10 سالگی و نقاط عطف رشد کودک

10 سالگی
خلاصه آنچه در این مطلب خواهید خواند
10 سالگی سن تغییرات در مورد همه چیز است. بدن، هورمون‌ها، احساسات، حلقه‌های اجتماعی و مهارت‌های آن‌ها در این سن در نوسان است. این یک دوره گذار تاریخی است که می تواند چالش‌ها و لذت‌هایی را به همراه داشته باشد، زیرا کودکان شروع به استقبال از رویکرد بیست ساله می‌کنند.

نقاط عطف رشد کودک در 10 سالگی شامل چه مواردی است؟

10 سالگی سن تغییرات در مورد همه چیز است. بدن، هورمون‌ها، احساسات، حلقه‌های اجتماعی و مهارت‌های آن‌ها در این سن در نوسان است. این یک دوره گذار تاریخی است که می تواند چالش‌ها و لذت‌هایی را به همراه داشته باشد، زیرا کودکان شروع به استقبال از رویکرد بیست ساله می‌کنند.

بسیاری از کودکان با رسیدن به 10 سالگی خود را تقریباً نوجوان تصور می‌کنند. در حالی که برخی از کودکان 10 ساله بالغ‌تر به نظر می‌رسند و برخی دیگر هم از نظر جسمی و هم از نظر عاطفی بیشتر شبیه کودکان خواهند بود. بچه های ده ساله نوجوانانی در حال ظهور هستند. بدن و مغز آنها در حال گذر از این تغییرات عظیم است. این تحول می‌تواند برای والدین حیرت‌انگیز و همچنین برای فرزندانشان ناراحت‌کننده باشد.

با این حال، فراموش نکنید که آنها هنوز هم کودکانی هستند که به حمایت و راهنمایی والدین نیاز دارند. در واقع، آنها ممکن است بیش از هر زمان دیگری به والدین خود نیاز داشته باشند.

10 سالگی

زبان و نقاط عطف شناختی

برای بسیاری از کودکان، مرحله رشد در حدود 10 سالگی مملو از یادگیری و رشد سریع شناختی است. درست در مقابل چشمان شما، ممکن است به نظر برسد که فرزند شما از یک بچه کوچک به یک بچه بزرگتر تبدیل شده است که مهارت های تفکر انتقادی در حال ظهور، پیشرفت های عظیم در یادگیری تحصیلی، انگیزه برای استقلال، زندگی اجتماعی رو به رشد و حرف های زیادی برای گفتن دارد. آنها همچنین شروع به آگاهی بیشتر از دیدگاه های دیگران و نحوه ارتباط آنها با دیدگاه های خود می کنند

توانایی های زبانی

والدین ممکن است متوجه شوند که در حدود 10 سالگی، کودکان شروع به فکر کردن و صدای تقریباً “بزرگ‌شدگی” می‌کنند. کودکان در این سن در آستانه نوجوانی هستند و مهارت‌های زبانی و توانایی شناختی برای جمع‌آوری اطلاعات و تدوین نظرات و افکار سازمان‌یافته را دارند. به این ترتیب، بسیاری از کودکان 10 ساله می‌توانند در وعده‌های شام و مجالس اجتماعی، مکالمه‌گران مؤثری باشند. ، می توانند افکار خود را در مورد رویدادهای جاری، کتاب، موسیقی، هنر و موضوعات دیگر بیان کنند.

در این مرحله، مهارت‌های خواندن به سمت خواندن و لذت بردن از کتاب‌های فصلی پیچیده‌تر و طولانی‌تر و سایر متون پیش می‌رود. آنها ممکن است مفاهیمی مانند استعاره و تشبیه را بیاموزند و همچنان با لغات واژگان دشوارتری مواجه خواهند شد. آنها قادر خواهند بود داستان ها را تجزیه و تحلیل کنند، انتقاد ارائه دهند و توانایی آنها در تفکر منطقی برجسته تر می شود. بچه‌های این سن نیز می‌توانند مقالات متقاعدکننده بنویسند و دیدگاه‌ها و نظرات را با اطمینان و سازماندهی بیشتر استدلال کنند.

10 سالگی

مهارت های تحصیلی

کودکان 10 ساله مهارت های تحقیقاتی خود را گسترش می دهند و از منابعی مانند کتاب های کتابخانه و وب سایت ها برای پروژه ها و ارائه های مدرسه استفاده می کنند. دانش آموزان مشتاق به یادگیری، نه تنها از جمع آوری تحقیقات خود لذت می برند، بلکه از ساختن افکار خود و اینکه مردم از کار آنها قدردانی می کنند نیز لذت خواهند برد. کودک 10 ساله شما در حال گذار به سمت استقلال بیشتر در مدیریت و سازماندهی کارهای مدرسه و تکالیف مدرسه خواهد بود و به نظارت کمتری از والدین نیاز دارد.

