آمادگی فرزندان برای آموزش خانگی

آماده کردن کودکان برای هوم اسکول
خلاصه آنچه در این مطلب خواهید خواند
آماده کردن فرزندان برای شروع آموزش خانگی به دلیل تفاوتهایی که با سایر سیستم های آموزشی دارد می‌تواند برای فرزندان و والدینشان چالش برانگیز باشد. والدین باید برخورد مناسب و خوبی در معرفی این سیستم آموزشی به فرزندانشان داشته باشند تا از بهره مند شدن کودکانشان از مزایای هوم اسکول بهره مند شوند.

چگونه کودک خود را برای آموزش در منزل آماده کنیم؟

آمادگی فرزندان برای آموزش خانگی به دلیل تفاوتهایی که با سایر سیستم های آموزشی دارد می‌تواند چالش برانگیز باشد. هرچند که سیستم آموزش خانگی بسیار کارآمد، لذتبخش، منعطف و هیجان انگیز است اما می‌تواند به دلیل همین تفاوتها و مواردی که قبلا تجربه کرده‌اید هم برای شما و هم برای فرزندانتان دلهره آور به نظر برسد. بنابراین، شما باید برخورد مناسب و خوبی در معرفی این سیستم آموزشی به فرزندانتان داشته باشید تا اطمینان حاصل کنید که کودکانتان تا حد امکان از مزایای منحصربه فرد آن بهره مند می‌شوند.

آیا آموزش در خانه گزینه خوبی برای فرزند شماست؟ بله.

هوم اسکول یا آموزش در خانه جدیدترین رویکرد آموزشی در جهان است که با شاخص‌هایی چون، انعطاف پذیری آموزشی، سفارشی‌سازی آموزشی، آموزش منطبق بر علایق و استعدادها، سرعت رشد و یادگیری هماهنگ با ظرفیتهای هوش، آموزش بر محور ارزشهای خانوادگی و بسیاری موارد دیگر معرفی می‌شود.

هوم اسکول یا آموزش در خانه، به دلیل وسعت مزایا و شرایط مناسبی که برای رشد و یادگیری و موفقیت کودکان و خانواده‌ها فراهم می‌کند، در حال حاضر در سراسر دنیا از طرف والدین به عنوان بهترین و موثرترین رویکرد آموزشی پذیرفته شده است و روز به روز به تعداد خانواده‌های هوم اسکول افزوده می‌شود.

در اینجا راهنمای نحوه آماده سازی فرزند خود را برای این سیستم آموزشی ارائه می‌دهیم.

آماده کردن کودکان برای هوم اسکول
آماده کردن کودکان برای هوم اسکول به دلیل تفاوتهایی که این سیستم با سایر سیستمهای آموزشی دارد کمی چالش برانگیز است.

به همراه فرزند خود یک فضای آموزشی در خانه ایجاد کنید

ابتدا باید مکانی آرام و مناسب را شناسایی کنید که برای آموزش مناسب باشد. این محیط را با توجه به شرایط زندگی و خانه خود آماده کنید زیرا لزوما قرار نیست این فضا بزرگ، خاص یا با امکانات ویژه‌ای باشد. تنها چیزی که باید به آن توجه کنید این است که این فضا برای آموزش در نظر گرفته شود. برای مثال، گوشه‌ای از نشیمن، فضایی کنار آشپزخانه، قسمتی از پارکینگ، حیاط و . . .

فرزندتان را در پیدا کردن این جای مناسب مشارکت دهید زیرا انجام این کار از نظر روانی کودک شما را برای یادگیری در خانه آماده می‌کند. فضای مورد نظر باید احساس خوبی را در فرزندتان ایجاد کند و اگر به نظرتان می‌آید که وجود برخی از وسایل در محیط ممکن است باعث حواس پرتی، ناراحتی و . . . فرزندتان شود را با مشورت از او حذف کنید.

  محیط یادگیری مثبت برای کودکان

 

آماده کردن کودکان برای هوم اسکول
برای آماده کردن فرزندان خود در ورود به هوم اسکول، به همراه آنها یک فضای آموزشی در خانه ایجاد کنید.

