ویژگی‌های والدین هوم اسکول

آموزش فرزندان در خانه
خلاصه آنچه در این مطلب خواهید خواند
آموزش فرزندان در خانه رویکردی است که در آن کودکان خارج از سیستم مدرسه سنتی آموزش می‌بینند و یادگیری معمولاً توسط والدین یا مربیان تسهیل می‌شود. خانواده‌ها به دلایل مختلفی از جمله نارضایتی از گزینه‌های آموزشی، فلسفه‌های مذهبی یا آموزشی متفاوت و . . . مدرسه خانگی را انتخاب می‌کنند.

آموزش در خانه چیست؟

آموزش فرزندان در خانه رویکردی است که در آن  کودکان خارج از سیستم مدرسه آموزش می‌بینند و یادگیری معمولاً توسط والدین یا مربیان تسهیل می‌شود. خانواده‌ها به دلایل مختلفی از جمله نارضایتی از گزینه‌های آموزشی موجود، فلسفه‌های مذهبی یا آموزشی متفاوت و این باور که کودکان در ساختار مدرسه سنتی پیشرفت نمی‌کنند، مدرسه خانگی را انتخاب می‌کنند. آموزش در خانه طیف وسیعی از مزایا را برای دانش‌آموزان ارائه می‌کند، از جمله نمرات بالقوه امتحانات و آزمون‌های بالاتر و توانایی یادگیری با سرعت کنترل‌شده‌تر.

ویژگی های والدین هوم اسکول
آموزش فرزندان در خانه رویکردی است که در آن  کودکان خارج از سیستم مدرسه آموزش می‌بینند و یادگیری معمولاً توسط والدین یا مربیان تسهیل می‌شود.

آیا دوست دارید فرزندان خود را در خانه آموزش دهید اما در توانایی خود در آموزش آنها تردید دارید؟ اینقدر به خودتان سخت نگیرید! در حالی که به مهارتهایی برای کودکان مدرسه‌ای (کودکانی که در سن مدرسه رفتن هستند) نیاز دارید، مطمئن باشید که شما اولین کسی نیستید که در مورد آن شک دارید. آموزش دادن به یک زن و شوهر با کلاس سی نفری از کودکان یکسان نیست.

در این مقاله، ما به این خواهیم پرداخت که چگونه می‌توانید فرزندان خود را در خانه آموزش دهید و اینکه آیا آنچه را که برای آموزش خانگی لازم است دارید یا نه؟

ویژگی های والدین هوم اسکول
هیچ الزامی برای والدینی که بخواهند فرزندان خود را در خانه آموزش دهند وجود ندارد. تنها کاری که باید انجام دهید این است که “آموزش تمام وقت و کارآمد” را برای فرزندانتان فراهم کنید.

صلاحیتهای شما در آموزش خانگی

از نظر قانونی، برای آنکه به فرزند خود آموزش دهید، نیازی به اینکه معلم باشید یا نه ندارید. حتی داشتن یا نداشتن هیچ مدرک تحصیلی نیز برای آموزش در خانه به فرزندان خود ندارید و اصلا نیازی نیست که خودتان مدرسه را تمام کرده باشید. هیچ الزامی برای والدینی که بخواهند فرزندان خود را در خانه آموزش دهند وجود ندارد. تنها کاری که باید انجام دهید این است که “آموزش تمام وقت و کارآمد” را برای فرزندانتان فراهم کنید. این کلیدواژه بسیار پیچیده است و در عین حال با آزادی‌های زیادی برای شما و فرزندتان همراه است. از نظر فنی، حتی لازم نیست به سازمان و یا نهادی اطلاع دهید که در حال آموزش در خانه به فرزندتان هستید. با این حال، ایده خوبی است که از با مشاورین دُرویان در تماس باشید تا در صورت لزوم بتوانید به آنها مراجعه کنید.

اگر در مورد میزان دانش و آگاهی خود و حتی نحوه تمرین با فرزندتان و آموزش مباحث مختلف استرس دارید، نگران نباشید زیرا منابع زیادی برای کمک به شما وجود دارد که در ادامه به ارائه ضروری ترین نکات لازم می پردازیم.

ویژگی های والدین هوم اسکول
آموزش از راه دور ایده خوبی برای والدینی است که نمی‌توانند در مسیر یادگیری با فرزندان خود همراه شوند

در مورد روشهای مختلف تحصیل کودکان در خانه بیاموزید

راه‌های مختلفی برای تحصیل کودکان در خانه وجود دارد. می‌توانید آنها را از راه دور آموزش دهید یا در دوره‌های آموزش از راه دور شرکت کنید. این بدان معنی است که کار آنها می‌تواند توسط معلمان علامت گذاری و درجه بندی شود.در هر ترم، فرزندانتتان نتایج خود و گزارشی از میزان عملکردشان دریافت می‌کنند. اگر نگران هستید که نتوانید با یادگیری آنها همراه شوید یا برای کمک به آنها بیش از حد کار کنید، آموزش از راه دور ایده خوبی است.

