5 سالگی و نقاط عطف رشد کودک

نقاط عطف رشد کودک در 5 سالگی
خلاصه آنچه در این مطلب خواهید خواند

نقاط عطف رشد کودک در 5 سالگی شامل چه مواردی است؟

به سوی کامل تر شدن

5 سالگی می‌تواند یک سن واقعا سرگرم کننده باشد! کودک شما عاشق بازی است و بسیار تخیلی است. آنها کاملاً اهل گفتگو هستند و توانایی آنها در جمع آوری اطلاعات جدید و پرسیدن سؤالات متفکرانه شما را به طور جدی تحت تأثیر قرار می‌دهد. این سن بدون فراز و نشیب نیست. کودکان پنج ساله هنوز در حال یادگیری تنظیم احساسات خود هستند بنابراین هر از گاهی کنترل احساسات خود را از دست می‌دهند و فروپاشی اتفاق می‌افتد. با این حال، فرزند شما در حال حرکت به سمت بالغ شدن است و می‌تواند کارهای بزرگ کودکانه مانند رفتن به مدرسه و مسواک زدن خودش را انجام دهد.

نقاط عطف رشد کودک در 5 سالگی
کودکان در 5 سالگی عاشق بازی و بسیار تخیلی هستند. آنها کاملاً اهل گفتگو هستند و توانایی شان در جمع آوری اطلاعات جدید و پرسیدن سؤالات متفکرانه شما را به طور جدی تحت تأثیر قرار می‌دهد.

مهارتهای زبانی کودک در 5 سالگی

مهارتهای زبانی فرزند شما در این سن واقعاً در حال انفجار است.کودکان پنج ساله مسلط صحبت می‌کنند، از ضمایر به درستی استفاده می‌کنند، رنگ‌ها را تشخیص می‌دهند، کلمات جهت مانند زیر و کنار را درک کرده و استفاده می‌کنند. بچه‌های این سن دوست دارند اتفاقاتی که در طول روز برایشان افتاده است را بازگو کنند و می‌توانند جزئیات ساعتهای قبل را به خاطر بیاورند.

آنها همچنین می‌توانند دستورالعمل‌های دقیق‌تری را نسبت به قبل انجام دهند، مهارتی که به آماده سازی آنها برای مهدکودک کمک می‌کند. وقتی کودکان پنج‌ساله دستورالعمل‌ها را دنبال می‌کنند، معمولاً می‌توانند یک توالی سه مرحله‌ای مانند کفش‌هایت را بگیر، کتت را بپوش و کوله پشتی خود را ببند را با چند یادآوری انجام دهند.

کودکان پنج ساله مانند اسفنج هستند و دائماً در حال یادگیری هستند. آنها می‌توانند ده مورد یا بیشتر را بشمارند، می‌توانند مفاهیمی مانند پول را درک کنند، حروف و اعداد را چاپ کنند و اشکال را کپی کنند. اگرچه فرزند شما هنوز از بازی تخیلی لذت می‌برد، اما بهتر می‌تواند بین بازی تخیلی و زندگی واقعی تمایز قائل شود.

نقاط عطف رشد کودک در 5 سالگی
رشد مهارتهای حرکتی در کودکان 5 ساله به آنها اجازه می‌دهد تا توپهای کوچکتر را پرتاب کنند و بگیرند، بدوند، بپرند و بپرند و حتی حرکات پیچیده‌تری مانند ژیمناستیک و . . . انجام دهند.

نقاط عطف حرکتی کودک در 5 سالگی

کودکان پنج ساله بسیار هماهنگ شده اند و آماده عمل هستند. رشد مهارتهای حرکتی درشت به آنها اجازه می‌دهد تا توپهای کوچکتر را پرتاب کنند و بگیرند، بدوند، بپرند و بپرند و حتی حرکات پیچیده‌تری مانند ژیمناستیک و . . . انجام دهند. در مورد مهارتهای حرکتی ظریف، کودک شما باید بتواند کارهایی مانند غذا دادن به راحتی انجام دهد و حتی ممکن است بتواند از چاقوی ایمن برای انجام کارهایی مانند کره روی نان استفاده کند. مهارتهای نوشتاری کودک شما نیز در حال بهبود است و آنها را برای انجام کارهای هیجان انگیزی مانند چاپ نام خود آماده می‌کند. آنها همچنین توانایی لباس پوشیدن خود را دارند، مانند بستن دکمه‌های بزرگ و همچنین توانایی کارهایی مانند گذاشتن بشقاب و فنجان خود در سینک بعد از غذا.

نقاط عطف رشد کودک در 5 سالگی
در 5سالگی کودکان آگاهانه‌تر به تنهایی دوستانی پیدا کرده و انتخاب می‌کنند و توانایی شرکت در بازی‌هایی که شامل دستورالعمل ها، انتظارات و همکاری است را دارند.

نقاط عطف عاطفی و اجتماعی کودک در 5 سالگی

یکی از چیزهایی که ممکن است در این سن متوجه شوید این است که گفتگو کردن با کودک 5 ساله چقدر لذت بخش است. بله، آنها هنوز هم زیباترین چیزها را می‌گویند، اما همچنین افکار و نظرات جالب زیادی برای به اشتراک گذاشتن دارند. آنها در گفتگوها بسیار توانا هستند و ممکن است برای به دست آوردن اطلاعات سؤال کنند. علاوه بر این، کودک 5 ساله شما در رابطه با دوست‌یابی و تعامل با افراد خارج از خانواده نزدیک خود در حال رشد و بلوغ است. در این سن، کودکان آگاهانه‌تر به تنهایی دوستانی پیدا کرده و انتخاب می‌کنند و توانایی شرکت در بازی‌هایی که شامل دستورالعمل ها، انتظارات و همکاری است را دارند.

