محیط یادگیری مثبت برای کودکان

محیط یادگیری مثبت
خلاصه آنچه در این مطلب خواهید خواند
محیط یادگیری ، توجه و تمرکز دانش آموزان را افزایش می‌دهد، تجارب یادگیری معنادار را ترویج می‌کند، سطوح بالاتری از عملکرد دانش آموزان را تشویق می‌کند و آنها را برای تمرین مهارتهای تفکر انتقادی سطح بالاتر ترغیب می‌کند. محیط یادگیری می‌تواند تأثیر قابل توجهی بر روش ترجیحی فرد برای یادگیری در میان بسیاری از روش‌های دیگر داشته باشد.

چرا محیط برای یادگیری دانش آموزان مهم است؟

محیط یادگیری ، توجه و تمرکز دانش آموزان را افزایش می‌دهد، تجارب یادگیری معنادار را ترویج می‌کند، سطوح بالاتری از عملکرد دانش آموزان را تشویق می‌کند و آنها را برای تمرین مهارتهای تفکر انتقادی سطح بالاتر ترغیب می‌کند. محیط یادگیری می‌تواند تأثیر قابل توجهی بر روش ترجیحی فرد برای یادگیری در میان بسیاری از روش‌های دیگر داشته باشد. به همین دلیل، تغییری که یک دانش آموز آن را ناچیز می‌بیند، می‌تواند تأثیر عمیقی بر دیگری داشته باشد.

یادگیری مثبت چه تعریفی دارد؟

برای لحظه ای فکر کنید که کجا کار می‌کنید یا بهتر یاد می گیرید. شما کجا هستید؟ اتاقی که در آن هستید چگونه است؟ چه کارهایی انجام می‌دهید تا خود را برای موفقیت آماده کنید؟

همه چیزهایی که اطرافتان را احاطه کرده است، یک فنجان چای عالی، صدای پخش موسیقی یا تلویزیون و . . . در نحوه کار یا یادگیری شما نقش دارند. همه آنها به محیطی که شما انتخاب می‌کنید تا به بهترین شکل خود را برای موفقیت آماده کنید، مرتبط هستند.

به عنوان یک مربی، همین موضوع در کلاس آموزشی شما صدق می‌کند. هدف شما ایجاد محیطی مثبت در فضای آموزشی است که دانش آموزان را برای موفقیت آماده کند.

اما چند چالش وجود دارد. چگونه می‌توانید به دانش آموزان خود کمک کنید تا احساس امنیت، ارزش و احترام داشته باشند؟ چه کاری می‌توانید انجام دهید تا به ایجاد چارچوبی برای شکوفایی روابط مثبت کمک کنید؟

محیط یادگیری مثبت برای کودکان
هدف مربیان ایجاد محیطی مثبت در کلاس است که دانش‌آموزان را برای موفقیت آماده کند.

محیط یادگیری مثبت چیست؟

داشتن یک محیط یادگیری مثبت به چیزی بیشتر از داشتن یک کلاس درس با پوسترهای مثبت روی دیوار نیاز دارد. داشتن قوانین کلاسی به وضوح تعیین شده به ایجاد یک محیط آموزشی سالم کمک می‌کند که در آن دانش آموزان بدانند که از آنها چه انتظاری می‌رود. وجود آن ساختار به دانش آموزان کمک می‌کند تا احساس امنیت کنند، به شما امکان می‌دهد واقعا نیازهای آنها را درک کنید و رفاه مثبت را ارتقا دهید. این برای دانش آموزان در تمام سطوح – ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان نیز صدق می‌کند!

