تعیین اهداف آموزشی در هوم اسکول

تعیین اهداف آموزشی در هوم اسکول
خلاصه آنچه در این مطلب خواهید خواند
سفر علمی خود در هوم اسکول را به عنوان یک سفر جاده ای تصور کنید. اهداف کوتاه مدت مانند نقاط عطفی هستند که می‌خواهید در طول مسیر ببینید، در حالی که اهداف بلند مدت مقصد نهایی شما هستند. هر دو مزایای منحصر به فردی دارند که در ترکیب با هم یک سفر کامل و غنی ایجاد می کنند.

چگونه بهترین اهداف آموزش خانگی را برای خانواده خود ایجاد کنید

تعیین اهداف آموزشی در هوم اسکول مانند داشتن یک نقشه و قطب نما است زمانی که در حال کاوش در یک جنگل گسترده و ناشناخته هستید. این هیجان انگیز است و در عین حال کمی ترسناک، زیرا نمی‌دانید چه چیزی در پیش است. بدون نقشه یا قطب نما، گم شدن در میان درختان آسان است و مطمئن نیستید کدام مسیر را انتخاب کنید. سفر آموزش در خانه به یک کودک با نیازهای منحصر به فرد خود اغلب می‌تواند مانند پیمایش در این جنگل وسیع و ناشناخته باشد. با استفاده از این ابزارها می‌دانید کجا بروید و چه کاری انجام دهید. این به شما کمک می‌کند اعتماد به نفس داشته باشید و ماجراجویی را برای شما و فرزندتان بسیار سرگرم کننده‌‌تر می‌کند.

بنابراین، همانطور که همه ما ماجراجویی آموزشی خود را شروع می‌کنیم، بیایید مطمئن شویم که نقشه خود را آماده کرده‌ایم. به این ترتیب، ما می‌توانیم با هر چالشی روبرو شویم و مفاهیم خوبی را در کنار هم و با هم یاد بگیریم.

تعیین اهداف آموزشی در هوم اسکول
تعیین اهداف آموزشی در هوم اسکول مانند داشتن یک نقشه و قطب نما است درست مانند ابزارهایی که جهت و وضوح را در یک زمین بی انتها ارائه می‌دهند.

اهداف کوتاه مدت در مقابل اهداف بلند مدت

سفر تحصیلی خود را به عنوان یک سفر جاده‌ای تصور کنید. اهداف کوتاه مدت مانند نقاط عطفی هستند که می‌خواهید در طول مسیر ببینید، در حالی که اهداف بلند مدت مقصد نهایی شما هستند. هر دو مزایای منحصر به فرد خود را دارند و هنگامی که با هم ترکیب شوند، یک سفر کامل و غنی ایجاد می‌کنند.

مزایای اهداف کوتاه مدت

 • بازخورد فوری: همانطور که از دیدن یک نقطه عطف هیجان زده می‌شوید، دستیابی به اهداف کوتاه مدت نیز پاداش‌های سریعی را ارائه می‌دهد و اعتماد به نفس را افزایش می‌دهد.
 • انگیزه: این اهداف انرژی را بالا نگه می‌دارند و حس موفقیت را ایجاد می‌کنند.
 • انعطاف پذیری: بر اساس نیازهای فعلی پیشرفت کودک، تنظیم اهداف شکل آسان‌تری به خود می‌گیرد.

نمونه هایی از اهداف کوتاه مدت مدرسه خانگی

 • این هفته یک پازل 5 تکه را به طور مستقل تکمیل کنید.
 • یک بار در این ماه در یک مکالمه 10 دقیقه‌ای با همسالان خود شرکت کنید.
 • این هفته از یک دستورالعمل 3 مرحله ای بدون یادآوری پیروی کنید.
تعیین اهداف آموزشی در هوم اسکول
تعیین اهداف کوتاه مدت در هوم اسکول مانند نقاط عطفی هستند که می‌خواهید در طول مسیر ببینید، در حالی که اهداف بلند مدت مقصد نهایی شما هستند. 

