کودکان پیش دبستانی و توصیه هایی برای والدین

کودکان پیش دبستانی
خلاصه آنچه در این مطلب خواهید خواند
کودکان پیش دبستانی و تربیت آنها هرگز کسل کننده نیست. یک لحظه کودک شما می‌پرسد سنگ ها از کجا می‌آیند؟ و درست زمانی که توضیحی منسجم در مورد اینکه امواج اقیانوس چگونه صخره‌های بزرگ‌تر را به می‌شکنند و به سنگ‌های کوچک‌تر تبدیل می‌کنند می‌دهیم، فریاد می‌زنند بیایید وانمود کنیم که تک شاخ هستیم!

بهترین توصیه برای تربیت کودکان پیش دبستانی شاد و سالم

کودکان پیش دبستانی و تربیت آنها هرگز کسل کننده نیست. یک لحظه کودک شما می‌پرسد سنگ ها از کجا می‌آیند؟ و درست زمانی که توضیحی منسجم در مورد اینکه امواج اقیانوس چگونه صخره‌های بزرگ‌تر را به می‌شکنند و به سنگ‌های کوچک‌تر تبدیل می‌کنند می‌دهیم، فریاد می‌زنند بیایید وانمود کنیم که تک شاخ هستیم! زندگی یک والدین پیش دبستانی چنین است. کودکان پیش دبستانی کنجکاو، دلسوز، و خیال پردازان بزرگی هستند. این یک مرحله بسیار ویژه در رشد و یادگیری آنها است!

البته سن 3 تا 5 سال نیز بدون چالش نیست. کودکان پیش دبستانی ممکن است هنوز در حال یادگیری کنترل ناامیدی خود باشند و ممکن است نخواهند از قوانین پیروی کنند. در اینجا، نکاتی را در مورد والدین به اشتراک می‌گذاریم تا به شما در عبور از این مرحله هیجان انگیز و چالش برانگیز زندگی فرزندتان کمک کند.

کودکان پیش دبستانی
پیش دبستانی و عبور از مرحله هیجان انگیز و چالش برانگیز زندگی فرزندتان

زندگی روزمره

کودکان 3 تا 5 ساله برای رشد به خواب کافی، غذای مغذی و فعالیت بدنی فراوان نیاز دارند. برخی از کودکان در این سن ممکن است در کلاس‌های پیش دبستانی شرکت کنند، در حالی که برخی دیگر ممکن است کاملاً برای یک محیط آموزشی ساختاریافته آماده نباشند.

رژیم غذایی و تغذیه

ممکن است کودک پیش دبستانی شما در هر وعده غذایی از شما کلوچه بخواهد، اما چیزی که واقعاً به آن نیاز دارد، انواع گزینه‌های مغذی است که در سه وعده غذایی و دو میان وعده در روز سرو می‌شود. سبزیجات، میوه‌ها، گوشت‌ها و محصولات لبنی کم چرب مغذی را پیشنهاد دهید و مقدار زیاد شکر و غذاهای پرچرب را محدود کنید.

مقدار کالری که کودک پیش دبستانی شما نیاز دارد بستگی به میزان فعالیت آنها دارد. آکادمی اطفال آمریکا بین 1200 تا 2000 کالری در روز بسته به سطح فعالیت و سن کودک را توصیه می کند. بهترین توصیه تغذیه برای حفظ سلامت کودک در این مرحله تشویق او به خوردن غذاهای متنوع است. غذاهای انگشتی مانند چوب هویج، چوب کرفس، تکه‌های میوه و کشمش گزینه‌های سالمی هستند که کودکان پیش دبستانی ممکن است از آنها لذت ببرند.

کودکان پیش دبستانی
مقدار کالری که کودک پیش دبستانی شما نیاز دارد بستگی به میزان فعالیت آنها دارد

اگر کودک پیش دبستانی شما از خوردن برخی غذاها امتناع می‌کند یا به نظر می‌رسد به اندازه کافی غذا نمی‌خورد، سعی نکنید او را متقاعد کنید که غذا بخورد. آنها را تشویق کنید تا چیزهای جدید را امتحان کنند و در عین حال به محدودیتهای آنها احترام بگذارید و به آنها آموزش دهید که به نشانه‌های سیری بدن خود گوش دهند. وعده های غذایی باید یک تجربه مثبت خانوادگی باشد. اگر در مورد رژیم غذایی فرزندتان نگرانی دارید، با پزشک اطفال او تماس بگیرید.

