تقویت مهارت خواندن کودکان در هوم اسکول

تقویت مهارت خواندن کودکان در هوم اسکول
خلاصه آنچه در این مطلب خواهید خواند

چگونه مهارت خواندن کودک خود را تقویت کنیم؟

مهارت خواندن در کودکان و تقویت آن، هنگامی که برای اولین بار به آموزش در خانه فکر می‌کنید، قطعاً می‌تواند یک کار دلهره آور به نظر برسد. این در حالی است که بسیاری از ما احساس توانایی در تدریس برخی از موضوعات مانند ریاضی، نقاشی، انگلیسی و . . . را در خود داریم و زمانی که خودمان مدرسه می رفتیم از آنها لذت می بردیم. یکی از این موضوعات مهارت خواندن است، موضوعی که به اهمیت آن پی برده ایم و می دانیم که پایه ای است برای ساختن باقی زندگی فرزندانمان.

در این مقاله، نکات و راهکارهایی را برای کمک به بهبود مهارت‌های خواندن فرزندتان، چه پیش‌خوان، چه خواننده مبتدی و چه در حال تلاش برای یادگیری، بیان می‌کنیم. آنها می توانند خواندن را یاد بگیرند و شما می توانید به آنها آموزش دهید.

تقویت مهارت خواندن در کودکان
مطالعات متعددی انجام شده است که نشان می‌دهد خواندن برای کودک شما تأثیر باورنکردنی بر واژگان آنها دارد. (مهارت خواندن در کودکان)

 نکاتی برای بهبود مهارتهای پیش‌خوانی

هیچ وقت زود نیست که به کودکان خود بیاموزید که عاشق کتاب و خواندن باشند! مطالعات متعددی انجام شده است که نشان می‌دهد خواندن برای کودک / کودک نوپا / پیش دبستانی شما تأثیر باورنکردنی بر واژگان آنها دارد. فرقی نمی‌کند که آن‌ها آنقدر کم سن باشند که نتوانند متوجه شوند یا حتی خیلی بیشتر از حرف زدن انجام دهند. آنها بیشتر از آنچه ما تصور می‌کنیم دریافت می‌کنند. بنابراین این سوال پیش می‌آید که چه مهارتهایی را می‌توانیم تشویق کنیم تا به پیش‌خوان‌کنندگان خود کمک کنیم تا آماده شوند؟

راهکارهایی برای تشویق مهارت خواندن در کودکان

انگیزه بگیرید

بهترین چیز برای تشویق عشق به مطالعه در فرزندتان این است که برای او کتاب بخوانید! حداقل هر روز یک بار با کودک خود بنشینید و مطالعه کنید. از اینکه چقدر زود منتظر این زمان خواهند بود شگفت زده خواهید شد. قفسه ای از کتابهای مورد علاقه خود را به راحتی در دسترس آنها قرار دهید. ممکن است از اینکه آن‌ها همان کتاب‌ها را برایتان بیاورند تا بارها و بارها بخوانید خسته شوید، اما سعی کنید این حالت خود را به آنها بروز ندهید. با هیجان و احساس بخوانید تا آنها را علاقه‌مند نگه دارید.

کار ساده دیگری که می‌توانید برای تشویق فرزندانتان به خواندن انجام دهید این است که خودتان بخوانید! اگر ببینند که مامان یا بابا در حال خواندن و لذت بردن از آن هستند، به احتمال زیاد روزی از کتاب لذت خواهند برد.

تقویت مهارت خواندن در کودکان
از فرزند خود بخواهید داستان مورد علاقه اش را با کلمات خودش برای شما بازگو کند. (مهارت خواندن در کودکان)

توصیفی باشید

وقتی فرزندتان به اندازه کافی بزرگ شد، از او بخواهید داستان مورد علاقه اش را با کلمات خودش برای شما بازگو کند. خلاقیت آنها را نشانه بگیرید و از آنها بخواهید داستانهای خودشان را ارائه دهند. وقتی یک کتاب جدید یا حتی یک کتاب قدیمی می‌خوانید، سوالات تشریحی زیادی بپرسید. همه اینها باعث گسترش دایره لغات فرزندتان می‌شود و همچنین به شما ایده خوبی از سطح درک آنها می‌دهد.

