چگونه فضای آموزش و یادگیری را سرگرم کننده کنیم؟

یادگیری سرگرم کننده
خلاصه آنچه در این مطلب خواهید خواند
بچه‌ها در محیط آموزشی به تفریح نیاز دارند. وقتی مربیان یادگیری را هیجان‌انگیز می‌کنند، دانش‌آموزان تمایل بیشتری به مشارکت دارند و اغلب درس را به یاد ماندنی‌تر می‌دانند. سرگرم کردن کلاس درس و متنوع ساختن آن می‌تواند به بچه‌ها عشق مادام العمر به یادگیری بدهد.

چرا مهم است که یادگیری برای کودکان سرگرم کننده باشد؟

کودکان در محیط آموزشی به تفریح نیاز دارند. وقتی مربیان یادگیری را هیجان‌انگیز می‌کنند، دانش‌آموزان تمایل بیشتری به مشارکت دارند و اغلب درس را به یاد ماندنی‌تر می‌دانند. بنابراین چگونه می‌توانیم فضای آموزش را برای دانش آموزان جذاب و جذاب تر کنیم؟

نکاتی برای سرگرم کننده و جذاب کردن یادگیری برای کودکان

سرگرم کردن کلاس درس می‌تواند به کودکان عشق مادام العمر به یادگیری بدهد. برای اینکه دانش آموزان خود را درگیر و با انگیزه نگه دارید، مقداری تنوع را وارد کنید. در اینجا راه ‌هایی وجود دارد که می‌توانید یادگیری و آموزش را برای دانش آموزان خود هیجان انگیزتر کنید.

متنوع کردن روش آموزش درس

1. روش آموزش درس خود را متنوع کنید

بسیاری از درس‌ها شامل سخنرانی می‌شوند، به‌ویژه زمانی که موضوع جدیدی را معرفی می‌کنید. اما نمی‌توانید انتظار داشته باشید که کودکان کم سن و سال همچنان درگیر صحبتهای شما باشند. تغییر مدل آموزش درس به افزایش هیجان کمک می‌کند و دانش‌آموزان را علاقمند نگه می‌دارد.

موضوع درس جدید را معرفی کنید و سپس یک فعالیت را امتحان کنید. به صحبت کردن برگردید، سپس یک تمرین گروهی دیگر را انجام دهید یا دانش‌آموزان را از صندلی‌های خود خارج کنید تا یک دور در اطراف حرکت کنند و در نهایت کلاس را با بحث به پایان برسانید. حتی یک استراحت 30 ثانیه‌ای هر شش دقیقه یا بیشتر نیز می‌تواند معجزه کند. سعی کنید کارهایی را که برای هر درس انجام می‌دهید و نحوه تدریس خود را هر روز تغییر دهید. یادگیری به روشهای جدید و انجام کارهای جدید می‌تواند به کودکان کمک کند تا به مطالب توجه کنند.

دادن حق انتخاب به دانش آموزان

2. به دانش آموزان خود حق انتخاب بدهید

کودکان در برنامه روزانه خود، چه در کلاس و چه در خانه، انتخاب‌های زیادی ندارند. گاهی تنها چیزی که آنها می‌خواهند این است که حرفی برای گفتن داشته باشند. وقتی کودکان قدرت انتخاب داشته باشند، به آنها کمک میی‌شود تا بیشتر درگیر شوند و اتفاقات بعدی را بپذیرند. سعی کنید به آنها اجازه دهید فعالیتی را که همراه با درس شما است انتخاب کنند یا در آن شب چه تکلیفی را انجام دهند. دادن حق انتخاب به کودکان، درس‌های مختلف را سرگرم‌کننده‌تر می‌کند و در عین حال مهارت‌های تصمیم‌گیری را به آنها القا می‌کند.