دچار شوک آینده نشوید

شما باید همیشه به روزتر از فرزندتان باشید و از امکانات و تکنولوژی‌های جدید استقبال کنید. این رویکرد می‌تواند تسلط شما بر اوضاع را بیشتر کرده و از معایب تکنولوژی که به واسطه برخورد ناآگاهانه و نادرست با آن پیش می‌آید دور شوید. تکنولوژی جنبه های مثبت و منفی بسیاری دارد، بنابراین با  کسب آگاهی و دانش و داشتن ابتکار عمل می‌توانید مدیریت خوبی بر امور پیدا کنید.

کودک خود را در استفاده از فناوری آموزش دهید

سیستم آموزشی هوم اسکول برای یادگیری مجازی به رایانه نیاز دارد. متأسفانه، اگر از قبل، برخی از مهارتهای فناوری اطلاعات را به کودک خود آموزش ندهید، فناوری می‌تواند مشکل ساز باشد. بهتر است قبل از آموزش نحوه دسترسی به پلتفرم و یا اپلیکشن‌های آموزشی، نحوه استفاده از دستگاه و لوازم جانبی آن را به کودکان خود آموزش دهید. همچنین بهتر است با آنها در مورد اهمیت استفاده از دستگاه صرفاً برای آموزش صحبت کنید تا احتمال حملات بدافزار و خطرات مرتبط با آن را کاهش دهید.

آماده کردن کودکان برای هوم اسکول
قبل از آموزش نحوه دسترسی به پلتفرم و یا اپلیکشن‌های آموزشی، نحوه استفاده از دستگاه و لوازم جانبی آن را به کودکان خود آموزش دهید.

یک برنامه روزانه تعریف کنید

در صورت نداشتن یک برنامه دقیق، آموزش در خانه می‌تواند چالش برانگیز باشد. با وجود حواس پرتی‌هایی که از هر طرف ایجاد می‌شوند، باید یک برنامه روزانه واضح تعریف کنید و در هنگام اجرای آموزش در خانه به آن پایبند باشید.  خوشبختانه، کودکان در مجموعه‌ای واضح از ساختارها و روال‌های اساسی رشد می‌کنند بنابراین بهترین کار این خواهد بود که به کودک خود اجازه دهید متوجه شود زمان کافی برای پرداختن به بازی، سرگرمی و یادگیری به یک اندازه وجود دارد. همچنین باید اطمینان حاصل کنید که کودکتان ساعت خواب مشخصی را رعایت می‌کند تا بتواند به موقع از خواب بیدار شود و در آموزشهای روزانه شرکت کند. این برنامه باید با برنامه شما همگام شود تا بتوانید در برخی از کارهای مطالعاتی به آنها کمک کنید.

از جمله نکاتی که در تعریف برنامه روزانه باید مدنظر قرار دهید این است که اول: برنامه ریزی آموزشی روزانه باید منطبق بر شرایط فرزند و خانواده تان باشد. دوم: از مشارکت و همراهی فرزندتان در تنظیم این برنامه استفاده کنید. این مسئله باعث می‌شود فرزند شما احساس کند برنامه مطابق خواست و میل او تعریف شده و در نتیجه در روند اجرای برنامه مشارکت بسیار بیشتری خواهد داشت. علاوه بر این، فرزند شما در انجام برنامه روزانه خود حس اعتماد به نفس و موفقیت بیشتری را تجربه خواهد کرد. سوم: به یاد داشته باشید این برنامه باید منعطف باشد. عملکرد شما این است که یک مدرسه خانگی لذتبخش طراحی کنید و نه یک پادگان نظامی با قوانین خشک و طاقت فرسا.

  مطلب مرتبط : برنامه ریزی برای هوم اسکول

 

آماده کردن کودکان برای هوم اسکول
برنامه ریزی آموزشی روزانه در سیستم هوم اسکول باید منطبق بر شرایط فرزند و خانواده تان باشد.

