چطور با فرزندانمان دوست باشیم؟

دوستی و روابط دوستانه با فرزندان
خلاصه آنچه در این مطلب خواهید خواند
دوستی رابطه متقابل و محبت آمیز بین افراد است و نقش مهمی در رشد و سازگاری انسانها دارند. کودکان زمانی که روابط قوی، محبت آمیز و مثبتی با والدین داشته باشند، بهتر یاد می گیرند و رشد می کنند. زیرا روابط مثبت با والدین به کودکان کمک می کند تا در مورد دنیای پیرامون خود بیاموزند.

دوستی چیست؟

دوستی رابطه متقابل و محبت آمیز بین افراد است و نقش مهمی در رشد و سازگاری انسان سالم در طول عمر دارند. دوستی ها عملاً در هر مرحله از رشد وجود دارند، اگرچه شکل آنها به طور قابل توجهی با سن متفاوت است.

دوستی و روابط دوستانه با فرزندان
کودکانی که رابطه قوی و محبت آمیز با والدین دارند، بهتر یاد می گیرند و بهتر رشد می کنند

دوستی با کودکان

هیچ پیوندی به زیبایی و محکمی دوستی وجود ندارد. این مدت طولانی تر از هر رابطه دیگری ادامه دارد. دوستی تا حد زیادی رفتار و منش کودک را شکل می دهد. به همین دلیل است که همیشه باید مراقب نوع دوستانی باشید که فرزندتان برای بودن با آنها انتخاب می کند. بنابراین تبدیل شدن به بهترین دوست فرزندتان همیشه ایده خوبی به نظر می رسد.

کودکان زمانی که روابط قوی، محبت آمیز و مثبتی با والدین و سایر مراقبان داشته باشند، بهتر یاد می گیرند و رشد می کنند.

دلیل آن این است که روابط مثبت با والدین و مراقبان به کودکان کمک می کند تا در مورد جهان بیاموزند. آیا دنیا امن و مطمئن است، آیا آنها را دوست دارند، چه کسی آنها را دوست دارد، چه اتفاقی می افتد وقتی آنها گریه می کنند، می خندند یا چهره در می آورند، و خیلی چیزهای دیگر.

تبدیل شدن به بهترین دوست فرزندتان یک راه عالی برای ایجاد عادت های خوب است و به شما کمک می کند تا کودک خود را بهتر درک کنید.

دوستی و روابط دوستانه با فرزندان
روابط مثبت بین والدین و فرزندان بر اساس زمان با کیفیت ساخته می شود

اهمیت زمان با کیفیت

روابط مثبت بین شما و فرزندتان بر اساس زمان با کیفیت ساخته می شود. زمان با هم این است که چگونه از تجربیات، افکار، احساسات و علایق در حال تغییر یکدیگر مطلع شوید. این نشان می دهد که شما برای فرزندتان ارزش قائل هستید و از او قدردانی می کنید که برای رابطه شما عالی است.

زمان با کیفیت می تواند در هر زمان و هر مکان، در میانه روزها و موقعیت های معمولی اتفاق بیفتد. زمانی که کودک نوپا را حمام می کنید، می تواند یک خنده مشترک باشد یا یک گفتگوی خوب در ماشین با فرزند نوجوانتان. این لحظات به شما این شانس را می دهد که پیام های مثبت را با لبخند، خنده، تماس چشمی، در آغوش گرفتن و لمس های آرام منتقل کنید.

با به حداقل رساندن مزاحمت ها و حواس پرتی می توانید از زمان با هم بودن بهترین استفاده را ببرید. این می تواند به آسانی کنار گذاشتن گوشی شما باشد. این به فرزند شما کمک می کند تا بداند که شما واقعاً مایلید که زمان بدون وقفه را با او بگذرانید.

ممکن است مواقعی در زندگی خانوادگی شما پیش بیاید که نتوانید هر روز وقت زیادی با فرزندتان داشته باشید. اما برنامه ریزی منظم یک به یک با فرزندتان می تواند به شما کمک کند تا زمان را حساب کنید.

دوستی و روابط دوستانه با فرزندان
بازی کردن یکی از راه های تبدیل شدن به بهترین دوست فرزندان است

راه هایی برای تبدیل شدن به بهترین دوست فرزندتان

با آنها بازی کنید:

هیچ کودکی وجود ندارد که عاشق بازی نباشد. اگر فرزندتان عاشق بازی‌ای است که به شریک دیگری نیاز دارد، هرگز قبل از تبدیل شدن به آن شریک فکر نکنید. این نه تنها به او کمک می کند تا شما را در یک دید جدید ببیند، بلکه هر شکافی را در روابط متقابل شما پر می کند.

