آموزش خانگی و تشویق کودکان به یادگیری

تشویق کودکان به یادگیری
خلاصه آنچه در این مطلب خواهید خواند
میزان یادگیری در کودکان با توجه به سن و شرایط خانوادگی دارای تفاوت هایی است و از آنجایی که والدین نسبت به معلمان شناخت بیشتری نسبت به فرزندشان، روحیات و آموزش پذیری آنها دارند، بهتر می‌توانند فرزندان خود را در مسیر یادگیری هدایت کنند و تاثیرات مثبتی بر آموزش آنها بگذارند.

آموزش خانگی و یادگیری به شکل مثبت

آموزش خانگی راه‌های زیادی را پیش روی والدین قرار می‌دهد تا فرزندانشان را به سمت یادگیری مثبت تشویق کنند. یادگیری در کودکان به خواندن، نوشتن، ریاضیات و . . . محدود نمی‌شود بلکه قبل از آموزش این موارد به کودکان نیاز است تا فرزندان خود را به یادگرفتن و آموختن تشویق کنیم.

میزان یادگیری در کودکان با توجه به سن و شرایط خانوادگی دارای تفاوت هایی است و از آنجایی که والدین نسبت به معلمان شناخت بیشتری نسبت به فرزندشان، روحیات و آموزش پذیری آنها دارند، بهتر می‌توانند فرزندان خود را در مسیر یادگیری هدایت کنند و تاثیرات مثبتی بر آموزش آنها بگذارند.

 

آموزش خانگی و تشویق کودکان به یادگیری
میزان یادگیری در کودکان با توجه به سن و شرایط خانوادگی دارای تفاوت هایی است و از آنجایی که والدین نسبت به معلمان شناخت بیشتری نسبت به فرزندشان، روحیات و آموزش پذیری آنها دارند، بهتر می‌توانند فرزندان خود را در مسیر یادگیری هدایت کنند و تاثیرات مثبتی بر آموزش آنها بگذارند.

 

بیشتر دانش آموزان خوب، یادگیرندگان خوبی به دنیا نمی‌آیند. بله، شخصیت فردی نقش مهمی در تمایل کودک به یاد گرفتن و تمایل کلی آنها به مدرسه و تحصیل دارد. مهمتر از آن، هر دانش آموزی که استعداد اولیه را داشته باشد و انگیزه مناسب را دریافت کند، می‌تواند به یک یادگیرنده خوب تبدیل شود.

یکی از بزرگترین اشتباهاتی که معلمان و والدین می‌توانند در مورد رشد دانش آموزان و کودکانی که یادگیرنده خوبی هستند مرتکب شوند، محدود کردن یادگیری به کلاس درس است. در حالی که کلاس درس احتمالاً منبع اصلی آموزش خواهد بود، رشد فکری، اجتماعی و تحصیلی باید خارج از دیوارهای کلاس باشد البته اگر می‌خواهید میل و توانایی کودک برای آموزش و آموختن را افزایش دهید.

در زیر نکات و استراتژی‌های اثبات شده‌ای وجود دارد که کودک شما را برای یادگیری ترغیب می‌کند. آنها را به درستی اعمال کنید، و خواهید دید که کودک یا دانش آموز شما لذت یادگیری را کشف می‌کند.

 

آموزش خانگی و تشویق کودکان به یادگیری
بیشتر دانش آموزان خوب، یادگیرندگان خوبی به دنیا نمی‌آیند. بله، شخصیت فردی نقش مهمی در تمایل کودک به یاد گرفتن و تمایل کلی آنها به مدرسه و تحصیل دارد.

راهکارهایی برای تشویق کودکان به یادگیری در خانه

1. شرایط و جو مطالعه را ایجاد کنید

برخی افراد استدلال می‌کنند که خواندن کلید موفقیت در زندگی است. ما مطمئناً استدلال می‌کنیم که حداقل خواندن، کلید موفقیت در آموختن است. کودکانی که به مطالعه عشق می‌ورزند، عشق به آموختن را در خود پرورش می‌دهند. کودکانی که با خواندن مشکل دارند، با یادگیری دست و پنجه نرم می‌کنند.