اهداف آموزش خانگی را با کودک خود تعیین کنید

این مسئله برای بسیاری از والدین ناشناخته است، اما باید در نظر گرفت که تعیین اهداف آموزشی بدون استفاده از نظرات فرزندان یک تلاش بیهوده است. شما باید با فرزندتان صحبت کنید و خواسته‌ها و رویاهای او را درک کنید. این اطلاعات که شامل موضوعات مورد علاقه، برنامه ها و مواردی از این قبیل است، به شما کمک می‌کند تا اهداف کلیدی یادگیری را مشخص کنید. توجه داشته باشید که اهداف باید با سن و توانایی کودک شما هماهنگ باشد. درگیر کردن فرزندتان در تعیین اهداف آموزشی، تنها راه برای اطمینان از این است که بدانید او با شما همراهی می‌کند و تلاش شما را برای آموزش در خانه به خطر نمی‌اندازد.

به یاد داشته باشید فرزند شما به واسطه آنکه هنوز در مسیر تکامل مهارتهای کلامی است، احتمال اینکه نتواند همیشه به صورت کامل و واضح منظور و خواسته خود را بیان کند زیاد است، بنابراین در این مسیر آرامش خود را حفظ کرده و برای آنکه فرزندتان بتواند به درستی بداند که چه می‌خواهد و به درستی خواسته خود را با شما درمیان بگذارد، صبر و حوصله زیادی صرف کنید. این بزرگترین هدیه‌ای است که در طول زندگی به فرزندتان خواهید داد.

  مطلب مرتبط : تعیین اهداف آموزشی در هوم اسکول

 

آماده کردن کودکان برای هوم اسکول
تعیین اهداف آموزشی در هوم اسکول بدون استفاده از نظرات فرزندان یک تلاش بیهوده است.

یک برنامه آموزشی را انتخاب کنید

برنامه آموزشی یک عنصر ضروری در برنامه خانه شما است و شما باید برنامه آموزشی را انتخاب کنید که متناسب با سطح فعالیت و ظرفیت یادگیری فرزندتان باشد. با در نظر گرفتن این موضوع، انتخاب یک برنامه آموزشی خوب مانند برنامه‌های آموزشی دُرویان بهترین خواهد بود. چنین برنامه‌های آموزشی برای این سیستم یادگیری مناسب‌تر هستند، زیرا محدودکننده نیستند. علاوه بر این، کودک شما می‌تواند بدون نگرانی با سرعت خودش یاد بگیرد. با این حال، بهتر است فرزندتان را قبل از شروع آموزش خانگی با برنامه آموزشی آشنا کنید تا بهتر بتوانند خود را با آن تطبیق دهند.

آماده کردن کودکان برای هوم اسکول
برنامه آموزشی یک عنصر ضروری در برنامه خانه شما است و شما باید برنامه آموزشی را انتخاب کنید که متناسب با سطح فعالیت و ظرفیت یادگیری فرزندتان باشد.

به سهولت وارد برنامه آموزش خانگی شوید

پس از پیدا کردن آمادگی‌های لازم که در موارد بالا اشاره شد، به راحتی می‌توانید وارد هوم اسکول شوید. به عنوان مثال، می‌توانید با چند موضوع مورد علاقه شروع کنید و سپس در حین پیشرفت، موضوعات دیگر را اضافه کنید. انجام این کار به فرزند شما این امکان را می‌دهد که بدون احساس ناامیدی یا فرسودگی، با سیستم آموزشی خود سازگار شود. در این مرحله اگر احساس ناراحتی کردید می‌توانید با مشاوران دُرویان در ارتباط باشید و از آنها راهنمایی‌های لازم را دریافت کنید.

آماده کردن کودکان برای هوم اسکول
برای ورود آسان به هوم اسکول با چند موضوع مورد علاقه شروع کنید و سپس در حین پیشرفت، موضوعات دیگر را اضافه کنید.