مزایای اهداف بلند مدت

 • جهت: مانند یک قطب نما، آنها اهداف گسترده‌تر سفر آموزش در خانه را هدایت می‌کنند.
 • حس هدف: داشتن تصویر بزرگتر، دید را شفاف و الهام بخش نگه می‌دارد.
 • اندازه‌گیری رشد: می‌توانید ببینید که فرزند شما در طول زمان چقدر تکامل یافته و آموخته است.

نمونه‌هایی از اهداف بلند مدت مدرسه خانگی:

 • خواندن کتاب سطح کلاس علمی بالاتر به صورت مستقل تا پایان سال.
 • ایجاد و حفظ دوستی با همسالان خود بیش از شش ماه.
 • تسلط بر یک مهارت زندگی، مانند تهیه یک وعده غذایی اولیه یا استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی با حداقل کمک.

با تعیین اهداف کوتاه مدت و بلندمدت، رویکردی متعادل برای آموزش خانگی ایجاد می‌کنید. مانند داشتن یک نقشه راه با توقف‌های هیجان انگیز در طول مسیر و یک مقصد نهایی که روشن است. برای کودکان با نیازهای متفاوت، این ترکیب تضمین می‌کند که آنها درگیر و با انگیزه باقی می‌مانند در حالی که همیشه در سفر یادگیری منحصر به فرد خود به جلو حرکت می‌کنند.

تعیین اهداف آموزشی در هوم اسکول
با تعیین اهداف کوتاه مدت و بلندمدت در هوم اسکول، رویکردی متعادل برای آموزش خانگی ایجاد می‌کنید. مانند داشتن یک نقشه راه با توقف‌های هیجان انگیز در طول مسیر و یک مقصد نهایی که روشن است.

چارچوب SMART برای اهداف آموزش خانگی

تصور کنید که یک برنامه‌ی گنج یابی برای فرزندتان راه اندازی می‌کنید. شما فقط نمی‌گویید: “گنج را پیدا کن!” در عوض، سرنخ‌های واضح و قابل دستیابی را ارائه می‌دهید که منجر به یک جایزه نهایی و ارزشمند می‌شود. چارچوب SMART مشابه همین روند است و ما را در تعیین اهداف واضح و دست یافتنی راهنمایی می‌کند. هر حرف در چارچوب SMART مخفف یک ویژگی هدف است.

S (Specific)  اهداف مدرسه خانگی شما باید واضح و بدور از ابهام باشند:

اهداف باید واضح و مشخص باشند. به این فکر کنید که می‌خواهید چه کاری انجام دهید و چرا مهم است.

مثالی از مشخص بودن یک هدف:

به جای «من می‌خواهم فرزندم بهتر بخواند»، یک هدف خاص ممکن است این باشد: «می‌خواهم فرزندم تا ماه آینده ده کلمه جدید از کتاب خود را بخواند».

تعیین اهداف آموزشی در هوم اسکول
اهداف آموزشی در هم اسکول باید واضح و مشخص باشند. به این فکر کنید که می‌خواهید چه کاری انجام دهید و چرا مهم است.

M (Measurable) اهداف شما در سیستم هوم اسکول باید قابل اندازه گیری باشد:

شما باید بتوانید روند پیشرفت فرزندتان را دنبال کرده و نتیجه را اندازه‌گیری کنید.

مثالی از یک هدف قابل اندازه‌گیری:

کودک من روزانه 15 دقیقه شمارش را با وسایل کمک آموزشی تمرین می‌کند.

A (Attainable) اهدف مدرسه خانگی شما باید قابل دستیابی باشد:

اهداف باید با توجه به توانایی‌ها و نیازهای کودک واقع بینانه باشد. می‌توانید زمان رسیدن به آنها را کمی طولانی‌تر در نظر بگیرید، اما مطمئن شوید که قابل دستیابی هستند.