همچنین اگر احساس می‌کنید که خودتان و یا همسرتان توانایی آموزش به فرزندتان را دارید، می‌توانید خودتان به آنها آموزش دهید. شما نقش معلم را بر عهده خواهید گرفت و مسئول آموزش آنها خواهید بود. اگر با مدرسه‌ای ارتباط دارید ممکن است برخی مسئولان این مورد را بررسی کنند که آیا کودک شما تحصیلات تمام وقت مناسبی را دریافت می کند یا نه و بر همین اساس به طور دوره ای با شما تماس بگیرند. در این صورت، آن‌ها می‌خواهند نمونه‌هایی از کارهای انجام شده را ببینند و شما مجبور نیستید با آن‌ها ملاقات کنید، اما معمولاً بهتر است این کار را انجام دهید. در برخی از کشورها مانند انگلستان، مقامات محلی باید رفاه و آموزش کودک را ارتقا داده و از آن محافظت کنند و اگر نتوانند با شما ملاقات کنند، انجام این کار برای آنها دشوارتر است.

ویژگی های والدین هوم اسکول
در مورد طیف وسیعی از موضوعات تحقیقات مؤثر انجام دهید تا بتوانید به طور مؤثر به فرزند خود آموزش دهید

یاد بگیرید که تحقیقات خود را انجام دهید

چندین چالش برای آموزش کودکان در خانه وجود دارد. ممکن است مدتی از زمانی که خودتان در مدرسه بوده اید گذشته باشد و همه چیز در ذهن شما تازه نباشد و لحظاتی پیش بیاید که در مورد آنچه باید به فرزندتان بیاموزید متخصص نیستید. صرف نظر از موضوع، ممکن است لازم باشد قبل از اینکه بتوانید به فرزندتان آموزش دهید، در مورد یک موضوع به خودتان آموزش دهید:

ایده اول : بیاموزید که در مورد طیف وسیعی از موضوعات تحقیقات مؤثر انجام دهید تا بتوانید به طور مؤثر به فرزند خود آموزش دهید. ایده دوم : تحقیق با کودک را در نظر بگیرید تا با هم یاد بگیرید و کودک مهارتهای ارزشمند دیگری را بیاموزد. گزینه دوم ایده بسیار خوبی است زیرا هر دو در مورد تحقیقات مستقل و موضوع مورد نظر یاد خواهید گرفت.

ویژگی های والدین هوم اسکول
توضیح مؤثر مفاهیم بخش مهمی از معلم خوب بودن است

رویکردهای آموزشی موثر را مطالعه کنید

اگر می خواهید تدریس کنید، باید نحوه تدریس را بدانید البته گفتن این کار بسیار ساده‌تر از انجام آن است چرا که همه ما معلمان طبیعی نیستیم. اگر چیزی را نمی‌دانید، قبل از اینکه شانس انتقال این دانش را به دیگران به ویژه فرزندتان داشته باشید، ابتدا باید خودتان یاد بگیرید و محتوای مطالب را درک کنید.

شما همیشه می‌توانید از یک معلم خصوصی در یک موضوع خاص کمک بگیرید، البته اگر این مساله نقطه قوت شما نیست. در مورد زبان های خارجی، این ایده بسیار خوبی است. همچنین زمانی که در شرایط خوبی نیستید و تمرکز کافی برای انتقال مطالب را به فرزندتان ندارید، به جای فشار آوردن ناخودآگاه به فرزندتان، کمک گرفتن از یک معلوم خصوصی می‌تواند راهگشا باشد.

توضیح مؤثر مفاهیم بخش مهمی از معلم خوب بودن است و در طول مدرسه سنتی، کودکان اغلب با موضوعاتی روبرو می‌شوند که اولین باری که درباره آنها می‌شنوند متوجه نمی‌شوند.

ویژگی های والدین هوم اسکول
شما باید از نحوه پیشرفت فرزند خود و در مورد اینکه در چه زمینه‌ای به کمک نیاز دارد آگاه باشید

هوشیاری و صبر داشته باشید

ترسیم مرز بین والد بودن و معلم بودن دشوار است. در برخی موارد، ممکن است لازم باشد به وضوح مشخص کنید که چه زمانی معلم هستید و چه زمانی والدین هستید. هر کودکی در ابتدا با این موضوع مشکلی ندارد به خصوص اگر در مدرسه ابتدایی باشد. اما اگر فرزند شما تاکنون مدرسه نرفته است و با فردی به نام معلم آشنایی ندارد، می‌توانید به آنها بگویید که در طول درس شما معلم آنها هستید و خارج از آنها، شما والدینشان هستید.