چرا محیط یادگیری مثبت مهم است؟

داشتن یک محیط یادگیری مثبت در محل نیاز به تفکر و توجه زیادی دارد، اما مزایای عمده ای وجود دارد که برای کار سختی که انجام می‌شود نتیجه خواهد داد. مثلا:

 • تحقیقات نشان داده است که عملکرد تحصیلی احتمالاً افزایش می‌یابد
 • افزایش تعاملات مثبت بین دانش آموزان، کارکنان و والدین/سرپرست ها وجود خواهد داشت
 • والدین قدردانی خواهند کرد که شما به همان اندازه که پیشرفت دانش‌آموزان را جدی می‌گیرید، سلامت روان آنها را نیز جدی می‌گیرید
 • احتمال بیشتری وجود دارد که دانش آموزان تجربه یادگیری خود را در اختیار بگیرند (که به عنوان یادگیری خود تنظیمی نیز شناخته می‌شود)
 • با ایجاد محیطی مناسب برای رشد دانش‌آموزان، از همان هفته اول، لحن یک سال تحصیلی عالی را تنظیم خواهید کرد.

   

  محیط یادگیری مثبت برای کودکان
  داشتن یک محیط یادگیری مثبت در محل نیاز به تفکر و توجه زیادی دارد، اما مزایای عمده ای وجود دارد که برای کار سختی که انجام می‌شود نتیجه خواهد داد.

راه‌هایی برای ایجاد یک محیط یادگیری مثبت در کلاس درس

به عنوان یک مربی، احتمالاً قبلاً چندین قدم برای ایجاد یک محیط مثبت در کلاس درس خود برداشته اید. در ادامه راهکارهایی ارائه شده است که می‌تواند به شما کمک کند تا این کار را یک قدم جلوتر ببرید!

ایجاد روابط مثبت با دانش آموزان و والدین

ایجاد روابط مثبت با دانش آموزان و والدین امری حیاتی است و هر سال در اولین لحظه از شروع کلاس درس ایجاد می‌شود. این بدان معنی است که هر یک از شخصیت‌های منحصر به فرد دانش آموزان خود را بشناسید، از جمله مواردی که دوست دارند یا دوست ندارند، نقاط قوت و زمینه‌های فرصت. وقت گذاشتن زودهنگام به شما کمک می‌کند تا از دانش آموزان به صورت فردی و گروهی حمایت کنید.

یکی از راهبردهای ایجاد رابطه با دانش آموزان این است که هر روز با ورود به کلاس به آنها سلام کنید. در حالی که برای آماده بودن درس اطمینان دارید کمی کار اضافی لازم است و هر روز باید زبان بدن دانش آموزان خود را از لحظه ورود به کلاس بخوانید.

برای کمک به ایجاد یک رابطه قوی با والدین، زمانی را برای برقراری ارتباط با آنها در مورد خوب و بدی که در کلاس می بینید اختصاص دهید. هزاران برنامه عالی برای معلمان وجود دارد که می‌توانید از آنها استفاده کنید، مانند یادآوری برای به اشتراک گذاری آسان اطلاعات.

ارسال یک یادداشت سریع در مورد موفقیتی که یک کودک در آن روز در کلاس کسب کرده است می‌تواند کمک زیادی به کودک کند تا بداند کارهای بزرگی که انجام می‌دهد را می بینید و همچنین به والدین/ سرپرستان کمک می‌کند احساس کنند که در جریان زندگی فرزندشان در کاس درس هستند.

 

محیط یادگیری مثبت برای کودکان
برای ایجاد محیط یادگیری مثبت، روابط دانش آموزان را تقویت کنید

روابط دانش آموزان را تقویت کنید

راه‌های بسیار خوبی برای کمک به تقویت ارتباطات مثبت دانش‌آموزی به عنوان راهی برای کمک به بهبود احساس تعلق به دانش‌آموزان، افزایش تعامل و ایجاد فرهنگ کلاسی دلسوز وجود دارد. در اینجا دو استراتژی سریع وجود دارد که می‌توانید با سهولت نسبی اجرا کنید:

قبل از کلاس به صحبت‌هایی که بین دانش آموزان در جریان است گوش دهید. آنها اغلب در مورد چیزهایی که به آنها علاقه دارند با یکدیگر صحبت می‌کنند. این اطلاعات می‌تواند به شما کمک کند چیزهایی را بیاموزید که از آنها بپرسید که به شما کمک می‌کند یک پیوند واقعاً قوی ایجاد کنید. اگر با گوش دادن متوجه شدید که دانش‌آموزی باله بازی می‌کند، می‌توانید دفعه بعد که آن‌ها را دیدید بیشتر در مورد آن بپرسید.

