روشهای آموزش در سیستم هوم اسکول

مدرسه خانگی و روشهای آموزش در آن
خلاصه آنچه در این مطلب خواهید خواند
اگرچه هر مدرسه خانگی منحصر به فرد است، سبک ها و رویکردهای خاصی برای آن وجود دارد تا به ما در آموزش کمک کند. اکثر دانش‌آموزان در خانه دقیقاً از یک سبک یا روش پیروی نمی‌کنند، در عوض، ایده‌ها و پیشنهادهایی را انتخاب می‌کنند که مناسب خانواده‌شان باشد و به روشی کاملاً سفارشی منتهی ‌شود.

روش آموزش مدرسه خانگی شما چیست؟

اگرچه هر مدرسه خانگی منحصر به فرد است، سبک‌ها و رویکردهای خاصی برای آموزش در خانه وجود دارد تا به ما در آموزش کمک کند. اکثر دانش‌آموزان در خانه دقیقاً از یک سبک یا روش پیروی نمی‌کنند، به‌ خصوص که انواع مختلفی از سبک‌های آموزش خانگی وجود دارد. در عوض، ایده‌ها و پیشنهادهایی را انتخاب می‌کنند که مناسب خانواده‌شان باشد و در نهایت به یک روش کاملاً خاص خود ختم می‌شوند.

اجازه دهید به شما کمک کنیم تا خودتان را کشف کنید!

1- روشهای آموزش در مدرسه خانگی

روشهای آموزش در هوم اسکول
هوم اسکول و استفاده از روش آموزش التقاطی

1-1 آموزش در خانه به روش التقاطی

روش آموزش خانگی التقاطی یا آرام اغلب توسط دانش‌آموزانی که در خانه تحصیل می‌کنند استفاده می‌شود. اساساً، دانش‌آموزانی که به شیوه التقاطی درس می‌خوانند از کتاب‌های کار برای ریاضی، خواندن و املا استفاده می‌کنند و برای موضوعات دیگر رویکردی غیر مدرسه دارند.

برای خانواده‌هایی که آموزش‌های خانگی آرام یا التقاطی انجام می‌دهند، صبح‌ها اغلب برای کارهای رسمی‌تر و بعدازظهرها برای سرگرمی‌ها و سایر پروژه‌های خاص استفاده می‌شوند. زمان مشخصی برای هر موضوع تعیین نشده است، اما در عوض، انتظار می‌رود که کودک به اهداف آموزشی خاصی دست یابد.

والدین برای کمک به دانش آموز شیوه التقاطی خود ممکن است به استانداردهای کلاسی منظم منطبق با سطح کلاس فرزند خود تکیه کنند و برخی نیز ممکن است از تست های استاندارد برای اندازه گیری پیشرفت فرزندشان استفاده کنند.

مزیت روش التقاطی این است که والدین احساس می‌کنند که موضوعات مهم به طور کامل پوشش داده شده است. این روش همچنین به خانواده اجازه می‌دهد کتابهای درسی، سفرهای علمی و کلاسهایی را متناسب با نیازها و علایقشان است را انتخاب کنند. فهرست کاملی از کتاب‌ها، کاتالوگ‌ها و برنامه درسی آنلاین در راهنمای منابع مدرسه خانگی ما موجود است.

روشهای آموزش در هوم اسکول
هوم اسکول و استفاده از روش آموزش سنتی

2-1 آموزش در خانه به شکل سنتی

آموزش سنتی در خانه سبکی است که اغلب در رسانه‌ها به تصویر کشیده می‌شود، زیرا درک آن بسیار آسان است و می‌تواند با عکسی از کودکان در حال مطالعه دور میز آشپزخانه همراه شود.

اکثر خانواده‌هایی که از رویکرد مدرسه در خانه پیروی می کنند، برنامه درسی به شکل جعبه ای را خریداری می‌کنند که همراه با کتابهای درسی، برنامه‌های مطالعه، نمرات و ثبت سوابق است. برخی از خانواده‌ها از رویکرد مدرسه در خانه استفاده می کنند، اما برنامه های درسی خود را می‌سازند و مطالب آموزشی خود را پیدا می‌کنند.

مزیت این سبک این است که خانواده‌ها دقیقا می‌دانند چه چیزی را باید آموزش دهند و چه زمانی آن را آموزش دهند. زمانیکه که آموزش در خانه را تازه شروع می‌کنید، این مزیت می‌تواند یک آرامش باشد. تنها اشکال روش سنتی آموزش در خانه این است که این روش مستلزم کار بسیار بیشتر از طرف مربی یا والدین است و درس‌ها برای بچه‌ها چندان سرگرم کننده نیست.