استفاده از بازی برای یادگیری

3. اضافه کردن بازی ها

بازی‌ها روشی باورنکردنی برای اضافه کردن تعامل فوری به برنامه درس شما هستند. آنها یادگیری را ز زمان مرور تا تمرینات حفظ کردن سرگرم کننده‌تر می‌کنند. بازی‌ها نیازی به زمان یا هزینه‌های آماده سازی زیادی ندارند، زیرا هزاران بازی آموزشی رایگان آنلاین وجود دارد. دانش‌آموزان مشتاقانه منتظر مرور روزها و سایر درس‌ها با عناصر سرگرم کننده هستند.

4. ایجاد گروه زمان

وقتی به کودکان اجازه می‌دهید با هم کار کنند، اطلاعات را سریع‌تر و طولانی تر حفظ می‌کنند. همکاری همچنین به توسعه تفکر انتقادی و مهارتهای ارتباطی کمک می‌کند. زمان گروهی همان روال را از بین می‌برد و یادگیری و درس شما را بسیار لذت بخش‌تر می‌کند.

مفید نگه داشتن زمان آموزش گروهی

نکاتی برای مفید نگه داشتن زمان گروهی وجود دارد

زمان را کوتاه در نظر بگیرید

زمان گروه را پنج دقیقه در نظر بگیرید تا دانش‌آموزان بر روی کاری که باید انجام دهند تمرکز کنند. به محض اینکه زمان تمام شد، از آنها بخواهید تا در مورد فعالیتی که انجام دادند و به سؤالاتی که ممکن است داشته باشند پاسخ دهید.

تعیین نقش

به هر دانش آموز نقشی در گروه خود بدهید. دانش‌آموزان می‌دانند وقتی کار گروهی شروع می‌شود چه انتظاری داشته باشند، بنابراین می‌توانند راحت‌تر تمرکز کنند.

شروع جملات را ارائه دهید

رفتن به یک مکالمه گروهی با همکلاسی‌ها گاهی اوقات می‌تواند ناخوشایند یا ترسناک باشد. با ارائه شروع یک جمله مرتبط با موضوع، به دانش آموزان نقطه جهشی می‌دهید تا بحث را بلافاصله شروع کنند.

ایجاد حرکت و پویایی در فضای آموزش

برخیز و حرکت کن

اکثر کودکان دبستانی دوست ندارند برای مدت طولانی بی حرکت بنشینند. وقت بلند شدن و حرکت است .اگر می‌بینید که بچه هایتان عقب مانده اند، به آنها استراحت فکری بدهید یا حرکتی را در درس خود بگنجانید تا آن را سرگرم کننده تر و جذاب تر کنید. این وقفه‌ها راهی عالی برای دادن دو دقیقه استراحت سریع به دانش آموزان است.

شما همچنین می‌توانید حرکت را در برنامه‌های درسی خود بگنجانید. در اینجا چند روش آموزشی موثر وجود دارد که کودکان را به حرکت در اطراف تشویق می‌کند.

تابلوهای گفتگوی بی صدا

کاغذهای پوستری را در اطراف اتاق قرار دهید که روی آنها سؤالات نوشته شده باشد. دانش‌آموزان می‌توانند در اتاق قدم بزنند و پاسخ‌های خود را به سؤال، قبل از رفتن به سؤال بعدی روی کاغذ بنویسند.

ایجاد وقفه و استراحت در طول آموزش

راه رفتن و صحبت کردن

این روش کار گروهی و حرکت را ترکیب می‌کند تا یک محیط جذاب برای بحث ایجاد کند. دانش آموزان در حین حرکت در کلاس درس با هم شریک می‌شوند و درباره موضوع بحث می‌کنند.

5. ایستگاه ها

اتاق را بر اساس وظایف مختلف یا سوالات مرتبط با موضوع به چند گروه تقسیم کنید. هر چند دقیقه، دانش آموزان به ایستگاه بعدی می‌چرخند و کار بعدی را شروع می‌کنند. این روش آنها را درگیر می ‌کند و به آنها اجازه می‌دهد تا از زوایای مختلف به موضوع بپردازند.