دروس بسیار شخصی سازی شده را اجرا کنید تا به دانش آموزان کمک کنید احساس خاص کنند. برای مثال، اگر در حال ایجاد یک پاسخ نمونه برای یک درخواست نوشتن هستید، می‌توانید نام دانش‌آموز و سرگرمی‌ای را که می‌دانید دوستش دارد را درج کنید. این استراتژی واقعاً به خوبی به عنوان راهی برای برجسته کردن و ایجاد انگیزه و درگیر کردن یادگیرندگانی که اغلب تمایلی به مشارکت ندارند، کار می‌کند!

  مطلب مرتبط: شکل گیری روابط دوستانه در کودکان

 

محیط یادگیری مثبت برای کودکان
برای داشتن محیط یادگیری مثبت، قوانین کلاس خود را به شیوه‌ای مثبت تنظیم کنید.

قوانین کلاس درس را برای رفتار مثبت مشخص کنید

داشتن توقعات بالا از دانش آموزان به اندازه‌ای مهم است که هنجارهای رفتار دانش‌آموز را شکل می‌دهید و پایه و اساس موفقیت دانش آموز را می‌گذارید. برای انجام این کار، باید قوانین و تکنیک‌های کلاس درس را از روز اول آماده کنید.

یک نکته حرفه‌ای این است که قوانین کلاس خود را به شیوه‌ای مثبت تنظیم کنید. به عنوان مثال، به جای گفتن «به دانش‌آموزان دیگر بی‌احترامی نکنید»، به جای آن بگویید «همه دانش‌آموزان کلاس همیشه مورد احترام خواهند بود». این چارچوب مثبت، اگرچه کوچک است، اما می‎‌تواند تفاوت بزرگی ایجاد کند زیرا نشان می‌دهید که انتظارات با رفتار مثبت مرتبط است.

از تقویت مثبت استفاده کنید

تقویت مثبت یک راه عالی برای ایجاد انگیزه درونی و کمک به ترویج عادات کاری مثبت دانش آموزان است.

دو استراتژی عالی وجود دارد که می‌توانید در اینجا استفاده کنید:

 • تشخیص دهید چه زمانی دانش‌آموزان تلاش زیادی می‌کنند، حتی اگر 100% تسلط نشان ندهند، گاهی اوقات شکست زمانی است که ما به بهترین شکل یاد می‌گیریم، بنابراین تمجید از تلاش دانش‌آموزان برای استقامت می‌تواند به آنها کمک کند تا خود را تقویت کنند تا در مواجهه با چالش تسلیم نشوند و استراتژی‌های حل مسئله را اجرا کنند.
 • وقت بگذارید و حتی کوچکترین بردها را برای یادگیرندگانی که گاهی تمایلی به شرکت در کلاس ندارند، جشن بگیرید. ستایش برای کاری که به خوبی انجام شده است، به ایجاد اعتماد و کمک به دانش آموزان کمک می‌کند تا احساس کنند دیده می‌شوند. این به نوبه خود، احتمال تکرار آن را افزایش می‌دهد.

   

  محیط یادگیری مثبت برای کودکان
  از آنجایی که هر دانش‌آموز دارای تجربه زیسته و پیشینه فرهنگی متفاوتی است، معلمان می‌توانند با اجرای راهبردهای آموزشی پاسخگو از نظر فرهنگی به این تفاوت‌ها احترام بگذارند.

اطمینان حاصل کنید که محتوا از نظر فرهنگی مرتبط است

هر کلاس به لطف تنوع فرهنگی که هر دانش‌آموز برای گروه به ارمغان می‌آورد منحصر به فرد است. از آنجایی که هر دانش‌آموز دارای تجربه زیسته و پیشینه فرهنگی متفاوتی است، معلمان می‌توانند با اجرای راهبردهای آموزشی پاسخگو از نظر فرهنگی به این تفاوت‌ها احترام بگذارند.