مثالی از یک هدف قابل دستیابی:

اگر فرزند شما با مهارت‌های حرکتی ظریف مشکل دارد، هدف ممکن است این باشد که فرزند من تا پایان ماه دکمه‌های پیراهنش را تا نیمه‌ ببندد.

تعیین اهداف آموزشی در هوم اسکول
اهداف آموزشی در هوم اسکول باید با توجه به توانایی‌ها و نیازهای کودک واقع بینانه باشد. در تعیین اهداف مطمئن شوید که قابل دستیابی هستند.

R (Relevant) هدف کوتاه مدت و میان مدت شما در سیستم هوم اسکول باید مرتبط و در راستای اهداف بلند مدت آن باشد:

هدف‌های کوتاه مدت و میان مدت باید مهم باشند و از اهداف بلندمدتِ گسترده‌تری حمایت کنند.

مثالی از یک هدف مرتبط:

از آنجایی که فرزند من به حیوانات علاقه‌مند است ما بر روی مطالب خواندنی مربوط به حیوانات تمرکز خواهیم کرد تا مهارتهای خواندن او را تقویت کنیم.

T (Time-bound)  اهداف مدرسه خانگی شما باید محدود به زمان باشند:

اهداف باید مهلت یا بازه زمانی مشخصی داشته باشند. این باعث ایجاد فوریت و تمرکز می‌شود.

مثالی از یک هدف محدود به زمان:

تا پایان این سال تحصیلی، فرزندم سه آزمایش علمی مرتبط با وسایل روزمره خانه را با موفقیت انجام خواهد داد.

پیاده‌سازی چارچوب SMART در اهداف شما تضمین می‌کند که سفر آموزشی شما ساختار یافته و در عین حال منعطف برای نیازهای منحصر به فرد هر کودک است. با شفاف بودن در مورد آنچه مورد انتظار است، مسیر موفقیت را تعیین کرده و مسیری را برای یادگیری ایجاد می‌کنید که در هر مرحله از آن موفقیت را جشن می‌گیرید.

قبل از تعیین اهداف سالانه، نیازهای فرزندتان را درک کنید. فرزند خود را به عنوان یک پازل منحصر به فرد در نظر بگیرید زیرا هر قطعه چیزی متفاوت در مورد آنها را نشان می‌دهد. در حالی که از کنار هم قراردادن درست آنها یک کل منحصر به فرد ایجاد می شود. بنابراین برای تکمیل پازل باید هر قطعه را به خوبی درک کنیم.

تعیین اهداف آموزشی در هوم اسکول
در تعیین اهداف آموزشی هوم اسکول فرزند خود را به عنوان یک پازل منحصر به فرد در نظر بگیرید زیرا هر قطعه چیزی متفاوت در مورد آنها را نشان می‌دهد. بنابراین برای تکمیل پازل باید هر قطعه را به خوبی درک کنیم.

چگونه نیازهای فرزند خود را درک کنیم؟

– ارزیابی نقاط قوت و ضعف فرزندتان

مثل نگاه کردن به دو روی یک سکه است. یک طرف ممکن است نشان دهد که در چه چیزی واقعاً خوب هستند، مانند یک مهارت ریاضی، یا نقاشی‌های شگفت انگیز. طرف مقابل ممکن است چیزهایی را که به نظرشان کمی مشکل است نشان دهد. اما این هیچ اشکالی ندارد!

همه کودکان و حتی بزرگسالان نقاط ضعفی دارند که برای برطرف شدنشان روی آنها کار می‌کنند. شناخت هر دو طرف قوت و ضعف کمک می‌کند تا بتوانیم کودکان را برای کارهایی که به خوبی انجام می‌دهند تشویق کنیم و در جایی که نیاز دارند به آنها کمک کنیم.