خواندن نه تنها به کودکان کمک می‌کند تا دایره لغات بسیار غنی‌تری داشته باشند، بلکه به مغز آنها کمک می‌کند تا یاد بگیرند که چگونه مفاهیم و ارتباطات رسمی را پردازش کنند. مهارتهای به دست آمده از خواندن بسیار فراتر از افزایش عملکرد در کلاسهای مانند هنر یا زبان است. دانش‌آموزانی که خوب می‌خوانند، توانایی افزایش یافته‌ای برای یادگیری در همه موضوعات را تجربه می‌کنند از جمله دروس فنی مانند ریاضی و علوم.

آموزش خانگی و تشویق کودکان به یادگیری
حداقل خواندن، کلید موفقیت در آموختن است و کودکانی که به مطالعه عشق می‌ورزند، عشق به آموختن را در خود پرورش می‌دهند.

 

با پر کردن فضای آموزش خانگی خود از خواندن، به فرزندتان کمک کنید تا مهارتهای خواندن و عشق به خواندن را توسعه دهد. مرتباً برای فرزندتان بخوانید و از فرزندتان بخواهید با صدای بلند بخواند. یک زمان مطالعه خانوادگی ایجاد کنید که در آن همه 20 دقیقه در روز روی مطالعه تمرکز کنند. از طریق نمونه خواندن خودتان و با پر کردن کلاس و یا خانه با مطالب خواندنی مانند مجله، روزنامه و . . . فضایی از مطالعه ایجاد خواهید کرد که به کودک یا دانش آموزان نشان می‌دهد که خواندن مهم است.

کلید توسعه خوانندگان خوب این است که خواندن را سرگرم کننده کنید و نه خسته کننده. اگر کودک به این نتیجه برسد که خواندن خسته کننده یا خسته کننده است، تمایلی به خواندن ندارد و توانایی آموختن او کاهش می‌یابد. به کودکان اجازه دهید کتابهای خود را برای خواندن انتخاب کنند، به آنها کمک کنید بخوانند و فعالیت‌هایی برای آنها ایجاد کنید که خواندن را سرگرم کننده می‌کند.

آموزش خانگی و تشویق کودکان به یادگیری
این مهم است که کودکان را در فرآیند آموختن راهنمایی کنید، اما به همان اندازه مهم است که به کودکان اجازه دهید تجربه یادگیری خود را کنترل کنند.

 

2. کودک خود را تا حد امکان در موقعیت کنترل امور آموزش توسط خودش قرار دهید

وقتی نوبت به آموزش می‌رسد، تمام تجربه برخی از بچه‌ها کنترل کردن امور به دست بزرگترها است. هنگامی که کودک احساس می‌کند تحت کنترل والدین یا مربی است، یا وقتی که نوبت به آموزش می‌رسد بر هیچ چیزی کنترل ندارد، اغلب از آموختن کناره‌گیری می‌کند. این مهم است که کودکان را در فرآیند آموختن راهنمایی کنید، اما به همان اندازه مهم است که به کودکان اجازه دهید تجربه یادگیری خود را کنترل کنند. چه در آموزش خانگی و چه در کلاس مدرسه، به کودکان این امکان را می‌دهد که مستقیماً در انتخاب‌های یادگیری خود مشارکت داشته باشند. یک راه خوب برای انجام این کار، ارائه گزینه هایی برای کودکان است. به عنوان مثال، هنگام تعیین یک پروژه نوشتن، به کودکان اجازه دهید موضوع خود را برای نوشتن انتخاب کنند.

همچنین توصیه می‌کنیم در آموزش خانگی خود به کودکان اجازه دهید فعالیتهای فوق برنامه را خودشان انتخاب کنند. هر چه بتوانید کنترل و ورودی بیشتری را با توجه به محیط آموزش، فعالیتها و سبک کودک در اختیار او قرار دهید، کودک درگیر شده و انگیزه بیشتری برای آموختن خواهد داشت.

 

آموزش خانگی و تشویق کودکان به یادگیری
در آموزش خانگی این یک مساله بسیار مهمه است که یک فضای باز ایجاد کنید که فرزندتان در آن احساس راحتی کند و دوست‌داشتن، دوست نداشتن یا نگرانی‌هایش را بیان کند.