اینها عبارتند از: ادغام مشکلات مربوط به کلمه، استفاده از رسانه‌هایی که طیفی از فرهنگ‌ها را به طور مثبت به تصویر می‌کشند و آوردن سخنرانان مهمان از زمینه‌های مختلف. طبق مطالعه تحقیقاتی انجام شده، وقتی معلمان استراتژی‌های یادگیری زمینه‌ای را اجرا می‌کنند، نمرات آزمون می‌تواند بیش از 44٪ بهبود یابد.

ذهنیت مثبت خود را حفظ کنید

هر کسی که معلم بوده می‌داند که این شغل چقدر می‌تواند طاقت‌فرسا باشد. وقت گذاشتن برای خود می‌تواند چالشی واقعی با خواسته‌هایی باشد که هم در داخل و هم در خارج از مدرسه وجود دارد. با این اوصاف، بسیار توصیه می‌شود که برای یافتن زمان، حتی چند دقیقه برای اجرای برخی تکنیک‌های مراقبت از خود به عنوان وسیله‌ای برای کمک به شما در حفظ ذهنیت مثبت، تلاش کنید.

پیدا کردن زمان در هر روز، حتی چند دقیقه زمانی که برای اولین بار به مدرسه می‌رسید، می‌تواند تفاوت بزرگی ایجاد کند و شما را برای رویارویی با هر چالشی که پیش روی شما پیش می‌آید و با ذهنیت مثبت آماده می‌کند.

 

محیط یادگیری مثبت برای کودکان
داشتن یک محیط کلاسی مثبت برای دانش‌آموزان برای یادگیری و برای شما که در آن تدریس می‌کنید کمک زیادی به ایجاد یک فضای کلاسی عالی می‌کند. محیط فیزیکی شامل همه چیز است، از نحوه سازماندهی اشیا گرفته تا آنچه روی دیوارها است.

یک محیط فیزیکی راحت ایجاد کنید

داشتن یک محیط کلاسی مثبت برای دانش‌آموزان برای یادگیری و برای شما که در آن تدریس می‌کنید کمک زیادی به ایجاد یک فضای کلاسی عالی می‌کند. محیط فیزیکی شامل همه چیز است، از نحوه سازماندهی اشیا گرفته تا آنچه روی دیوارها است.

با پوسترهایی که حاوی پیام‌های مثبتی است که هم می‌تواند دانش‌آموزان را برانگیزد و هم رفتار مثبت را تشویق می‌کند، رنگی به کلاس خود اضافه کنید. به عنوان مثال، پوستری که روی آن نوشته شده است: «انتظار داشته باشید که برای آنچه هستید پذیرفته شوید» این تصور را تقویت می‌کند که همه دانش‌آموزان به جامعه کلاسی تعلق دارند که ایجاد کرده‌اید. همچنین اگر رفتارهایی که می‌بینید با آن اصل همسو نباشد، یک نقطه مرجع عالی برای جلب توجه دانش‌آموزان است.

از تحقیقات آموزشی مطلع باشید

به‌عنوان یک متخصص علمی، بسیار خوب است که با تحقیقاتی که می‌تواند به اطلاع‌رسانی تمرین شما کمک کند و بینش‌هایی را ارائه دهد که می‌توانید از آنها برای ایجاد یک محیط یادگیری مثبت استفاده کنید، به‌روز باشید.

به عنوان مثال، محققان اخیرا یافته‌هایی را بیان کردند که نشان می‌دهد سطح مشارکت والدین تأثیر مستقیمی بر محیط‌های یادگیری مثبت داشته است. یکی از راهبردهایی که باید اجرا شود، ایجاد استراتژی با همکاران یا مدیریت مدرسه در مورد راه‌های اضافی برای درگیر کردن جامعه والدین و سرپرستان با فعالیت‌های مدرسه است.