تمرین کنید

گاهی اوقات ما این موضوع را بدیهی می‌دانیم که کودکان به طور خودکار می‌دانند چگونه کارها را انجام دهند، اما هنوز به راهنمایی ما نیاز دارند. به آنها نشان دهید که چگونه یک کتاب را نگه دارند، چگونه یک صفحه را از چپ به راست و از بالا به پایین بخوانند. به عنوان، همراه با نام نویسنده و تصویرگر اشاره کنید و اهداف آنها را شرح دهید. اجازه دهید آنها را تمرین کنند ، کتابی را در دست بگیرند و به آرامی ورق بزنند. از انگشت آنها برای اشاره به کلمات در حین خواندن آنها استفاده کنید تا بتوانند مکان شما را در صفحه دنبال کنند. در حالی که ممکن است حتی اضافی یا غیر ضروری به نظر برسد، همه این موارد کودک شما را برای خواندن آماده می‌کند!

تقویت مهارت خواندن در کودکان
به کودکان نشان دهید که چگونه یک کتاب را نگه دارند، چگونه یک صفحه را از چپ به راست و از بالا به پایین بخوانند. (مهارت خواندن در کودکان)

الفبا را آموزش دهید

در سنین پایین شروع به آشنایی فرزندان خود با الفبا کنید. خواندن آهنگ الفبا یک راه عالی برای شروع وارد کردن این حروف در مغز آنها است. نگران نباشید اگر یکی از حروف حذف شد یا در تلفظ حرفی مشکل داشتند. زمانی برای درست کردن همه چیز وجود خواهد داشت.

در حین خواندن کتاب، به حروف خاصی اشاره کنید و نام آنها را بگویید. حروف بزرگ و کوچک و صداهایی که تولید می‌کنند را مشخص کنید. خواندن کتاب‌های الفبا که کلمات مختلف با حروف مشخص را آموزش می‌دهند، راه‌های عالی برای شروع آموزش حروف هستند. اگرچه آنها همه اینها را حفظ نخواهند کرد و بلافاصله مطالعه را آغاز نمی‌کنند، اما شما اولین آجرهای پایه خواندن را می‌چینید.

صداها را آموزش دهید

همانطور که نام حروف را آموزش می‌دهید، آموزش صداهای حروف را نیز شروع کنید. دانستن این موضوع قبل از شروع خواندن ضروری است. تشخیص حروف عالی است، اما اگر صداهایی را که حروف تولید می‌کند ندانید، وقتی به صفحه‌ای پر از حروف خیره می‌شوید، کار چندان خوبی نخواهد داشت.

این مهارت، یعنی توانایی تشخیص و کار با صداها در زبان گفتاری، آگاهی واج شناختی نامیده می‌شود. این یک اصطلاح بزرگ با یک روش آموزشی ساده است : خواندن کتاب های قافیه! به صداهای منطبق در کلمات اشاره کنید و از آنها بپرسید که آیا می‌توانند کلماتی را پیدا کنند که در حین خواندن شما قافیه باشند.

تقویت مهارت خواندن در کودکان
آموزش صداهای حروف و دانستن آن قبل از شروع خواندن ضروری است. (مهارت خواندن در کودکان)

نکاتی برای بهبود مهارت خواندن ابتدایی شما

بر آگاهی واجی تمرکز کنید

آگاهی واجی بخشی از اصطلاح گسترده‌تر آگاهی واج شناختی است. همانطور که در بخش قبل توضیح دادیم، پیش‌خوان شما باید با تشخیص کلمات قافیه‌ای، صداهای تطبیق و مواردی از این قبیل، در این مورد جهشی داشته باشد. آگاهی واجی بیشتر بر شمارش هجاها در کلمات و توانایی تغییر و دستکاری صداها متمرکز است.

بسیاری از ما احتمالاً یاد گرفته‌ایم که چگونه تعداد هجاها را در یک کلمه با کف زدن یا دست کوبیدن تشخیص دهیم و در حالی که این روش‌ها کاملاً قابل قبول هستند، زیبایی آموزش خانگی این است که شما می‌توانید به همان اندازه که می‌خواهید خلاق باشید! برای مثال آموزش هجاها از طریق آجرها لگو.