نقاط عطف حرکت، دست و انگشت

در این مرحله، بدن کودکان 10 ساله شروع به رشد و تغییر سریع می کند. برخی از کودکان در حال حاضر بلوغ را سپری می کنند، در حالی که برخی دیگر ممکن است یک یا دو سال دیگر شروع شود. به یاد داشته باشید که همه بچه‌ها به یک اندازه رشد نمی‌کنند. در حوالی این سن، ممکن است مشاهده کنید که برخی از کودکان، نسبت به سایرین همسن، بالغ‌تر به نظر می‌رسند و رفتار می‌کنند، که هنوز هم از نظر جسمی و هم از نظر عاطفی شبیه‌تر به نظر می‌رسند.

10 سالگی زمان بسیار خوبی برای شروع روند صحبت در مورد بلوغ، تمایلات جنسی و بدن فرزندان است. اغلب کودکان در این سن بیشتر به آراستگی، لباس، ظاهر فیزیکی و پذیرش همسالان خود اهمیت می دهند. آنها تغییرات بزرگ هورمونی و همچنین فیزیکی را تجربه می کنند. در این سن معمولاً شروع به نشان دادن علاقه عاشقانه به بچه های دیگر و همچنین کشف هویت جنسیتی و جنسیت می شود.

با شروع مراحل اولیه بلوغ، دردهای فزاینده یا گرفتگی عضلات را مشاهده خواهید کرد. علاوه بر این، بسیاری از کودکان در این سن از نظر بدنی بسیار فعال هستند و برخی از آنها شروع به شرکت در برنامه های ورزشی سخت گیرانه می کنند و آنها را در معرض خطر آسیب ناشی از استفاده بیش از حد قرار می دهند. این آسیب‌ها به دلیل اعمال تکراری مانند پرتاب توپ یا پریدن مکرر، وارد کردن فشار بیش از حد به استخوان‌های در حال رشد آنها اتفاق می‌افتد.

خواب برای بچه ها در هر سنی بسیار مهم است، به ویژه زمانی که بچه ها رشد فیزیکی و عاطفی زیادی را پشت سر می گذارند. به یاد داشته باشید که اگرچه کودکان 10 ساله اغلب بالغ‌تر عمل می‌کنند، اما هنوز به یک زمان خواب زودرس نیاز دارند. کودکان در این سن باید هر شب بین 9 تا 12 ساعت بخوابند.

10 سالگی

نقاط عطف عاطفی و اجتماعی

در سن 10 سالگی، کودکان درک بهتری از اینکه در دنیا چه کسی هستند، پیدا می کنند. بسیاری برای شروع دوره راهنمایی یا دبیرستان آماده می شوند و آماده می شوند تا در محیط های اجتماعی جدید حرکت کنند.

مقابله با تغییرات بلوغ

هر کجا که فرزند شما در سن بلوغ باشد، گذار به دوران نوجوانی می تواند احساسات زیادی را برانگیزد: هیجان، عدم اطمینان، ترس، و خجالت. آنها همچنین ممکن است سوالات زیادی داشته باشند و ممکن است ندانند که از کجا باید پاسخ های دقیق را دریافت کنند. بچه ها اغلب به دنبال دوستان خود می گردند و انرژی زیادی در زندگی اجتماعی خود می گذارند. با این حال، بچه ها همچنان خواهان تأیید و راهنمایی والدین خود هستند. کودکان ده ساله تمایل زیادی به احساس نزدیکی به والدین، خواهر و برادر و خانواده بزرگ دارند

هوش هیجانی

در سن 10 سالگی، می توانید انتظار داشته باشید که فرزندتان احساسات پیچیده تری داشته باشد و کنترل بیشتری بر احساسات داشته باشد. با این حال، آنها همچنین ممکن است با کنترل کردن آنها در برخی مواقع مشکل داشته باشند. ممکن است ببینید که آنها در رسیدگی به تعارضات و مذاکره برای راه حل ها با دوستان مهارت بیشتری پیدا می کنند. آنها ممکن است مکرراً با خواهر و برادرها دعوا داشته باشند، مخصوصاً با خواهر و برادرهای کوچکتر دعوا کنند.

