سبک زندگی هوم اسکول

سبک زندگی هوم اسکول
خلاصه آنچه در این مطلب خواهید خواند
هوم اسکول یا آموزش در خانه یک سیستم آموزشی است که آموزش به کودکان در محیطی شبیه به خانه و محل زندگی کودکان صورت می‌گیرد. سیستم هوم اسکول به عنوان رویکردی آموزشی یک سبک زندگی به شمار می‌آید و معرف شیوه زندگی، ارزشهای خانوادگی، باورها، اعتقادات، شیوه های تفکر و هدفی است که افراد خانواده دنبال می‌کنند.

سبک زندگی هوم اسکول چیست؟

سبک زندگی هوم اسکول معرف شیوه زندگی، ارزشهای مطرح در خانواده ها، باورها، اعتقادات، شیوه های تفکر و حتی نوع هدفی است که افراد خانواده دنبال می‌کنند. خانواده هایی که هوم اسکول را برای آموزش فرزندان خود انتخاب می‌کنند مسیری متفاوت از دیگر خانواده‌ها در روند تحصیل و آموزش به فرزندانشان را تجربه می‌کنند به طوری که تمامی ابعاد زندگیشان همچون عادات غذایی، عادات خواب، ارتباط میان اعضای خانواده، تعاملات اجتماعی، بازی و سرگرمی، تعطیلات، موضوعات آموزشی، شیوه های یادگیری، شغل والدین، مسائل مربوط به سلامتی و . . .   تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

سبک زندگی هوم اسکول
سبک زندگی هوم اسکول معرف شیوه زندگی، ارزشهای مطرح در خانواده ها، باورها، اعتقادات، شیوه های تفکر و حتی نوع هدفی است که افراد خانواده دنبال می‌کنند.

 

  مطلب مرتبط : هوم اسکولینگ یا تحصیل در خانه چیست؟

سبک زندگی چیست؟

سبک زندگی مجموعه‌ای از علایق، نظرات و جهت گیری‌های رفتاری یک فرد، گروه یا فرهنگ تعریف می‌شود و ترکیبی از عوامل قابل مشاهده مانند تغییرات مربوط به ویژگی‌های جمعیت شناسی در جوامع همچون سن، درآمد، منطقه جغرافیایی و عوامل غیرقابل مشاهده یا ناملموس مانند جنبه‌های روانی و شخصیتی افراد است.

سبک زندگی معمولاً نشان دهنده و منعکس کننده نگرش‌ها، شیوه زندگی، ارزشها یا جهان بینی افراد است، بنابراین وسیله‌ای برای ابراز خود و ایجاد نمادهای فرهنگی است که با هویت شخصی هر فردی مرتبط می‌شود. علاوه بر این، سبک زندگی می‌تواند شامل دیدگاه هایی درباره سیاست، مذهب، سلامت، صمیمیت و موارد دیگر باشد که همه این جنبه‌ها در شکل دادن به سبک زندگی افراد نقش دارند.

سبک زندگی هوم اسکول
سبک زندگی معمولاً نشان دهنده و منعکس کننده نگرش‌ها، شیوه زندگی، ارزشها یا جهان بینی افراد است، بنابراین وسیله‌ای برای ابراز خود و ایجاد نمادهای فرهنگی است که با هویت شخصی هر فردی مرتبط می‌شود.

فاکتورهای شاخص در سبک زندگی هوم اسکول

انعطاف پذیری

انعطاف پذیری به مجموعه رویکردهایی از نظر زمان، مکان، سرعت، محتوا و نحوه یادگیری گفته می‌شود که با توجه به شرایط فردی کودکان، در درجات مختلف اعمال می‌شود و هدف کلی آن افزایش فرصت‌ها و گزینه های موجود آموزش و یادگیری در آنها است. مسئله کلیدی در یادگیری منعطف این است که چگونه انعطاف پذیری بر یادگیری دانش آموزان و کیفیت آن تجربه یادگیری تأثیر می‌گذارد.

انعطاف پذیری در سیستم هوم اسکول ابعاد گسترده‌ای را همچون موضوع آموزش، روش آموزش، محیط آموزش، سبک یادگیری، محتوای درسی، ساعات و روزهای آموزش، ارزیابی عملکرد آموزش و . . . را شامل می‌شود که فاکتورهای شاخص در سیستم آموزشی منعطف به شمار می‌آیند.

 

سبک زندگی هوم اسکول
یادگیری مبتنی بر مهارت، رویکردی به آموزش است که بر توسعه مهارت‌ها و شایستگی‌های عملی که در موقعیت‌های دنیای واقعی اعمال می‌شود تأکید دارد.

