نقاط عطف رشد کودکان در 12 سالگی

نقاط عطف رشد کودکان در 12سالگی
خلاصه آنچه در این مطلب خواهید خواند
اگرچه اینطور به نظر می رسد که رشد مغز یک نوجوان 12 ساله متوقف شده است اما توسعه آن به هیچ وجه به پایان نرسیده است. تفکر انتزاعی، حل مسئله و منطق برای آنها آسان‌تر می‌شود و با ادامه بلوغ، در استدلال، پردازش اطلاعات، برنامه‌ریزی بلندمدت و درنظر گرفتن سایر دیدگاه‌ها نیز بهبود می‌یابند.

رشد و تکامل فرزند شما در سن 12 سالگی

12سالگی سنی است که فرزند شما هر روز به یک نوجوان کامل نزدیک و نزدیکتر می‌شود. خوشبختانه، تمام تغییراتی که با سالهای نوجوانی همراه است به آرامی اتفاق می‌افتد و به شما زمان می‌دهد تا آماده شوید.

به طور معمول، کودکان 12 ساله لحظاتی را دارند که هم مانند کودکی که همیشه می‌شناختید رفتار می‌کنند و هم ناگهان در مقابل شما به یک بزرگسال کوچک تبدیل می‌شوند. کشف کنید که چگونه برای رشد فیزیکی، عاطفی، اجتماعی و شناختی که در این زمان اتفاق می‌افتد آماده باشید.

نقاط عطف رشد کودکان در 12سالگی
رشد و تکامل کودکان در 12سالگی

نقاط عطف شناختی در 12سالگی

رشد مغز یک نوجوان 12 ساله ممکن است متوقف شده باشد، اما توسعه آن به هیچ وجه به پایان نرسیده است. تفکر انتزاعی، حل مسئله و منطق همگی برای آنها آسان‌تر می‌شوند و با ادامه بلوغ، در استدلال و پردازش اطلاعات بهبود می‌یابند. کودکان 12 ساله ممکن است ظرفیت برنامه ریزی بلندمدت و توانایی در نظر گرفتن سایر دیدگاه‌ها و احساسات را نشان دهند و این ظرفیت با افزایش سن به رشد خود ادامه می‌دهد.

با این حال، قشر جلوی مغز که در کنترل تکانه و مهارتهای سازمانی نقش دارد، هنوز در حال بلوغ است. بنابراین تعجب نکنید اگر فرزند 12 ساله شما درگیر برخی رفتارهای بالقوه تکانشی شود.

در سن 12سالگی، اکثر کودکان تسلط قوی بر مهارتهای زبانی و ارتباطی دارند. آنها می‌توانند فراتر از تفسیرهای تحت اللفظی فکر کنند و دانستن ضرب المثل‌ها و اصطلاحات دیگر برای آنها دور از تصور نیست. همچنین کودکان در این سن احتمالاً اولین طعم طعنه و زبان عامیانه را خواهند چشید و آنها لحن و همچنین زبان واقعی را در مکالمه درک خواهند کرد.

چک لیست زبان و شناختی

 • تغییر از تفکر عینی به انتزاعی را آغاز می‌کند
 • منطق را درک می‌کند و در موقعیت‌ها و مشکلات به کار می‌برد
 • از مفاهیم عدالت و برابری آگاه می‌شود
 • شروع به درک دنباله‌های علت و معلولی می‌کند
نقاط عطف رشد کودکان در 12سالگی
رشد جسمانی کودکان در 12سالگی

رشد جسمانی کودکان در 12سالگی

12 سالگی، سال میانی برای زمانی است که دختران معمولاً بلوغ را شروع می‌کنند. همچنین درست در ابتدای سن معمولی است که پسران نیز این فرآیند را طی می‌کنند. با این حال، دقیقاً زمان شروع بلوغ به ژنتیک، جنسیت و طیفی از عوامل محیطی بستگی دارد.

اوایل نوجوانی، زمان تغییرات فیزیکی بسیاری است که می‌توانند تأثیرات روانی روی کودک 12 ساله شما نیز داشته باشند. برای بسیاری از نوجوانان، این تغییرات می‌تواند استرس زا یا ناراحت کننده باشد. تغییرات فیزیکی تجربه‌های اولیه نوجوان اغلب مرحله‌ای از تمرکز بر خود را ایجاد می‌کند که خود ممکن است به نگرانی‌ها و پریشانی روانی منجر شود.