– شناخت چالش‌های منحصر به فرد

همه در جاده با برخی دست اندازها مواجه می‌شوند. برای برخی از کودکان، شاید سخت‌تر باشد که یک‌جا بنشینند، یا شاید خواندن برایشان چالش‌برانگیز باشد زیرا نارساخوانی دارند.

درک این چالش‌های خاص مهم است. به این ترتیب، ما می‌توانیم راه‌هایی پیدا کنیم که فرزندانمان به رشد شخصی با سرعت مناسب خودشان دست یابند.

– شناسایی علایق و استعداد

آیا آنها دایناسورها را دوست دارند؟ آیا آنها مجذوب ستاره‌ها هستند؟ یا شاید آنها نمی‌توانند در مورد ابرقهرمان مورد علاقه خود صحبت نکنند.

پیدا کردن چیزی که باعث علاقه فرزندتان می‌شود مانند یافتن یک گنج پنهان است. وقتی می‌دانیم آنها چه چیزی را دوست دارند، می‌توانیم آن را در مسیر درست خود قرار دهیم. این باعث می‌شود یادگیری مانند بازی باشد. بنابراین، وقتی تلاش می‌کنیم تا تکه‌های پازل شخصیت و ویژگی‌های فرزندمان را در کنار هم قرار دهیم، تصویر واضح‌تری از آن‌ها به دست می‌آوریم. با این دانش، سفر آموزشی ما در سیستم آموزشی هوم‌اسکول به یک ماجراجویی مشترک اکتشافی و جذاب تبدیل می‌شود.

تعیین اهداف آموزشی در هوم اسکول
در تعیین اهداف آموزشی هوم اسکول پیدا کردن چیزی که باعث علاقه فرزندتان می‌شود مانند یافتن یک گنج پنهان است. وقتی می‌دانیم آنها چه چیزی را دوست دارند، می‌توانیم آن را در مسیر درست خود قرار دهیم.

به چه نوع اهداف مدرسه خانگی نیاز دارید؟

بیایید به آموزش در خانه مانند ساختن یک خانه درختی فکر کنیم. این فقط مربوط به میخ زدن تخته‌ها به هم نیست. هر بخش خانه درختی هدف خاص خود را دارد. در آموزش در خانه اهداف متفاوتی برای ایجاد فضای آموزشی قوی و شاد برای فرزندانمان داریم.

شماره 1: اهداف تحصیلی

اینها مثل دیوارهای خانه درختی ما هستند. اهداف تحصیلی به مسیر آموزشی ساختار داده و از آن محافظت می کنند. شما باید برای حوزه‌های موضوعی علمی و مهارتی مانند خواندن، نوشتن، مطالعات اجتماعی و ریاضی اهداف مشخصی تعیین کنید. همچنین، سطح مهارت و یادگیری فرزندتان را در نظر بگیرید.

مثالهای هدف تحصیلی:

 • هر هفته یک کتاب جدید بخوانید.
 • یادگیری 5 مهارت جدید ریاضی در هر ماه.
 • نوشتن روزانه دفتر  یادداشت‌های علمی
تعیین اهداف آموزشی در هوم اسکول
اهداف تحصیلی به مسیر آموزشی ساختار می‌دهند. شما باید برای حوزه‌های موضوعی علمی و مهارتی مانند خواندن، نوشتن، مطالعات اجتماعی و ریاضی اهداف مشخصی تعیین کنید.

شماره 2: اهداف اجتماعی و عاطفی

به اینها به عنوان پنجره‌ها، درها و نردبان خانه درختی فکر کنید. آنها به فرزندان ما اجازه می‌دهند تا با دنیای بیرون ارتباط برقرار کنند، دوست پیدا کنند و احساسات آنها را درک کنند.

کار بر روی مهارتهای اجتماعی به آنها کمک می‌کند دوستانی پیدا کنند، اطلاعات و احساسات خود را به اشتراک بگذارند و مهربان باشند. شما می‌توانید اهداف رشد شخصیتی را نیز در اینجا وارد کنید.

