والد مربی هوم اسکول

والد مربی هوم اسکول
خلاصه آنچه در این مطلب خواهید خواند
در این مطلب ما به نقش چندوجهی والدینی می‌پردازیم که تصمیم می‌گیرند فرزندان با استعداد خود را در خانه آموزش دهند. این بررسی به شادی‌ها، چالش‌ها و تصورات نادرست مرتبط با آموزش در خانه یا هوم اسکول می‌پردازد و توصیه‌های عملی در مورد سازماندهی، ایجاد برنامه درسی و ایجاد تعادل بین نقش‌های دوگانه والدین و مربی ارائه می‌دهد.

والد مربیان هوم اسکول عنوانی است که برای والدینی که به فرزندان خود در خانه آموزش می دهند و آنها را در مسیر تحصیل و بادگیری همراهی می کنند اطلاق می شود. در این راهنمای جامع از پلتفرم درویان، ما به نقش چندوجهی والدینی می‌پردازیم که تصمیم می‌گیرند فرزندان با استعداد خود را در خانه آموزش دهند. این بررسی به شادی‌ها، چالش‌ها و تصورات نادرست مرتبط با آموزش در خانه یا هوم اسکول می‌پردازد و توصیه‌های عملی در مورد سازماندهی، ایجاد برنامه درسی و ایجاد تعادل بین نقش‌های دوگانه والدین و مربی ارائه می‌دهد.

برای والد مربیان هوم اسکول و خانواده هایی که به دنبال پشتیبانی و منابع اضافی هستند، دُرویان یک محیط یادگیری آنلاین ساختاریافته و در عین حال انعطاف پذیر را ارائه می‌دهد. دُرویان به عنوان یک متحد ارزشمند برای والدینی ایفای نقش می‌کند که در سفر پیچیده و در عین حال پرارزش آموزش در خانه فرزندان با استعداد خود حرکت می‌کنند.

والد مربی هوم اسکول
والد مربی هوم اسکول کسی است که در سفر پیچیده و در عین حال پرارزش آموزش در خانه فرزند با استعداد خود حرکت می‌کند.

شادی ها و مبارزات

به عنوان والدینی که در سیستم هوم اسکول مسیر تحصیلی فرزندان خود را پیش می‌برید، در موقعیت منحصر به فردی خواهید بود از این جهت که آموزش فرزندتان را شاهد باشید و آن را پرورش دهید. داشتن فرصت تماشای یادگیری فرزندانتان و جذب مفاهیم جدید توسط آنها برای بسیاری از والدین به عنوان پاداش اولیه آموزش در خانه توصیف می‌شود.

با این حال، کودکان ممکن است همیشه علاقه مند و آماده یادگیری نباشند. زمانی که اشتیاق فرزندانتان با شما همخوانی ندارد، ممکن است ناامید کننده باشد و زمانی که آنها مفهومی را درک نمی‌کنند یا آنطور که از خود انتظار دارید آماده نیستید، ممکن است احساس گناه کنید.

با در نظر گرفتن این مسائل، زمانی را که برای یادگیری با فرزندتان سپری می‌کنید این امکان برای شما فراهم می‌شود که استعداد یا علایق جدیدی را در حین رشد کودک خود مشاهده کنید. همچنین، بینش سریعی را در مورد هر گونه تفاوت یادگیری جدیدی که ممکن است با تجربه چالش فکری کودک شما، احتمالاً برای اولین بار، پدیدار شود، کشف کنید.

چه آموزش در خانه را به عنوان نجاتی از یک محیط آموزشی غیرقابل قبول انتخاب کنید و چه صرفاً به این دلیل که معتقدید آموزش در خانه بهترین گزینه برای دانش‌آموز شماست، به‌عنوان یک والدین، انتخاب کردن هوم اسکول یا سیستم آموزش در خانه برای شما بهترین کارآیی را به همراه خواهد داشت.

