شکل‌گیری روابط دوستانه در کودکان

روابط دوستانه در کودکان
خلاصه آنچه در این مطلب خواهید خواند
دوستی بخش مهمی از زندگی هر کودکی است، اما دوست خوب بودن مهارتی نیست که یک شبه ایجاد شود. بیشتر کودکان تمایل دارند دوستی را با چیزهایی مانند اشتراک گذاری توصیف کنند و آنها توانایی همدلی با دوستان خود را به دست می آورند و از بازی گروهی لذت می‌برند.

تعریف کودکان از دوستی چیست؟

دوستی بخش مهمی از زندگی هر کودکی است، اما دوست خوب بودن مهارتی نیست که یک شبه ایجاد شود. در عوض، این چیزی است که زمان و تمرین می خواهد. همانطور که فرزند شما رشد می کند، آنها بیشتر در مورد دوستی با بچه های دیگر یاد می گیرند.

دوستی و درک ارتباط در کودکان بیشتر بر حوزه هایی مانند فعالیتهای مشترک، نزدیکی فیزیکی و انتظارات مشترک متمرکز است. بیشتر کودکان تمایل دارند دوستی را با چیزهایی مانند اشتراک گذاری توصیف کنند و کودکان بیشتر احتمال دارد با کسی که دوستشان می دانند شریک شوند. آنها توانایی همدلی با دوستان خود را به دست می آورند و از بازی گروهی لذت می برند. آنها همچنین طرد شدن از سوی همسالان را در حین گذر از سال های میانی کودکی تجربه می کنند. برقراری روابط دوستانه خوب در سنین پایین به کودک کمک می کند تا در آینده در جامعه بهتر سازگار شود.

روابط دوستانه در کودکان

کودکان چگونه دوستی هایشان را می‌سازند و حفظ می‌کنند؟

داشتن یک دوست صمیمی، بازی با بچه‌های دیگر و رفتن به جشن تولد برای اکثر بچه‌ها فعالیتهای معمولی است. آکادمی اطفال آمریکا بیان می‌کند که دوست‌یابی یکی از مهم‌ترین مأموریت‌های دوران میانی کودکی است، مهارتی اجتماعی که در طول زندگی آن‌ها دوام می‌آورد.

دوستی‌ها به رشد عاطفی و اخلاقی بچه‌ها کمک می‌کند و مهارتهای اجتماعی را تقویت می‌کند. نه تنها بچه‌ها یاد می‌گیرند که چگونه با دیگران ارتباط برقرار کنند، بلکه دوستی‌های سالم می‌تواند به آنها کمک کند تا کنترل احساسات خود را یاد بگیرند و احساسات خود را به طور سازنده بیان کنند. با این حال، برخی از کودکان از نظر اجتماعی با مشکل مواجه می‌شوند و در دوست‌یابی و حفظ آنها مشکل دارند.

اگر به نظر می‌رسد فرزند شما دوستانی ندارد یا به ندرت یا حتی هرگز برای بازی با کودکان دیگر دعوت نمی‌شود، این می‌تواند برای شما ناراحت کننده باشد. بسیاری از کودکان ممکن است برای برقراری ارتباط با همسالان خود به حمایت بیشتری نیاز داشته باشند. راه‌های زیادی وجود دارد که می‌توانید به آنها کمک کنید تا در دنیای اجتماعی خود حرکت کنند و دوستی‌های باکیفیتی ایجاد کنند.

روابط دوستانه در کودکان

چرا دوستی‌ها مهم هستند؟

دوست‌یابی بخش مهمی از رشد و بخش مهمی از رشد اجتماعی و عاطفی کودک است. دوستی‌ها به بچه ها کمک می‌کند تا عزت نفس و اعتماد به نفس خود را ایجاد کنند. دوستی‌های مثبت همچنین ممکن است مانعی محافظ در برابر سرکشی برخی از کودکان ایجاد کنند.

تحقیقاتی وجود دارد که نشان می‌دهد داشتن دوستی‌های باکیفیت ممکن است به جلوگیری از سرکشی و بدرفتاری دیگران کمک کند و در مواردی که بدرفتاری اتفاق می‌افتد، ممکن است مقابله با آن را برای کودکان آسان‌تر کند. دوستی سالم همچنین مهارتهای مهم زندگی مانند نحوه همکاری با دیگران را آموزش می‌دهد. بچه‌هایی که دوستی محکمی دارند یاد می‌گیرند که چگونه تعارضات را حل کنند و شایستگی اجتماعی ایجاد کنند.