 

3. آموزش خانگی ارتباط باز و صمیمانه را تأیید می کند

فرزند یا دانش آموز خود را تشویق کنید تا نظر خود را در مورد آنچه در تحصیلش می‌گذرد بیان کند. این مساله بسیار مهم است که در آموزش خانگی خود یک فضای باز ایجاد کنید که فرزندتان در آن احساس راحتی کند که دوست‌داشتن، دوست نداشتن یا نگرانی‌هایش را بیان کند. هنگامی که او نظر خود را به اشتراک می‌گذارد، مطمئن شوید که احساسات او را تأیید می‌کنید حتی اگر مخالف هستید. وقتی بچه‌ها احساس می‌کنند نظرشان مهم نیست، یا گیر کرده‌اند، احتمالاً از فرآیند یادگیری جدا می‌شوند. یادگیرندگان خوب از اهمیت نظرات خود آگاه هستند و از اینکه می‌توانند در مورد تجربیات آموزشی خود بدون قضاوت، سرکوب، دلسرد یا نادیده گرفته شوند، آزاد و باز باشند.

4. در آموزش خانگی باید روی علایق فرزندتان تمرکز کنید

وقتی یادگیری کودکان را در زمینه‌ها و موضوعات مورد علاقه درگیر می‌کند، آموختن تبدیل به سرگرمی می‌شود و کودکان درگیر آن می‌شوند. اگر واقعاً می‌خواهید به فرزندتان کمک کنید تا به یک یادگیرنده خوب تبدیل شود، او را تشویق کنید تا موضوعات و موضوعاتی را که او را مجذوب خود می‌کند بررسی کند. اگر دایناسورها را دوست دارد، به او کمک کنید کتابها و داستانهای جذاب و جالبی درباره دایناسورها پیدا کند. سپس او را به چالش بکشید تا پنج دایناسور مورد علاقه خود را شناسایی کند و توضیح دهد که چرا هر یک را انتخاب کرده است.

 

آموزش خانگی و تشویق کودکان به یادگیری
وقتی یادگیری کودکان را در زمینه‌ها و موضوعات مورد علاقه درگیر می‌کند، آموختن تبدیل به سرگرمی می‌شود و کودکان درگیر آن می‌شوند.

 

5. انواع مختلف سبکهای یادگیری در آموزش خانگی مهم است آنها را معرفی و تشویق کنید

هر کودکی ترجیحات و سبکهای یادگیری مخصوص به خود دارد که به بهترین وجه با روش آموختن او سازگار است. برخی از کودکان سبک آموزشی غالب دارند، در حالی که برخی دیگر ترجیح می‌دهند با استفاده از ترکیبی از سبکهای آموزش یاد بگیرند. لزوماً یک سبک یادگیری درست یا غلط یا ترکیبی از سبکهای یادگیری وجود ندارد. با این حال، با کمک به کودک خود برای کشف سبکهای یادگیری ترجیحی خود، می‌توانید از تکنیک‌هایی استفاده کنید که میزان و کیفیت یادگیری او را بهبود می ‌بخشد.

هفت سبک یادگیری اساسی وجود دارد: دیداری، شنیداری، کلامی، فیزیکی، منطقی (ریاضی)، اجتماعی و انفرادی. به عنوان مثال، کودکانی که یادگیرنده دیداری ‌هستند، با دیدن چگونگی کارکرد چیزها بهتر یاد می‌گیرند. برعکس، کودکانی که یادگیرنده شنوایی هستند، با گوش دادن به چیزهایی که توضیح داده می‌شود، بهتر یاد می‌گیرند. برای کودکان خردسال، کشف و به کارگیری انواع مختلف سبکهای یادگیری مفید است.

 مطلب مرتبط : سبکهای یادگیری در هوم اسکول

 

آموزش خانگی و تشویق کودکان به یادگیری
والدینی که صمیمانه مشتاق یادگیری هستند، احتمال بیشتری دارد که مشتاق آموختن شوند. چه تاریخ، علم، خواندن، نوشتن یا حتی ریاضیات، به فرزند خود کمک کنید تا ببیند که یادگیری سفری برای اکتشافات جدید هیجان انگیز است.