آموزش مهارت محور

یادگیری مبتنی بر مهارت، رویکردی به آموزش است که بر توسعه مهارت‌ها و شایستگی‌های عملی که در موقعیت‌های دنیای واقعی اعمال می‌شود تأکید دارد. آموزش مهارت محور، فرصت‌های زیادی را برای کودکان فراهم می‌کند تا مهارت‌ها و استراتژی‌هایی را تمرین کنند که آنها را قادر می‌سازد در متون غنی و پیچیده حرکت کنند و در زندگی بزرگسالی خود به موفقیت دست یابند.

توجه به استعداد فردی

استعداد یک توانایی طبیعی و خلاقانه است که مشخصه یک فرد است، هر کودکی استعداد خاص خود را دارد که منحصر به فرد است و می‌تواند مبتنی بر طرز تفکر، مهارت یا رفتار او باشد.

کودکان زمانی می‌توانند به طور قابل توجهی یاد بگیرند و رشد کنند که انرژی آنها به سمت کارهایی که می‌توانند انجام دهند معطوف شود نه به سمت نقاط ضعفی که دارند یا حتی اصلاح کردن آنها. این را می‌توان با استفاده از پتانسیلی که خود کودکان دارند و استعداد نهفته در وجودشان به دست آورد. باید بر روی نقاط قوت و کشف استعدادهای آنها تمرکز کرد تا به آنها کمک شود تا خود را کشف کنند.

سبک زندگی هوم اسکول
مدیریت زمان در هوم اسکول بر استفاده از فرصت‌ها و توجه به توانایی‌های کودکان متمرکز است.

مدیریت زمان

مدیریت زمان در هوم اسکول بر استفاده از فرصت‌ها و توجه به توانایی‌های کودکان متمرکز است. با توجه به اینکه استعداد، سرعت یادگیری، ضریب هوش، شرایط محیطی و . . . کودکان با یکدیگر تفاوتهای زیادی دارد، مدیریت زمان یکی از عوامل مهم و حیاتی برای هدایت کودکان به سمت موفقیت در نظر گرفته می‌شود.

مدیریت منابع مالی

در سیستم هوم اسکول برخی از هزینه‌ها که در سیستم آموزش سنتی وجود دارند کاهش پیدا می‌کنند و مدیریت منابع مالی با تمرکز بر برنامه‌های اصلی یادگیری در خانواده صورت می‌گیرد. علاوه بر این در سیستم هوم اسکول موسسات آموزشی که نقش واسطه را ایفا می‌کنند که در عمل بنگاه‌های تجاری هستند حذف شده و خانواده ها می‌توانند این صرفه جویی مالی را در بخشهای دیگر از آموزش فرزندان خود هزینه کنند. همچنین هزینه‌ای که برای یک فعالیت فوق برنامه در نظر گرفته می‌شود صرف فعالیتی می‌شود که برای فرزندان مفیدتر و کاربردی تر است.

سبک زندگی هوم اسکول
در سبک آموزشی هوم اسکول، تمامی افراد خانواده با موضوع آموزش ارتباط نزدیکی دارند و هر فرد به نوبه خود در مسیر آموزش و یادگیری قرار می‌گیرد.

مشارکت خانواده در آموزش

در سبک آموزشی هوم اسکول، تمامی افراد خانواده با موضوع آموزش ارتباط نزدیکی دارند و هر فرد به نوبه خود در مسیر آموزش و یادگیری قرار می‌گیرد. اگرچه در خانواده‌ها نقش والدین در آموزش بسیار حیاتی است اما اینگونه نیست که سایر افراد خانواده مانند خواهر، برادر، پدر یا مادربزرگ و حتی سایر نزدیکان کودک در این پروسه مشارکت نداشته باشند. هر فردی با توجه به سطح دانش خود می تواند ایفاگر نقش آموزش دهنده و مربی باشد.

 

سبک زندگی هوم اسکول
توجه به رشد فردی و موفقیت در تمامی ابعاد زندگی از مهمترین ارزش‌های مطرح در سبک زندگی هوم اسکول است.

ارزش محوری

ارزش‌های خانوادگی اصول راهنمایی هستند که نحوه تصمیم‌گیری و زندگی شما و خانواده تان را نشان می‌دهند. ارزشها آنچه را که برای خانواده شما مهم است و همه شما برای رسیدن به آن تلاش می‌کنید، مشخص می‌کنند. اگر فرزند دارید، ارزش‌های خانوادگی نشان می‌دهد که چگونه می‌خواهید فرزندانتان را بزرگ کنید و تصویر مطلوب شما از بزرگسالی آنها چیست؟

ارزش‌های خانواده از طریق تربیت، عقاید، فلسفه سیاسی، اعتقادات مذهبی، اخلاق، جغرافیا، فرهنگ و شرایط اجتماعی-اقتصادی فرد مشخص می‌شود و برای هر خانواده ای متفاوت از سایر خانواده‌ها است.