مطمئن شوید که فرصتهای زیادی برای حرکت ارائه می‌دهید. وقتی می‌دانند که یک استراحت کوتاه در افق است، دانش‌آموزان شما بیشتر درگیر می‌شوند و خیلی بیشتر سرگرم می‌شوند.

آموزش عملی برای یادگیری بهتر

6. آموزش عملی را بگنجانید

مربیان مدت‌هاست که برای سرگرم‌کننده و جذاب کردن درس‌ها بر فعالیت‌های عملی تکیه می‌کنند. این فعالیت ها را تقریباً برای هر موضوعی، از درس الفبا گرفته تا ریاضی، انگلیسی، جغرافیا و . . . اعمال کنید.

یادگیری عملی، همچنین به عنوان “یادگیری فعال” شناخته می‌شود که دانش آموزان را تحت کنترل قرار می‌دهد. برخلاف درس‌های سنتی به سبک سخنرانی، فعالیت‌های عملی کودکان را تشویق می‌کند تا نگاه های جدیدی ایجاد کنند، که آنها را به سطوح عمیق‌تری از فکر سوق می‌دهد. علاوه بر این، آنها می توانند بازخورد مستقیمی از مربیان در مورد پروژه‌های خود دریافت کنند که می‌تواند به تشویق آنها برای تلاش زیاد در کلاس کمک کند.

یک تکلیف عمل محور مانند پروژه هنر و صنایع دستی برای دانش آموزان معنادارتر است و احتمالاً درسی است که آنها بیشتر به خاطر می‌آورند.

استفاده از خلاقیت برای آموزش

7. پذیرای خلاقیت باشید

شما باید به روی خلاقیت دانش آموزان خود باز باشید. به کلاس خود این آزادی را بدهید که تکالیف و پروژه ها را تغییر دهند تا زمانی که آنها ابتدا تغییرات را توسط شما اجرا کنند. ممکن است دریابید که ایده های آنها پیچ و تاب منحصر به فردی به درس می‌دهد. به علاوه، وقتی دانش‌آموزان به تنهایی چیزی به ذهنشان خطور می‌کند، برایشان معنادارتر است و می‌توانند در مهارت‌های تصمیم‌گیری خود اعتماد کنند.

برگزاری بحث های کلاسی یکی از راه‌های تغییر اوضاع است. سپردن مکالمه به کودکان می‌تواند به آنها کمک کند تا در کلاس بهتر تمرکز کنند و صحبت کردن در جمع را تمرین کنند، که در طول زمان می‌تواند آنها را به اعتماد به نفس بیشتری سوق دهد. بعلاوه، می‌توانید درک آن‌ها از مطالب را بر اساس نحوه پاسخگویی آنها به سؤالات بحثتان ارزیابی کنید. این تاکتیک در کلاس های علوم یا زبان که در آن جا برای پاسخهای باز وجود دارد، بهترین کارایی دارد، اما می‌توانید آن را در مباحث ریاضی و علوم نیز به کار ببرید.

برنامه ریزی برای سفرهای میدانی

8. سفرهای میدانی را برنامه ریزی کنید

چه کسی از سفرهای علمی خود خاطره خوبی ندارد؟ این سفرهای خارج از کلاس راهی ایده‌آل برای دانش‌آموزان شماست تا با دنیای بیرون ارتباط برقرار کنند و با آنچه که می‌آموزند درگیر شوند. از نمایشنامه‌ها و نمایشگاه‌های موزه گرفته تا مکان‌های تاریخی، این سفرها و دیگر سفرهای میدانی بیشتر از یک سخنرانی کلاسی به یاد ماندنی خواهند بود. مهم نیست که چگونه یک سفر را به دانش آموزان خود پیشنهاد می‌کنید، این یک راه سرگرم کننده برای یادگیری خواهد بود.