یادگیری را لذت بخش کنید

ماهیت آموزش در خانه این است که به فرزندتان کمک کنید تا راحت یاد بگیرد و تجربه آموزش در خانه، بهترین خاطرات و اتفاقات زندگی او را رقم بزند تا همیشه مشتاق به یادگیری باقی بماند. بنابراین، بهتر است روتین، محتوا، برنامه‌ریزی‌ها و فرم‌های یادگیری متفاوت باشد. علاوه بر این، شما باید دانش آموزان بزرگتر را تشویق کنید تا برنامه خود را تا زمانی که آن را اجرا می‌کنید دنبال کنند. استراحت بین موضوعات آموزشی مختلف برای کشش، تحرک و فعال نگه داشتن کودک شما نیز ضروری است. علاوه بر این، سرگرم کننده کردن آشپزی، صنایع دستی یا بازی های رومیزی نیز می‌تواند به شما در ایجاد یادگیری لذتبخش کمک کند. برای انتقال مهارتهای زندگی واقعی، می‌توانید از مشاغل محلی بازدید کنید یا فعالیتهای دیگری را در خارج از خانه توسعه دهید.

به یاد داشته باشید یکی از اصول آموزشی در هوم اسکول، تجربه محور بودن آن است. پس از هر تجربه‌ای با فرزندتان به گفتگو بنشینید و به او کمک کنید تا نتایج و دستاوردهای خود از هر تجربه را به درستی بررسی کرده و در نهایت بتواند برداشتهای کامل ودرستی را از آن تجربه برای خود فراهم کند.

آماده کردن کودکان برای هوم اسکول
ماهیت آموزش در خانه این است که به فرزندتان کمک کنید تا راحت یاد بگیرد و تجربه آموزش در خانه، بهترین خاطرات و اتفاقات زندگی او را رقم بزند تا همیشه مشتاق به یادگیری باقی بماند.

سایر اعضای خانواده را درگیر کنید

آموزش در هوم اسکول یک فرآیند جمعی است و همه اعضای خانواده در یادگیری، کشف و شهود مشارکت می‌کنند. بهتر است سایر اعضای خانواده در فعالیتهایی مانند مطالعه شرکت کنند تا از یکنواخت شدن مسیر یادگیری جلوگیری شود. همچنین می‌توانید به صورت خانوادگی از موزه دیدن کنید و موضوعات مختلف را با هم یاد بگیرید. انجام این کار به کودک شما این امکان را می‌دهد که بیشتر درک کند و راه های مقابله با مشکلات را برای تعامل با بزرگسالان کشف کند.

آماده کردن کودکان برای هوم اسکول
آموزش در هوم اسکول یک فرآیند جمعی است و همه اعضای خانواده در یادگیری، کشف و شهود مشارکت می‌کنند.

به گروه های آموزش خانگی بپیوندید

بسته به سن فرزندتان، باید به گروه‌های آموزش خانگی همچون انجمن خانواده‌های دُرویان بپیوندید که در آن فرزندتان بتواند با همسالان خود ارتباط برقرار کند. اگر دانش آموز نوجوان است، بهتر است او را تشویق کنید که به تنهایی به گروه‌هایی بپیوندد که به آنها در آموزش و یادگیری کمک می‌کند. چنین گروه‌هایی به فرزند شما امکان می‌دهند با دانش‌آموزان دیگر تعامل و همکاری داشته باشند، و به شما نیز کمک می‌کند تا از یادگیری بیشتر فرزند خود در خارج از فضای خانه اطمینان حاصل کنید.

آماده کردن کودکان برای هوم اسکول
بسته به سن فرزندتان، باید به گروه‌های آموزش خانگی همچون انجمن خانواده‌های دُرویان بپیوندید که در آن فرزندتان بتواند با همسالان خود ارتباط برقرار کند.

آموزش خانگی خود را شروع کنید

بدون هیچ نگرانی و دغدغه‌ای و با اطمینان از اینکه هیچ کسی بهتر و موثرتر از خود شما نمی‌تواند به فرزندتان برای رشد و موفقیت کمک کند، قدمهایتان را محکم تر بردارید و نقشی سازنده در شکل گیری شخصیت و آینده فرزندتان ایفا کنید.

 

 

 

 

  مطالبی که می‌تواند برای شما مفید باشد :

  راهنمای آموزش در خانه برای والدین

  نقاط عطف رشد کودکان در 12 سالگی

  چطور به فرزندان خود آموزش دهیم؟

  اهمیت آموزش در دوران کودکی

زمان تقریبی مطالعه: 8 دقیقه
دسترسی سریع