فیلم های مورد علاقه خود را با هم تماشا کنید:

بچه ها عاشق فیلم هایشان هستند. از انیمیشن گرفته تا ماجراجویی، بسته به سلیقه خود، فهرست بلندبالایی از فیلم های مورد علاقه خود را دارند. تا جایی که می توانید با آنها تماشا کنید. این باعث می شود آنها فکر کنند که شما با سلیقه آنها در فیلم شریک هستید و شما را یک قدم به یکدیگر نزدیک می کند.

دوستی و روابط دوستانه با فرزندان
مشارکت دادن کودکان در کارهای روزانه راهی برای ایجاد دوستی

آنها را به مکان مورد علاقه‌شان ببرید:

بچه‌ها هم دوست دارند دور هم بگردند! از آنها بپرسید آخر هفته ها کجا می خواهند بروند. بگذارید برای تعطیلات برنامه ریزی کنند. شما می توانید برخی از گزینه ها را مطرح کنید، اما همیشه اجازه دهید آنها انتخاب کنند. به آنها می گوید که برای نظر و ترجیحات آنها ارزش قائل هستید.

آنها را در کارهای روزمره شرکت دهید:

هر روز اتفاقات زیادی در یک خانه می افتد. اجازه دهید فرزندتان بخشی از آن باشد. از آنها بپرسید که چگونه می خواهند به شما کمک کنند. آنها را برای خرید مواد غذایی بیرون ببرید یا از آنها بخواهید به شما در تمیز کردن خانه کمک کنند. به این ترتیب می توانید کاری انجام دهید و مدتی را با هم بگذرانید.

قدردانی از تلاش‌های آن‌ها:

بچه‌ها وقتی از تلاش‌هایشان قدردانی می‌کنند، احساس واقعاً خوبی دارند. اگر می‌خواهید بهترین دوست آنها باشید، هر زمان که کار خوبی انجام می‌دهند از آنها قدردانی کنید. آنها را با اعتماد به نفس پر می کند و آنها نیز به کار خوب خود ادامه می دهند.

دوستی و روابط دوستانه با فرزندان
دوستی و توجه به علایق غذایی کودک

غذاهایی را که دوست دارند بپزید:

اگر می خواهید بهترین دوست فرزندتان باشید، از شکم او عبور کنید. اغلب غذایی را که بیشتر دوست دارند درست کنید. دستور غذا را با آنها به اشتراک بگذارید و آنها را در فرآیند پخت و پز مشارکت دهید. آن را با هم بخورید و به آنها بگویید که انتخاب غذایشان چقدر خوب است.

فقط نپرسید، به اشتراک بگذارید:

درست از «مدرسه چطور گذشت» تا «آن دوست شما کیست»، والدین سؤالات زیادی می پرسند. وقت آن است که به آن استراحت دهید و شروع به اشتراک گذاری با آنها کنید. به آنها بگویید که روز شما چگونه بوده است، وقتی فرصتی پیدا کردید. در مورد آنچه دوست دارید، در جوانی در کارهای مختلف و هر چیزی که فکر می کنید آنها به آن گوش می دهند صحبت کنید. فقط آن را خسته کننده نکنید.

آنها را به حال خود رها کنید:

اگرچه همیشه احساس می کنید که باید مراقب فرزند خود باشید، گاهی اوقات بهتر است او را تنها بگذارید. کودکان در هر سنی که باشند به فضای خود نیاز دارند. پس هر چند وقت یکبار آنها را به حال خود رها کنید و بگذارید خودشان باشند.

دوستی و روابط دوستانه با فرزندان
برای دوستی با فرزندتان روی آنچه آنها به دنبال آن هستند تمرکز کنید

سخن پایانی

برای اینکه بهترین دوست فرزندتان باشید در واقع چیز زیادی لازم نیست. کمی تلاش، هوشمندی و دانستن اینکه کودک شما دقیقاً چه انتظاراتی از یک دوست دارد، می تواند شما را به درستی برساند. فقط روی آنچه فرزندتان به دنبال آن است تمرکز کنید و آن شخص باشید. وقتی والدین بهترین دوست فرزندش می شوند، پیوند آنها با گذشت زمان قوی تر می شود.


مطالبی که می تواند برای شما مفید باشد :

زمان تقریبی مطالعه: 5 دقیقه
دسترسی سریع