روش مدرسه خانگی شما چیست ؟

روش‌های متفاوتی برای استفاده در سیستم آموزشی هوم اسکولینگ وجود دارد که توسط دانشمندان مختلف ارائه شده و هر کدام ویژگی‌های مشترک و متفاوتی دارند.

باید به توجه داشته باشید که هر کدام از این روش‌ها می‌تواند برای خانواده یا دانش‌آموزی مناسب باشد و روش‌های دیگر برای دیگران
البته با توجه به اصل انعطاف پذیری در سیستم آموزشی هوم اسکولینگ شما مجبور به استفاده از یکی از این روش‌ها نیستید بلکه می‌توانید با مشورت گرفتن از کارشناسان دُرویان ترکیبی از این روش‌ها را برای آموزش به فرزندان خود انتخاب کنید. و به یاد داشته باشید هر مدرسه خانگی بر اساس دانش آموزانش منحصر به فرد است. و همچنین هر دانش‌آموز در مراحل مختلف رشد خود و باتوجه به نیازهای متفاوت در سنین مختلف از روش‌های متفاوتی می‌تواند استفاده کند.
اطمینان داشته باشید که آنچه به عنوان روش‌های علمی تأیید شده و قابل استفاده در سیستم هوم اسکولینگ به شما پیشنهاد می‌دهیم همگی روش‌های عملی و کاربردی هستند که توسط دانشمندان مختلف و در مراکز علمی معتبر دنیا طراحی شده و انواع آزمون‌ها برای آنها انجام شده است، تا از صحت و کارکرد آن اطمینان حاصل شود.

در اینجا به صورت اجمالی مروری بر روش‌های مختلف آموزشی مورد استفاده در مدرسه خانگی یا همان هوم اسکول خواهیم داشت اما برای مطالعه بیشتر می‌توانید به مطالبی که در انتها معرفی شده‌اند مراجعه کنید.

روش سنتی

منظور از روش سنتی در مدرسه خانگی این است که شما دقیقا همان روندی که در یک مدرسه سنتی اتفاق می‌افتد را در مدرسه خانگی خود به اجرا می‌گذارید. در این روش شما از کتاب‌های مدرسه سنتی استفاده می‌کنید و همانند آنها از کودکان خود آزمون می‌گیرید تنها تفاوت این است که این روند به جای آنکه در محیط مدرسه اتفاق بیفتد در محیط خانه با همراهی والدین یا مربیان هوم‌اسکول پیش می‌رود. هر چند این روش برای بسیاری از والدین جذاب است اما پیشنهاد می‌کنیم روش‌های دیگر را نیز مطالعه کرده و امتحان کنید چرا که یکی از اساسی‌ترین اصول هوم اسکولینگ آزاد بودن خانواده در استفاده از روش‌های مختلف آموزشی است. باید بدون قضاوت، روش‌های مختلف را بررسی کنید تا متوجه شوید کدام یک برای شما و فرزندتان مناسب‌تر است.

روش آموزشی کلاسیک

در این روش تأکید بسیاری بر سه مرحله آموش و یادگیری است.

مرحله اول: یادگیری دستور زبان و به ذهن سپاری قواعد و اشکال

مرحله دوم: که از حدود سن 10 سالگی شروع می‌شود روابط علت و معلولی در موضوعات مختلف آموزش داده می‌شود

مرحله سوم: که از حدود سن 13 سالگی شروع می‌شود آموزش به صورت همکاری و مشارکت دانش‌آموز و مربی ( والدین) انجام می‌پذیرد و به دانش‌آموز اجازه داده می‌شود آزمون و خطا کند. در این مرحله یادگیری بر گفتار و نوشتار و بیان آنچه از پدیده‌ها درک می‌شود استوار است.

