تنظیم برنامه روزانه برای فرزندان

تنظیم برنامه روزانه برای فرزندان
خلاصه آنچه در این مطلب خواهید خواند
برنامه ریزی برای زمان فرزندان و ایجاد یک برنامه روزانه برای آنها بسیار مهم است زیرا به آنها می آموزد زمان را مدیریت کنند. به آنها اعتماد به نفس می دهد تا وظایف روزانه را به طور مستقل انجام دهند. داشتن یک برنامه مشخص برای کودکان، از بیدار شدن تا خوابیدن، باعث ارتقای نظم و انضباط می شود و به کودکان کمک می کند تا احساس امنیت پیدا کنند.

اهمیت برنامه ریزی برای کودکان

برنامه ریزی برای زمان فرزندان و ایجاد یک برنامه روزانه برای آنها بسیار مهم است زیرا به آنها می‌آموزد زمان را مدیریت کنند. به آنها اعتماد به نفس می‌دهد تا وظایف روزانه را به طور مستقل انجام دهند. داشتن یک برنامه مشخص برای کودکان، از بیدار شدن تا خوابیدن، باعث ارتقای نظم و انضباط می‌شود و به کودکان کمک می‌کند تا احساس امنیت پیدا کنند.

برنامه ریزی چه فوایدی دارد؟

به کودکان کمک می‌کند تا عادات سالم را درک کنند

ایجاد یک برنامه منظم روزانه به فرزندان شما کمک می‌کند تا عادتهای سالمی مانند شستن دستها، مسواک زدن، شانه کردن موها، انجام تکالیف، تمیز کردن اتاق و لباس پوشیدن را در خود داشته باشند. ایجاد یک عادت مستلزم تمرین و تکرار است. تنظیم یک برنامه آن‌ها را تشویق و راهنمایی می‌کند که این کارها را انجام دهند یا عادت‌های خاصی را که تا بزرگسالی با آن‌ها باقی می‌مانند، بجویند.

تنظیم برنامه روزانه برای فرزندان

خستگی والدین را کاهش می دهد

وقتی یک خانواده یک برنامه را تنظیم می‌کند، زندگی راحت تر می‌گذرد و افراد خانواده زمان بیشتری برای ارتباط با یکدیگر می‌یابند. تنظیم یک برنامه روتین در خانه می‌تواند به همه اعضا کمک کند تا سازماندهی بیشتری داشته باشند و سطح استرس خود را کاهش دهند. همچنین به کودکان و والدین این امکان را می‌دهد که وقت آزاد برای بازی، استراحت یا خلاقیت پیدا کنند.

تفریح یا گذراندن وقت با هم حس تعلق را تقویت می‌کند و روابط خانوادگی را بهبود می‌بخشد. یک برنامه ثابت همچنین به فرزند شما کمک می‌کند تا زمانی که عادت به پیروی از آن را با نظارت یا کمک کمتر از سوی والدین یا بزرگترها ایجاد کرد، مستقل تر شود.

تنظیم برنامه روزانه برای فرزندان

به مدیریت زمان صفحه نمایش کمک می‌کند

استفاده کمتر از رسانه‌های اجتماعی و کاهش زمان نمایش صفحه می‌تواند به کودکان زمان بیشتری برای بیرون رفتن و فعالیت بدنی بدهد. مدیریت زمانی که کودکان در شبکه‌های اجتماعی صرف می‌کنند ضروری است. زمان مشخصی را به فرزندتان اختصاص دهید تا به عنوان بخشی از کارهای روزمره خود با تلفن خود بگذراند. به عنوان مثال، می‌توانید به آنها اجازه دهید این کار را پس از تکمیل تکالیف مدرسه انجام دهند. این به کودک شما اهمیت دوری از صفحه نمایش و ارزش گذاری برای زمانی را که در اختیار دارد می‌آموزد.

تنظیم برنامه روزانه برای فرزندان

بچه ها را مسئول می‌کند

یک روال منظم، فرزندان شما را عادت می‌دهد که بدانند چه کاری باید انجام دهند. خواه یک کار سخت و یا یک فعالیت باشد، آنها وظایف خود را می‌دانند و نیازی به یادآوری مکرر ندارند. این به شما کمک می‌کند تا حس استقلال را در کودکان ایجاد کنید.