اگر در حین سرو سالاد ماهی، برای او یک بشقاب مرغ سوخاری آماده کنید، ممکن است احتمال همکاری فرزندتان به آن اندازه نباشد. بهتر است همه افراد خانه از دستورالعمل‌های یکسانی پیروی کنند. وقتی عادات غذایی سالم و ورزش منظم بخشی از زندگی خانواده شماست، احتمال اینکه کودک پیش دبستانی شما نیز این عادات را بپذیرد بیشتر است.

هویج، بادام زمینی و انگور همگی گزینه‌های مغذی برای کودک پیش دبستانی شما هستند، اما می‌توانند خطر خفگی نیز داشته باشند. مطمئن شوید که غذاهای سفت را به قطعات کوچک برش دهید و غذاهایی را که ممکن است در مری گیر کند، مانند انگور یا گوجه فرنگی گیلاسی را برش دهید.

کودکان پیش دبستانی بیشتر از میوه های کامل سود می‌برند تا آب میوه که عمدتاً شکر است و فاقد فیبر موجود در میوه است. کودکان 3 تا 5 ساله باید از انواع غذاهای سالم استفاده کنند. سبزیجات، میوه‌ها، پروتئین‌ها، غلات و محصولات لبنی کم چرب را در طول روز ارائه دهید.

کودکان پیش دبستانی
کودکان پیش دبستانی به حداقل سه ساعت فعالیت بدنی در روز نیاز دارند

فعالیت بدنی

احتمالاً کودک پیش دبستانی شما آزادانه در فضاهای باز می‌دود و از بالا رفتن از سازه‌های زمین بازی لذت می برد. آنها همچنین ممکن است دوست داشته باشند توپ را به عقب و جلو بزنند. بچه‌های این سن به فرصت‌های زیادی در طول روز نیاز دارند تا از مهارت‌های حرکتی خود برای پریدن، پرش، رقص، ورزش و دوچرخه‌سواری استفاده کنند.

کودکان پیش دبستانی به حداقل سه ساعت فعالیت بدنی در روز نیاز دارند. این باید شامل یک ساعت فعالیت متوسط تا شدید باشد. رقصیدن با موسیقی یک شکل عالی از ورزش برای بچه ها در این سن است.  با این حال، اگر این برای خانواده شما کارساز نیست، نگران ثبت نام فرزندتان در فوتبال یا رقص نباشید. بیشتر بچه‌ها در این سن به طور طبیعی بدون نیاز به کلاس یا درس ساختاریافته، فعالیت شدیدتری را که نیاز دارند، انجام می‌دهند، بنابراین برای برآورده کردن این نیاز، نیازی به ثبت نام در ورزش‌های سازمان‌یافته نیست.

کودکان پیش دبستانی
تشویق کودکان پیش دبستانی به مشارکت در انجام کارهای خانه

در اطراف خانه

می‌توانید از کودک پیش دبستانی خود انتظار داشته باشید که خودش لباس بپوشد، دندان‌هایش را با راهنمایی مسواک بزند و بتواند به تنهایی از توالت استفاده کند. این دوران رشد استقلال است و کودکان در این سن می‌خواهند مسئولیت پذیرتر در نظر گرفته شوند.

از نظر کارهای خانه، کودکان پیش دبستانی می‌توانند کارهایی مانند پاک کردن میز، مرتب کردن لباس‌ها، چیدن میز غذا و . . . را انجام دهند. همچنین می‌توانند عادت کنند که اسباب بازی‌ها و کتاب های خود را کنار بگذارند. کودکان پیش دبستانی بزرگتر ممکن است بتوانند تخت خود را با کمک مرتب کنند و کودکان خردسال ممکن است از جارو کشیدن با یک جارو به اندازه کوچک لذت ببرند.

تقویت مثبت برای کارهای انجام شده مهم است و عدم انجام کارهای خانه می‌تواند نشانه‌ای از این باشد که آنها یا هنوز برای انجام آن کار آماده نیستند یا به زمان بیشتری برای یادگیری آن نیاز دارند. تمرکز باید بر آموزش مهارتها باشد، نه تنبیه کودک به دلیل عدم رعایت آن. اجازه دادن به فرزندتان برای انتخاب اینکه کدام کار را انجام دهد، گاهی می‌تواند به تبعیت از آن کمک کند.

