را در کنار هم و با هم یاد بگیریم.

تعیین اهداف آموزشی در هوم اسکول
تعیین اهداف آموزشی در هوم اسکول مانند داشتن یک نقشه و قطب نما است درست مانند ابزارهایی که جهت و وضوح را در یک زمین بی انتها ارائه می‌دهند.

اهداف کوتاه مدت در مقابل اهداف بلند مدت

سفر تحصیلی خود را به عنوان یک سفر جاده ای تصور کنید. اهداف کوتاه مدت مانند نقاط عطفی هستند که می‌خواهید در طول مسیر ببینید، در حالی که اهداف بلند مدت مقصد نهایی شما هستند. هر دو مزایای منحصر به فرد خود را دارند و هنگامی که با هم ترکیب شوند، یک سفر کامل و غنی ایجاد می کنند.

مزایای اهداف کوتاه مدت

 • بازخورد فوری: همانطور که از دیدن یک نقطه عطف هیجان زده می‌شوید، دستیابی به اهداف کوتاه مدت نیز پاداش‌های سریعی را ارائه می‌دهد و اعتماد به نفس را افزایش می‌دهد.
 • انگیزه: این اهداف انرژی را بالا نگه می‌دارند و حس موفقیت را ایجاد می‌کنند.
 • انعطاف پذیری: بر اساس نیازهای فعلی یا پیشرفت کودک تنظیم اهداف شکل آسان تری به خود می‌گیرد.

نمونه هایی از اهداف کوتاه مدت مدرسه خانگی

 • این هفته یک پازل 5 تکه را به طور مستقل تکمیل کنید.
 • یک بار در این ماه در یک مکالمه 10 دقیقه‌ای با همسالان خود شرکت کنید.
 • این هفته از یک دستورالعمل 3 مرحله ای بدون یادآوری پیروی کنید.
تعیین اهداف آموزشی در هوم اسکول
تعیین اهداف کوتاه مدت در هوم اسکول مانند نقاط عطفی هستند که می‌خواهید در طول مسیر ببینید، در حالی که اهداف بلند مدت مقصد نهایی شما هستند. 

مزایای اهداف بلند مدت

 • جهت: مانند یک قطب نما، آنها اهداف گسترده تر سفر در خانه را هدایت می‌کنند.
 • حس هدف: دانستن تصویر بزرگتر، دید را شفاف و الهام بخش نگه می‌دارد.
 • اندازه گیری رشد: می‌توانید ببینید که فرزند شما در طول زمان چقدر تکامل یافته و آموخته است.

نمونه هایی از اهداف بلند مدت مدرسه خانگی:

 • خواندن کتاب سطح کلاس علمی بالاتر به صورت مستقل تا پایان سال.
 • ایجاد و حفظ دوستی با همسالان خود بیش از شش ماه.
 • تسلط بر یک مهارت زندگی، مانند تهیه یک وعده غذایی اولیه یا استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی با حداقل کمک.

با تعیین اهداف کوتاه مدت و بلندمدت، رویکردی متعادل برای آموزش خانگی ایجاد می‌کنید. مانند داشتن یک نقشه راه با توقف‌های هیجان انگیز در طول مسیر و یک مقصد نهایی که روشن است. برای کودکان با نیازهای متفاوت، این ترکیب تضمین می‌کند که آنها درگیر و با انگیزه باقی می‌مانند در حالی که همیشه در سفر یادگیری منحصر به فرد خود به جلو حرکت می‌کنند.

تعیین اهداف آموزشی در هوم اسکول
با تعیین اهداف کوتاه مدت و بلندمدت در هوم اسکول، رویکردی متعادل برای آموزش خانگی ایجاد می‌کنید. مانند داشتن یک نقشه راه با توقف‌های هیجان انگیز در طول مسیر و یک مقصد نهایی که روشن است.