 هنگامی که شما به عنوان والد مربیان هوم اسکول با بهینه سازی آموزش فرزندتان، نگرش مثبت و حس ماجراجویی را حفظ کنید، آموزش برای شما به یک امر ساده، روتین و لذت بخش تبدیل خواهد شد. شما می‌توانید با رعایت دستورالعمل‌های کلی، مجموعه وسیعی از موضوعات را به فرزندان خود آموزش دهید، به‌ویژه موضوعاتی که فرزندانتان به آنها علاقه دارند و درگیر آن هستند.

از آنجایی که آموزش در خانه یک رابطه یک به یک بین والد مربیان هوم اسکول و دانش آموز ارائه می‌دهد، زمان کمی تلف می‌شود و فرصت مناسب برای ارائه موضوعات اساسی دیگر مانند مهارتهای کاربردی زندگی را با در نظر گرفتن بالاترین سطح از کیفیت آموزشی برای فرزندان خود را خواهید داشت.

والد مربی هوم اسکول
از آنجایی که آموزش در خانه یک رابطه یک به یک بین والدمربیان و دانش آموز ارائه می‌دهد، زمان کمی تلف می‌شود و فرصت مناسب برای ارائه موضوعات اساسی دیگر مانند مهارتهای کاربردی زندگی را با در نظر گرفتن بالاترین سطح از کیفیت آموزشی برای فرزندان خود را خواهید داشت.

چیزهای قابل انتظار و نگرانی‌های مشترک

وقتی تصمیم می‌گیرید که آیا آموزش در خانه برای شما و دانش آموزتان مناسب است یا خیر، طبیعی است که کمی اضطراب را تجربه کنید. ممکن است تعجب کنید که آیا واقعاً می‌توانید به فرزند خود آموزش دهید و آیا می‌توانید آموزش خوبی برای آنها فراهم کنید؟ اگر این سوالات برای شما آشنا هستند، فقط به یاد داشته باشید : شما به عنوان والدین، معلم اصلی فرزندتان هستید. محتوایی که شما آموزش خواهید داد با آنچه که سایر کودکان در محیطهای آموزشی یاد می‌گیرند متفاوت است. به خصوص اگر فرزند شما بسیار با استعداد باشد، ممکن است احساس کنید که سریعتر از شما حرکت می‌کند و نیاز داشته باشید تا محتوای با کیفیت تر و تخصصی تری به فرزندان خود ارائه دهید.

برای اینکه متوجه شوید سال به سال به فرزندتان چه چیزی بیاموزید، با دیگر والدین، مربیان و یا والد مربیان در شبکه آموزش خانگی درویان همکاری کنید، تحقیقات آنلاین انجام دهید و علایق فرزندتان را دنبال کنید. دانستن دقیق نحوه معرفی و سپس ارزیابی برای درک محتوای جدید، برای بسیاری از والدینی که در خانه تحصیل می‌کنند، چالشهایی ایجاد می‌کند. بسیاری از انعطاف پذیری و تدبیر برای ارائه محتوای مناسب، مانند ایجاد رویکردهای جدید برای معرفی مفاهیم در تنظیمات و روشهای غیر متعارف، استفاده می‌کنند. یادگیری در مورد ترکیب منابع غیر متعارف می‌تواند موضوعات چالش برانگیز را برای شما و فرزندانتان سرگرم کننده کند.

والد مربی هوم اسکول
برای اینکه متوجه شوید سال به سال به فرزندتان چه چیزی بیاموزید، با دیگر والدین، مربیان و یا والد مربیان در شبکه آموزش خانگی درویان همکاری کنید، تحقیقات آنلاین انجام دهید و علایق فرزندتان را دنبال کنید.

به عنوان والد مربیان هوم اسکول، شما دو نقش مهم را ایفا می‌کنید و به احتمال زیاد ممکن است نیاز به حمایت داشته باشید. دُرویان با ایجاد شبکه های ارتباطی میان خانواده‌های هوم اسکول، برگزاری ورکشاپهای آنلاین، همایش، سمینار و . . .  علاوه بر فراهم کردن فضای ارتباطی میان خانواده ها و کودکان، بستری برای شما ایجاد میکند تا از متخصصان در زمینه آموزش خانگی برای یافتن منابع جدید یاد بگیرید و مسیر رشد و موفقیت فرزندانتان را هموارتر سازید.