نمونه‌هایی از اهداف اجتماعی و عاطفی:

 • انجام یک بازی گروهی در هفته.
 • صحبت در مورد احساسات خود پس از یک فیلم یا داستان.
 • تمرین گفتن “لطفا” و “متشکرم” حداقل دو بار در روز
  مطلب مرتبط : شایستگی عاطفی اجتماعی کودکان در هوم اسکول

 

تعیین اهداف آموزشی در هوم اسکول
تعیین اهداف اجتماعی و عاطفی به فرزندان ما اجازه می دهند تا با دنیای بیرون ارتباط برقرار کنند، دوست پیدا کنند و احساسات آنها را درک کنند.

شماره 3: اهداف عملی مهارتهای زندگی

اینها مثل پایه خانه درختی ما هستند. آنها از هر چیز دیگری پشتیبانی و محافظت می‌کنند و برای زندگی روزمره ضروری هستند.

مهارتهای زندگی، کودک ما را برای مدیریت وظایف اساسی و مستقل شدن تجهیز می‌کند.

مثال هایی از اهداف مهارتهای زندگی:

 • بستن بند کفش آنها را دو بار در روز تمرین کنید.
 • حداقل یک بار در هفته یک میان وعده ساده به طور مستقل تهیه کنند.
 • پختن غذا از ابتدا تا انتها حداقل یک بار در ماه. یا همراهی در تهیه غذا برای کودکان خردسال

ساختن خانه درختی یا آموزش در خانه فقط یک چیز نیست. این در مورد ترکیب بخشهای مختلف زندگی برای ایجاد یک ساختار شگفت انگیز است. تمرکز بر اهداف تحصیلی، اجتماعی، عاطفی و مهارتهای زندگی می‌تواند یک تجربه یادگیری کامل را برای کودک ما ایجاد کند.

  مطلب مرتبط : آموزش مهارتهای زندگی به کودکان

 

تعیین اهداف آموزشی در هوم اسکول
تمرکز بر اهداف تحصیلی، اجتماعی، عاطفی و مهارتهای زندگی می‌تواند یک تجربه یادگیری کامل را برای کودک ما ایجاد کند.

نکاتی برای نوشتن اهداف مدرسه خانگی خانواده‌ی شما

نکته شماره 1 : به این سوالات پاسخ دهید:

 • اهداف آموزشی شما برای هر کودک چیست؟
 • دوست دارید هر کودکی در این سال مدرسه خانگی چه کارهایی را انجام دهد؟
 • فرزند شما چگونه به اهداف خود خواهد رسید؟
 • هدف فرزند شما برای امسال چیست؟
 • چه کسی در کارهای روزانه به او کمک خواهد کرد؟
 • موضوعات یا علایق مورد علاقه فرزندتان چیست؟
 • فرزند شما پس از گذرندان امسال چه کاری‌هایی می‌تواند انجام دهد؟

نکته شماره 2 : راه‌اندازی مدرسه خانگی خود را به یک فعالیت خانوادگی تبدیل کنید

 • زمان خانواده را برنامه ریزی کنید تا همه در جریان مشارکت برای راه‌اندازی مدرسه خانگی قرار بگیرند. ایجاد و تعیین انتظارات به عنوان یک خانواده سردرگمی و استرس را برای همه از بین می‌برد.
 • ضروری است که کل خانواده را در نوشتن اهداف آموزش در خانه مشارکت دهیم. به این ترتیب، همه در راه‌اندازی مدرسه خانگی نقش دارند و در ادامه مسیر با هم همراهی خواهند کرد.
 • در هر خانواده آموزش خانگی منحصر به فرد است و چالش های جدید و اتفاقات غیرمنتظره‌ای را به همراه دارد.
تعیین اهداف آموزشی در هوم اسکول
در هر خانواده آموزش خانگی منحصر به فرد است و چالش های جدید و اتفاقات غیرمنتظره‌ای را به همراه دارد.