چارچوب SMART برای اهداف آموزش خانگی

تصور کنید که یک گنج یابی برای فرزندتان راه اندازی کنید. شما فقط نمی‌گویید: “گنج را پیدا کن!” در عوض، سرنخ‌های واضح و قابل دستیابی را ارائه می‌دهید که منجر به یک جایزه نهایی و ارزشمند می‌شود. چارچوب SMART مشابه همین رونداست و ما را در تعیین اهداف واضح و دست یافتنی راهنمایی می‌کند. هر حرف در چارچوب SMART مخفف یک ویژگی هدف است.

S (Specific) برای اهداف خاص:

اهداف باید واضح و مشخص باشند. به این فکر کنید که می‌خواهید چه کاری انجام دهید و چرا مهم است.

مثالی از مشخص بودن یک هدف:

به جای «من می‌خواهم فرزندم بهتر بخواند»، یک هدف خاص ممکن است این باشد: «می‌خواهم فرزندم تا ماه آینده ده کلمه جدید از کتاب کار هنرهای زبان خود را بخواند».

تعیین اهداف آموزشی در هوم اسکول
اهداف آموزشی در هم اسکول باید واضح و مشخص باشند. به این فکر کنید که می‌خواهید چه کاری انجام دهید و چرا مهم است.

M (Measurable) برای اهداف قابل اندازه گیری:

شما باید بتوانید پیشرفت را دنبال کرده و نتیجه را اندازه گیری کنید.

مثالی از یک هدف قابل اندازه گیری:

کودک من روزانه 15 دقیقه شمارش را با وسایل کمک بصری تمرین می‌کند.

A (Attainable) برای اهداف دست یافتنی:

اهداف باید با توجه به توانایی‌ها و نیازهای کودک واقع بینانه باشد. آنها را کمی کشش دهید، اما مطمئن شوید که قابل دستیابی هستند.

مثالی از یک هدف قابل دستیابی:

اگر فرزند شما با مهارت‌های حرکتی ظریف مشکل دارد، هدف ممکن است این باشد که فرزند من تا پایان ماه دکمه‌های پیراهنش را تا نیمه‌های راه ببندد.

تعیین اهداف آموزشی در هوم اسکول
اهداف آموزشی در هوم اسکول باید با توجه به توانایی‌ها و نیازهای کودک واقع بینانه باشد. آنها را کمی کشش دهید، اما مطمئن شوید که قابل دستیابی هستند.

R (Relevant) برای اهداف مرتبط:

هدف باید مهم باشد و از اهداف بلندمدت گسترده تری حمایت کند.

مثالی از یک هدف مرتبط:

از آنجایی که فرزند من به حیوانات علاقه مند است ما بر روی مطالب خواندنی مربوط به حیوانات تمرکز خواهیم کرد تا مهارتهای خواندن او را تقویت کنیم.

T (Time-bound) برای اهداف محدود به زمان:

اهداف باید مهلت یا بازه زمانی مشخصی داشته باشند. این باعث ایجاد فوریت و تمرکز می‌شود.

مثالی از یک هدف محدود به زمان:

تا پایان این سال تحصیلی، فرزندم سه آزمایش علمی مرتبط با وسایل روزمره خانه را با موفقیت انجام خواهد داد.

پیاده‌سازی چارچوب SMART در اهداف شما تضمین می‌کند که سفر آموزشی شما ساختار یافته و در عین حال منعطف برای نیازهای منحصر به فرد هر کودک است. با شفاف بودن در مورد آنچه مورد انتظار است، مسیر موفقیت را تعیین می‌کنید و محیط یادگیری را ایجاد می‌کنید که در آن موفقیت را در هر مرحله جشن می‌گیرید.

قبل از تعیین اهداف سالانه، نیازهای فرزندتان را درک کنید. فرزند خود را به عنوان یک پازل منحصر به فرد در نظر بگیرید زیرا هر قطعه چیزی متفاوت در مورد آنها را نشان می‌دهد. بنابراین برای تکمیل پازل باید هر قطعه را به خوبی درک کنیم.

تعیین اهداف آموزشی در هوم اسکول
در تعیین اهداف آموزشی هوم اسکول فرزند خود را به عنوان یک پازل منحصر به فرد در نظر بگیرید زیرا هر قطعه چیزی متفاوت در مورد آنها را نشان می‌دهد. بنابراین برای تکمیل پازل باید هر قطعه را به خوبی درک کنیم.

