هوم اسکول و چرایی انتخاب آن

هوم اسکول و چرایی انتخاب آن
خلاصه آنچه در این مطلب خواهید خواند
از مهمترین دلایلی که خانواده ها هوم اسکول را برای آموزش فرزندانشان انتخاب می کنند توان ذهنی- فکری و سرعت یادگیری فرزندانشان، استعدادها و گرایش های علمی-تحصیلی آنها، آموزش منعطف و سازگار با شرایط مختلف خانواده، ارزش ها، باورها و اعتقادات خانوادگی، تاثیر مخرب عوامل محیطی و اجتماعی بر کودکان، شرایط کاری والدین،  اولویتهای آموزشی و مدیریت منابع

چرا خانواده ها هوم اسکول را برای آموزش فرزندان خود انتخاب می کنند؟

هوم اسکول و چرایی انتخاب آن توسط خانواده ها به دلایل مختلفی صورت می گیرد که تا حدود زیادی نشان دهنده نوع تفکر و بینش والدین نسبت به آموزش، یادگیری و تحصیل کودکانشان است.

همانطور که در مقالات دیگر هم اشاره کرده ایم، هوم اسکول یا آموزش در خانه اتفاق تازه ای نیست و از بدو تولد فرزندان آموزش به آنها توسط والدین صورت می‌گیرد اما به عنوان یک رویکرد آموزشی و تحصیلی تقریبا از اواخر قرن بیستم در بسیاری از کشورهای پیشرفته مورد توجه ویژه ای قرار گرفت و خانواده های زیادی به آن گرایش پیدا کردند.

هوم اسکول و چرایی انتخاب آن
هوم اسکول و چرایی انتخاب آن توسط خانواده ها به دلایل مختلفی صورت می گیرد که تا حدود زیادی نشان دهنده نوع تفکر و بینش والدین نسبت به آموزش، یادگیری و تحصیل کودکانشان است.

 

  مطلب مرتبط : هوم اسکولینگ یا تحصیل در خانه چیست؟

دلایل خانواده ها برای انتخاب هوم اسکول :

  • توان ذهنی- فکری و سرعت یادگیری فرزندانشان :

کودکان مختلف دارای شرایط ذهنی و فکری متفاوتی هستند، برخی از آنها سریع تر یاد می گیرند و برخی به زمان بیشتری برای یادگیری نیاز دارند. همچنین هر کودکی ترجیحات یادگیری متفاوتی دارد و با توجه به شرایط فردی اش، آموزشی متناسب و مطابق با سطح یادگیری خود را می طلبد.

بسیاری از والدین با توجه به شناختی که نسبت به شرایط ذهنی و توان هوشی فرزندان خود دارند، سیستم هوم اسکول را متناسب با ویژگی های فردی آنها می دانند و تمایل دارند تا فرزندانشان مطابق با پتانسیل های فکری و ذهنی خود رشد کنند و از هدر رفت انرژی و توان ذهنی آنها جلوگیری کنند.

هوم اسکول و چرایی انتخاب آن
هر کودکی ترجیحات یادگیری متفاوتی دارد و با توجه به شرایط فردی اش، آموزشی متناسب و مطابق با سطح یادگیری خود را می طلبد.
  • استعدادها و گرایش های علمی-تحصیلی فرزندانشان :

برای بسیاری از خانواده ها، پرورش استعداد و علایق فرزندانشان، یک اولویت آموزشی محسوب می شود. خانواده ها بر این باورند که موفقیت واقعی زمانی اتفاق می افتد که فرزندانشان در مسیر درست قرار بگیرند و مسیر درست همان چیزی است که فرزندانشان در آنها استعداد خاصی دارند و یا علاقه و گرایش به آن دارند. بر همین اساس ترجیح می دهند تا ساعات آموزشی فرزندانشان با موضوعات متناسب با استعداد، علایق و گرایش آنها هدف گذاری و برنامه ریزی شود.

هوم اسکول و چرایی انتخاب آن
بسیاری از خانواده ترجیح می دهند تا ساعات آموزشی فرزندانشان با موضوعات متناسب با استعداد، علایق و گرایش آنها هدف گذاری و برنامه ریزی شود.
  • آموزش منعطف و سازگار با شرایط مختلف:

در سیستم آموزشی هوم اسکول، هیچ محدودیتی برای یادگیری وجود ندارد. یادگیری در هر زمان و در هر مکانی می تواند اتفاق بیفتد. مساله کلیدی خود یادگیری است و اینکه کودکان بتوانند به شکل کامل و درست آموزش ببینند و موضوعی که به آنها اموزش داده می شود در وجودشان نهادینه شود.

از طرفی آموزش منعطف، با توجه به شناختی که والدین از روحیات فرزندان خود دارند، مسیر هموارتری را پیش روی آنها قرار می دهد تا بهترین موقعیت را از نظر زمانی و مکانی برای یادگیری فرزندانشان فراهم کنند.