روش شارلوت میسون

شارلوت میسون که در اواخر دهه 1800 میلادی در انگلستان زندگی می‌کرد از نظریه پردازان آموزشی در دنیا و همچنین مدرسه خانگی به شمار می‌رود امروزه مدارس خانگی بیشماری در سرار دنیا به‌طور مستقل بر مبنای نظریه‌های شارلوت میسون به دانش‌آموزان آموزش می‌دهند. شارلوت میسون معتقد بود باید به جای کتاب‌هایی که محتوای کمی دارند، کتاب‌های نویسندگان برجسته را به دانش‌آموزان پیشنهاد داد تا با افکار بزرگ آشنا شوند. در این صورت است که می‌توانند تفکر کنند و مسیر درستی برای رشد فیزیکی، ذهنی، اخلاقی و معنوی داشته باشند. روش شارلوت میسون بر مطالعه طبیعت و درس‌های آکادمیک کوتاه در سالهای ابتدایی و سپس آموزش هنر و موسیقی و بازگویی آنچه کودکان فرا گرفته‌اند، البته به زبان خودشان تأکید بسیار دارد.

روش آموزشی والدورف

والدورف معتقد بود باید به آموزش نگاه جامعی داشت و نباید موضوعات مختلف از یکدیگر جدا باشند. او معتقد بود در دنیای واقعی همه چیز بهم مربوط می شود بنابراین تأکید داشت که ریاضی، خواندن و دیگر علوم باید با هم و با طراحی و نقاشی و مهارت‌های هنری تلفیق شود. او تأکید داشت که مربیان داستان‌نویسی ، مطالعه طبیعت و کاردستی را در برنامه آموزشی بگنجانند. امروزه اصول آموزشی والدورف در بسیار از مدارس مدرن و سیستم هوم‌اسکولینگ در سراسر دنیا مورد احترام و دارای اعتبار بسیار زیادی است.

روش آموزشی جان هولت ( جان هالت) ( John Caldwell Holt)

جان هولت معتقد بود اهداف و علایق شخصی کودکان نقش بسیار پر رنگی در یادگیری آنها دارند و اگر برای آموزش به آنها این موارد در نظر گرفته نشود آموزش درستی اتفاق نیفتاده است. جان هولت از پیشگامان جنبش مدارس خانگی بود و کتاب‌های متعددی درباره کودکان و آموزش به آنها نوشته است. از جمله می‌توان به کتاب ” چگونه کودکان شکست می‌خورند” اشاره کرد. او در این کتاب درون مایه روش آموزشی خود را اینگونه بیان می‌کند :«کودکان لازم نیست یاد بگیرند که چگونه بهتر باشند و به آن‌ها گفته و نشان داده شود که چه کاری انجام دهند. اگر امکانات لازم در اختیار آن‌ها باشد، متوجه خواهند شد که چه چیزی برای آن‌ها و دیگران واقعا مهم است و بهتر از هر کسی می‌توانند مسیر بهتری را به سمت آن ایجاد کنند».

روش آموزشی جان هولت

در این روش تأکید بر این است که کودکان در مراحل مختلف رشد خود به سبک‌های متفاوتی یاد می‌گیرند. پایه‌های تفکری این روش بر نظر فیلسوفانی از حوزه آموزش مانند ژان پیاژه استوار است که معتقدند یادگیری در سه مرحله زیر رخ می‌دهد.

1- پایه‌ای: مرحله پایه‌ای تا حدود 8 سالگی ادامه می‌یابد و به جای تحول آموزشی، بیشتر بر بازی و رابطه خانواده تمرکز دارد.

2- عشق به یادگیری و دانش:  در مرحله دوم کودکان وارد مرحله عشق به یادگیری می‌شوند. و با توجه به علایق خودشان به یادگیری ادامه می‌دهند.

3- دانش کلاسیک: مرحله دانش، حدود 12 سالگی آغاز می‌شود و نوبت به کتاب‌های آموزشی سنتی و یادگیری آکادمیک می‌رسد.

 باید توجه داشت مربیان و والد-معلم، در این روش نقش اصلی را ایفا می‌کنند.

