نقاط عطف رشد کودکان در 11 سالگی

11 سالگی و نقاط عطف رشد کودک
خلاصه آنچه در این مطلب خواهید خواند
11 سالگی و معاشرت با کودک 11 ساله شما می‌تواند واقعاً سرگرم کننده باشد زیرا آنها شروع به درک جهان و مکالمه مانند بزرگسالان کوچک کرده‌اند. با این حال، شدت و درام یک دوره قبل از نوجوانی می‌تواند برای والدین خسته کننده و دشوار باشد. از پویایی پیچیده اجتماعی در مدرسه گرفته تا تغییرات فیزیکی که می‌تواند باعث سردرگمی و خجالت یک کودک 11 ساله شود، در اینجا چیزی است که باید از یک کودک 11 ساله انتظار داشت.

رشد و تکامل فرزند شما در سن 11 سالگی

11 سالگی و معاشرت با کودک 11 ساله شما می‌تواند واقعاً سرگرم کننده باشد زیرا آنها شروع به درک جهان و مکالمه مانند بزرگسالان کوچک کرده‌اند. با این حال، شدت و درام یک دوره قبل از نوجوانی می‌تواند برای والدین خسته کننده و دشوار باشد. از پویایی پیچیده اجتماعی در مدرسه گرفته تا تغییرات فیزیکی که می‌تواند باعث سردرگمی و خجالت یک کودک 11 ساله شود، در اینجا چیزی است که باید از یک کودک 11 ساله انتظار داشت.

11 سالگی و نقاط عطف رشد کودک
در11 سالگی کودکان متوجه می‌شوند که انتخاب‌هایی که اکنون انجام می‌دهند می‌تواند اثرات طولانی مدت داشته باشد.

زبان 11 ساله و نقاط عطف شناختی

نقاط عطف زبانی و شناختی متعددی وجود دارد که کودک 11 ساله شما در طول سال به آنها خواهد رسید. بچه های کوچکتر تمایل دارند در لحظه زندگی کنند و روی آنچه که در اینجا و در حال حاضر بر آنها تأثیر می‌گذارد تمرکز می کنند. در حدود سن 11 سالگی، کودکان متوجه می‌شوند که انتخاب‌هایی که اکنون انجام می‌دهند می‌تواند اثرات طولانی مدت داشته باشد.

کودکان در 11 سالگی تازه شروع به توسعه توانایی پیش‌بینی و برنامه‌ریزی برای آینده، مانند درک مزایای مطالعه در آینده کرده‌اند. از آنجایی که رشد کودک یک منحنی زنگی است، برخی از کودکان زودتر از دیگران متوجه این موضوع خواهند شد.

کودکان یازده ساله متوجه می‌شوند که راه‌های متعددی برای نگاه کردن به یک اطلاعات، موقعیت یا موضوع وجود دارد و متوجه می‌شوند که یک منطقه خاکستری وجود دارد که قبلا فقط سیاه و سفید وجود داشت. از نظر شناختی، کودکانی که به مدرسه راهنمایی نزدیک می‌شوند، در توانایی‌های خود برای فکر کردن به مشکلات، برنامه‌ریزی و سازماندهی بالغ می‌شوند. آنها همچنین یاد می‌گیرند که در مورد چگونگی کارکرد جهان با انعطاف بیشتری فکر کنند.

برخی از این پیشرفت‌ها به رشد مهارتهای عملکرد اجرایی کودک 11 ساله شما منتهی می‌شود، که ترکیبی از مهارتهای شناختی، ارتباطی، حرکتی و حسی است که تا 20 سالگی کودک شما به بلوغ و کامل‌تر شدن ادامه می‌دهد. کودکان شما پیامدهای اعمال خود را به‌طور کامل‌تر درک می‌کنند، می‌توانند در انجام کارهای خانه مسئولیت بیشتری داشته باشند و همچنین بهتر می‌توانند دیدگاه‌های دیگران را درک کنند.

11 سالگی و نقاط عطف رشد کودک
کودکان در 11 سالگی نوسانات خلقی، اعتماد به نفس پایین، افسردگی و پرخاشگری را از خود نشان می‌دهند.