هوم اسکول و چرایی انتخاب آن
در سیستم آموزشی هوم اسکول، هیچ محدودیتی برای یادگیری وجود ندارد. یادگیری در هر زمان و در هر مکانی می تواند اتفاق بیفتد.
  • ارزش ها، باورها و اعتقادات خانوادگی :

آموزش خانگی یک نوع سبک زندگی است که تمامی جوانب زندگی هر فردی را شامل می شود که یکی از شاخصه های اصلی آن اهمیت و نقش ارزشهای فردی، خانوادگی و اجتماعی است. ارزشها بخش مهمی از هویت فردی، اخلاق و اهداف شخصیتی و اعتقادات هر انسانی را شکل می دهند و با توجه به اهمیت زیادی که در زندگی هر فردی دارد، آموزش آن به کودکان برای بسیاری از خانواده ها در اولویت سایر آموزشها قرار می گیرد.

هوم اسکول و چرایی انتخاب آن
آموزش خانگی یک نوع سبک زندگی است که تمامی جوانب زندگی هر فردی را شامل می شود که یکی از شاخصه های اصلی آن اهمیت و نقش ارزشهای فردی، خانوادگی و اجتماعی است.
  • تاثیر مخرب عوامل محیطی و اجتماعی بر کودکان:

برای بسیاری از والدین، فراهم نمودن شرایط محیطی مطلوبی که آرامش و امنیت اولیه بر آموزش و یادگیری فرزندان را فراهم کند از اهمیت زیادی برخوردار است و چه بسا بسیاری از خانواده ها هزینه های بالایی را نیز برای فراهم نمودن آن تقبل می کنند. کودکان از محیط پیرامون خود و افرادی که با آنها تعامل دارند تاثیر می پذیرند و در بسیاری اوقات کنترلی بر رفتارها و مدیریت هیجانات صورت نمی گیرد. اگرچه برخی بر این باور هستند که کودکان باید در مواجهه با چالشها قرار بگیرند و با مدیریت آنها آشنا شوند اما بسیاری از خانواده ترجیح می دهند تا چالشهایی را پیش روی فرزندانشان قرار دهند که تاثیرات مخرب و جبران ناپذیر بر روی آنها نداشته باشد.

هوم اسکول و چرایی انتخاب آن
کودکان از محیط پیرامون خود و افرادی که با آنها تعامل دارند تاثیر می پذیرند و در بسیاری اوقات کنترلی بر رفتارها و مدیریت هیجانات صورت نمی گیرد.
  • شرایط کاری والدین :

خانواده های زیادی هستند که با توجه به شرایط کاری، حوزه فعالیت تجاری، و ترددهای زیادی که به شهرها و کشورهای مختلف دارند، آموزش خانگی را برای فرزندان خود انتخاب می کنند تا فرزندانشان بتوانند در هر موقعیت و زمانی آموزش و یادگیری خود را توسعه دهند. آموزش خانگی یک سیستم آموزشی منعطف است که به خانواده ها اجازه می دهد تا مسیر آموزش و یادگیری فرزندان خود را با شرایط مکانی و زمانی مختلف مطابقت دهند.

هوم اسکول و چرایی انتخاب آن
والدین سیستم هوم اسکول را برای فرزندان خود انتخاب می کنند تا آنها بتوانند در هر موقعیت و زمانی آموزش و یادگیری خود را توسعه دهند.
  • اولویتهای آموزشی و مدیریت منابع :

تطبیق دادن اولویتهای آموزشی و مدیریت منابع از دیگر مواردی است که خانواده ها را به سمت آموزش خانگی سوق می دهد. اولویتهای آموزشی برای برخی از خانواده ها بر آموزش و یادگیری مهارتهای کاربردی، مهارتهای منطبق بر استعداد و علاقه کودکان، مهارتهای فردی و اجتماعی و . . . تاکید دارد.

بر همین اساس والدین ترجیح می دهند تا فرزندانشان مباحثی را آموزش ببینند که در زندگی واقعی برای آنها فواید بیشتری به همراه داشته باشد، با روحیات و شخصیت آنها سازگار باشد و فرزندانشان بتوانند مدیریت ارتباطات موفقی در زندگی و تعاملات اجتماعی خود تجربه کنند.

 

 

 

 

مطالبی که می تواند برای شما مفید باشد :

  سبک زندگی هوم اسکول

  آمادگی فرزندان برای آموزش خانگی

  تعیین اهداف آموزشی در هوم اسکول

  توسعه مهارتهای تصمیم گیری در کودکان

4.4/5
زمان تقریبی مطالعه: 5 دقیقه
دسترسی سریع

شاید برای شما مفید باشد

One thought on “هوم اسکول و چرایی انتخاب آن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + 1 =