بسیاری از اوقات، مردم نظرات قوی در مورد آموزش در خانه دارند. ممکن است قبلاً برخی از پاسخ‌های قوی را که ایده آموزش به کودک در خانه می‌تواند برانگیزد، تجربه کرده باشید. برخی حتی ممکن است تصمیم شما را برای آموزش فرزندتان در خانه به چالش بکشند. در چنین شرایطی، فقط به یاد داشته باشید که میزان اطلاعاتی که در مورد تحصیلات فرزندتان با دیگران به اشتراک می‌گذارید، به انتخاب خود شما بستگی دارد.

بسته به شرایط، ممکن است متوجه شوید که یک پاسخ ساده، مانند یادگیری در خانه به سادگی بهترین مناسب برای فرزند من در این زمان است یک پاسخ موثر و غیر واکنشی است. در مورد منتقد مشکوک، ممکن است برای شما مفیدتر باشد که به طور مختصر در مورد اینکه چرا آموزش در خانه برای خانواده شما خوب عمل می‌کند، به جای تلاش برای تغییر نظر آنها مفیدتر باشد. در هر راهی که برای رسیدگی به چنین موقعیت‌هایی انتخاب کنید، اعتماد به برنامه درسی و مزایایی که برای دانش‌آموزتان دارد، شما را آماده‌تر می‌کند.

سازمان‌دهی نکته کلیدی موفقیت در هوم‌اسکول

مهم‌ترین ویژگی خانواده‌های موفق و شاد در هوم اسکول، سازماندهی است. نه تنها حس سازماندهی به فرزندان شما کمک می‌کند تا به طور موثر و کارآمد یاد بگیرند، بلکه داشتن یک مسیر مشخص شما و فرزندانتان را از در معرض قرار گرفتن با موضوعات کم اهمیت و در حاشیه حفظ می‌کند.

به خاطر داشته باشید که حتی اگر رویکرد شما به آموزش در خانه مستلزم انجام هیچ گونه آموزش واقعی یا حمل و نقل دانش آموز خود نباشد، همچنان باید مقرراتی برای نظارت بر دانش آموز شما و همچنین هرگونه مستندات یا ارزیابی که ممکن است توسط ناحیه آموزش و پرورش شما مورد نیاز باشد، در نظر گرفته شود. این یک واقعیت است که مدیریت زمان و برنامه‌ریزی ساده ارتباط زیادی با سازمان‌یافته بودن والدین – مربیان دارد.

یکی از نگرانی‌های رایج در میان خانواده‌های جدید و والد مربیان هوم اسکول این است که تصور می‌کنند آموزش فرزندانشان زمان زیادی را از آنها خواهد گرفت. با این حال، با برخی برنامه ریزی های پیشرفته، بسیاری از خانواده ها متوجه این مساله می‌شوند که آموزش فرزندانشان در خانه انعطاف پذیری، زمان آزاد و رضایت بیشتری را نسبت به آنچه پیش بینی می‌شود ارائه می‌دهد. والد مربیان هوم اسکول که دارای تجربه زیادی هستند توصیه می‌کنند برای ساختار برنامه خود زمان را در روز و هفته خود رزرو کنید.

برنامه ریزی برای فعالیت های خانوادگی یک چیز است و برنامه ریزی برای یادگیری چیز دیگری. به عنوان والد مربیان هوم اسکول، برنامه روزانه و هفتگی زمانی را رزرو کنید تا به محتوای آینده نگاه کنید و تعیین کنید که چگونه مفاهیم جدید را معرفی کنید یا سایر کارهای مدرسه را برنامه ریزی کنید. این آمادگی به شما این اطمینان را می‌دهد که در زمان مناسب برای آموزش آماده خواهید بود. داشتن یک برنامه بازی در محل به انعطاف‌پذیری در سرعت، دقت و ساختاری که بسیاری از خانواده‌ها در مورد آموزش در خانه قدردانی می‌کنند، اجازه می‌دهد تا تجربه آموزشی و یادگیری روان‌تری داشته باشد.