نقاط عطف اجتماعی و عاطفی 11 ساله

برای یک سفر مهیج با احساسات کودک 11 ساله خود آماده شوید. هنگامی که فرزند شما به بلوغ می‌رسد، به طور کلی می‌توانید انتظار بدخلقی و پریشانی و شادی را داشته باشید. به دلیل تغییرات هورمونی و چالش‌های اضافی، این گروه سنی نوسانات خلقی، اعتماد به نفس پایین، افسردگی و پرخاشگری را از خود نشان می‌دهند.

در حالی که بسیاری از کودکان 11 ساله هنوز باورهای خانوادگی را می‌پذیرند و بزرگسالان را به عنوان شخصیت‌های مقتدر می‌شناسند، این زمانی است که آنها شروع به زیر سوال بردن این اقتدار می‌کنند و ممکن است اولین آشنایی خود را با رفتارهای مخاطره آمیز مانند انجام کارهای خارق العاده، سیگار کشیدن یا آسیب رساندن به خود داشته باشند.

در حالی که دوستی مدت‌ها برای فرزند شما مهم بوده است، این زمان زمانی است که برای خوب و بد آن حیاتی می‌شود. ایده هویت گروهی شروع به ایفای نقش می‌کند و دسته‌های جمعی می‌توانند شکل بگیرند. فشار همسالان شروع به تحت تأثیر قرار دادن فرزند شما برای انجام کارهایی می‌کند که احتمالاً به تنهایی انجام نمی‌دهند. کودک بین قوانین خانواده و فشار همسالان و میل به اطاعت یا خونسرد بودن و به چالش کشیدن قدرت سرگردان است.

همچنین این سنی است که فرزند شما احتمالاً برای استقلال بیشتر از شما فشار می‌آورد. کودک شما در حالی که به بهترین دوست نزدیک‌تر می‌شود، به تدریج از خانواده فاصله می‌گیرد. در 11 سالگی، گذراندن وقت با دوستان کمتر شبیه روزهای بازی در سالهای جوانی آنها خواهد بود و بیشتر شبیه رفتارهای معمول نوجوانان مانند خوابیدن یا گردش‌های گروهی و رفتن به سینما خواهد بود.

11 سالگی و نقاط عطف رشد کودک
11 سالگی و چالش برانگیز بودن پروژه های درسی

نقاط عطف دیگر برای کودک 11 ساله شما

ممکن است فرزند 11 ساله شما به زودی مدرسه راهنمایی را آغاز کند که می‌تواند برای برخی از کودکان زمان چالش برانگیزی باشد. مدرسه با پروژه‌های بلندمدت‌تر و تکالیف پیچیده‌تر می‌شود، در نتیجه برخی از کودکان ممکن است علائم اضطراب را نشان دهند.

این سنی است که کودکان باید بیشتر مطالعه کنند اما ممکن است به کمک شما برای نشان دادن نحوه مطالعه نیاز داشته باشند. هنگامی که به هر فعالیت جدیدی نزدیک می‌شوید، اندازه‌گیری اینکه فرزندتان چقدر می‌داند و به او فرصت می‌دهد مفید است  اما همچنین آموزش مستقیمی ارائه دهید که مجموعه‌ای قوی از مهارت‌ها را برای شروع به او ارائه می‌دهد.

اگر تا به حال این کار را نکرده اید، اکنون زمان بسیار خوبی است تا فرزندتان را به ورزش، فعالیتهای داوطلبانه و سایر فعالیتهای تفریحی بپردازد. از آنجایی که نوجوان شما شروع به اختصاص زمان و انرژی بیشتری به سرگرمی‌های خود می‌کند، احتمالاً جرقه‌ای رقابتی ظاهر می‌شود به‌ویژه هنگام ورزش.