چگونه نیازهای فرزند خود را درک کنیم؟

– ارزیابی نقاط قوت و ضعف فرزندتان

مثل نگاه کردن به دو روی یک سکه است. یک طرف ممکن است نشان دهد که در چه چیزی واقعاً خوب هستند، مانند یک مهارت ریاضی، یا نقاشیهای شگفت انگیز. طرف مقابل ممکن است چیزهایی را که به نظرشان کمی مشکل است نشان دهد. اما این هیچ اشکالی ندارد!

همه کودکان و حتی بزرگسالان نقاط ضعفی دارند که برای برطرف شدنشان روی آنها کار می‌کنند. شناخت هر دو طرف قوت و ضعف کمک می‌کند تا بتوانیم کودکان را برای کارهایی که به خوبی انجام می‌دهند تشویق کنیم و در جایی که نیاز دارند به آنها کمک کنیم.

– شناخت چالش‌های منحصر به فرد

همه در جاده با برخی دست اندازها مواجه می‌شوند. برای برخی از کودکان، شاید سخت‌تر باشد که یک‌جا بنشینند، یا شاید خواندن را چالش‌برانگیزتر بدانند زیرا نارساخوانی دارند.

درک این چالش‌های خاص مهم است. به این ترتیب، ما می‌توانیم راه‌هایی پیدا کنیم که فرزندانمان به رشد شخصی با سرعت خودشان دست یابند.

– شناسایی علایق و علایق

آیا آنها دایناسورها را دوست دارند؟ آیا آنها مجذوب ستاره ها هستند؟ یا شاید آنها نمی‌توانند در مورد ابرقهرمان مورد علاقه خود صحبت نکنند.

پیدا کردن چیزی که باعث علاقه فرزندتان می‌شود مانند یافتن یک گنج پنهان است. وقتی می‌دانیم آنها چه چیزی را دوست دارند، می‌توانیم آن را در درسهای خود قرار دهیم. این باعث می‌شود یادگیری مانند زمان بازی باشد. بنابراین، وقتی تلاش می‌کنیم تا تکه‌های پازل فرزندمان را در کنار هم قرار دهیم، تصویر واضح‌تری از آن‌ها به دست می‌آوریم. با این دانش، سفر آموزشی ما به یک ماجراجویی مشترک اکتشافی تبدیل می‌شود.

تعیین اهداف آموزشی در هوم اسکول
در تعیین اهداف آموزشی هوم اسکول پیدا کردن چیزی که باعث علاقه فرزندتان می‌شود مانند یافتن یک گنج پنهان است. وقتی می‌دانیم آنها چه چیزی را دوست دارند، می‌توانیم آن را در درسهای خود قرار دهیم.

به چه نوع اهداف مدرسه خانگی نیاز دارید؟

بیایید به آموزش در خانه مانند ساختن یک خانه درختی فکر کنیم. این فقط مربوط به میخ زدن تخته ها به هم نیست. هر بخش خانه درختی هدف خاص خود را دارد. در آموزش در خانه اهداف متفاوتی برای ایجاد فضای آموزشی قوی و شاد برای فرزندانمان داریم.

شماره 1 اهداف تحصیلی

اینها مثل دیوارهای خانه درختی ما هستند. اهداف تحصیلی به مسیر آموزشی ساختار و محافظت می‌دهند. شما باید برای حوزه‌های موضوعی دانشگاهی مانند خواندن، نوشتن، مطالعات اجتماعی و ریاضی اهداف تعیین کنید. همچنین، سطح مهارت و نمره فرزندتان را در نظر بگیرید.

مثالهای هدف تحصیلی:

 • هر هفته یک کتاب جدید بخوانید.
 • یادگیری 5 مهارت جدید ریاضی در هر ماه.
 • نوشتن روزانه مدخل مجله
تعیین اهداف آموزشی در هوم اسکول
اهداف تحصیلی به مسیر آموزشی ساختار و محافظت می‌دهند. شما باید برای حوزه‌های موضوعی دانشگاهی مانند خواندن، نوشتن، مطالعات اجتماعی و ریاضی اهداف تعیین کنید.

