در مورد هوم‌اسکول بیشتر بدانیم ...

سیستم هوم اسکول یا آموزش خانگی چیست؟

از آموزش خانگی در دنیای امروز با تعابیر مختلفی همچون هوم‌اسکول، هوم‌اسکولینگ، مدرسه‌ی خانگی، مدرسه در خانه یا آموزش در خانه یاد می‎‌شود.هر اصطلاحی که به نوعی مستقیم یا غیر مستقیم به هوم اسکول یا آموزش خانگی اشاره می کند قبل از آنکه معرف یک سیستم آموزشی باشد معرف یک طرز تفکر است که بیان می کند :

یادگیری بیش از آنکه نتیجه‌ی آموزش باشد محصول تجربه ، کشف و شهود است. جان هولت

سیستم آموزشی هوم اسکول به ما یادآور می شود که آنچه فرزندان ما برای پیشرفت امروز و موفقیت فردا به آن نیاز دارند بسیار فراتر و حتی گاهی متفاوت از چیزیست که در سیستم آموزش رسمی به آن اهمیت داده و به آن پرداخته می شود.

به واسطه انعطاف زیاد در رویکرد آموزشی هوم‌اسکول والدین و فرزندانشان کنترل و مدیریت بیشتری بر روند، رویکرد و اهداف و موضوعات آموزشی و تربیتی داشته و به نوعی می توانند این سیستم آموزشی را متناسب با شرایط و ویژگی های و توانایی های خود و فرزندانشان شخصی سازی کنند. در این شیوه آموزشی آنچه در سیر آموزش فرزندان اتفاق می افتد با مشارکت و نظارت بیشتر والدین بوده و انطباق بیشتری با سبک فکری و فرهنگی و دغدغه های مختلف خانواده آنها خواهد داشت. آنها می توانند و باید انتخاب کنند فرزندانشان چه چیز هایی را یاد بگیرند و چه چیز هایی را کنار بگذارند.

سیستم آموزشی هوم اسکول یا مدرسه خانگی به سه شیوه و رویکرد مختلف می تواند برای شما مفید و کمک کننده باشد که هر خانواده با توجه به نگاه خود به دو مقوله سیستم آموزشی هوم اسکول و دیگری سیستم آموزشی رسمی می تواند یکی از این رویکردها را انتخاب کرده و از آن بهره مند شود. در زیر به صورت خلاصه به بررسی تفاوت سه رویکرد مختلف نسبت به سیستم آموزشی هوم اسکول و سیستم آموزش رسمی می پردازیم:

  1. برخی هوم اسکول یا مدرسه خانگی را جایگزین سیستم آموزش رسمی می‌دانند و معتقدند همه آنچه فرزندان ما نیاز به فراگیری آنها دارند از دروس رسمی مانند ریاضی و فیزیک و شیمی گرفته تا مهارت های فردی و اجتماعی می تواند به شیوه بهتر و موثرتری در هوم اسکول اتفاق بیفتد.
  2. برخی دیگر  معتقدند سیستم آموزشی هوم اسکول یا آموزش در خانه مکمل خوبی برای سیستم آموزش رسمی مدارس است. باور این دسته از والدین بر آن است که آنچه در مدارس رسمی آموزش داده می‌شود صرفا مقدمه و شروعی برای روند یادگیری و رشد فرزندان است و ادامه آن باید در خانه یا محیطی مشابه آن به شیوه هوم اسکول دنبال شود. این گروه فقط از این مسیر می توان از مسیر پیشرفت و موفقیت فرزندان در حال و آینده اطمینان حاصل کرد.
  3. دسته سوم هوم اسکول یا مدرسه در خانه را فقط برای آموزش آنچه در سیستم آموزش رسمی مدارس به آن پرداخته نمی شود مناسب می دانند مانند رشد شخصیت و مهارت های فردی و اجتماعی. این دسته از والدین معتقدند برای دروس رسمی مانند ریاضی و فیزیک و شیمی و … آنچه در مدارس رسمی اتفاق می‌افتد کافیست 

اما آنچه که در بررسی تجربه خانواده‌های مختلفی که در سراسر دنیا به اشکال مختلف از سیستم آموزش خانگی یا هوم اسکول استفاده کرده و همچنین نتایج تحقیقات دانشگاهی مختلف بر می‌آید نظر و شیوه عملکرد گروه دوم از والدین را موثرتر نشان می‌دهد.

بنابراین از پس همه تجربه های متنوع در سراسر دنیا و نتایج پژوهش های علمی، می توان گفت به صورت کلی سیستم آموزش هوم اسکول یا مدرسه خانگی رویکرد جدیدی برای تکمیل شیوه آموزش رسمی می باشد و خانواده ها برای آنکه اطمینان بیشتری از موفقیت همه جانبه فرزندان خود در زمینه های مختلف زندگی در آینده داشته باشند باید ضمن استفاده و بهره بردن از مزایای سیستم آموزش رسمی با استفاده از سیستم هوم اسکول نیاز فرزندان خود به رشد و کسب مهارت و دانش و تجربه در زمینه‌های مختلف و به اشکال متنوع را تأمین کنند.

حالا و پس از آنکه به صورت کلی با سیستم هوم اسکول آشنا شدید پیشنهاد می کنیم مطالب زیر را که برای آشنایی بیشتر شما با این سیستم آموزشی آماده شده است مطالعه کرده و پس از به این صفحه برگردید تا در ادامه مسیر با شما همراه باشیم.