11 سالگی و نقاط عطف رشد کودک
11 ساگی و کمک به رشد و یادگیری کودکان

چگونه به کودک 11 ساله خود در یادگیری و رشد کمک کنیم؟

راه های زیادی وجود دارد که شما به عنوان والدین می‌توانید به رشد فرزندتان در این سن کمک کنید. اگرچه کودک 11 ساله شما شروع به رشد شخصیت خود در یک گروه اجتماعی کرده است، اما هنوز در برابر مفهوم زمان خانواده مقاومت نکرده است. مشارکت در فعالیتهای خانوادگی، مانند شام با پدربزرگ و مادربزرگ و مسئولیت‌هایی مانند کارهای روزمره را جزئی از روال معمول روزانه قرار دهید.

اکثر کودکان در این سن هنوز با خانواده‌شان درگیر هستند، بنابراین از این ارتباط استفاده کنید و از آن لذت ببرید. روابط قوی و عاطفی ثابت بزرگسالان، پایه‌ای برای انعطاف‌پذیری و رفاه است، بنابراین اولویت دادن به وعده‌های غذایی خانوادگی، فعالیتهای سرگرم کننده با هم و ارزش گذاری برای هر چیزی که فرزند شما از آن لذت می‌برد، همه چیز را برای آنها در دوران نوجوانی آسان تر می‌کند.

11 سالگی زمانی برای انتخاب چالشها است. نمرات خوب و پرهیز از مواد مخدر، الکل و سیگار نبردهایی هستند که می‌خواهید انتخاب کنید، در حالی که انتخاب لباس و مدل مو می‌تواند راه خوبی برای دادن آزادی به کودک شما باشد.

می‌توانید با دادن مسئولیت‌های بیشتر، مانند کمک به آشپزی و نظافت، میل به استقلال را در این زمان به او تشویق کنید. اما دادن استقلال به فرزندتان به این معنا نیست که به او اختیار دهید تا تمام تصمیمات خود را بگیرد. شما می‌توانید عزت نفس کودک را حفظ کنید و با ارائه گزینه های خوب برای انتخاب کودک، کمی احساس استقلال کنید.

یکی از مواردی که انتخابی نیست، حضور در مدرسه است. در این سن دانش آموزان ممکن است علاقه خود را به مدرسه و یادگیری از دست بدهند. کنجکاوی آنها را درگیر کنید و به یادگیری هیجان انگیز کمک کنید و در عین حال، در برابر برنامه ریزی بیش از حد خود مقاومت کنید. آنها به زمان استراحت و همچنین زمانی برای تمرکز روی تکالیف نیاز دارند، فقط چند فعالیت را با هم انتخاب کنید و بر تعهد به آن انتخاب‌ها تمرکز کنید.

هوشیار ماندن برای مدرسه و فعالیتهای آنها یکی از کلیدهای موفقیت است. خواب برای کودک 11 ساله شما مهم است و توصیه می‌شود که کودکان در این سن هر شب بین 9 تا 12 ساعت بخوابند. مدل‌سازی یک سبک زندگی سالم خانوادگی و اطمینان از اینکه بچه‌ها به میزان کافی ورزش می‌کنند و می‌خوابند هنوز هم در این سن بر عهده والدین است.

11 سالگی و نقاط عطف رشد کودک
بسیاری از کودکان 11 ساله شروع به تجربه تغییرات مغزی می‌کنند که به آنها کمک می کند استقلال خود را تقویت کنند.

چگونه کودک 11 ساله خود را ایمن نگه داریم؟

ایمنی کودکان فقط به پوشیدن کلاه ایمنی هنگام دوچرخه سواری ختم نمی‌شود. بسیاری از کودکان 11 ساله شروع به تجربه تغییرات مغزی می‌کنند که به آنها کمک می کند استقلال خود را تقویت کنند. اما قشر فرونتال مغز در حال رشد و نیاز به پذیرش، می‌تواند منجر به افزایش رفتار ریسک‌پذیری شود.

همانطور که آنها می‌خواهند کاملا مستقل باشند، مهم است که به یاد داشته باشید که نوجوان شما هنوز یک کودک است و اغلب برای مرتب کردن چالشها به کمک بزرگسالان نیاز دارد. برای بسیاری از والدین، همه اینها به معنای یافتن حس تعادل با اجازه دادن به فرزندانشان برای امتحان کردن چیزها و درس گرفتن از اشتباهاتشان است و در صورت لزوم شما والدین می‌توانید از فرزندتان حمایت کنید.

