چطور به فرزندان خود آموزش دهیم؟

آموزش به کودکان
خلاصه آنچه در این مطلب خواهید خواند

آموزش به کودکان و یادگیری در آنها

آموزش به کودکان با توجه به شرایط سنی و شخصیت کودکان دارای تفاوت‌هایی است اما نکات مشترکی وجود دارند که به شما کمک می‌کنند تا همراهی و پشتیبانی مطلوب‌تری از فرزندانتان در مسیر تحصیل داشته باشید.

مکانی برای کارهای مدرسه ایجاد کنید

ایجاد مکانی برای انجام کارهای مدرسه کمک می‌کند تا روال و انتظاری که باید انجام شود را تنظیم کنید. این ممکن است گوشه‌ای از میز شام، یک میز در اتاق کار یا یک میز در اتاق راه پله باشد. از وجود نور خوب اطمینان حاصل کنید و اگر از چراغ رومیزی استفاده می‌کنید، باید در سمت مخالف دست غالب دانش آموز قرار گیرد برای مثال اگر آنها راست دست هستند، نور باید در سمت چپ باشد.

آموزش به کودکان

وسایلی را که قرار است مفید باشند جمع آوری کنید

جمع آوری لوازم التحریر و سایر تجهیزات بسیار سرگرم کننده است اما باید سعی کنید لوازمی که فراهم می‌کنید کاربردی باشند و صرفا از جهت سرگرمی انتخاب نشده باشند. نشانگر، تخته سفید کوچک، ماشین حساب، دفترچه یادداشت، برگه‌های یادداشت چسب‌دار، یک بسته کارت شاخص برای نوشتن کلمات کلیدی عالی، تایمر و شمارنده و . . . می‌توانند انتخابهای خوبی باشند. سبدها، جعبه‌های جذاب (جعبه‌هایی که کودکتان تزئین می‌کند)، یا یک قفسه کتاب همگی توصیه می‌شوند، در حالی که جعبه/پوشه/سبد متفاوت برای هر موضوع مفید است.

آموزش به کودکان

مواد آموزشی را بررسی کنید

معلمان جزئیات درس را ارائه می‌دهند و می‌توانند شما را در رویکردهایی که باید اتخاذ کنید راهنمایی کنند. اگر نیاز به درخواست جزئیات بیشتر یا توضیح دارید، تردید نکنید. معلمان انتظار ندارند والدین همه چیز را بدانند. در صورتی که نیاز به کمک داشته باشید، قبل از کار با فرزندتان به بررسی مواد کمک می‌کند.

روز شروع می شود

بله، روز مدرسه است. برخی از کودکان در صورتی که عادتهای معمول خود را در صبح دنبال کنند، ممکن است به روال مدرسه در خانه نیز عادت کنند. برای مثال، همان زمان بیداری، همان مراسم صبحانه، روال معمول حمام (با توجه بیشتر به شستن دست) را تنظیم کنید و اصرار کنید که برای مدرسه لباس بپوشند، شاید حتی لباس مدرسه خود را بپوشند.

آموزش به کودکان

ما در این روز با هم هستیم

فرزندتان را در برنامه ریزی روز مشارکت دهید و به او اجازه دهید ترتیب درسهای خود را تعیین کند. برای هر فعالیت زمانی تعیین کنید و برای اینکار می‌توانید از تایمر استفاده کنید. اگر فرزند شما بزرگتر است و کارهای مستقلی انجام می‌دهد می‌توانید همزمان روی فعالیت خود نیز کار کنید. تنظیم یک تایمر برای هر دوی شما می‌تواند شما را بسیار سازنده کند.

فرصتهای یادگیری فراوان است

تمرکز خود را روی مفاهیم کلیدی برای هر موضوع در هفته حفظ کنید. همه افراد خانواده می‌توانند با تمرکز بر این «ایده های بزرگ» به آن بپیوندند.

آموزش به کودکان

یادگیری چیزهای بیشتری از برنامه درسی وجود دارد

در صورت امکان، مدتی را بیرون از خانه بگذرانید. گیاهان را از نزدیک مطالعه کنید، از گیاهان جالب عکس بگیرید، علفهای هرز را بردارید و ریشه‌ها را مطالعه کنید. به دنبال حشرات یا حیوانات دیگر باشید، جریان آب از یک سطل را تماشا کنید و سدهایی بسازید تا آب را به جایی که می‌خواهید منتقل کنید. به صدای پرندگان گوش دهید و نام و نقش پرهای آنها را یاد بگیرید. مکان‌هایی را برای صعود پیدا کنید، مخفیانه بازی کنید یا آهنگ‌هایی با صدای بلند برای سرگرمی بخوانید. برخی از این فعالیت‌ها باعث ایجاد علاقه می‌شوند که می‌توانید با جستجوهای اینترنتی آن را دنبال کنید.

آموزش به کودکان

فردا روز دیگری است

قرار نیست هر روز یک روز یادگیری عالی باشد. گاهی اوقات به نظر می‌رسد پیشرفت کمی حاصل شده است و گاهی اوقات به نظر می‌رسد فرزندان ما همه چیزهایی را که یک روز پیش می‌دانستند فراموش کرده اند. نگران نباشید؛ یادگیری اینگونه است گاهی اوقات آنچه آموخته‌ایم آن چیزی نیست که ما متوجه شده‌ایم و با گذشت زمان ظاهر می‌شود.

یادگیری یک فرآیند مادام العمر است و فرزندان ما سالها در پیش دارند. گاهی اوقات به راحتی می‌توان فکر کرد که اگر بچه ها امروز درس خود را یاد نگیرند، مشکلات را در آینده تشدید خواهد کرد. خوشبختانه، اینطور نیست و برنامه درسی به صورت مارپیچ می‌چرخد، بنابراین موضوعات هرگز تنها یک بار پوشش داده نمی‌شوند. از کارهایی که انجام داده‌اید و آنچه را که متوجه شده اید یادداشت خوبی داشته باشید. پیشرفت در هفته‌های آینده ممکن است شما را شگفت زده کند. عکس ها و فیلم‌های یادگیری تبدیل به خاطرات دوست داشتنی می‌شوند.

آموزش به کودکان

سخن پایانی

آموزش به کودکان و یادگیری با هم باید لذت بخش باشد، چالش برانگیز، اما همچنان لذت بخش. اگر جنگ شد، عقب نشینی کن! رابطه شما با فرزندتان مهمتر است. در طول مسیر یادگیری پنهانی را تجربه کنید مانند یک کلمه کلیدی در هنگام شام، یک داستان قبل از خواب و . . . و از این زمان گرانبها با هم لذت ببرید.


مطالبی که می تواند برای شما مفید باشد:

زمان تقریبی مطالعه: 4 دقیقه
دسترسی سریع