شما می‌توانید با کمک به فرزندتان در مورد انتظاراتش و اطمینان دادن به او در مورد این فرآیند، از دوران گذارش به دوران نوجوانی حمایت کنید. اگر قبلاً این کار را نکرده‌اید، اکنون زمان آن رسیده است که مکالمات باز پیرامون تغییرات فیزیکی عادی که با آنها مواجه می‌شوند، آغاز کنید.

چک لیست نقاط عطف فیزیکی

 • شروع به نشان دادن علائم بلوغ می‌کند، از جمله قاعدگی در دختران و رشد عضلانی در پسران
 • به طور فزاینده‌ای در ورزش مهارت پیدا می‌کند
 • از یک جهش رشد عبور می‌کند
نقاط عطف رشد کودکان در 12سالگی
نقاط عطف عاطفی و اجتماعی کودکان در 12سالگی

نقاط عطف عاطفی و اجتماعی کودکان در 12سالگی

نوجوانان دوازده ساله والدین خود را دوست دارند اما نمی‌خواهند با آنها کاری نداشته باشند و دوستان مهمتر از همیشه می‌شوند. از آنجایی که کودکان در این سن شروع به جدا شدن از خانواده و ارتباط با دوستانشان می‌کنند، نوجوان برای حمایت بیشتر به گروه‌های همسالان وابسته است. گروه‌های همسالان معمولاً با دوستی‌های انفرادی قوی با جنس یکسان همراه هستند که گاهی اوقات می‌تواند شدید به نظر برسد. در حالی که دوستی‌های همجنس مهم هستند، ممکن است فرزند 12 ساله شما نیز علاقه مند به ایجاد ارتباط با جنس مخالف باشد.

در حال حاضر، فرزند شما شروع به کشف حس هویت شخصی خود می‌کند. فرزندان 12 ساله شما شروع به بررسی عمیق‌تر موضوعات مورد علاقه خود خواهند کرد. آنها به سطح بالاتری از خودآگاهی می‌رسند، مستقل‌‌تر می‌شوند و به جای درخواست کمک از بزرگسالان، به دنبال راه‌حل‌های خودشان هستند. با این حال، هنوز هم برای آنها مهم است که احساس کنند به خانواده خود تعلق دارند. این اغلب به معنای کسب استقلال از والدین و سایر اعضای خانواده است، اما خطر فشار همسالان با آن همراه است.

چک لیست عاطفی و اجتماعی

 • شروع به نشان دادن یک رگه شورشی می‌کند
 • احساسات اغلب بین شادی و غم کمانه می‌کنند
 • شروع به زیر سوال بردن ارزشهای خانوادگی و توسعه اخلاق شخصی می‌کند
 • نگرانی در مورد دوست داشتن و پذیرفته شدن را نشان می‌دهد
 • نوسان عزت نفس
نقاط عطف رشد کودکان در 12سالگی
تغییرات اخلاقی کودکان در 12سالگی

دیگر نقاط عطف کودکان در 12سالگی

بسیاری از نوجوانان در 12سالگی شروع به بررسی اخلاقیات گروه همسالان خود می‌کنند. تعجب نکنید اگر فرزند 12 ساله شما اعلام کند که می‌خواهد سبک زندگی جدیدی را اتخاذ کند تا بتواند مانند خانواده دوست خود زندگی کند یا اینکه می‌خواهد دین جدیدی را کشف کند.

کاوش در اخلاق بخشی عادی از روند رشد است. در حالی که توضیح دادن اخلاقیات و ایجاد قوانینی که اخلاق را در خانواده شما ترویج می‌‌کند بسیار مهم است، وقتی فرزندتان می‌گوید که با عقاید شما موافق نیست خیلی نگران نباشید زیرا همه اینها بخشی از توسعه هویت آنهاست.