دوستی‌های سالم همچنین می‌تواند برای بچه ها مفید و کارآمد باشد و حس تعلق و هویت را ایجاد کند. در این موقعیت‌ها، فشار همسالان مثبت می‌شود، به‌ویژه اگر بچه‌ها یکدیگر را تشویق کنند تا به داوطلبی و عدالت اجتماعی علاقه‌مند شوند. علاوه بر این، دوستی‌ها تقریباً در هر سنی مهم هستند. به نظر می‌رسد حتی کودکان نوپا با هم بازی می‌کنند و دوستانی دارند، حتی اگر بازی گروهی تا 3 سالگی به طور کامل تکامل نمی‌یابد. بنابراین، برای کمک به فرزندتان برای توسعه مهارت‌های دوستی هرگز زود نیست.

اگر مطمئن نیستید که فرزندتان دوستانی دارد، با معلمان او صحبت کنید تا ببینید چگونه با بچه‌های دیگر در مدرسه ارتباط برقرار می‌کنند. همچنین می‌توانید از فرزندتان در مورد دوستی‌هایش بپرسید تا درک بهتری از میزان دوست‌یابی او داشته باشید. بعلاوه، اگر با تعداد دوستانی که دارند راحت هستند، از تبدیل مفهوم دوست یابی به موضوعی بزرگتر از آنچه لازم است اجتناب کنید. به یاد داشته باشید که در حالی که به نظر می رسد برخی از بچه ها تعداد زیادی دوست دارند، برای برخی دیگر فقط چند دوست خوب کافی است.

روابط دوستانه در کودکان

چگونه به بچه ها کمک کنیم تا با هم سالانشان دوست شوند؟

اگرچه دوستی بخش مهمی از زندگی است، اما هر کودکی استعداد دوست یابی را ندارد و این اشکالی ندارد. دوست یابی و حفظ آن مهارتی است که می‌توان آموخت. با کمی تلاش، شجاعت و صبر، فرزند شما به زودی یک یا دو دوست خواهد داشت که می‌توانند با آنها وقت بگذرانند.

با کشف احساس فرزندتان در مورد معاشرت شروع کنید. شاید آنها از معرفی خود به بچه‌ها در زمین بازی یا نشستن پشت میز ناهار جدید در روز اول مدرسه، عصبی هستند. شاید آنها بخواهند پیش بچه‌های دیگر بروند اما نگران هستند که چگونه ممکن است از آنها استقبال شود.

هنگامی که احساس کردید فرزندتان چه احساسی دارد، چه راضی باشد و چه احساس گیر افتادن داشته باشد، می توانید برنامه‌ای برای کمک به او در توسعه مهارتهای اجتماعی مورد نیاز برای ایجاد دوستی‌های سالم ارائه دهید. مهارت هایی که می‌توانید با آنها کار کنید.

روابط دوستانه در کودکان

ایجاد مهارتهای مکالمه

از نوبت گرفتن در حین صحبت تا پرسیدن سوال در مورد دیگران، یادگیری نحوه شروع و حفظ مکالمه با دیگران مهارتی است که کودک شما ممکن است نیاز به اصلاح آن داشته باشد. تا زمانی که فرزندتان یاد بگیرد که چگونه به طور طبیعی هنگام مکالمه از دیگران سرنخ بگیرد، او را با سؤالاتی تجهیز کنید که می‌توانند بپرسند مانند: برای سرگرمی چه کار می کنید؟ یا آیا حیوان خانگی دارید؟

همچنین می‌توانید از برنامه‌های تلویزیونی به‌عنوان تصویری از نحوه گفتگوی دوستانه افراد استفاده کنید. به مواردی مانند زبان بدن، لحن صدا و مکث در مکالمه اشاره کنید که همه اینها نشانه‌های مهمی در هنگام صحبت با دیگران هستند. گفتگوهای نقش آفرینی می‌تواند به آنها کمک کند تا تمرین مورد نیاز خود را بدست آورند.

روابط دوستانه در کودکان

روی مهارت گوش دادن و شنیدن کار کنید

گوش دادن بخشی از یک دوست خوب داشتن مهارتهای اجتماعی قوی و دانستن نحوه ابراز علاقه به شخص دیگر است. به همین دلیل، ممکن است بخواهید روی توانایی فرزندتان در گوش دادن و همدلی با دیگران کار کنید. نشان دادن شفقت و توجه به سایر افراد به شیوه ای سالم می‌تواند دریچه‌ای را برای دوستی باز کند. از فرزندتان بخواهید روش‌هایی را شناسایی کند که می‌تواند نسبت به سایر بچه‌های هم سن و سال خود دلسوزی نشان دهد.

با فرزندتان صحبت کنید که تشخیص دهد چه زمانی کسی در حال گذراندن دوران سختی است. به آنها آموزش دهید که چگونه مهربانی بیشتری ارائه دهند. به عنوان مثال، فرزند شما می‌تواند برای دوستی که پایش آسیب دیده کلوچه درست کند یا برای کسی که یکی از عزیزانش را از دست داده کارت بفرستد. وقت گذاشتن برای نشان دادن اینکه به کسی اهمیت می‌دهید، راهی عالی برای نشان دادن همدلی با یک دوست جدید بالقوه است.