زمان خواب کودک را آسان می کند

به راحتی نمی‌توانید فرزندان خود را به رختخواب بکشید. برنامه‌های روزانه و تشریفات قبل از خواب نقش مهمی در کمک به خواب خوب و بهترین عملکرد آنها دارند. خواب آلودگی می‌تواند بر توانایی کودک شما برای توجه و انجام فعالیتهای روزانه تأثیر بگذارد. یک روال همچنین به تنظیم ساعت بدن کودک شما کمک می‌کند و به بدن کودک شما این امکان را می‌دهد که بداند زمان خواب چه زمانی است.

تنظیم برنامه روزانه برای فرزندان

نکاتی برای تنظیم یک برنامه روزانه برای فرزندتان

می‌توانید از زمانی که فرزندتان هنوز کودک نوپا است شروع به ایجاد یک برنامه کنید. در اینجا چند نکته برای تنظیم یک برنامه روزانه برای فرزندتان آورده شده است.

  • فرزندتان را در تصمیم‌گیری مشارکت دهید. با آنها بحث کنید و برنامه ای را برنامه ریزی کنید که برای شما و آنها مفید باشد.
  • برخی از کودکان ممکن است ایده پیروی از برنامه را دوست نداشته باشند. اگر فرزند شما یکی است، او را در برخی از فعالیتهای یادگیری سرگرم کننده شرکت دهید. همچنین می‌توانید نمودارهای معمولی دست ساز یا چاپی بسازید که برای آنها جذاب باشد.
  • مطمئن شوید که برنامه واقعی و متناسب با سن کودک شماست. آن را برای فرزندتان توضیح دهید و مطمئن شوید که می‌داند چه کاری را و در چه زمانی می‌خواهید انجام دهد. همچنین، آنها را تا زمانی که عادت به انجام آن را به تنهایی ایجاد کنند، در کارهای روزمره خود کمک کنید.
  • نمودارها یا کارت های روتین تصویری ایجاد کنید که به فرزندتان یادآوری می‌کند که چه کاری باید انجام دهد. آنها را در مکان‌های مناسب یا در هر اتاق قرار دهید تا برای همه در خانه قابل توجه باشد. آنها را تشویق کنید که بعد از هر فعالیت به نمودار مراجعه کنند.
  • اگر فرزند شما قادر به انجام یک کار خاص در چارچوب برنامه نیست، فرآیند را به مراحل کوچکتر تقسیم کنید.
  • روشی برای نشان دادن زمانی که هر مرحله با استفاده از علامت، برچسب و غیره تکمیل شده است داشته باشید.
  • هر زمان که کاری را به پایان رساندند یا رفتار خوبی از خود نشان دادند، بازخورد مثبت ارائه دهید یا ستایش کنید.
  • وقتی برنامه ای تنظیم می کنید، مطمئن شوید که فرزندتان می‌داند که در هر قسمت از روز چه کاری انجام دهد. به عنوان مثال، کودک شما باید بداند که هر روز صبح چه کاری انجام دهد، مانند مسواک زدن، حمام کردن، لباس پوشیدن، شانه کردن موها، خوردن یک وعده غذایی سالم و غیره.
  • مطمئن شوید که روال عصرگاهی شامل مرتب کردن تخت، بستن چمدان، مرتب کردن لباس ها و چیدمان لباس های مدرسه برای صرفه جویی در وقت صبح است.
  • در تعطیلات آخر هفته یا تعطیلات مدرسه نسبت به کارهای معمول انعطاف پذیر باشید. می‌توانید به آنها اجازه دهید کمی دیرتر بخوابند، زمان بیشتری را با دوستان خود بگذرانند و غیره.

تنظیم برنامه روزانه برای فرزندان

و نکته خیلی مهم اینکه هنگامی که یک برنامه را برای فرزندتان تغییر می‌دهید یا اضافه می‌کنید، انتظار نداشته باشید که فوراً آن را دنبال کند. در عوض صبور باشید و به آنها زمان بدهید تا با آن سازگار شوند.


مطالبی که می تواند برای شما مفید باشد :

زمان تقریبی مطالعه: 4 دقیقه
دسترسی سریع