شماره 2 اهداف اجتماعی و عاطفی

به اینها به عنوان پنجره ها، درها و نردبان خانه درختی فکر کنید. آنها به فرزندان ما اجازه می دهند تا با دنیای بیرون ارتباط برقرار کنند، دوست پیدا کنند و احساسات آنها را درک کنند.

کار بر روی مهارتهای اجتماعی به آنها کمک می‌کند دوستانی پیدا کنند، به اشتراک بگذارند و مهربان باشند. شما می‌توانید اهداف شخصیت را نیز در اینجا وارد کنید.

نمونه‌هایی از اهداف اجتماعی و عاطفی:

 • انجام یک بازی گروهی در هفته.
 • صحبت در مورد احساسات خود پس از یک فیلم یا داستان.
 • تمرین گفتن “لطفا” و “متشکرم” حداقل دو بار در روز
  مطلب مرتبط : شایستگی عاطفی اجتماعی کودکان در هوم اسکول

 

تعیین اهداف آموزشی در هوم اسکول
تعیین اهداف اجتماعی و عاطفی به فرزندان ما اجازه می دهند تا با دنیای بیرون ارتباط برقرار کنند، دوست پیدا کنند و احساسات آنها را درک کنند.

شماره 3 اهداف عملی مهارتهای زندگی

اینها مثل پایه خانه درختی ما هستند. آنها از هر چیز دیگری پشتیبانی می‌کنند و برای زندگی روزمره ضروری هستند.

مهارتهای زندگی، کودک ما را برای مدیریت وظایف اساسی و مستقل شدن تجهیز می‌کند.

مثال هایی از اهداف مهارتهای زندگی:

 • بستن بند کفش آنها را دو بار در روز تمرین کنید.
 • حداقل یک بار در هفته یک میان وعده ساده به طور مستقل تهیه کنید.
 • پختن غذا از ابتدا تا انتها حداقل یک بار در ماه.

ساختن خانه درختی یا آموزش در خانه فقط یک چیز نیست. این در مورد ترکیب بخشهای مختلف برای ایجاد چیزی شگفت انگیز است. تمرکز بر اهداف تحصیلی، اجتماعی، عاطفی و مهارتهای زندگی می‌تواند یک تجربه یادگیری کامل را برای کودک با نیازهای ویژه ما ایجاد کند.

  مطلب مرتبط : آموزش مهارتهای زندگی به کودکان

 

تعیین اهداف آموزشی در هوم اسکول
تمرکز بر اهداف تحصیلی، اجتماعی، عاطفی و مهارتهای زندگی می‌تواند یک تجربه یادگیری کامل را برای کودک با نیازهای ویژه ما ایجاد کند.

نکاتی برای نوشتن اهداف آموزش خانگی خانواده شما

نکته شماره 1 : به این سوالات پاسخ دهید:

 • اهداف آموزشی شما برای هر کودک چیست؟
 • دوست دارید هر کودکی در این سال مدرسه خانگی چه کارهایی را انجام دهد؟
 • فرزند شما چگونه به اهداف خود خواهد رسید؟
 • هدف فرزند شما برای سال چیست؟
 • چه کسی در کارهای روزانه کمک خواهد کرد؟
 • موضوعات یا علایق مورد علاقه فرزندتان چیست؟
 • فرزند شما پس از فارغ التحصیلی از دبیرستان چه کاری می‌خواهد انجام دهد؟

نکته شماره 2 : آن را به یک امر خانوادگی تبدیل کنید

 • زمان خانواده را برنامه ریزی کنید تا همه در یک صفحه قرار بگیرند. ایجاد و تعیین انتظارات به عنوان یک خانواده سردرگمی و استرس را برای همه از بین می‌برد.
 • ضروری است که کل خانواده را در نوشتن اهداف آموزش در خانه مشارکت دهیم. به این ترتیب، همه نقش دارند تا روز را آرام بگذرانند.
 • هر خانواده آموزش خانگی منحصر به فرد است و چالش های جدید و اتفاقات غیرمنتظره ای را به همراه دارد.
تعیین اهداف آموزشی در هوم اسکول
هر خانواده آموزش خانگی منحصر به فرد است و چالش های جدید و اتفاقات غیرمنتظره ای را به همراه دارد.