اما به همان اندازه که فرزند شما توانایی بیشتری برای پایبندی به قوانین و تبدیل شدن به یک بازیکن تیمی پیدا می‌کند، هنوز هم می‌تواند محدودیت‌ها را به‌ویژه با والدین خود آزمایش کند. پسرفت در رفتار در این سن معمول است و مهم است که به یاد داشته باشید که فرزند شما جوان است و هنوز در حال یادگیری است. برای والدین دیدن کودکانی که در چشمانشان شبیه نوزادان رفتار می‌کنند می‌تواند ناامیدکننده باشد، اما با پذیرش احساسات و حمایت از کودک، توانایی‌های عاطفی آن‌ها رشد می‌کند و کودک راه‌های بیشتری برای مقابله با موقعیت‌های سخت خواهد داشت.

نقاط عطف رشد کودک در 5 سالگی
برای والدین دیدن کودکانی که در چشمانشان شبیه نوزادان رفتار می‌کنند می‌تواند ناامیدکننده باشد، اما با پذیرش احساسات و حمایت از کودک، توانایی‌های عاطفی آن‌ها رشد می‌کند و کودک راه‌های بیشتری برای مقابله با موقعیت‌های سخت خواهد داشت.

چگونه به کودک 5 ساله خود در یادگیری و رشد کمک کنیم؟

به عنوان والدین، ممکن است از این واقعیت که فرزندتان در 5 سالگی هنوز گاه به گاه عصبانی می‌شود، احساس ناامیدی کنید. باید بدانید این رفتار کاملا طبیعی است، اما کارهایی وجود دارد که می‌توانید به‌عنوان والدین انجام دهید تا به فرزندتان کمک کنید این احساسات دشوار را پشت سر بگذارد.

معمولا زمانی که بچه ها ناراحت می‌شوند والدین برای کاهش احساسات فرزندشان جملاتی مانند گریه نکن یا خوب می‌شوی را به کار می‌برند در صورتیکه می‌توانند به جای تلاش برای کاهش احساسات با همدلی کردن فرصتی برای به اشتراک گذاشتن احساسات توسط کودک خود فراهم کنند. با تکیه بر همدلی، به فرزندانمان فرصتی می‌دهیم تا احساسات خود را بیان کنند و راه‌های جدیدی برای ابراز خود در درازمدت پیدا کنند.

نقاط عطف رشد کودک در 5 سالگی
معمولا زمانی که بچه ها ناراحت می‌شوند والدین برای کاهش احساسات فرزندشان جملاتی مانند گریه نکن یا خوب می‌شوی را به کار می‌برند در صورتیکه می‌توانند به جای تلاش برای کاهش احساسات با همدلی کردن فرصتی برای به اشتراک گذاشتن احساسات توسط کودک خود فراهم کنند.

چه زمانی باید نگران کودک 5 ساله خود باشید

هر کودکی برای رسیدن به نقاط عطف متفاوت است و این به ویژه در سن 5 سالگی صادق است. برخی از کودکان در این سن می‌توانند کمی بخوانند، در حالی که برخی دیگر هنوز در حال یادگیری حروف خود هستند. برخی از کودکان ژیمناست‌های کوچکی هستند در حالی که برخی دیگر هنوز در گرفتن توپ مهارت دارند. طیف گسترده‌ای از حالت‌های عادی وجود دارد، بنابراین اگر فرزندتان مهارت‌های خاصی را قبل از دیگران تسلط پیدا کرده یا نکرده است، زیاد نگران نباشید. با این حال، نشانه هایی وجود دارد که نشان می‌دهد کودک شما ممکن است به کمی کمک اضافی یا ارزیابی توسط یک متخصص پزشکی نیاز داشته باشد.

اگر فرزند شما نمی‌تواند نام و نام خانوادگی خود را بگوید، با انواع اسباب بازی‌ها یا بازی‌های مختلف بازی نمی‌کند، به دیگران پاسخ نمی‌دهد، دارای احساسات شدید مانند اضطراب، ترس و خجالت است، قادر به شستشو نیست، نمی‌توانند نقاشی بکشند، یا اگر کودک شما مهارت‌هایی را که قبلاً داشت از دست داد، باید با پزشک اطفال یا پزشک خانواده فرزندتان صحبت کنید تا ارزیابی عمیق‌تری از رشد داشته باشید.

نقاط عطف رشد کودک در 5 سالگی
هر کودکی برای رسیدن به نقاط عطف متفاوت است و این به ویژه در سن 5 سالگی صادق است. برخی از کودکان در این سن می‌توانند کمی بخوانند، در حالی که برخی دیگر هنوز در حال یادگیری حروف خود هستند.

 

سخن آخر

همانطور که کودک 5 ساله خود را مشاهده می‌کنید و رشد و پیشرفت او را در نظر می‌گیرید، احتمالا ورود او به مدرسه ابتدایی را در خط مقدم ذهن خود دارید. این طبیعی است، زیرا شروع مهدکودک یک نقطه عطف مهم برای شما و فرزندتان است. خوشبختانه، اگرچه سازگاری با مدرسه ممکن است ناهموار باشد، اما اکثر کودکان در مهدکودک خوب عمل می‌کنند و والدین آنها نیز یاد می‌گیرند که آنها را رها کنند.

 

 

 

 

 

  مطالبی که می‌تواند برای شما مفید باشد:

  6سالگی و نقاط عطف رشد کودک

  رشد فکری در کودکان

  آموزش مهارتهای زندگی به کودکان

  والدین و آموزش رفتار منطقی به فرزندان – قسمت اول

 

زمان تقریبی مطالعه: 6 دقیقه
دسترسی سریع