روشهای آموزش در هوم اسکول
هوم اسکول و استفاده از روش آموزش مدرسه زدایی

3-1 آموزش در خانه به روش مدرسه زدایی

این روش به عنوان یادگیری طبیعی، مبتنی بر علاقه و کودک شناخته می‌شود. دانش‌آموزان از تجربیات روزمره زندگی درس می‌گیرند و از برنامه مدرسه یا درس‌های رسمی استفاده نمی‌کنند. در عوض، کودکانی که درس نخوانده‌اند علایق خود را دنبال می‌کنند و به همان شیوه‌ای که بزرگسالان با دنبال کردن علاقه یا کنجکاوی انجام می‌دهند، یاد می‌گیرند. همانطور که بچه‌ها راه رفتن و صحبت کردن را یاد می‌گیرند، ریاضی، علوم، خواندن و تاریخ خود را نیز یاد می‌گیرند.

3-1-1 آموزش‌ زدایی چیست؟

 آموزش زدایی برای افراد مختلف چیزهای متفاوتی است. برای برخی زندگی و یادگیری بدون هیچ مدرسه‌ای است. برای دیگران، به معنای عدم استفاده از مواد از پیش بسته بندی شده است. برای دیگران، اجازه دادن به فرزندشان برای انجام هر کاری است که می‌خواهند انجام دهند. روشی که در آموزش زدایی مطلوب تر است پذیرش مسئولیت یادگیری خود و اطرافیانتان است و بر علایق کودک، علایق و توانایی های شما به عنوان مربی یا والدین و همچنین با آزادی برای یادگیری تمرکز دارد. دانش‌آموزان از این آزادی استقبال می‌کنند و والدین نیز قویاً معتقدند که یادگیری به طور طبیعی و بدون زحمت اتفاق می‌افتد و به توانایی فرزندشان برای هدایت یادگیری خود اعتماد دارند.

مزیت استفاده از روش مدرسه نرفتن در خانه این است که کودکان درس نخوانده زمان و توانایی های پژوهشی دارند تا در زمینه های مورد علاقه خود متخصص شوند و اشکال آن این است که چون دانش‌آموزان از برنامه مدرسه معمولی پیروی نمی‌کنند، ممکن است در ارزیابی‌های سطح پایه به خوبی عمل نکنند و در صورت ورود مجدد به سیستم مدرسه، ممکن است زمان سختی داشته باشند.

روشهای آموزش در هوم اسکول
هوم اسکول و استفاده از روش آموزش کلاسیک

4-1 آموزش در خانه کلاسیک

رویکرد مکتب خانه کلاسیک از قرون وسطی وجود داشته است و برخی از بزرگترین ذهن‌ها را در تاریخ ایجاد کرده است. هدف از تکنیک کلاسیک مدرسه خانگی این است که به مردم بیاموزد چگونه خودشان یاد بگیرند. پنج ابزار یادگیری عبارتند از دلیل، ثبت، پژوهش، مربوط بودن و بلاغت.

بچه های کوچکتر با مرحله آماده سازی شروع می کنند، جایی که دلیل، ثبت و پژوهش را یاد می‌گیرند. مرحله دستور زبان در مرحله بعدی است که بر ترکیب مجموعه‌ها تاکید دارد و سپس مرحله دیالکتیک که در آن مطالعه و تحقیق جدی صورت می‌گیرد. همه ابزارها در مرحله بلاغت با هم جمع می‌شوند که در آن ارتباطات تمرکز اصلی است. برای کمک، دانش‌آموزانی که از روش کلاسیک خانه‌داری پیروی می‌کنند، کتاب‌هایی درباره این روش می‌خوانند، وب‌سایت‌هایی درباره آموزش در خانه کلاسیک پیدا می‌کنند و احتمالاً به یک گروه پشتیبانی آموزش خانگی کلاسیک می‌پیوندند. دانش‌آموزان کلاسیک در خانه راه منحصر به فردی برای ایجاد دفترچه‌های تاریخ دارند. بسیاری از دانش‌آموزان خانگی التقاطی این روش آموزش تاریخ را به برنامه درسی التقاطی خود اضافه می‌کنند.

روشهای آموزش در هوم اسکول
هوم اسکول و استفاده از رویکرد آموزشی شارلوت میسون

5-1 آموزش خانگی شارلوت میسون

روش آموزش خانگی شارلوت میسون در هسته خود این باور را دارد که کودکان ظرف‌هایی نیستند که در انتظار پر شدن از دانش باشند، بلکه افرادی هستند که به خودی خود شایسته احترام هستند. به گفته شارلوت میسون، باید به کودکان زمان داد تا بازی کنند، خلق کنند و در موقعیتهای واقعی زندگی که می‌توانند از آنها بیاموزند، درگیر شوند. دانش‌آموزان روش شارلوت میسون در طبیعت پیاده‌روی می‌کنند، از موزه‌های هنری بازدید می‌کنند و جغرافیا، تاریخ و ادبیات را از کتاب‌های زنده یاد می‌گیرند.