10 سالگی

گسترش مهارت های اجتماعی

در 10 سالگی، بچه ها ممکن است بسیار به دوستان خود وابسته شوند. سایر دوستی ها بیشتر بر اساس علایق متقابل است تا احساسات نزدیک و شخصی. فشار همسالان می تواند نقش بزرگی در روابط اجتماعی بیشتر کودکان 10 ساله داشته باشد. در این سن، بچه‌ها با پوشیدن لباس‌های مناسب، گوش دادن به موسیقی مناسب یا دوست‌داشتن و دوست نداشتن چیزهای مشابه، مشتاق خواهند بود که با آن‌ها هماهنگ شوند.

در 10 سالگی، مهارت های اجتماعی به سرعت در حال رشد است و بچه ها با آنچه دوستانشان فکر می کنند، می گویند و انجام می دهند هماهنگ می شوند. پذیرش توسط گروه همسالان گامی حیاتی است که به نظر می رسد تأثیر قوی بر سطح بعدی توسعه دارد. پذیرش ضعیف همسالان در سن 10 سالگی یک پیش بینی قوی برای مشکلات رفتاری و عاطفی در نوجوانی است.

مقابله با فشار و استرس

یکی دیگر از عواملی که می تواند در نوسانات خلقی نقش داشته باشد، استرسی است که یک کودک 10 ساله معمولی ممکن است تحت آن قرار گیرد زیرا سعی می کند با تمام تغییرات فیزیکی و سایر تغییرات در زندگی خود مقابله کند. یک کودک 10 ساله ممکن است سعی کند با تکالیف مدرسه که همیشه سخت تر می شوند کار کند تا با دوستان خود هماهنگ شود و با آنها معاشرت کند، با هجوم هورمون ها و با تغییرات فیزیکی بزرگ شدن کنار بیاید. گاهی اوقات، بچه های این سن حتی از رفتن به مدرسه امتناع می کنند.

10 سالگی

علایق و سرگرمی های کودکان 10 ساله چه مواردی هستند؟

بسیاری از کودکان 10 ساله عاشق دویدن، دوچرخه سواری، اسکیت سواری، پریدن روی ترامپولین، شنا و ورزش هستند. آنها ممکن است از ورزش های گروهی یا فعالیت های فردی لذت ببرند یا بیشتر به هنر، موسیقی، صنایع دستی، خواندن یا بیرون رفتن در طبیعت علاقه مند شوند. فرزند شما ممکن است تیم های ورزشی مورد علاقه خود را دنبال کند و تمام جزئیات برنامه های تلویزیونی مورد علاقه خود را بداند. در این مرحله، آنها شروع به آگاهی از خوانندگان و گروه های محبوب و همچنین افراد مشهور مورد علاقه خود می کنند.

اکثر کودکان 10 ساله از استفاده از وسایل الکترونیکی لذت می برند. اگر قبلاً گوشی نداشته باشند، به احتمال زیاد می خواهند تلفن داشته باشند. آنها اغلب به گرفتن عکس با دوربین های دیجیتال علاقه مند هستند یا ممکن است از بازی های ویدیویی لذت ببرند.

10 سالگی

چگونه به کودک 10 ساله خود در یادگیری و رشد کمک کنیم؟

با گذراندن وقت باکیفیت با فرزندتان و گوش دادن به او به همان اندازه یا بیشتر از آنچه صحبت می کنید، ارتباط والدین و فرزند خود را تقویت کنید. به فرزنداتان اجازه دهید بداند که شما او را دوست دارید و برایش ارزش قائل هستید. فضای امن او برای به اشتراک گذاشتن پیروزی ها و چالش هایش باشید. سرنوشت شما به عنوان پدر و مادر باید این باشد که همه احساسات خوشایند هستند اما همه رفتارها خوشایند نیستند. بنابراین، اجازه دهید فرزندانتان آنها را تخلیه کنند و عصبانی یا غمگین باشند، اما همچنان انتظار رفتار منطقی را داشته باشند و در صورت لزوم، پیامدهای مرتبط را دنبال کنند.

قوانین خانگی با عواقب تعیین شده برای تخلفات داشته باشید. مطمئن شوید که پیامدهای معقولی ارائه می دهید و بیش از حد واکنش نشان نمی دهید، در حالی که به قانون خود پایبند هستید. با فرزندتان در مورد اهدافی که می خواهند به آنها برسند و آزادی هایی که دوست دارند صحبت کنید. در مورد کارهایی که باید برای دستیابی به این اهداف انجام دهند، توافق کنید. همیشه به یاد داشته باشید که اگر آنها این کار را انجام ندهند، می توانید این امتیاز را از بین ببرید و ظرف چند ماه دوباره ارزیابی کنید.