با آموزش در خانه، از نظر فنی نیز هیچ تکلیفی وجود ندارد. هر کودکی می‌تواند به شیوه‌ای یاد بگیرد که برای او مفید باشد، چه با معلم باشد و چه مستقل. شما باید از نحوه پیشرفت فرزند خود و در مورد اینکه در چه زمینه‌ای به کمک نیاز دارد آگاه باشید. گفتنی است، وقتی در نقش معلم هستید، مانند زمانی که به عنوان والدین آنها عمل می‌کنید و به آنها ناهار می‌دهید یا آنها را برای خواب آماده می‌کنید، نخواهید بود.

ویژگی های والدین هوم اسکول
آموزش در خانه به شما این امکان را می‌دهد که هر زمان که نیاز دارید، شرایط را تغییر دهید

سازگار باشید

در حالی که نیازی به پیروی از برنامه درسی ندارید، هنوز ایده خوبی است که یک برنامه داشته باشید و برای مباحث مختلف برنامه‌ریزی کنید. هر چند می‌توانید انعطاف پذیر باشید و این یک امتیاز برای شما در آموزش خانگی است. آموزش در خانه به شما این امکان را می‌دهد که هر زمان که نیاز دارید، شرایط را تغییر دهید.

در صورت نیاز می‌توانید برنامه هفتگی را تغییر دهید. شاید بخواهید چیزها را تغییر دهید تا آن را تازه نگه دارید یا کاری جذاب‌تر از یک درس سنتی انجام دهید. شاید فرزند شما در صبح بهتر یاد بگیرد و یا در زمانی بر خلاف زمانی که سایر کودکان در مدرسه سنتی آموزش می بینند. هرچه که باشد ارزش تغییر را دارد چون شما به دنبال بهترین اثرگذاری بر یادگیری فرزند خود هستید.

ویژگی های والدین هوم اسکول
سازماندهی کردن تغییرات در برنامه درسی آموزش در خانه

از تغییر برنامه در صورت عدم موفقیت نترسید

این ممکن است متناقض به نظر برسد چرا که هر تغییری به صورت قطعی منجر به موفقیت نمی‌شود، اما اگر در خانه به فرزندان خود آموزش می‌دهید، حتی اگر اغلب برنامه را دنبال نمی‌کنید، باید آن را سازماندهی کنید. شما آزاد هستید که برنامه را تغییر دهید، اما باید به اندازه کافی در مدیریت و سازماندهی مهارت داشته باشید تا برای هر چیزی آماده باشید.

بی نظمی به فرزند شما کمک نمی‌کند که یاد بگیرد. یک روتین خوب است، به خصوص در مورد خواب. کودک باید نظم و انضباط را بیاموزد، مخصوصاً وقتی صحبت از تعامل با دیگران باشد. برای اطمینان از اینکه آنها خیلی گرسنه یا خسته نمی شوند، ایده خوبی است که زمان استراحت، ناهار و زمان درس را برنامه ریزی کنید.

ویژگی های والدین هوم اسکول
کودکان زمانی بهتر یاد می‌گیرند که دانش خود را در موقعیتهای زندگی واقعی به کار ببرند

فراموش نکنید که همیشه زمان خوبی برای یادگیری است

در خارج از مدرسه و در زمانی که کودکان مدرسه نمی روند شما در نقش معلم فرزندتان، هنوز هم می‌توانید به فرزند خود آموزش بدهید. کودک می‌تواند هنگام آشپزی، نوشتن لیست خرید یا بازی‌های رومیزی که در خانه انجام می‌دهید، ریاضیات را تمرین کند. می‌توانید از این فرصتها برای بررسی یادگیری آنها استفاده کنید.

به یاد داشته باشید که هم بزرگسالان و هم کودکان زمانی بهتر یاد می‌گیرند که دانش خود را در موقعیتهای زندگی واقعی به کار ببرند. این به آنها اجازه می دهد تا سودمندی آموخته‌های خود را ببینند. با مهارتهای مناسب، هر کودکی می‌تواند به طور موثر در خانه آموزش ببیند.

 

 

 

 

 

   مطالبی که می‌تواند برای شما مفید باشد :

   والدین و علاقه‌مندی به آموزش خانگی فرزندان

   برنامه‌ریزی برای هوم اسکول

   روشهای آموزش در سیستم هوم اسکول

   راهنمای سریع هوم اسکول

زمان تقریبی مطالعه: 7 دقیقه
دسترسی سریع