برای کمک، دانش‌آموزان خانگی که از سبک تدریس در خانه شارلوت میسون استفاده می‌کنند، می‌توانند اطلاعات را از کتاب‌ها، وب‌سایت‌ها جمع‌آوری کنند و شاید حتی گروه پشتیبانی شارلوت میسون خود را ایجاد کنند. دانش‌آموزان نیز آنچه را که می‌دانند، نه با تست زدن، بلکه از طریق روایت و بحث نشان می‌دهند.

روشهای آموزش در هوم اسکول
هوم اسکول و استفاده از رویکرد آموزشی والدورف

6-1 آموزش خانگی والدورف

روش آموزش خانگی والدورف یکی از روشهای رایج آموزش خانگی است. آموزش والدورف بر اساس کار رودولف اشتاینر است و بر اهمیت آموزش کل کودک شامل بدن، ذهن و روح تاکید می‌کند. در پایه‌های اولیه بر هنر و صنایع دستی، موسیقی و حرکت و طبیعت تاکید می‌شود. به کودکان بزرگ‌تر آموزش داده می‌شود که خودآگاهی و نحوه استدلال کردن برای خود را تقویت کنند. کودکان در یک مدرسه خانگی والدورف از کتاب های درسی استاندارد استفاده نمی‌کنند و در عوض، بچه‌ها کتاب های خودشان را می‌سازند. روش آموزش خانگی والدورف همچنین استفاده از تلویزیون و رایانه را منع می‌کند زیرا آنها معتقدند رایانه برای سلامت و خلاقیت کودک مضر است.

سیستم آموزشی والدورف
روشهای آموزش در هوم اسکول
هوم اسکول و استفاده از رویکرد آموزشی مونته سوری

7-1 آموزش خانگی مونته‌سوری

روش آموزش خانگی مونته‌سوری یکی دیگر از سبکهای محبوب آموزش خانگی است. روش مونته‌سوری بر یادگیری بدون خطا تاکید می‌کند که در آن کودکان با سرعت خود یاد می‌گیرند و از این طریق پتانسیل کامل خود را توسعه می‌دهند. رویکرد مکتب خانه مونته‌سوری بر زیبایی و کیفیت تاکید دارد و از چیزهایی که گیج کننده یا بهم ریخته هستند اجتناب می‌کند.

ابزارهای چوبی به ابزارهای پلاستیکی ترجیح داده می‌شوند و مواد آموزشی به خوبی سازماندهی شده و آماده استفاده هستند. برای کمک، خانواده آموزش خانگی مونته‌سوری به کتابخانه خود مراجعه می‌کنند تا کتابهای مربوط به روش مونته‌سوری را مطالعه کنند. آنها همچنین ممکن است برای پیشنهادات و راهنمایی با یک مدرسه مونته‌سوری در همسایگی خود تماس بگیرند.

روش مونته‌سوری همچنین تلویزیون و کامپیوتر را به ویژه برای کودکان کوچکتر منع می‌کند. اگرچه مواد مونته سوری برای دانش‌آموزان دبیرستانی در دسترس است، اما اکثر دانش‌آموزان از روش مونته‌سوری برای کودکان کوچک‌تر استفاده می‌کنند.

سیستم آموزشی مونته سوری
روشهای آموزش در هوم اسکول
هوم اسکول و استفاده از روش آموزش هوش چندگانه

8-1 آموزش در خانه هوش چندگانه

روش آموزش در خانه هوش چندگانه ایده ای است که توسط هاوارد گاردنر و پروژه صفر دانشگاه هاروارد توسعه یافته است. اعتقاد بر این است که هر کس به روش خود باهوش است و یادگیری زمانی آسان‌ترین و مؤثرترین است که از نقاط قوت افراد به جای نقاط ضعف او استفاده شود.

به عنوان مثال، اکثر مدارس هنگام تدریس از رویکرد زبانی و منطقی-ریاضی استفاده می‌کنند، اما همه به این روش یاد نمی‌گیرند. برخی از دانش‌آموزان، برای مثال، یادگیرندگان جسمانی-حرکتی، با لمس کردن و نه با گوش دادن یا خواندن، بهتر یاد می‌گیرند. برای مثال، یک یادگیرنده فعال و عملی، که برای خواندن به سختی می‌نشیند، ممکن است ترجیح دهد به نسخه‌های صوتی کتاب‌های کلاسیک کودکان گوش دهد، در حالی که نقاشی می‌کشد یا چیزهایی می‌سازد. یا ممکن است کودکی داشته باشید که با خواندن و سپس نوشتن مقاله برای نشان دادن آنچه می‌داند، بهتر یاد می‌گیرد.