روش آموزشی توماس جفرسون ( روش آموزشی رهبرانه)

روش مطالعه واحد

این روش که برای سالهای ابتدایی آموزش به کودکان کاربرد دارد بر استفاده از مفاهیم که کودک به آن علاقه دارد به عنوان ابزار آموزشی تأکید بسیار دارد. برای مثال کودکی که با نمایشی از حرکت قطار بهتر غذا می‌خورد، آماده است تا والدین و مربی مفاهیم ریاضی را با قطار و حرکت آن ترکیب کنند و به او آموزش دهند. در این روش حتی آموزش هنر و ساخت کاردستی هم از موضوعی که کودک به آن علاقه‌مند است تأثیر می‌پذیرد. هر چند این روش برای بسیار از کودکان خوشایند و کاربردی است اما والدین و مربیان برای استفاده از این روش باید آمادگی لازم را کسب کرده و آموزش ببینند.

روش مونته سوری

امروزه بسیاری از مدارس خصوصی تلاش می‌کنند که در تبلیغات خود روش مونته سوری را به عنوان رویکرد آموزشی خود معرفی کنند . ماریا مونته سوری که در زمینه پزشکی تخصص داشت و در اوایل دهده 1900 در ایتالیا به دنیا آمد، روشی را در آموزش کودکان ابداع کرد که عملا به جنبشی در سراسر دنیا تبدیل شد. ماریا مونته سوری معتقد بود آموزش تجربه محور که در آن دانش آموز از آزادی عمل و حق انتخاب برای موضوعات آموزشی برخوردار باشد بسیار کاربردی خواهد بود. علی رغم تبلیغات گسترده مدارس خصوصی سنتی با توجه به چهارچوب‌های خشک و غیرقابل انعطاف آموزش و پرورش نمی‌توان روش منوته سوری را در مدارس سنتی به صورت کامل پیاده سازی کرد. چرا که در این روش دانش آموز باید کاملا مختار باشد که هر روز علاقه به آموزش‌دیدن چه چیزی دارد، خواه دروسی مانند ریاضی و فیزیک باشد خواه موسیقی و هنر ، اما در سیستم آموزشی هوم اسکولینگ به جهت انعطاف‌پذیری بالای آن و اصل انطباق روند آموزش بر شرایط، خواست و علاقه دانش آموزان در این سیستم آموزشی ، می‌توان روش منوته سوری را به صورت کامل در هوم اسکولینگ یا مدرسه خانگی پیاده‌سازی کرد. در روش مدرسه خانگی و بر اساس روش مونته سوری والدین و مربیان اول از همه باید بررسی کنید دانش آموز برای آموزش چه چیزی آمادگی دارد و در پی آن بر اساس راهنمایی‌ها و دستور العمل‌های روش منوته سوری و هوم اسکولینگ به آموزش کودکان بپردازند. ماریا منوته سوری معتقد بود کاری که مربی و والدین باید انجام دهند فقط این است که یک اشاره و راهنمایی کوچک برای دانش‌آموز داشته باشند، تا او بتواند ادامه مسیر را بر اساس علاقه و استعداد خود پیگیری کند. ، او معتقد بود در این روش فرزندان ما به صورت همه جانبه و عمیق در موضوعات مختلف پیشرفت کرده و موفق خواهند شد. 

روش آموزشی مونته سوری

پلتفرم آموزشی دُرویان در تمام طول مسیر ورود به سیستم آموزشی هوم اسکولینگ در کنار شماست و در ادامه تا انتهای مسیر شما را همراهی می‌کند.
در هر لحظ می‌توانید از مشاوره همکاران ما استفاده کنید ، همچنین مربیان هوم اسکول که از طرف دُرویان به شما معرفی می‌شوند همگی، آموزش‌های تخصصی مختلفی را برای این شیوه آموزشی پشت‌سر گذاشته و در آزمون‌های تخصصی برای دریافت گواهینامه مربیگری هوم اسکول شرکت کرده‌اند.
در ادامه از شما دعوت می‌کنیم برای‌ آشنایی بیشتر با انواع روش‌های آموزشی در سیستم مدرسه خانگی با ما همراه باشید.