یک راه آسان برای به روز ماندن در مورد نتایج تحقیقات آموزشی که می‌تواند به شکل دادن به محیط یادگیری شما کمک کند، ثبت نام در خبرنامه‌ها است.

 

محیط یادگیری مثبت برای کودکان
یادگیری عاطفی اجتماعی می‌تواند به دانش آموزان کمک کند تا احساسات را درک کنند و در دنیای نامشخص حرکت کنند.

یادگیری عاطفی اجتماعی را در اولویت قرار دهید

رفاه دانش آموزان و معلمان به طور یکسان اخیراً به منصه ظهور رسیده است و دلیل خوبی هم دارد. در حالی که شاید گفتنش آسان‌تر از انجام دادن باشد، داشتن سلامت روان مثبت بسیار مهم است.

یادگیری عاطفی اجتماعی می‌تواند به دانش آموزان کمک کند تا احساسات را درک کنند و در دنیای نامشخص حرکت کنند. منابع شگفت انگیزی برای معلمان وجود دارد که بتوانند یادگیری عاطفی اجتماعی را در کلاس درس خود پیاده کنند. به عنوان مثال، ایجاد فعالیت‌های ذهن آگاهی در کلاس تنها یکی از 25 استراتژی مختلف است که می‌توان آن را بدون نیاز به افزایش بار پیاده‌سازی کرد با توجه به مزایای زیادی که برای دانش‌آموزان در کلاس درس دارد.

کمک به دانش آموزان در یادگیری و هدایت احساسات جدید به آنها کمک می‌کند تا بهترین خود را به کلاس درس بیاورند و به محیط یادگیری کمک کنند.

 

محیط یادگیری مثبت برای کودکان
برای ایجاد محیط یادگیری مثبت، دروس را با در نظر گرفتن انگیزه برنامه ریزی کنید

دروس را با در نظر گرفتن انگیزه برنامه ریزی کنید

ساختن طرح‌های درس و واحد با در نظر گرفتن انگیزه دانش‌آموز به جرقه زدن هیجان و شادی در محیط یادگیری کمک می‌کند. موضوعاتی را استفاده کنید که دانش‌آموزان به آن علاقه دارند، یا راه‌هایی پیدا کنید تا موضوعاتی را که هیجان‌انگیزترین نیستند، سرگرم‌کننده‌تر و تعاملی‌تر کنید.

ادغام فعالیتهای یادگیری مبتنی بر بازی مانند می‌تواند راهی عالی برای کمک به سرگرمی و تعامل با شما و همسالانشان در کلاس باشد، در حالی که آنها یاد می‌گیرند چگونه کسرها را ضرب کنند. از تمایل طبیعی دانش‌آموزان به بازی‌ها استفاده کنید و یادگیری را مستقیماً در آن ادغام کنید!

بازخورد شخصی در مورد تکالیف ارائه دهید

انجام این تمایل بیشتر برای نشان دادن اینکه شما واقعاً به عملکرد و تلاش آنها اهمیت می‌دهید، می‌تواند به انگیزه دادن به دانش‌آموزان و ایجاد ارتباط مثبت کمک کند. شخصی‌سازی بازخورد برای دانش‌آموزان راهی عالی برای یک لحظه وقت گذاشتن و برجسته کردن برخی از کارهای عالی آنها و زمینه‌های بهبود است.

برای مثال فرض کنید دانش آموزان یک تکلیف نوشتاری کوتاه را برای شما انجام داده اند. شما مدتی را صرف تصحیح املا و دستور زبان کار کرده‌اید و یادداشت‌های عالی را در حاشیه گذاشته‌اید. برای اینکه یک قدم جلوتر باشید، با استفاده از نام آن‌ها، «احسان عزیز،…» در گوشه بالای تکلیف یادداشت شخصی بنویسید و برخی از کارهای بزرگی که انجام داده‌اند و برخی از زمینه‌های بهبود را برجسته کنید. گذاشتن یک یادداشت شخصی به جای یک نمره ساده، احتمال اینکه آنها به آنچه گفتید نگاه کنند و بازخوردی که داده‌اید را درونی کنند، افزایش می‌دهد.