اکثر والدین موفق به‌طور طبیعی بر نقاط قوت فرزندان خود تأکید می‌کنند و به‌طور خودکار آموزش آن‌ها را متناسب با سبک یادگیری شان تنظیم می‌کنند. علاوه بر این محیط آموزشی و برنامه خود را طوری هماهنگ می‌کنند که بهترین‌ها را برای کودکشان به ارمغان بیاورد.

نظریه هوش چندگانه
روشهای آموزش در هوم اسکول
هوم اسکول و استفاده از روش آموزش واحد

9-1 آموزش در خانه واحد

روش مطالعه واحد در خانه یک روش تا حدودی التقاطی از آموزش در خانه است که به دانش آموزان اجازه می‌دهد تا در موضوعاتی که به آنها علاقه دارند یا به عنوان روشی سازمان یافته برای پوشش موضوعی مفاهیم تعیین شده در سطح پایه به صورت جداگانه بپردازند. روش مطالعه واحد آموزش در خانه مطالعات واحد موضوعات پایه را در یک واحد موضوعی ترکیب می‌کند و هر واحدی می‌تواند خواندن، نوشتن، ریاضیات، علوم، مطالعات اجتماعی و هنرهای زیبا را پوشش دهد. درس ها با سطوح مختلف مهارت، سبکهای مختلف یادگیری و هوش‌های چندگانه سازگار هستند.

مطالعات واحد با یک حوزه مطالعه اصلی مانند ادبیات یا تاریخ شروع می‌شود. این موضوع اولیه به ترتیب از موضوعی به موضوع دیگر پیشرفت می‌کند و هر فصل در زمینه های موضوعی دیگر با فعالیتهای عملی مرتبط است. دانش آموزان در این روش بین موضوعات مختلف ارتباط معناداری برقرار می‌کنند.

برنامه روزانه آموزش در این روش ساده شده است تا والدین مجبور نباشند کتابهای درسی جداگانه‌ای را برای هر کودک انتخاب کنند. به هر حال در روز مدرسه زمان کافی برای پوشش دادن همه چیز وجود ندارد اما در این روش هر دانش آموز می‌تواند موضوع را در سطح توانایی خود بررسی کند.

روشهای آموزش در هوم اسکول
روند شروع فرآیند هوم اسکول

2- روش مدرسه زدایی برای شروع فرآیند مدرسه خانگی

وقتی نوبت به مدرسه در خانه می‌رسد، والدین کودکانی که در مدرسه بوده اند ممکن است احساس کنند که نیاز به تقلید از طرز فکر عادی مدرسه دارند. ما اینجا هستیم تا به شما بگوییم که دقیقاً برعکس کاری که آنها انجام می‌دادند درست است!

مدرسه زدایی شامل کنار کشیدن از همه چیزهایی است که از مدرسه سنتی انتظار داریم. این شامل وقت گذاشتن برای، خوب، از مدرسه رفتن و خنثی کردن همه نگرش ها و رفتارهای آموخته شده است که ناشی از حضور در مدرسه تمام روز در هر روز است. مدرسه زدایی با ریتمهای طبیعی بیداری و خواب، علایق و انگیزه و بازی کودک کار می‌کند! وقت گذاشتن برای مدرسه‌زدایی می‌تواند برای شروع خوب ماجراجویی شما در خانه معجزه کند.

ممکن است متوجه شوید که یک، دو یا حتی سه تا از این روشها واقعاً با شما صحبت می‌کنند. عمیق‌تر حفاری کنید و بیشتر در مورد اینکه چگونه می‌توانند برای شما کار کنند کشف کنید!

ممکن است مدتی طول بکشد تا روال خود را توسعه دهید و ممکن است متوجه شوید که در ابتدا ساختارمندتر شروع کرده‌اید و با گذشت زمان انعطاف پذیرتر و آرام تر می‌شوید. هر خانواده منحصر به فرد است، بنابراین نوع آموزش در خانه‌ای را پیدا کنید که برای شما و فرزندانتان بهترین کار را دارد.

 

 

مطالبی که می‌تواند برای شما مفید باشد :

آموزش در خانه و تاریخچه آن

برنامه ریزی برای هوم اسکول

 

4.4/5
زمان تقریبی مطالعه: 9 دقیقه
دسترسی سریع

شاید برای شما مفید باشد

One thought on “روشهای آموزش در سیستم هوم اسکول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× 2 = 18