نقاط عطف رشد کودکان در 12سالگی
رشد و یادگیری کودکان در 12سالگی

چگونه به کودک 12 ساله خود کمک کنیم تا یاد بگیرد و رشد کند؟

طبیعی است که احساس کنید فرزندتان در دوره پیش از نوجوانی از شما دور می‌شود. با این حال، نشان دادن علاقه به دوستی‌ها، سرگرمی‌ها و نظرات آنها به شما کمک می‌کند تا در طول دوران نوجوانی و فراتر از آن در ارتباط باشید.

حضور داشته باشید و از آنها بخواهید دوستان خود را به خانه شما دعوت کنند و اجازه دهید شخصیت خود را بدون اظهار نظر یا شرم بیان کنند و از خود حمایت کنند. داشتن ارتباط نزدیک با آنها، رسیدگی به هر گونه مکالمه دشواری را که ممکن است پیش بیاید، مانند تمایل جنسی رو به رشد آنها، آسان تر می‌کند. اکنون زمان آن نیست که چشم خود را ببندید، بنابراین اگر به مشاوره در مورد نحوه بیان موضوع جنسی با کودک خود نیاز دارید، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی کودک خود صحبت کنید.

علاوه بر این، مدرسه ممکن است به طور فزاینده‌ای برای کودک 12 ساله شما چالش برانگیز شود. با معلمان فرزندتان در تماس باشید و بدون اینکه مزاحم شوید در زندگی تحصیلی آنها فعال بمانید. منتظر نمانید تا کارنامه با نمره بد به خانه بیاید تا مطمئن شوید که نوجوان شما از نظر تحصیلی خوب عمل نمی‌کند. اگر مشکلات تحصیلی وجود دارد، به جای ناراحتی، علت اصلی را پیدا کنید، زیرا ممکن است هر چیزی از مشکل چشم گرفته تا ناتوانی یادگیری باشد.

شما نه تنها می خواهید از نظر تحصیلی از فرزند خود حمایت کنید، بلکه می خواهید با ایجاد یک محیط خانوادگی امن و دوست داشتنی نیز از فرزند خود حمایت کنید. روال‌های خانوادگی در خانه و زمان خانواده مهم هستند. با رعایت قوانین و مسئولیتهای خانه، یک محیط حمایتی در خانه ایجاد کنید. فرزند 12 ساله شما به احتمال زیاد از هر حد و مرزی که شما سعی در ایجاد آن را دارید ناراحت خواهد شد، بنابراین برای عقب نشینی آماده باشید.

عادات سبک زندگی سالم مانند تغذیه، ورزش و خواب همچنان برای فرزندان شما مهم است. مدت زمان مطلوب برای خواب کودکان در این سن 8 تا 10 ساعت و برای فعالیت بدنی حدود یک ساعت یا بیشتر است.

نقاط عطف رشد کودکان در 12سالگی
مراقبت از کودکان در 12سالگی

چگونه کودک 12 ساله خود را ایمن نگه داریم؟

ایمنی در این سن فراتر از جنبه فیزیکی است. کانال های ارتباطی را برای کودک 12 ساله خود باز و در دسترس نگه دارید. فرزند شما در حال ایجاد استقلال خود است، اما این می‌تواند باعث شود که او شرایطی را تجربه کند که برای آن آماده نیست یا نمی‌داند چگونه با آن کنار بیاید. این شامل همه چیزهایی است که با فشار همسالان و بزرگ شدن همراه است. بگذارید بدانند که همیشه می‌توانند با شما صحبت کنند.

ارتباطات کلیدی است. فقط توصیه نکنید، سوالات باز بپرسید و گوش دهید. فرزندانتان هنوز باید بدانند که والدینشان برای حمایت در دسترس هستند. به طور مکرر در مورد کارهایی صحبت کنید که فرزند ۱۲ ساله شما دوست دارد بتواند به تنهایی انجام دهد و به طور مداوم در زمانی که احساس می‌کند مناسب است مصالحه کنید.

در 12 سالگی، کودک شما ممکن است نسبت به تغییر بدن خود احساس ناراحتی یا خودآگاهی کند. در حالی که این امر رایج است، در مورد هر گونه تغییر در الگوی غذایی آنها یا هر نشانه‌ای که نشان می‌دهد آنها نسبت به ظاهر خود احساس منفی دارند، به دقت مراقب باشید. اختلالات خوردن در میان این گروه سنی رایج است، بنابراین مهم است که احساس کودک خود را بررسی کنید.