نکته شماره 3 : فرزند خود را برای ایجاد اهداف توانمند کنید

 • همانطور که فرزندان شما یاد می‌گیرند و رشد می‌کنند، به آنها اجازه دهید مسئولیت بیشتری را با رویکرد خودگام یا خود رهبری در درسهایشان بر عهده بگیرند.
 • هر کودکی استعداد و علاقه خاصی دارد. اجازه دادن به آنها برای مشارکت در تعیین اهدافشان به آنها فرصتی برای درخشش می‌دهد.
 • هدف گذاری شامل تقسیم مسئولیت و در عین حال توانمندسازی کودک است. شروع جوانی به بزرگسالان جوان کمک می‌کند تا یاد بگیرند که برای خود اهداف تعیین کنند. این یک مهارت زندگی است که آنها را تا بزرگسالی همراه خواهد داشت.

نکته شماره 4 : برای چیزی که اتفاق خواهد افتاد انعطاف پذیر باشید

 • برنامه هفتگی یک راه عالی برای کمک به حفظ مسیر است. اما به خاطر داشته باشید که هر روز می‌تواند وقفه‌های برنامه ریزی نشده‌ای را به همراه داشته باشد. این می‌تواند به این معنی باشد که شما باید روی اهداف کلی آن روز کار کنید. با این حال، این بدان معنا نیست که روز خراب شده است.
  مطلب مرتبط : انعطاف پذیری آموزشی در هوم اسکول

 

تعیین اهداف آموزشی در هوم اسکول
داشتن برنامه هفتگی یک راه عالی برای کمک به حفظ مسیر اهداف آموزشی است. اما به خاطر داشته باشید که هر روز می‌تواند وقفه‌های برنامه ریزی نشده‌ای را به همراه داشته باشد. 

نکته شماره 5 : شما شخص دیگری نیستید

 • به یاد داشته باشید که هدف گذاری در مدرسه خانگی شما می‌تواند متفاوت از سایر خانواده‌های آموزش خانگی باشد. خانواده شما ترجیحات، اولویتها و توانایی‌های متفاوتی دارد. بنابراین انتظارات خود را بر اساس خانواده خود قرار دهید.
 • آیا بیانیه ماموریت مدرسه خانگی برای خانواده خود ایجاد کرده اید؟ این تصویر بزرگ از مدرسه خانگی خود را حفظ کنید زیرا زندگی در بالای ذهن شما شکل می‌گیرد و جریان می‌یابد.

نکته شماره 6 : راهنما و بازخورد را بپذیرید

 • پیشنهادات همسر و فرزندانتان را نادیده نگیرید زیرا آنها چیزها را متفاوت از شما می‌بینند. ممکن است شما مربی اولیه باشید و بیشترین مسئولیت های خانگی را بر عهده داشته باشید، اما این بدان معنا نیست که باید بار را خودتان به دوش بکشید.
 • این زمان بسیار خوبی برای به اشتراک گذاشتن نیازها و خواسته‌های خود با خانواده است، از جمله کارهای خانه، خرید، تحصیل و حتی داشتن زمانی برای استراحت. زندگی خانوادگی باید برای همه از جمله شما لذت بخش باشد.

 

 

 

  مطالبی که می‌تواند برای شما مفید باشد:

  راهنمای سریع هوم اسکول

  موانع یادگیری در خانه

  تقویت مهارت خواندن کودکان در هوم اسکول

  تفکر منطقی در کودکان

 

4.4/5
زمان تقریبی مطالعه: 10 دقیقه
دسترسی سریع

شاید برای شما مفید باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

− 9 = 1