 

چگونه مدرسه خانگی را شروع کنم

حال و پس از آنکه با مفهوم هوم اسکول و مدرسه در خانه آشنا شدید پیشنهاد می کنیم در ادامه با ما همراه باشید

در گام بعدی از شما درخواست می کنیم به سوال زیر پاسخ دهید

چرا تصمیم گرفته‌ام که وارد سیستم مدرسه خانگی یا هوم اسکول شوم؟

و حالا بیشترین پاسخ‌هایی که از والدین و دانش آموزان دریافت کرده‌ایم را ببینید…

  1. محتوای آموزشی در سیستم آموزش رسمی کامل نیست و نمی تواند به تنهایی جوابگوی نیاز دانش موزان باشد
  2. در سیستم آموزش رسمی به پرورش ویژگی های مهم شخصیتی و مهارت های فردی و اجتماعی همچون اعتماد به نفس ، عزت نفس ، خودباوری ، خودکارآمدی ، روحیه جستجوی گری، امیدواری و خوش بینی و واقع گرایی ، پرسشگری و مطالبه گری ، خلاقیت ، تفکر انتقادی ، کار تیمی ، حل مسئله ، ارتباطات اجتماعی ، سخت کوشی اهمیت کمی داده می شود و حتی در برخی موارد تضعیف یا تخریب می شوند
  3. در سیستم آموزش رسمی بیش از آنکه به ارائه مفاهیم عمیق علمی در کنار رشد درک و شهود بپردازند در عوض به تقویت محفوظات پرداخته می شود و هر چند دانش آموزان موارد زیادی را حفظ می کنند اما فرا نمی گیریند
  4. در سیستم آموزش رسمی دنش آموزان برای حضور در دنیای واقعی زندگی و کسب و کار در آینده آماده نمی شوند
  5. در سیستم آموزش رسمی انبوهی از مواردی آموزش داده می شود که برای تجربه زیست بهتر دانش آموزان در آینده کاربرد خاصی ندارد
  6. سیستم آموزش رسمی با نیاز های حال و آینده دانش آموزان انطباق ندارد و بیشتر نگاهی به گذشته است

در این مرحله به شما والدین و دانش آموزان گرامی پیشنهاد می کنیم دوباره چرایی خود برای ورود به سیستم آموزشی هوم اسکول را بررسی کرده و در جایی یادداشت کنید تا بتوانید در آینده دوباره آن را مرور کنید.

به شما تبریک می گوییم شما دومین مرحله مهم برای ورود به سیستم هوم اسکول را پشت سر گذاشتید و حالا آماده اید که به مرحله سوم وارد شوید

در مرحله سوم ما به شما کمک می کنیم تا بتوانید متوجه شوید که سیستم آموزش خانگی چطور کار می کند.

در سیستم مدرسه در خانه در عمل والدین مسئولیت آموزش به فرزندان خود را به عهده می گیرند برای این کار باید با انواع روش های آموزشی مناسب سیستم هوم اسکول آشنا شوید تا بتوانید از بین آنها یکی را انتخاب کنید ، البته شما می توانید ترکیبی از دو یا چند روش آموزشی استاندارد را برای دانش آموزان خود انتخاب کنید. 

در ادامه و قبل از آنکه از شما برای مطالعه مطالب مربوط به انواع روش های آموزش در خانه دعوت کنیم به سوال و دغدغه والدین شاغل می‌پردازیم که می گویند:

چطور والدین شاغل می توانند به فرزندان خود آموزش دهند در حالی که وقت و زمان کافی برای ین کار را ندارند؟

پاسخ ما به شما این است : پیشنهاد ما برای والدین شاغل برای استفده از سیستم مدرسه خانگی این است که از کمک مربیان آموزش دیده و مورد تأیید در سیستم هوم اسکول بهره مند شوند .

نگران نباشید ما به شما برای پیدا کردن مربیان آموزش دیده و کارآمد برای همراهی شما و فرزندانتان در سیستم آموزشی هوم اسکول کمک می کنیم 

اما قبل از آن پیشنهاد می کنیم مطالب زیر را برای آشنایی بیشتر با انواع روش های علمی مفید، به روز و کارآمد در سیستم آموزشی هوم اسکول مطالعه کنید.

 

انواع روش های آموزش خانگی در هوم اسکول

روش مدرسه خانگی شما چیست؟

روش مدرسه خانگی شما نحوه آموزش به فرزندانتان است.

این حق و وظیفه شماست که روش آموزشی فرزندانتان را انتخاب کنیم

باید بدانید هر مدرسه خانگی منحصر به فرد است، البته سبک ها و رویکردهای خاصی برای آموزش در خانه وجود دارد تا به ما در آموزش کمک کند. اکثر دانش‌آموزان در خانه دقیقاً از یک سبک یا روش پیروی نمی‌کنند، به‌خصوص که انواع مختلفی از سبک‌های آموزش خانگی وجود دارد. در عوض، ایده‌ها و پیشنهادهایی را انتخاب می‌کنند که مناسب خانواده‌شان باشد و در نهایت به یک روش کاملاً خاص خود ختم می‌شوند.

با مطالعه مطالب زیر اجازه دهید به شما کمک کنیم تا روش خاص خودتان را کشف کنید!

پس از آن دوباره به همین صفحه بازگردید تا در ادامه با شما همراه باشیم

نحوه ورود به مدرسه خانگی