9. فناوری را بخشی از درس خود قرار دهید

تکنولوژی در دنیای امروز یک امر داده شده است. از تبلت‌ها و لپ‌تاپ‌ها گرفته تا پلتفرم های آموزشی، فرزندان شما هر روز جریان بی‌پایانی از دستگاه‌ها، سایت‌ها و نرم‌افزارها را تجربه می‌کنند. از فناوری به عنوان ابزاری برای سرگرم‌تر کردن، آشنا شدن و در دسترس‌تر کردن یادگیری استفاده کنید.

کلاس خود را با تبلت هایی که دارای برنامه های آموزشی هیجان انگیز هستند، ذخیره کنید. یا یک کلیپ کوتاه را در YouTube به فرزندان خود نشان دهید. شما حتی می‌توانید یک پاورپوینت یا یک ویدیو برای خودتان ایجاد کنید. فناوری راهی عالی برای رفع برخی از نیازهای آموزشی کودکان شماست. علاوه بر این، ادغام فناوری در کلاس درس می‌تواند دانش‌آموزان را با مهارت‌های لازم برای دنیای حرفه‌ای آماده کند. امروزه بیشتر مشاغل از نوعی فناوری استفاده می‌کنند، بنابراین دانش‌آموزان باید از همان ابتدا با برنامه‌های پرکاربرد آشنا شوند.

ایجاد سرگرمی در فضای آموزشی بیرون از کلاس

10. سرگرمی را به بیرون ببرید

آیا کلمه ای وجود دارد که باعث شادی بیشتر در قلب دانش آموز شود؟ گشت و گذارهای در فضای باز می تواند زمان کلاس آنها را سرگرم کننده تر و جذاب تر کند. تحقیقات نشان می‌دهد که بیرون رفتن، بازی در زمین بازی و تعامل با دوستان مغز کودکان را برای یادگیری آماده می‌کند. در کنار آن، شما و دانش‌آموزانتان می‌توانید از مزایای اضافی کلاس در خارج از فضای آموزشی لذت ببرید. درس های خارج از منزل می‌تواند برای کلاس های علمی ایده آل باشد. اما می‌توانید برای تکمیل یک کلاس خواندن با تمرکز بر طبیعت یا یک کلاس هنری برای کاوش در مناظر بیرون بروید و یادگیری در موضوعات مختلف را تجربه کنید.

گذراندن دروس خارج از فضای آموزشی می‌تواند نمرات را افزایش دهد. کودکان می‌توانند با یادگیری بیشتر درگیر شوند و مهارت‌های تفکر انتقادی خود را رشد دهند و شانس خود را برای موفقیت در آزمون‌ها و تکالیف افزایش دهند. شما و دانش آموزانتان شایسته این فرصت هستید که آرامش داشته باشید. از تست ها و سخنرانی ها استراحت کنید تا مدتی را در خارج از منزل بگذرانید و استرس همه را کاهش دهید.

استفاده از زمین بازی برای آموزش و یادگیری

11. از مزایای تدریس در خارج از فضای کلاس یا خانه با تجهیزات زمین بازی بهره مند شوید

وقتی می‌خواهید مدرسه و یادگیری را سرگرم‌کننده کنید و مزایای کلاس‌های بیرون را با دانش‌آموزانتان به اشتراک بگذارید، ایجاد یک منطقه برای بچه‌ها کمک می‌کند. با والدین دانش‌آموزنتان در مورد ایجاد یا تقویت فضاهای بازی موجود خود صحبت کنید تا به همه کودکان فرصت دهید از یادگیری و بازی در فضای باز لذت ببرند.

زمین های بازی ابزارهای آموزشی ارزشمندی هستند که می‌توانید برای دروس کاربردی از آنها استفاده کنید. حتی می‌توانید به بچه‌ها اجازه دهید که زمان بازی بدون ساختار داشته باشند تا از مزایای بازی در بیرون مانند بهبود مهارت‌های حل مسئله، اعتماد به نفس، استقلال، ارتباطات و خلاقیت لذت ببرند.


مطالبی که می‌تواند برای شما مفید باشد:

زمان تقریبی مطالعه: 8 دقیقه
دسترسی سریع