بخشی از دلیل اهمیت ارزش‌ها برای خانواده‌ها این است که می‌توانند حس امید و معنا یا اهمیت را برای اعضای خانواده ایجاد کنند، به ویژه در هنگام مواجهه با چالش‌ها و موقعیت‌های بحرانی. افراد حتی می‌توانند احساس ناامیدی داشته باشند، زمانی که دقیقاً مطابق با ارزش‌های خود زندگی نمی‌کنند.

هوم اسکول به عنوان یک سبک زندگی، بر محوری بودن ارزش‌ها در زندگی تاکید می کند و آموزش به فرزندان بر مبنای آنها صورت می‌گیرد. توجه به رشد فردی و موفقیت در تمامی ابعاد زندگی از مهمترین ارزش‌های مطرح در سبک زندگی هوم اسکول است.

سبک زندگی هوم اسکول
والدینی که سیستم هوم اسکول را برای فرزندان و خانواده خود انتخاب می‌کنند به واسطه اینکه فضای بیشتری را به خود و فرزندانشان اختصاص می‌دهند از پیوندهای خانوادگی مطلوب تری برخوردارند.

پیوندهای خانوادگی

در سیستم هوم اسکول، فرزندان حضور بیشتری در فضای خانه و خانواده دارند و به همان اندازه که با مربی خود در ارتباط هستند با پدر، مادر و نزدیکان خود نیز ارتباط دارند. بر همین اساس و به واسطه حضور بیشتر، پیوندهای خانوادگی نیز از انسجام و ارتباط بهتری برخوردار است و فضای بیشتری برای ارتباط با والدین و دیگر اعضای خانواده فراهم است.

والدینی که سیستم هوم اسکول را برای فرزندان و خانواده خود انتخاب می‌کنند به واسطه اینکه فضای بیشتری را به خود و فرزندانشان اختصاص می‌دهند از پیوندهای خانوادگی مطلوب تری برخوردارند. والدین هوم اسکول از برنامه ریزی دقیق‌تری برای فرصت‌های با هم بودن اعضای خانواده استفاده می‌کنند و از آنجایی که نقش آنها در آموزش به فرزندانشان به اندازه و یا حتی بیشتر از نقش مربیان است، ارتباط نزدیک‌تر و البته مطلوب‌تری با فرزندانشان برقرار می‌کنند.

 

سبک زندگی هوم اسکول
موضوع آموزش در هوم اسکول یک موضوع مستمر، دائمی و پیوسته است که در آن هر لحظه و هر ساعت برای تمامی افراد خانه فرصت یادگیری است.

آموزش مداوم و پیوسته

موضوع آموزش در هوم اسکول یک موضوع مستمر، دائمی و پیوسته است. از آنجایی که فضای خانه و خانواده بر محور آموزش و یادگیری حرکت می‌کند، هر لحظه و هر ساعت برای تمامی افراد خانه فرصت یادگیری است به همین دلیل زمانی برای حذف یا کمرنگ شدن پروسه آموزش وجود ندارد.

ارتباطات اجتماعی هدفمند

در سبک زندگی هوم اسکول خانواده‌ها ارتباطات اجتماعی خود را به صورت هدفمند مشخص می‌کنند. همانطور که اشاره شده است، مساله آموزش در هوم اسکول بسیار محوری و کلیدی است و تمامی ابعاد زندگی خانواده هوم اسکول نیز تحت تاثیر مساله آموزش قرار دارد. با توجه به چنین رویکردی، تعاملات اجتماعی با هدف توسعه آموزش و ارتقای یادگیری صورت می‌گیرد و افراد خانواده فعالیت‌های اجتماعی خود را بر اساس ساختار هوم اسکول و اهدافی که دارند طراحی و اجرا می‌کنند.

 

 

 

 

   مطالبی که می‌تواند برای شما مفید باشد :

   هوم اسکول برای دوره پیش دبستانی

   برنامه ریزی برای هوم اسکول

4.4/5
زمان تقریبی مطالعه: 7 دقیقه
دسترسی سریع

شاید برای شما مفید باشد

3 thoughts on “سبک زندگی هوم اسکول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

69 − = 67