خواب و استراحت

کودک پیش دبستانی شما به 10 تا 13 ساعت خواب در روز نیاز دارد که ممکن است شامل یک چرت بعد از ظهر باشد یا نباشد. زمان استراحت روزانه می‌تواند به پیشگیری از مشکلات رفتاری، بدخلقی بعدازظهر یا مشکلات خواب شبانه کمک کند.

کودکان پیش دبستانی
آموزش مهارتهای اساسی ایمنی به کودکان پیش دبستانی

ایمنی و مراقبت

مهم است که کودک پیش دبستانی خود را ایمن نگه دارید. بچه ها در این سن باید هر بار که در یک وسیله نقلیه در حال حرکت هستند، روی صندلی ماشین سوار شوند. آنها باید قبل از اینکه بتوانند سوار صندلی ماشین شوند تا جایی که امکان دارد روی صندلی محافظ کودک با تسمه‌های مهار و کمربند ایمنی بنشینند تا زمانی که به محدودیت وزن و ارتفاع صندلی ماشین برسند.

کودکان پیش دبستانی به اندازه کافی بزرگ هستند که کمی در مورد حفظ امنیت خود بیاموزند. والدین در این سن هنوز باید بر سلامت و ایمنی نظارت داشته باشند، اما زمان خوبی است که به کودکان مهارتهای اساسی را بیاموزیم، مانند اینکه اگر زنگ هشدار دود به صدا در آمد چه کاری انجام دهند یا اگر در فروشگاه از هم جدا شدید چه باید کرد.

به کودکان پیش دبستانی باید شنا آموزش داده شود، اما این بدان معنا نیست که می‌توانند بدون نظارت بزرگسالان در اطراف آب بازی کنند. کودکان در این سن را هرگز نباید در اطراف هر آب تنها گذاشت. اگر استخر دارید، آن را با محصور کردن در یک حصار با دری که خود بسته می‌شود و در خود قفل است، آن را ضد کودک کنید. پس از اتمام استفاده از آن، هر ظرف آب مانند وان یا استخر آب بادی را خالی کنید.

خطرات زیادی در خانه وجود دارد که می‌تواند به کودکان پیش دبستانی آسیب برساند، اما می‌توانید با ایمن کردن خانه از بسیاری از آنها جلوگیری کنید. به عنوان مثال از بستهای روی درب پله‌ها روی پریزهای برق و چفت‌های روی کابینت‌ها استفاده کنید. پاک کننده‌های خانگی، مواد شیمیایی و داروها را کاملاً دور از دسترس نگه دارید و همیشه آنها را در ظرف اصلی خود نگهداری کنید.

مایعات یا غذای داغ را در نزدیکی کودک خود حمل نکنید و اجازه ندهید کودک خود در نزدیکی اجاق گاز، بخاری یا سایر وسایل داغ به ویژه اتوهای فر کننده و صاف کننده قرار گیرد. هنگام آشپزی دسته قابلمه را به سمت داخل بچرخانید و آنها را دور از دسترسی سریع قرار دهید.

فهرستی از شماره‌های اضطراری مانند مرکز کنترل سموم، آتش‌نشانی، اورژانس و . . . را نزدیک تلفن نگه دارید.

کودکان پیش دبستانی
همراهی با کودکان در استفاده از نمایشگر و تلویزیون 

فن‌ آوری

در حالت ایده‌آل، کودکان پیش دبستانی نباید بیش از یک ساعت در روز صفحه نمایش تماشا کنند و باید برنامه‌هایی با کیفیت بالا برای کودکان خردسال تماشا کنند. علاوه بر این، زمان تماشای صفحه نمایشگر نباید تنها زمانی باشد که کودکان تنها هستند. با کودک خود یک بازی ویدیویی انجام دهید یا با یک برنامه تلویزیونی را با هم تماشا کنید.

زمان تماشای صفحه نمایش بد نیست، اما مهم است که از دیگر بخش‌های مهم روز کودک پیش دبستانی خود دور نشوید. به ویژه مهم است که مطمئن شوید که کودک شما حدود سه ساعت فعالیت بدنی دارد. علاوه بر این، نور آبی ساطع شده از صفحه نمایش می‌تواند در خواب اختلال ایجاد کند، بنابراین می‌توانید با خاموش کردن همه دستگاه‌ها یک یا دو ساعت قبل از خواب به پیشگیری از این اختلال کمک کنید.