6. اشتیاق خود را برای یادگیری به اشتراک بگذارید

اشتیاق از بین می‌رود، به خصوص وقتی صحبت از آموختن چیزهای جدید باشد. اگر فرزند یا دانش آموز شما ببیند که شما صمیمانه مشتاق یادگیری هستید، احتمالاً مشتاق آموختن می‌شوند. چه تاریخ، علم، خواندن، نوشتن یا حتی ریاضیات، به او کمک کنید تا ببیند که یادگیری سفری برای اکتشافات جدید هیجان انگیز است. از هر فرصتی برای کشف اطلاعات جدید با او همراه باشید بدون اینکه طاقت فرسا باشید. همانطور که فرزندتان لذت و هیجانی را که یادگیری در زندگی شما به ارمغان می آورد را می‌بیند، شروع به اشتراک گذاری اشتیاق شما برای یادگیری چیزهای جدید نیز می‌کند.

 

 

آموزش خانگی و تشویق کودکان به یادگیری
استفاده از بازی‌ها به‌عنوان یک ابزار آموزشی، نه تنها فرصت‌هایی را برای یادگیری عمیق‌تر و رشد مهارت‌های غیرشناختی فراهم می‌کند، بلکه به ایجاد انگیزه در کودکان برای تمایل به یادگیری کمک می‌کند.

7. یادگیری را از طریق یادگیری مبتنی بر بازی سرگرم کننده کنید

استفاده از بازی‌ها به‌عنوان یک ابزار آموزشی، نه تنها فرصت‌هایی را برای یادگیری عمیق‌تر و رشد مهارت‌های غیرشناختی فراهم می‌کند، بلکه به ایجاد انگیزه در کودکان برای تمایل به یادگیری کمک می‌کند. هنگامی که کودک به طور فعال با یک بازی درگیر است، ذهن او لذت یادگیری یک سیستم جدید را تجربه می‌کند. این صرف نظر از اینکه بازی یک سرگرمی مانند بازی ویدیویی باشد یا جدی مانند شبیه ساز نظامی در نظر گرفته شود، صادق است. بازی‌هایی که سرگرم‌کننده هستند، مزیت اضافه‌تری را برای ایجاد انگیزه در کودکان برای مشارکت در فرآیند یادگیری و تمایل به آموختن بیشتر فراهم می‌کنند.

یادگیری مبتنی بر بازی همچنین یک انگیزه موثر برای یادگیری مبتنی بر تیم است که می‌تواند به ویژه برای کودکان در یک محیط کلاس درس مفید باشد. دانش آموزان معمولا در بازی‌ها بیشتر از دوره‌های آموزشی تلاش می‌کنند زیرا بازی‌ها جذاب‌ترند و همچنین جنبه رقابتی برای بازی کردن وجود دارد و دانش آموزان در تلاش برای رقابت یا برنده شدن از طرف خود یا تیمشان هستند. آنها ممکن است در تلاش برای کسب امتیاز بیشتر برای تیم خود یا به این دلیل که فرصت بازی را می‌خواهند برای عملکرد در سطح بالاتر تلاش کنند.

یادگیری مبتنی بر بازی یک راه عالی برای والدین و معلمان است تا ایده‌ها، دستور زبان، مفاهیم و دانش جدید را به گونه‌ای معرفی کنند که کودکان را برای یادگیری تشویق کند.

آموزش خانگی و تشویق کودکان به یادگیری
برای تشویق کودکان به یادگیری بر چیزهایی که فرزندتان در حال یادگیری است تمرکز کنید، نه بر عملکرد او

 

8. روی چیزهایی که می‌آموزد تمرکز کنید، نه روی عملکردش

به جای اینکه به محض بازگشت از مدرسه از فرزندتان بپرسید که در امتحان ریاضی چگونه عمل کرده است، از او بخواهید آنچه را که امروز در ریاضیات آموخته به شما بیاموزد. بر چیزهایی که فرزندتان در حال یادگیری است تمرکز کنید، نه بر عملکرد او. در حالی که عملکرد مهم است، تمرکز بر تجربه یادگیری اش به فرزندتان می‌گوید که 1- یادگیری واقعی مهم‌تر از نمرات امتحانی است، 2- نتایج مهم‌ترین چیز نیست، 3- شما بیشتر نگران عملکرد او هستید و 4- با تمرکز بر تجربه یادگیری او در آن روز، این فرصت را برای او فراهم می‌کنید که درسش را به زبان خودش بیان کند و آموخته‌هایش را تقویت کند.