به فرزندتان اجازه دهید با دوستانش حریم خصوصی داشته باشد. برگزاری مکالمات خصوصی و به اشتراک گذاشتن رازها از نظر اجتماعی در این سن مناسب است و می تواند برای رشد سالم فرزند شما مهم باشد. به کودکان فضای لازم را بدهید تا این پیوندهای اجتماعی را ایجاد کنند و سعی کنید خودمختاری رو به رشد خود را شخصی کنید. اجازه دهید فرزندتان کاری را انجام دهد که توانایی انجامش را دارد، او را برای کارهایی که تقریباً می تواند انجام دهد راهنمایی و حمایت کنید و کارهایی را که هنوز به تنهایی آماده انجام آن نیستند را به او آموزش دهید.

با تشویق عادات خوب مطالعه، فرزند خود را برای موفقیت تحصیلی آماده کنید. اگر آنها خودشان قادر به انجام این کار هستند، به آنها اجازه دهید. اما اگر کاملاً ضرر می کنند، باید از آنها حمایت بیشتری کنید. اگر آنها در حال مبارزه هستند، حتی ممکن است کنار آنها بنشینید تا به آنها آموزش دهید، اما هرگز کار آنها را برای آنها انجام ندهید. درعوض، می‌تواند به تعیین زمان تکالیف و منطقه تعیین‌شده برای تکالیف کمک کند. قوانینی مانند عدم تلویزیون در زمان تکالیف ایجاد کنید که به موفقیت فرزندتان کمک می کند.

به کودک خود بیاموزید چگونه با احساسات ناراحت کننده از جمله ناامیدی، عصبانیت، ناامیدی، احساس گناه، اضطراب، غم و کسالت کنار بیاید. به آنها کمک کنید تا احساسات خود را نام ببرند و در مورد آنها صحبت کنند و ایده هایی برای مقابله با آنها ارائه دهید، مانند تمرکز حواس، ورزش، هواگیری، طوفان فکری برای راه حل های احتمالی، یوگا یا تماس با یک دوست.

10 سالگی

با فرزند 10 ساله خود چطور رفتار کنیم؟

  • مهربان و دوست داشتنی باشید اما همچنین انتظارات محکمی داشته باشید
  • به حرف فرزندتان گوش دهید
  • رفتار و مهارت هایی را که می خواهید ببینید مدل کنید
  • از عواقب طبیعی استفاده کنید

چگونه کودک 10 ساله خود را ایمن نگه داریم؟

همانطور که کودک 10 ساله شما به بلوغ می رسد، طبیعی است که مسئولیت و استقلال بیشتری به دست آورد. این حال، آنها به نظارت والدین برای ایمن نگه داشتن آنها نیاز دارند. مطمئن شوید که دوستان آنها چه کسانی هستند، چه بازی های ویدیویی، رسانه های اجتماعی و فیلم هایی را می بینند و همیشه کجا هستند. به آن‌ها اجازه دهید آزادی‌های بیشتری را امتحان کنند، مانند یک وقت خواب دیرتر یا پیاده‌روی به خانه دوستشان، اما اگر همه چیز خوب پیش نمی‌رود یا نیاز به نظارت بیشتری دارند، آماده عقب‌نشینی باشید.

شبکه‌های اجتماعی به‌عنوان پدیده‌ای اخیر شناسایی شده‌اند که اگرچه برای تأثیر مثبت در زندگی مردم طراحی شده‌اند، اما در واقع می‌توانند باعث شوند که کاربران نسبت به خودشان احساس بدتری داشته باشند. بنابراین، مطمئن شوید که استفاده فرزندتان از رسانه های اجتماعی و همچنین دسترسی او به اینترنت را به طور کلی زیر نظر داشته باشید.

در مورد فشار همسالان، بدن در حال تغییر، سلامت روان، عادات خواب سالم، غذای مغذی، رسانه های اجتماعی و سایر مسائل اجتماعی با فرزندتان صحبت کنید. بگذارید بدانند که شما همیشه در کنار آنها هستید تا در مورد هر چیزی صحبت کنید.

10 سالگی

سخن پایانی

سن 10 سالگی برای کودک شما زمان گذارهای بزرگ، گاهی فوق العاده، گاهی اوقات پر از دست انداز است. سعی کنید با باز نگه داشتن راه های ارتباطی و اولویت دادن به وقت خانواده با کیفیت از فرزند خود حمایت کنید. همانطور که فرزند شما در حال رشد و مستقل شدن است به حمایت و ساختاری که در خانه ارائه می شود نیز نیاز دارد. از این زمان تغییر برای فرزندتان لذت ببرید، در حالی که برای ارائه راهنمایی و محدودیت در صورت نیاز، در آنجا هستید.


مطالبی که می تواند برای شما مفید باشد:

زمان تقریبی مطالعه: 9 دقیقه
دسترسی سریع