والد مربی هوم اسکول
داشتن یک برنامه بازی در محل به انعطاف‌پذیری در سرعت، دقت و ساختاری که بسیاری از خانواده‌ها در مورد آموزش در خانه قدردانی می‌کنند، اجازه می‌دهد تا تجربه آموزشی و یادگیری روان‌تری داشته باشد.

در فکر کردن به رویکرد خود، برخی ملاحظات مهم غیر آکادمیک را نادیده نگیرید. در برنامه هفتگی خود، به خاطر داشته باشید که برای کارهای اداری مانند ثبت نمرات، فتوکپی یا مکان یابی منابع زمانی را رزرو کنید. در حالی که یک خانه بهم ریخته ممکن است واقعیت بسیاری از خانواده ها باشد، حتی اختصاص یک روز در هفته برای نظافت عمیق و مقداری زمان روزانه برای جمع آوری سریع اطراف خانه می‌تواند به اطمینان از محیطی که به طور مداوم برای یادگیری مساعد و حتی مطلوب است کمک کند.

یکی دیگر از جنبه های سازمانی که والد مربیان هوم اسکول باید در نظر داشته باشند، اهمیت ثبت سوابق است. هرچه زودتر ردیابی و ثبت سوابق دانش آموز خود را شروع کنید، بهتر است. این ردیابی شامل ریز نمراتی است که دانش‌آموز شما در ارزیابی های مستمر سیستم آموزشی دُرویان به دست آورده است و همچنین گزارش دقیق از تکالیف درسی خانه مانند برنامه‌های درسی، کتاب‌های استفاده‌ شده، نمونه‌های کار برای سهولت در تهیه شرح و ریز نمرات درسی شما.

در نهایت، برای خود و دانش‌آموزتان، برای انجام کار مستقل و تنهایی برنامه‌ریزی کنید. این نه تنها به فرزند شما اجازه می‌دهد تا استقلال لازم را به دست آورد، بلکه یک استراحت خوشامدگویی را نیز ارائه می‌دهد. به عنوان والدینی که در خانه تحصیل می کنند، رابطه شما با فرزندتان یکی از چیزهایی است که باید متعادل کنید. رابطه والدین و فرزند باید در درجه اول باشد. بسیاری از خانواده‌ها متوجه می‌شوند که مدتی دوری از یکدیگر در طول روز به دانش‌آموز و معلم فرصت می‌دهد تا در طول روز مدرسه تجدید و تمرکز کنند، استراحت ذهنی بسیار مورد نیاز را فراهم می‌کند و رابطه یادگیری را دوباره تقویت می‌کند. به همین ترتیب، آموزش و یادگیری در خانه نباید به قیمت دنبال کردن علایق و سرگرمی های شخصی تمام شود. با قرار دادن زمان در برنامه یادگیری، بسیاری از خانواده های هوم اسکول به راحتی هر دو مساله آموزش و سرگرمی را مد نظر خود قرار  می‌دهند.

والد مربی هوم اسکول
آموزش و یادگیری در خانه نباید به قیمت دنبال کردن علایق و سرگرمی های شخصی تمام شود. با قرار دادن زمان در برنامه یادگیری، بسیاری از خانواده های هوم اسکول به راحتی هر دو مساله آموزش و سرگرمی را مد نظر خود قرار  می‌دهند.

تصورات نادرست درباره هوم اسکول

همانطور که سفر آموزش خانگی شما ادامه دارد، احتمالاً با نگرشهای نادرست و پر تکرار آموزش خانگی روبرو خواهید شد. برخی از رایجترین آنها در زیر مورد بحث قرار می‌گیرند:

  • آموزش در خانه آخرین راه حل است : به جای اینکه آموزش در خانه به عنوان راه حلی برای یک معضل ناخوشایند در نظر گرفته شود، در واقع اکثر خانواده ها آموزش خانگی را برای انعطاف پذیری، سرعت و کیفیت آموزش انتخاب می‌کنند. در صورتی که آموزش در خانه آخرین راه حل باشد، نگرش والدین در مورد نقش آنها بر دانش آموز تأثیر می‌گذارد.