9. به فرزندتان کمک کنید منظم بماند

کمک به فرزندتان در سازماندهی مقالات، کتابها و تکالیفش، کمک زیادی به او می‌کند تا انگیزه یادگیری داشته باشد. بی نظمی در میان کودکان سنین مدرسه معمولی است، اما همچنین می‌تواند منجر به احساس غرق شدن در کودک شود. کودکان غرق شده بیشتر وقت و تلاش خود را صرف ناامیدی و نگرانی می‌کنند تا اینکه یاد بگیرند. در کمک به فرزندتان در سازماندهی وسایل مدرسه و تکالیفش صبور، اما ثابت قدم باشید. این به او کمک می‌کند تا احساس کنترل داشته باشد، کمتر تحت تأثیر قرار بگیرد و انگیزه بیشتری برای یادگیری داشته باشد.

 

در آموزش خانگی و برای تشویق کودکان به یادگیری موفقیت‌های فرزندتان را به رسمیت بشناسید و تجلیل کنید

10. دستاوردهایش را بشناسید و جشن بگیرید

مهم نیست که چقدر کوچک باشند، مهم است که دستاوردهای فرزندتان را بشناسید و جشن بگیرید. این امر به ویژه برای کودکان دبستانی که نیاز به تقویت مثبت دائمی دارند تا انگیزه یادگیری آنها را حفظ کند و خود را برای انجام بهتر به چالش بکشد بسیار مهم است. ما به شما پیشنهاد نمی‌کنیم که متوسط بودن را تحسین کنید، بلکه پیشنهاد می‌کنیم موفقیت‌های فرزندتان را به رسمیت بشناسید و تجلیل کنید. به پایان رساندن یک پروژه دشوار مستحق توجه ویژه است. انجام دادن خوب در یک آزمون ریاضی می‌تواند به سفر برای تهیه بستنی نیاز داشته باشد. همیشه از تقویت مثبت به عنوان ابزار خود برای ایجاد انگیزه یادگیری با فرزندتان استفاده کنید.

11. روی نقاط قوت تمرکز کنید

هنگامی که فرزند شما از نظر تحصیلی با مشکلات زیادی روبرو می‌شود، تمرکز بر نقاط قوت می‌تواند دشوار باشد. با وجود این، تمرکز بر نقاط قوت فرزندتان برای رشد و پیشرفت عاطفی و تحصیلی سالم حیاتی است. تمرکز بر نقاط قوت فرزندتان شکل دیگری از تقویت مثبت است که او را برای ادامه یادگیری تشویق می‌کند. برعکس، تمرکز بر نقاط ضعف فرزندتان چیزی جز دلسردی، ناراحتی و عدم تمایل به یادگیری ندارد. آیا فرزندتان در امتحان ریاضی خود مردود شد؟ خوب پس، علاوه بر اینکه در ریاضیاتش کمی کمک بیشتری به او می‌کنید، حتما به او به خاطر عملکرد خوبش در کلاس علوم تبریک بگویید.

آموزش خانگی و تشویق کودکان به یادگیری
تبدیل هر روز به یک روز یادگیری به کودک شما کمک می‌کند تا انگیزه درونی خود را برای یادگیری در کلاس درس، در خانه یا هر کجا که باشد، پرورش دهد.

 

12. هر روز را به روز یادگیری تبدیل کنید

تبدیل هر روز به یک روز یادگیری ممکن است کمی زیاد به نظر برسد، اما واقعاً اینطور نیست، اگر راه درست را پیش ببرید. در صورت امکان، فرزندتان را تشویق کنید تا دنیای اطراف خود را کشف کند، سؤال بپرسد و ارتباط برقرار کند. به او کمک کنید تا چیزهایی را که می‌بیند و تجربه می‌کند، دسته بندی، طبقه بندی و انتقادی بیندیشد. تبدیل هر روز به یک روز یادگیری به کودک شما کمک می‌کند تا انگیزه درونی خود را برای یادگیری در کلاس درس، در خانه یا هر کجا که باشد، پرورش دهد.

 

 

 

 

 

مطالبی که می‌تواند برای شما مفید باشد :

  محیط یادگیری مثبت برای کودکان

  والدین و علاقه مندی به آموزش خانگی فرزندان

  تشویق کودکان به پیش خواندن و سواد اولیه

  چگونه کودکی را تربیت کنیم که عاشق مطالعه است؟

 

زمان تقریبی مطالعه: 10 دقیقه
دسترسی سریع