روابط دوستانه در کودکان

به دنبال فرصتهایی برای ملاقات با همتایان باشید

اگر فرزند شما دوستانی ندارد، ممکن است به سادگی فرصت کافی برای پیدا کردن آنها نداشته باشد. درگیر شدن در بسیاری از فعالیتها با کودکان هم سن و سال آنها که علایق مشابهی دارند می‌تواند راهی عالی برای یافتن دوستان باشد. ارائه فرصتهای اضافی برای فرزندتان برای ملاقات با بچه‌هایی که با آنها ارتباط برقرار می‌کنند ممکن است مفید باشد.

به دنبال راه‌هایی باشید که فرزندتان را در مدرسه یا فعالیتهای فوق برنامه درگیر کنید. البته به سطح انرژی فرزندتان و همچنین تیپ شخصیتی او حساس باشید. شما نمی‌خواهید کودکان درون گرا را که نیاز به زمان تنهایی برای شارژ مجدد دارند، بیش از حد برنامه ریزی کنید

کجا فرصتهای دوستی پیدا کنیم؟

صرف نظر از اینکه فرزند شما از چه نوع فعالیتهایی لذت می‌برد، در این راه فرصتهایی برای دوست یابی وجود خواهد داشت. با کمک به کودکان در شناسایی چیزهایی که برایشان جالب یا سرگرم کننده است، شروع کنید.

وقتی بچه‌ها در گروه‌ها یا فعالیتهایی هستند که برایشان هیجان‌انگیز یا جالب است، این فشار برای ملاقات و صحبت با افراد دیگر را کاهش می‌دهد. آنها نه تنها کاری را انجام می‌دهند که از آن لذت می‌برند، بلکه توسط افراد دیگری احاطه شده اند که همان احساس آنها را دارند و در بسیاری از مواقع، گفتگوها می‌توانند در مورد آنچه که آنها انجام می‌دهند یا تجربه می‌کنند باشد.

روابط دوستانه در کودکان

همچنین باید فرزندان خود را تشویق کنید که به دنبال دوستی با افرادی باشند که متفاوت از آنها هستند. بچه‌ها چیزهای زیادی می‌توانند از مردم بیاموزند که ممکن است انتظار نداشته باشند با آنها اشتراک زیادی داشته باشند. اگر فرزند شما در تلاش است تا ایده‌هایی در مورد آنچه دوست دارد یا دوست ندارد ارائه دهد، می‌توانید پیشنهاداتی ارائه دهید تا ببینید آیا چیزی جذاب به نظر می‌رسد یا خیر. برای مثال می توانید موارد زیر را امتحان کنید:

  • ورزش های انفرادی مانند تنیس، هنرهای رزمی، شنا، یا باشگاه دویدن
  • فعالیتهای غیررقابتی شامل درسهای موسیقی و هنر، کلاس رباتیک یا باشگاه شطرنج
  • زمان داستان یا باشگاه‌های کتاب در کتابخانه یا کتابفروشی
  • پارک، استخر، زمین بازی، پارک ترامپولین یا سایر مناطق بازی عمومی
  • فرصت‌های داوطلبانه مانند انبار غذای محلی یا برنامه تمیز کردن جامعه که در آن در کنار سایر بچه‌ها کار می‌کنند
  • ورزشها و کلاسهای جوانان شامل ورزشهای گروهی مانند فوتبال، بیسبال، بسکتبال و والیبال

روابط دوستانه در کودکان

وقتی دوست‌یابی سخت و دشوار است

اگر فرزندتان همچنان با دوست یابی مشکل دارد، سعی کنید ببینید وقتی فرزندتان با بچه‌های دیگر ارتباط برقرار می‌کند چه اتفاقی می‌افتد. آیا فرزند شما خیلی رئیس، چسبنده، پرخاشگر، گوشه گیر، حساس یا خیلی خجالتی است که بتواند دوستی ایجاد کند؟‌ آیا به نظر می‌رسد فرزند شما بچه های دیگر را آزار می‌دهد؟

به همان اندازه که پذیرش این واقعیت دشوار است، می‌توانید به فرزندتان کمک کنید تا بفهمد چرا ممکن است کسی مزاحم شود و دفعه بعد که با هم هستند چگونه روشهای مختلف تعامل را امتحان کند. البته، مطمئن شوید که فرزندتان را شرمنده نکنید و احساسش نسبت به آنچه که هست را بد نکنید. فقط توضیح دهید که ممکن است بخواهند راههای دیگری برای ارتباط با دوست پیدا کنند.