تعجب نکنید اگر کودک 11 ساله شما گاهی اوقات برخی از انتخاب‌های تکانشی یا تصمیمات ضعیف را انجام می‌دهد. اینگونه رفتارها می‌تواند به شما در پاسخگویی بهتر  کمک کند.

اگر آنها قبلاً یک گوشی هوشمند نداشته باشند، احتمالاً فرزند شما در این سن علاقه خود را به داشتن تلفن هوشمند ابراز می کند. با محدود کردن وب‌سایت‌هایی که کودکان پیش‌نوجوانتان می‌توانند به آن دسترسی داشته باشند، با استفاده از اینترنت نامناسب مقابله کنید، در حالی که بر میزان زمان استفاده از صفحه نمایش نظارت می‌کنید. با فرزندان خود در مورد نحوه استفاده ایمن از تلفن وقتی که دارند خیلی صحبت کنید. مثل این است که کلید رانندگی ماشین را به آنها بدهید: آنها باید نشان دهند که اگر می‌خواهند به رانندگی ادامه دهند مسئولیت دارند.

همانطور که آنها رشد می‌کنند و تکامل می‌یابند، طبیعی است که نسبت به تغییر بدن خود احساس ناراحتی کند. با این حال، برای هر نشانه‌ای که آنها نسبت به ظاهر خود احساس منفی دارند، مراقب باشید. برخی از کودکان ممکن است تصویر بدنی ضعیفی داشته باشند و دچار اختلالات خوردن با خطر زیاد اضافه وزن و کمبود وزن شوند.

اختصاص دادن زمان با کیفیت منظم با فرزندتان، ابراز علاقه به سرگرمی‌های جدید او و اجازه دادن به او برای صحبت با شما در مورد آنچه در ذهنش است همگی نتیجه خواهد داد. با فرزندتان صحبت کنید و آماده گوش کردن، راهنمایی و حمایت در تصمیم‌گیری باشید.

11 سالگی و نقاط عطف رشد کودک
11 سالگی و کنترل عادات اشتباه در کودکان

چه زمانی باید نگران فرزندمان باشیم؟

هر کودک با سرعت متفاوتی رشد می‌کند، بنابراین نقاط عطف بیشتر شبیه دستورالعمل‌هایی برای انتظارات هستند تا ضرب‌الاجل‌هایی برای انجام تغییرات. اگر کودک 11 ساله شما رفتار معمولی متناسب با سنش را از خود نشان نمی‌دهد، نیازی نیست بیش از حد نگران باشید و همچنین لازم نیست نگران باشید که بلوغ در این سال شروع نشده است.

با این حال، اگر فکر می‌کنید که دوران نوجوانی شما در حال افتادن به الگوهای رفتاری نادرست است، می‌توانید نگران باشید. عادات خواب بد با مدت خواب کوتاه و افزایش استفاده از وسایل الکترونیکی حتی در اواخر شب می‌تواند خطر ابتلا به اضطراب، افسردگی و توجه ضعیف را در مدرسه افزایش دهد.

11 سالگی و نقاط عطف رشد کودک
11 سالگی و تقویت کمبودهای مهارتی در کودکان

سخن پایانی

همه بچه‌ها با سرعت کمی متفاوت رشد می‌کنند. با این حال، کودکانی که فاقد بلوغ اجتماعی و عاطفی هستند، ممکن است هدف زورگوها قرار بگیرند یا ممکن است با تنهایی و انزوا دست و پنجه نرم کنند.

این مهم است که به کودک خود کمک کنید تا مهارتهای خود را هنگامی که متوجه کمبود می‌شوید تقویت کند و اگر نگران تاخیرهای رشدی بالقوه هستید، با پزشک اطفال فرزندتان صحبت کنید. مهم است که اکنون قبل از ورود فرزندتان به سنین نوجوانی، به هر مشکلی رسیدگی کنید.


مطالبی که می‌تواند برای شما مفید باشد :

زمان تقریبی مطالعه: 8 دقیقه
دسترسی سریع