نکته شماره 3 : فرزند خود را برای تعیین و پیگیری اهداف توانمند کنید

 • همانطور که فرزندان شما یاد می‌گیرند و رشد می‌کنند، به آنها اجازه دهید مسئولیت بیشتری را  در زندگی خود بر عهده بگیرند.
 • هر کودکی استعداد و علاقه خاصی دارد. اجازه دادن به آنها برای مشارکت در تعیین اهدافشان به آنها فرصتی برای درخشش می‌دهد.
 • هدف گذاری شامل تقسیم مسئولیت و در عین حال توانمندسازی کودک است. سیستم آموزشی هوم‌اسکول به فرزندانمان کمک می‌کند تا یاد بگیرند که برای خود اهداف درستی تعیین کنند. این یک مهارت مهم و موثر در زندگی است که آنها را تا بزرگسالی همراهی خواهد کرد.

نکته شماره 4 : برای چیزی که اتفاق خواهد افتاد انعطاف پذیر باشید

 • برنامه هفتگی هوم‌اسکول یک راه عالی برای کمک به حفظ مسیر است. اما به خاطر داشته باشید که هر روز می‌تواند وقفه‌های برنامه‌ریزی نشده‌ای را به همراه داشته باشد. این می‌تواند به این معنی باشد که شما باید روی اهداف کلی آن روز کار کنید. با این حال، این بدان معنا نیست که روز خراب شده است.
  مطلب مرتبط : انعطاف پذیری آموزشی در هوم اسکول

 

تعیین اهداف آموزشی در هوم اسکول
داشتن برنامه هفتگی یک راه عالی برای کمک به حفظ مسیر اهداف آموزشی است. اما به خاطر داشته باشید که هر روز می‌تواند وقفه‌های برنامه ریزی نشده‌ای را به همراه داشته باشد. 

نکته شماره 5 : شما شخص دیگری نیستید

 • به یاد داشته باشید که هدف گذاری در مدرسه خانگی شما می‌تواند متفاوت از سایر خانواده‌های هوم اسکول باشد. هر خانواده ترجیحات، اولویتها و توانایی‌های متفاوتی دارد. بنابراین انتظارات خود را بر اساس خانواده خود قرار دهید.
 • آیا بیانیه ماموریت مدرسه خانگی برای خانواده خود ایجاد کرده اید؟ این تصویر بزرگ از مدرسه خانگی خود را حفظ کنید زیرا زندگی در بالای ذهن شما شکل می‌گیرد و جریان می‌یابد. اگر هنوز این کار راه انجام نداده اید یا نمیدانید که چگونه انجامش دهید به لینک زیر مراجعه کنید 

بیانیه ماموریت مدرسه خانگی

نکته شماره 6 : راهنمایی‌ها و بازخوردها را بپذیرید

 • پیشنهادات همسر و فرزندانتان را نادیده نگیرید زیرا آنها چیزها را متفاوت از شما می‌بینند. ممکن است شما مربی اولیه باشید و بیشترین مسئولیت‌های خانگی را بر عهده داشته باشید، اما این بدان معنا نیست که باید بار را خودتان به دوش بکشید.
 • این زمان بسیار خوبی برای به اشتراک گذاشتن نیازها و خواسته‌های خود با خانواده است، از جمله کارهای خانه، خرید، تحصیل و حتی داشتن زمانی برای استراحت. زندگی خانوادگی باید برای همه از جمله شما لذت بخش باشد.

 

اگر همچنان به کمک و راهنمایی در مسیر آموزش در خانه خود نیاز دارید از خدمات مشاوره رایگان هوم اسکول ما استفاده کنید.

 

 

  مطالبی که می‌تواند برای شما مفید باشد:

  راهنمای سریع هوم اسکول

  موانع یادگیری در خانه

  تقویت مهارت خواندن کودکان در هوم اسکول

  تفکر منطقی در کودکان

 

زمان تقریبی مطالعه: 11 دقیقه
دسترسی سریع