 

محیط یادگیری مثبت برای کودکان
برای کمک به به روز نگه داشتن والدین می‌توانید به رسانه‌های اجتماعی یا وب‌سایت کلاس درس خود مراجعه کنید تا کارهای شگفت‌انگیزی را که انجام می‌دهید با دانش‌آموزان خود به اشتراک بگذارید.

عشق را به اشتراک بگذارید

هر روز اتفاقات باورنکردنی زیادی در کلاس شما رخ می‌دهد. اما تا زمانی که در اتاق نباشید، دانستن اینکه چه اتفاقی در حال رخ دادن است دشوار است. تا به حال از یک بچه پرسیده‌اید: «امروز در مدرسه چه کار می‌کردی؟» به نظر می‌رسد که همیشه به خاطر آوردن آنها سخت است.

برای کمک به به روز نگه داشتن والدین می‌توانید به رسانه‌های اجتماعی یا وب‌سایت کلاس درس خود مراجعه کنید تا کارهای شگفت‌انگیزی را که انجام می‌دهید با دانش‌آموزان خود به اشتراک بگذارید. حتماً خط‌مشی‌های سیستم آموزشی خود و اجازه والدین برای استفاده آنلاین از عکس فرزندشان را در نظر داشته باشید. تا زمانی که با این خط‌مشی‌ها هماهنگ هستید و می‌دانید کدام دانش‌آموز مجوز دارد، می‌توانید عکس‌های فوری از کارهای جالبی را که انجام می‌دهید برای کمک به والدین برای دیدن آنچه در کلاس انجام می‌دهید، به اشتراک بگذارید.

زمانی را برای تفریح پیدا کنید!

گاهی اوقات، فشار برای تمرکز صرفاً بر روی مطالب صرفاً آکادمیک می‌تواند افزایش یابد و می‌تواند منجر به فرسودگی شغلی شود. زمانی را برای استفاده از برخی بازی‌ها در کلاس‌های خود در نظر بگیرید که شامل یادگیری می‌شود و طبیعتاً به شیوه‌ای سرگرم‌کننده انجام دهید که دانش‌آموزان شما قطعاً از آن استقبال می‌کنند. چیزهای کمی وجود دارند که لذت بخش تر از شنیدن خنده دانش‌آموزان در حین سرگرمی و کار با هم و در عین حال یادگیری است.

 

محیط یادگیری مثبت برای کودکان
داشتن یک محیط یادگیری مثبت در کلاس درس و مدرسه، دانش‌آموزان را به شکوفایی می‌رساند. در واقع، شما زمینه را برای کمک به همه دانش‌آموزان برای عشق به یادگیری فراهم می‌کنید.

یک محیط یادگیری مثبت ایجاد کنید تا به دانش آموزان کمک کنید که یادگیری را دوست داشته باشند

داشتن یک محیط یادگیری مثبت در کلاس درس، دانش‌آموزان را به شکوفایی می‌رساند. در واقع، شما زمینه را برای کمک به همه دانش‌آموزان برای عشق به یادگیری فراهم می‌کنید. برداشتن چند قدم برای گسترش کارهای بزرگ و ایجاد یک محیط یادگیری مثبت که در حال حاضر انجام می‌دهید ، از جمله استفاده از ابزارهای یادگیری مبتنی بر بازی و . . . راه بسیار زیادی برای کمک به ایجاد یک جامعه یادگیری که از دیوارهای کلاس فراتر می‌رود کمک کند.

 

 

 

 

مطالبی که می‌تواند برای شما مفید باشد:

  چگونه فضای آموزش و یادگیری را سرگرم کننده کنیم؟

  مربیان و ایجاد انگیزه در دانش آموزان

 مربیان آموزش خانگی چه ویژگی هایی دارند؟

  آموزش در خانه و تاریخچه آن

 

زمان تقریبی مطالعه: 11 دقیقه
دسترسی سریع