البته، در طول این دوران، زمان صفحه نمایش همچنان موضوعی برای نظارت است. از مدت زمانیکه کودک 12 ساله شما برای دستگاه های الکترونیکی خود صرف می‌کند مطلع باشید و همچنین کنترل‌های والدین را نصب کنید تا اطمینان حاصل کنید که آنها فقط به مطالب مناسب سن خود دسترسی دارند.

در حالی که اکثر شرکتهای فناوری حداقل سن 13 سال را برای کاربران نیاز دارند، فرزند شما احتمالاً قبلاً موضوع رسانه های اجتماعی را با شما مطرح کرده است. علاوه بر پیروی از دستورالعمل‌های شرکت، راه‌های دیگر برای کمک به ایمن نگه داشتن فرزندتان در رسانه‌های اجتماعی شامل تعیین محدودیت‌های واضح و کمک به آنها در جهت‌گیری مثبت آن است. اما با احتیاط ادامه دهید زیرا ممکن است هنگامی که فرزند شما حساب رسانه‌های اجتماعی خود را دارد، در معرض خطر آزار و اذیت سایبری قرار بگیرد.

نقاط عطف رشد کودکان در 12سالگی
نگرانی درباره ارتباطات کودکان در 12سالگی

چه زمانی باید نگران بود؟

رشد جسمی و عاطفی همیشه زمانی که کودک در حال تبدیل شدن به یک نوجوان است، دست به دست هم نمی‌دهند. اگر فرزندتان از نظر عاطفی برای فعالیتهایی که دیگران هم سن و سالش انجام می‌دهند آماده نیست نگران نباشید یا برعکس.

نقاط عطف رشد نوجوانی می‌تواند از فردی به فرد دیگر تا حدودی متفاوت باشد. به والدین توصیه می‌کنم، هر زمان که به نظر می‌رسد نگرانی در مورد رفتار یا رشد وجود دارد، همیشه به یاد داشته باشند که خطوط ارتباطی بین شما و نوجوانتان باز باشد.

این شامل هماهنگی نزدیک با وضعیت روحی و روانی فرزندتان می‌شود. مسائل مربوط به سلامت روان، مانند افسردگی، ممکن است در این زمان ظاهر شود، بنابراین مهم است که مراقب علائم هشدار دهنده باشید.

بدخلقی در این دوران طبیعی است، اما مراقب اضطراب، افسردگی، تغییر در الگوهای غذا خوردن، هرگونه مشکل خواب یا دوری از دوستان باشید. سایر رفتارهای بالقوه نگران کننده شامل عدم لذت بردن یا امتناع از شرکت در فعالیتهایی است که قبلاً از آنها لذت می‌بردند، عصبانیت ناگهانی یا طغیان خشم. هر گونه نگرانی در مورد سلامت یا سلامت روان کودک 12 ساله شما باید با یک متخصص اطفال یا ارائه دهنده سلامت روان در میان گذاشته شود.

اگر در مورد زندگی آکادمیک یک نوجوان نگران هستید، مانند ناتوانی آنها در سر کلاس، یک قرار ملاقات با معلم آنها تعیین کنید. آنها اغلب منابعی برای کمک به شما دارند و ممکن است بتوانند بینشی ارائه دهند که ممکن است شما به آن فکر نکرده باشید.

سخن پایانی

دوازده سالگی زمانی است که مطمئن شوید فرزندتان مهارتهایی را دارد که برای شکوفایی در دوران نوجوانی خود نیاز دارد. اگر آنها فاقد مهارتهای اجتماعی باشند، ممکن است در هنگام ورود به دبیرستان، رفتارهای آنها مشکل ساز شود.

فعالانه به دنبال مناطقی باشید که ممکن است فرزندتان برای تقویت مهارتهای خود به کمک نیاز داشته باشد. با آموزش، راهنمایی و تمرین با هم، حمایت بیشتری ارائه دهید. اگر حمایت شما تاثیری ندارد، به دنبال کمک حرفه ای باشید.


مطالبی که می‌تواند برای شما مفید باشد :

زمان تقریبی مطالعه: 8 دقیقه
دسترسی سریع