والد مربیانی که ناامیدی و بیزاری خود را از نقش خود به عنوان یک معلم نشان می‌دهند، می‌توانند باعث شوند تا دانش آموز هوم اسکول آنها احساس کند که استعدادها یا توانایی های منحصر به فرد آنها بیشتر یک بار است تا یک هدیه. جوانانی که احساس می‌کنند خانواده‌شان از روی ناامیدی به آموزش در خانه متوسل شده‌اند، ممکن است نسبت به زمان اضافی و هزینه‌هایی که برای تحصیلشان از خانواده نیاز دارد احساس گناه کنند.

  • فرزند من از نظر اجتماعی بی دست و پا خواهد شد : آموزش در خانه از نظر اجتماعی بیشتر شبیه “زندگی واقعی” است تا محیط های مدرسه سنتی. به هر حال، همه دانش‌آموزان همسن از نظر تحصیلی در یک مکان نیستند. اجازه دادن به دانش‌آموزتان برای تعامل با افراد در سنین و پیشینه‌های مختلف، فرصت‌هایی را برای یادگیری دنیای اطرافشان فراهم می‌کند. والد مربیان هوم اسکول نباید ساعات آموزش و یادگیری را به خانه محدود کنند. فرصت‌هایی را برای بررسی علایق مختلف در حین تعامل به شیوه‌ای سازنده فراهم کنید، از جمله فعالیت‌های سازنده مانند خدمات اجتماعی، شرکت در گروه‌های دانش آموزان هوم اسکول، فعالیت‌های فوق‌برنامه‌ای اجتماعی مانند ورزش‌های باشگاهی، یا حتی اجازه دادن به دانش‌آموز هوم اسکولی خود برای تدریس خصوصی توسط دیگر مربیان. آموزش در خانه لزوماً معادل عدم معاشرت نیست، اما ممکن است به معنای عدم معاشرت منحصراً با همسالان همسن باشد.
  • آموزش در خانه بسیار گران است : همانطور که در بسیاری از موارد، هزینه نسبی است. بدیهی است که آموزش دادن به کودک در خانه هزینه هایی را به همراه خواهد داشت. آیا هزینه تحصیل در خانه بیشتر یا کمتر از هزینه واقعی بهترین جایگزین در دسترس شماست؟ هزینه ارتباط زیادی با نحوه انتخاب شما برای برآوردن نیازها و علایق خاص فرزندتان دارد و احتمالاً تحت تأثیر منابع موجود در جامعه و آموزش خانگی قرار خواهد گرفت.

والد مربی هوم اسکول
اکثر والد مربیان هوم اسکول، آموزش در خانه را برای انعطاف پذیری، سرعت و کیفیت آموزش انتخاب می‌کنند. در صورتی که آموزش در خانه آخرین راه حل باشد، نگرش والدین در مورد نقش آنها بر دانش آموز تأثیر می‌گذارد.
  • من باید این کار را به تنهایی انجام دهم : این طبیعی است که منابع خارجی را در برنامه درسی خود در هنگام آموزش در خانه بگنجانید. دوره‌های ویدیویی، ارائه‌دهندگان محتوای آنلاین، برنامه‌های آموزشی آزاد دانشگاه‌ها و . . . همگی گزینه‌هایی برای تکمیل آموزش شما هستند. در حالی که گروه‌های مدرسه خانگی ممکن است تمرکز آکادمیک داشته باشند، تنوع فعالیت‌هایی که حامیان گروه‌های هوم اسکول هستند، نامحدود است، از تزئین کیک گرفته تا نوشتن و کارآفرینی. پیدا کردن چنین سازمانی که ارزشهای شما را به اشتراک بگذارد، ارتباط با دیگران را تسهیل کند و فرصت هایی برای یادگیری چیزهای جدید ارائه دهد، مهم است.