نمونه ای از تغییر و دستکاری صداها ترکیب صداها با یکدیگر یا تغییر ابتدا یا انتهای یک کلمه برای ایجاد یک کلمه جدید است. از کودک خود بپرسید که چه صداهایی را می‌توان تغییر داد تا کلمات جدید بسازد. در این مرحله تمرکز بر این است که آنها بتوانند صداهای مختلف را فارغ از معنی خوب یا بد کلمه متوجه شده و ایجاد کنند.

تقویت مهارت خواندن در کودکان
پیش‌خوان شما باید با تشخیص کلمات قافیه‌ای، صداهای تطبیق و مواردی از این قبیل، در این مورد جهشی داشته باشد. (مهارت خواندن در کودکان)

روی علم صدا و پژواک تمرکز کنید

شباهت های زیادی بین آگاهی واج و آوایی وجود دارد. هر دو شامل ادغام صداها هستند، اما تفاوت اصلی این است که آگاهی آوایی عمدتاً با شنیدن صداها و کلمات مختلف مرتبط است، در حالی که آواشناسی شامل دیدن رابطه بین این صداها و کلمات نوشته شده است. ایجاد نمودارهای ترکیبی ممکن است برای کودک شما مفید باشد که کلماتی را با همان کلمات ببیند و بخواند. هر روز آنها را مرور کنید تا زمانی که بتوانند کلمه ساده را فقط با نگاه کردن به آن تشخیص دهند. آموزش آواشناسی همچنین شامل آموزش این است که کلمات ممکن است متفاوت به نظر برسند، اما صدای یکسانی داشته باشند.

این ممکن است زمان خوبی برای توقف، نفس کشیدن و کمی صحبت کردن باشد. ما می‌دانیم که این می‌تواند طاقت فرسا به نظر برسد زیرا زبان ما بسیار پیچیده است، اما فرزندان شما آن را متوجه خواهند شد. ایجاد این مهارت یک شبه اتفاق نمی‌افتد، بنابراین چنین انتظاری نداشته باشید بلکه سعی کنید هر روز آن را استفاده کنید.

به خواندن کتاب برای آنها ادامه دهید و به کلمات یا صداهایی که روی آنها کار کرده اید اشاره کنید. سعی کنید ناامید نشوید هرچند که می دانیم گاهی اوقات گفتن آن آسان‌تر از انجام دادنش است. شما نمی‌خواهید فرزندتان این ناامیدی را دریافت کند و اینطور تصور کند که نمی‌تواند آن را انجام دهد. در نهایت فرزند شما این مهارت را به دست خواهد آورد. او می‌تواند خواندن را بیاموزد و شما می توانید این کار را به او آموزش دهید. شما تنها نیستید و ما برای کمک به شما اینجا هستیم! پس به مسیر خود ادامه دهید

تقویت مهارت خواندن در کودکان
هنگامی که کودکان برای اولین بار خواندن را یاد می‌گیرند، برای آنها مهم است که برای اطمینان از صحت کلمات وقت بگذارند. (مهارت خواندن در کودکان)

روی روان بودن خواندن تمرکز کنید

یک تعریف آسان از تسلط، خواندن روش صحبت کردن است. بهترین راه برای آموزش این مهارت، مدل سازی است. وقتی می‌خوانید، با اشاره بخوانید و از آنها بخواهید با انگشت خود دنبال کنند. آنها را تشویق کنید که به جای عجله برای خواندن، آهسته بخوانند.

هنگامی که کودکان برای اولین بار خواندن را یاد می‌گیرند، برای آنها مهم است که برای اطمینان از صحت کلمات وقت بگذارند. باز هم، شما روی آنها تمرکز می‌کنید که به روشی که معمولا صحبت می‌کنند بخوانند. برخی از لهجه‌ها ممکن است سرعت خواندن و صحبت کردن کمتری نسبت به دیگر لهجه‌ها داشته باشند، اما این اشکالی ندارد. شما فقط می‌خواهید خواندن طبیعی و دقیق به نظر برسد.