کودکان پیش دبستانی
کودکان پیش دبستانی به دستاوردهای جدید خود مانند یادگیری الفبا و اعداد و . . . افتخار می کنند

دنیای پیش دبستانی شما

بسیاری از کودکان 3 تا 5 ساله عاشق رفتن به پیش دبستانی هستند. این به آن‌ها فرصتی می‌دهد تا احساس کنند یک بچه بزرگ هستند و فرصت‌هایی را برای تمرین مهارتهای اجتماعی خود فراهم می‌کنند. از تسلط بر حروف الفبا گرفته تا نوشتن اعداد، آنها معمولاً به دستاوردهای جدید خود بسیار افتخار می‌کنند.

اکثر کودکان پیش دبستانی از یک روال ثابت لذت می‌برند. هر گونه تغییر عمده، مانند تولد یک خواهر یا برادر یا تغییر در مهدکودک، می‌تواند برای آنها بسیار استرس زا باشد. رفتارهای آنها ممکن است به طور موقت پس از تطبیق با تغییرات، پسرفت کند.

کودکان پیش دبستانی نیز احساس همدلی با دیگران را تجربه می‌کنند. آنها ممکن است سعی کنند بچه‌های دیگر را در مهد کودک دلداری دهند یا سعی کنند به کودکی که زمین خورده است کمک کنند. آنها از بودن در کنار کودکان دیگر لذت می‌برند و احتمالاً از بازی با دوستان خود لذت زیادی می‌برند.

با این حال، داشتن ضعف در مدیریت احساساتشان، می‌تواند اشتراک گذاری با سایر کودکان و رعایت نوبت در بازی‌ را برای آنها دشوار کند. کودکان ممکن است در مواقعی که به مقصود خود نمی رسند، سرزنش گری کنند و پرخاشگر شوند. صبور باشید و به آرامی به آنها توضیح دهید که چرا اشتراک گذاری مهم است، اما انتظار نداشته باشید که در یک لحظه برای اشتراک گذاری حرفه‌ای شوند. ممکن است مدتی طول بکشد تا آنها این مفهوم را درک کنند. در این بین، می‌توانید به آنها کمک کنید تا توجه شان را به بازی با اسباب بازی‌های دیگر معطوف کنند.

کودکان پیش دبستانی
تفکیک دنیای واقعی از خیالی در کودکان

نکات دیگر برای کودکان پیش دبستانی

کودکان پیش دبستانی ممکن است عاشق دنیای ساختگی باشند، اما تصور نکنید که آنها تفاوت بین واقعی و وانمودی را می‌دانند. در این سن، کودکان از آنچه می‌دانند استفاده می‌کنند تا متوجه شوند که آیا اطلاعات جدید واقعی است یا خیالی. آنها همیشه آن را درست دریافت نمی‌کنند.

به اشتراک گذاشتن تعداد زیادی کتاب غیرداستانی و رسانه های واقع گرایانه با فرزندتان به آنها کمک می‌کند پایگاه دانش خود را بسازند. این بدان معنا نیست که شما فقط می‌توانید در مورد حیوانات یا سیارات بیاموزید و هرگز فیلم هایی در مورد اژدها یا تک شاخ تماشا نکنید. فقط مطمئن شوید که کودک پیش دبستانی خود را در معرض اطلاعات واقعی زیادی قرار می‌دهید. در سن 5 یا 6 سالگی، آنها درک نسبتاً قوی ای از آنچه واقعی است و آنچه تظاهر است خواهند داشت.

کودکان پیش دبستانی
والدین و چالشهای پیش دبستانی 

سخن پایانی

سال های پیش دبستانی گاهی اوقات به عنوان سال های جادویی نامیده می‌شود. مانند هر مرحله رشدی، این زمانی برای گرامی داشتن است. احتمالاً در طول سال های پیش دبستانی شاهد رشد فیزیکی، عاطفی و اجتماعی زیادی خواهید بود.

سنین 3 تا 5 سال نیز ممکن است با چالش هایی مانند نظم و انضباط یا پسرفت خواب برای والدین همراه باشد. همچنین ممکن است نگران این باشید که آیا فرزندتان برای مهدکودک آماده است یا خیر. اگر در مورد رشد یا آمادگی فرزندتان برای مهدکودک نگرانی دارید، با معلم پیش دبستانی یا متخصص اطفال او صحبت کنید.


مطالبی که می‌تواند برای شما مفید باشد :

زمان تقریبی مطالعه: 9 دقیقه
دسترسی سریع