 

  • دانش‌آموزان در خانه ارزش‌هایی دارند که من با آن‌ها موافق نیستم : یکی از مزیت‌های اصلی آموزش در خانه برای بسیاری از خانواده‌ها ، توانایی محدود کردن مواجهه دانش‌آموزان با ایده‌های فرهنگی، مذهبی یا فلسفی است که با آن موافق نیستند. هر کس ارزش های متفاوتی دارد و هیچ راه درستی برای مدرسه خانگی وجود ندارد. با این حال، با توجه به محبوبیت روزافزون آموزش در خانه، این احتمال وجود دارد که شما ممکن است آموزش‌دهندگان همفکر محلی را پیدا کنید. اگر در نظر دارید با سایر خانواده های مدرسه خانگی شریک شوید یا به یک جامعه پشتیبان هوم اسکول بپیوندید، قبل از پیوستن در جلسات چند سازمان مختلف شرکت کنید تا بتوانید بهترین و مناسب ترین را تعیین کنید.
والد مربی هوم اسکول
یکی از مزیت‌های اصلی آموزش در خانه برای بسیاری از خانواده‌ها ، توانایی محدود کردن مواجهه دانش‌آموزان با ایده‌های فرهنگی، مذهبی یا فلسفی است
  • آموزش در خانه با برنامه من مطابقت ندارد : یکی از مزایای بزرگ آموزش کودک در خانه، انعطاف پذیری آن است. با در نظر گرفتن ترکیب های نامحدود گزینه های آنلاین، برنامه های درسی آماده، فعالیت های بیرونی مانند ورزشهای لیگ کودکان یا نوجوانان، باشگاه های رباتیک، تئاتر اجتماعی و . . . و این واقعیت که محدودیت های کمی برای زمان ارائه محتوای دوره وجود دارد، بسیاری از والد مربیان هوم اسکول متوجه می شوند که آموزش در خانه به سرعت به یک تناسب طبیعی با روال خود تبدیل می‌شود. با این حال، محدود کردن دانش آموزان به تعداد معینی از فعالیت های بیرونی می‌تواند از زمان آموزش محافظت کند. در نهایت، برنامه یادگیری دانش آموز شما به ترجیحات شما و منابعی که برای استفاده انتخاب می‌کنید بستگی دارد.

 

  • من نمی‌توانم هر روز هشت ساعت با فرزندم باشم : برای برخی خانواده ها، گذراندن زمان زیادی با هم ممکن است نه جذاب باشد و نه امکان پذیر، اما احتمالا فرصت هایی برای استراحت وجود خواهد داشت. اجازه دادن به فرزندتان برای کار مستقل برای دوره‌های زمانی به او کمک می‌کند تا علایق فردی خود را توسعه دهد، نقاط قوت شخصی را کشف کند و نقاط ضعفش را بیاموزد.

 

  • زمان تنهایی می‌تواند زمانی باشد که به خوبی صرف شده است. از راهنمایی های فرزندتان پیروی کنید تا کار مستقل را با ارزیابی و بحث متعادل کنید و در عین حال درک او را بسنجید. به‌عنوان والدین، احتمالاً از این قدردانی می‌کنید که جوانان با استعداد گاهی اوقات می‌توانند محدودیت‌ها را پشت سر بگذارند، بنابراین صبر کلیدی است. یادآوری خود و آموزش فروتنی، مهربانی و صبر به فرزندانتان کمک زیادی به همه در درک خصلتهای یکدیگر و پذیرش ویژگیهای خاص آنها می‌کند.

 

 

 

  مطالبی که می‌تواند برای شما مفید باشد:

  کیفیت آموزش در هوم اسکول

  Edutainment چیست؟

  هوم اسکول و چرایی انتخاب آن

  تعیین اهداف آموزشی در هوم اسکول

 

زمان تقریبی مطالعه: 11 دقیقه
دسترسی سریع