تقویت مهارت خواندن در کودکان
راه های زیادی برای تمرکز بر بهبود درک کودک وجود دارد. قبل از خواندن کتاب، یک «پیاده روی تصویری» داشته باشید. هر صفحه را به آنها نشان دهید تا بتوانند به تصاویر نگاه کنند. (مهارت خواندن در کودکان)

روی درک مطلب تمرکز کنید

ما می‌توانیم در حین رویاپردازی چیزهای زیادی را بخوانیم، به انتهای صفحه برسیم و هیچ ایده‌ای نداشته باشیم که چه چیزی می‌خوانیم. بسیاری از ما بیشتر از آنچه که تصور کنیم بارها و بارها این کار را انجام داده‌ایم. اگر در بزرگسالی این کار را انجام می‌دهیم، قطعاً فرزندانمان که تازه خواندن را یاد می‌گیرند نیز می‌توانند این کار را انجام دهند.

راه های زیادی برای تمرکز بر بهبود درک کودک وجود دارد. قبل از خواندن کتاب، یک «پیاده روی تصویری» داشته باشید. هر صفحه را به آنها نشان دهید تا بتوانند به تصاویر نگاه کنند. به این ترتیب، آنها می‌توانند شروع به ایجاد ایده‌ای از آنچه فکر می‌کنند داستان درباره آن خواهد بود، شکل دهند.

استراتژی دیگر این است که به سادگی از کودک خود سؤالات زیادی بپرسید. پس از خواندن کتاب یا حتی هنگام خواندن کتاب، در مورد زمینه کتاب صحبت کنید. کجا و چه زمانی برگزار شد؟ در این صفحه چه اتفاقی می‌افتد؟ آیا نام شخصیت اصلی را به خاطر دارید؟ بخش یا جزء مورد علاقه او چیست؟ فکر می‌کنید بعدش چه اتفاقی می‌افتد؟ و . . . با پرسیدن سوال، شما فرزند کوچک خود را در داستان مشارکت می‌دهید و احتمال اینکه او اطلاعات را حفظ کند بسیار بیشتر است.

بر روی واژگان تمرکز کنید

قبل از خواندن کتاب جدید به کلمات جدیدی که ممکن است قبلاً نشنیده باشند اشاره کنید و معنای آنها را توضیح دهید. هدف شما این است که می‌خواهید مطمئن شوید که آنها اطلاعات جدید را قبل از خواندن در ذهن خود دارند.

تقویت مهارت خواندن در کودکان
وقتی کودکی در یک موضوع، خواه ریاضی، خواندن یا چیز دیگری باشد، مشکل دارد، بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید این است که سعی کنید این ناامیدی را قبل از اینکه به این موضوع برسد، مهار کنید. (مهارت خواندن در کودکان)

نکاتی برای بهبود مهارت مشکل خواندن

برای والدین یا معلم چیزی دلسرد کننده تر از این نیست که ببیند کودکی قبل از دست و پنجه نرم کردن با موضوعی به این نتیجه می‌رسد که نمی‌تواند آن را انجام دهد و تسلیم شود. وقتی کودکی در یک موضوع، خواه ریاضی، خواندن یا چیز دیگری باشد، مشکل دارد، بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید این است که سعی کنید این ناامیدی را قبل از اینکه به این موضوع برسد، مهار کنید. حتی اگر ناامیدی ایجاد شده است می‌توانید آن را به عقب برگردانید و اگر بیش از حد زیاد شد، استراحت کنید، در رویکرد خود خلاق باشید و در هر فرصتی به فرزندتان اطمینان دهید که به توانایی او نه تنها در خواندن، بلکه برای برتری در خواندنش ایمان دارید.

اهداف عملی ایجاد کنید

اگر فرزندتان در خواندن مشکل دارد، اهداف کوچک و دست یافتنی تعیین کنید. هدف گیری خیلی زیاد و سریع برای اعتماد به نفس متزلزل آنها مضر است. تا جایی که لازم است به ابتدا برگردید و قدم به قدم به سمت دستیابی به آن حرکت کنید. به آنها مسیری نشان بدهید که به هدفشان شلیک کنند تا بتوانند پیشرفت کنند و این باعث افزایش عزت نفس آنها شود.