روابط دوستانه در کودکان

یکی از راه‌های رسیدن به این هدف، نقش‌آفرینی در تاریخ بازی است. وانمود کنید که دوستی هستید که برای بازی با فرزندتان آمده است. تمرین نحوه تعامل با دوستان مختلف می‌تواند به فرزند شما کمک کند تا راههای مناسب‌تری برای رفتار در اطراف کودکان دیگر بیاموزد. شما نمی‌خواهید که فرزندتان فقط برای داشتن دوستان به یک مردم خشنود تبدیل شود. آنها هنوز باید در مورد اینکه چه کسی هستند معتبر باشند.

کودکانی که همچنان مشکل دوست یابی دارند، ممکن است دچار یک بیماری پزشکی شوند که بر روابط اجتماعی آنها تأثیر می‌گذارد. اختلال نقص توجه و بیش فعالی (ADHD)، اوتیسم، اضطراب و لالی انتخابی (که زمانی رخ می‌دهد که کودکان با افراد خارج از خانواده خود صحبت نمی‌کنند) همه می‌توانند در ایجاد مشکل در معاشرت نقش داشته باشند.

داشتن مشکل در روابط دوستانه نیز می‌تواند نشانه افسردگی، ناتوانی یادگیری، استرس یا حتی سرکشی باشد. ناتوانی در ایجاد و حفظ دوستان می‌تواند نشانه مهمی باشد که نشان می‌دهد کودک شما به کمک یک متخصص پزشکی نیاز دارد.

روابط دوستانه در کودکان

ملاحظاتی دیگر

در مورد انتظارات خود از دوستی فرزندتان واقع بین باشید. اگر کودک شما خجالتی و ساکت است، خوشحالی تنها با یک یا دو دوست خوب ممکن است برای او کاملا طبیعی باشد. آنها ممکن است یک گروه کامل از دوستان را نخواهند یا نیازی نداشته باشند.

کودکان دارای معلولیت ممکن است احساس ترس از کودکان دیگر داشته باشند یا از نزدیک شدن به آنها احساس ناراحتی کنند. اگر در خانواده شما اینطور است، با تعیین اهداف کوچک به فرزندتان کمک کنید تا با افراد جدید آشنا شود و دوستی پیدا کند. به عنوان مثال، از آنها بخواهید که هر روز حداقل به یک فرد جدید سلام کنند. خیلی وقتها همین قدم کوچک برای شروع مکالمه با دانش آموز دیگر کافی است.

کودکان تیزهوش اغلب در دوست یابی نیز مشکل دارند و ممکن است ترجیح دهند به جای کودکان هم سن و سال خود در کنار بزرگسالان باشند. با فرزندتان کار کنید تا به او کمک کنید با همسالان همفکر خود ارتباط برقرار کند. بسته به علایق فرزندتان، باشگاه‌هایی که حول محور کتاب، ریاضی، علوم، شطرنج و رباتیک می چرخند، ممکن است گزینه‌های خوبی باشند.

از وادار کردن کودکان خجالتی برای دوست یابی یا مجبور کردن آنها به موقعیت‌های اجتماعی در صورتی که باعث اضطراب بیش از حد می‌شود یا آماده نیستند، خودداری کنید. صبور باشید و اجازه دهید میزان آمادگی و علاقه فرزندتان توسط خودشان مشخص شود.

روابط دوستانه در کودکان

سخن پایانی

دوستی‌های دوران کودکی پر از فراز و نشیب و درون و برون است. بنابراین، اگر فرزندتان دچار رکود دوستی شده است، سعی کنید زیاد نگران نباشید. به یاد داشته باشید، دوست یابی و دوست خوب بودن مهارتهایی هستند که باید آموخته شوند. بنابراین، روی کمک به فرزندان خود در ایجاد و تمرین مهارتهای دوستی تمرکز کنید. در نهایت همه چیز سر جای خودش قرار می‌گیرد.

همچنین، مطمئن شوید که خطوط ارتباطی را باز نگه دارید. صحبت کردن در مورد اینکه چگونه یک دوست خوب باشید به همان اندازه مهم است که یاد بگیرید چگونه دوست پیدا کنید. این نوع مکالمات به فرزندان شما کمک می‌کند تا بیاموزند که چه کسی دوست خوبی است و چه کسی ممکن است بهترین دوست برای آنها نباشند. داشتن این مهارت می‌تواند در نهایت باعث نجات آن‌ها از درد دل شود و به آنها کمک می‌کند تا دوستان مناسب خود را پیدا کنند.


مطالبی که می‌تواند برای شما مفید باشد:

زمان تقریبی مطالعه: 9 دقیقه
دسترسی سریع