بخوانید و دوباره بخوانید

اگر در خواندن مشکلی وجود دارد، فقط با یک کتاب یا بخشی از کتاب درسی آنها را رها نکنید. ابتدا برای آنها بخوانید، سوال بپرسید تا بهتر معنی را درک کنند و به کلماتی اشاره کنید که ممکن است در شنیدن یا تشخیص آنها مشکل داشته باشند. همه این کارها را قبل از اینکه خودشان بخواهند متن را بخوانند انجام دهید. باز هم، درک مطلب در اینجا هدف است و تکرار یک راه عالی برای رسیدن به آن است.

تقویت مهارت خواندن در کودکان
اگر فرزند شما مانند بسیاری از چیزهای دیگر در زندگی از خواندن با صدای بلند خجالت می‌کشد یا ناامید می‌شود، تنها راه پیشرفت، تمرین، تمرین و تمرین است!

یک مخاطب پیدا کنید

اگر فرزند شما مانند بسیاری از چیزهای دیگر در زندگی از خواندن با صدای بلند خجالت می‌کشد یا ناامید می‌شود، تنها راه پیشرفت، تمرین، تمرین و تمرین است! از آن‌ها بخواهید برای خواهر یا برادرشان بخوانند، یا مخاطبانی را برای تمرین خواندن با صدای بلند دعوت کنند. یکی از چیزهایی که ممکن است از آنها لذت ببرند، ضبط کردن صدای خودشان است. آنها می‌توانند آن را پخش کنند و صدای خود را بشنوند.

آن را هیجان انگیز کنید

من می دانم که مدارس و شاید برنامه درسی مدرسه خانگی شما مستلزم خواندن کتاب های خاصی است، اما ما در یک مدرسه سنتی نیستیم و شما مسئول هستید! اگر هدف این است که مهارتهای خواندن فرزندتان را بهبود ببخشید و امیدواریم که او عاشق کلام نوشتاری شود، پس به علایق او توجه کنید! چه چیزی را دوست دارند؟ اگر پسر یا دختر شما عاشق کوسه، شاهزاده خانم، قطار، اسب شاخدار، فضا، ابرقهرمان و . . . است، آن کتابها را در دستان آنها بگذارید! به کتابخانه سفر کنید و بگذارید کتاب‌هایی را که می‌خواهند بخوانند پیدا کنند.

یک دیوار یا تابلوی کلمات ایجاد کنید

این یکی از پیشنهاداتی است که در جنبه «خلاقیت» قرار می‌گیرد که مدرسه خانگی می‌تواند به ارمغان بیاورد. یک روز از روال معمول استراحت کنید، دوربین یا تلفن را بردارید، رانندگی کنید یا به شهر بروید و با خواننده کوچک خود قدم بزنید. بگذارید مسئول دوربین یا تلفن باشند و به آنها آموزش دهید که از کلماتی که می‌بینند عکس بگیرند، به خصوص اگر کلماتی هستند که هنگام خواندن کتاب یا متن در تشخیص آنها مشکل دارند. پس از اتمام، تصاویر کلمات را چاپ کنید و از آنها بخواهید عکس‌ها را روی دیوار یا تخته‌ای در منطقه مدرسه خود برای مراجعه بعدی قرار دهند. ممکن است فرزند شما کلمه داروخانه را در کتاب ببیند و نتواند آن را بخواند، اما می‌تواند به علامت داروخانه نگاه کند و کلمه را بداند. داشتن دیوار یا تابلوی کلمه برای دسترسی آسان، به تشخیص کلمات در فرزند شما کمک می‌کند. این فعالیت را می‌توان به دفعات لازم برای جایگزینی کلمات در زمان یادگیری تکرار کرد.

 

 

 

 

 

مطالبی که می‌تواند برای شما مفید باشد :

   تشویق کودکان به پیش خواندن و سواد اولیه

   چگونه کودکی تربیت کنیم که عاشق مطالعه است؟

زمان تقریبی مطالعه: 10 دقیقه
دسترسی سریع