تمرکز کودکان در آموزش خانگی

افزایش تمرکز کودکان در آموزش خانگی
خلاصه آنچه در این مطلب خواهید خواند
تمرکز هم برای بزرگسالان و هم برای کودکان سخت است. کودکان معمولاً توپ‌های کوچکی از انرژی و هیجان هستند و این ایده که آنها بنشینند و تمرکز کنند برای هر دوره زمانی می‌تواند دلهره‌آور باشد. کودکان باید بتوانند بدون رشوه، تهدید یا نمودارهای برچسب روی موضوعات آموزشی خود تمرکز کنند.

چگونه کودکان خود را در حین آموزش در خانه متمرکز کنید؟

تمرکز هم برای بزرگسالان و هم برای کودکان سخت است. کودکان معمولاً توپ‌های کوچکی از انرژی و هیجان هستند و این ایده که آنها بنشینند و تمرکز کنند برای هر دوره زمانی می‌تواند دلهره‌آور باشد اما نباید آنقدرها هم چالش برانگیز باشد.

نکاتی که در این مطلب ارائه کرده ایم به شما کمک می‌کند تا فرزندانتان را بدون رشوه، تهدید یا نمودارهای برچسب راهنمایی کنید تا بتوانند روی موضوعات آموزشی خود تمرکز کنند و به بهترین شکل ممکن یاد بگیرند.

افزایش تمرکز کودکان در آموزش خانگی
کودکان معمولاً توپ‌های کوچکی از انرژی و هیجان هستند و این ایده که آنها بنشینند و تمرکز کنند برای هر دوره زمانی می‌تواند دلهره‌آور باشد

 

نکته 1: مطمئن شوید که نیازهای اولیه آنها برآورده شده است

این خیلی اساسی به نظر می‌رسد، اما طبق مطالعات و بررسی‌های انجام شده، اغلب مشکلات تمرکز ما حول محور کمبود خواب، نیاز به غذا، یا نیاز عاطفی است که برآورده نشده است.

اگر با مشکلات تمرکز در فرزندان خود روبرو هستید، به چرخه خواب آنها توجه کنید. آیا آنها به اندازه کافی می‌خوابند؟ آیا آنها در زمانی از روز کار می‌کنند که متناسب با نیازهایشان باشد یعنی تمرکز خود را فقط در اوایل بعدازظهر که معمولاً خسته است از دست نمی‌دهند. آیا آنها به اندازه کافی غذا خوردند؟ شاید بتوانند از یک میان وعده استفاده کنند.

و در آخر، مطمئن شوید که چیزی آنها را آزار نمی‌دهد. شاید آنها با خواهر و برادری دعوا کرده‌اند و هنوز هم عصبانی هستند. یا وقت کافی برای ارتباط با شما یا شخص دیگری که برایشان مهم است نداشته‌اند.

افزایش تمرکز کودکان در آموزش خانگی
اغلب مشکلات تمرکز ما حول محور کمبود خواب، نیاز به غذا، یا نیاز عاطفی است که برآورده نشده است.

نکته 2: هرگونه مزاحم را حذف کنید

حواس پرتی‌ها فقط همین هستند، حواس پرتی و آنها می‌توانند به راحتی تمرکز را از ما دور کنند. خیلی از ما می‌دانیم که فیس بوک ، اینستاگرام و . . . می‌تواند برایمان حواس پرتی بزرگی باشد. خیلی از افراد حتی نمی‌توانند آن را روی یک برگه در رایانه خود داشته باشند یا اعلان‌های کوچک آنها را کلافه می‌کند.

همانطور که برای ما بزرگسالان چنین چالشهایی وجود دارد، برای کودکان نیز می‌تواند چنین شرایطی وجود داشته باشد یا به وجود بیاید. شما باید کشف کنید که چه چیزی باعث حواس پرتی فرزندتان می‌شود. موضوعاتی که چالش برانگیز هستند برای همه و هر کودکی می‌تواند متفاوت باشد!

برخی کودکان نمی‌توانند هیچ صدایی را تحمل کنند در حالی که برخی دیگر نمی‌توانند در سکوت تمرکز کنند. برخی با دیوارهای ساده بهترین کار را می‌کنند و برخی دیگر از تجربه رنگ و پوستر لذت می‌برند.

افزایش تمرکز کودکان در آموزش خانگی
برای افزایش تمرکز کودکان، والدین باید کشف کنند که چه چیزی باعث حواس پرتی فرزندشان می‌شود. موضوعاتی که چالش برانگیز هستند برای همه و هر کودکی می‌تواند متفاوت باشد.

نکته 3: یک محیط آموزشی مناسب ایجاد کنید

باز هم، این برای هر کودک متفاوت به نظر می‌رسد. اما یک محیط آموزشی مناسب همه چیزهایی را که کودکان برای یادگیری در یک مکان در دسترس نیاز دارند، خواهند داشت. کتاب، ماشین حساب، مداد، نشانگر، کاغذ و غیره.

خیلی حواس پرتی است که مجبور شوید بلند شوید و کاری را که برای انجام وظیفه خود نیاز دارید بازیابی کنید و این وقفه کوچک در تمرکز می تواند مدت زیادی طول بکشد تا از بین برود.

افزایش تمرکز کودکان در آموزش خانگی
به وجود آمدن وقفه های کوچک در تمرکز می تواند مدت زیادی طول بکشد تا از بین برود.

نکته 4: مطمئن شوید که موضوع آموزش مرتبط است

شما نمی‌توانید فرزندانتان را به خاطر بی حوصلگی و از دست دادن تمرکز روی موضوعاتی که به آنها مربوط نیست، علاقه‌ای به آن ندارند و به روشهای غیر جالبی که ارائه می‌شوند، سرزنش کنید.

آیا تا به حال سعی کرده اید یک کتاب غیرداستانی خشک بخوانید که واقعاً برای شما جالب نباشد؟ عبور از تک تک صفحات بسیار سخت است.

به عنوان والدین دانش‌آموزان در خانه، ما این امکان را داریم که آنچه را که فرزندانمان می‌آموزند گزینش و انتخاب کنیم. اگر آنها در تلاش هستند تا روی یک موضوع تمرکز کنند، مطالب را مرور کنید و تعیین کنید که آیا مشکل در مطالب است یا خیر.

افزایش تمرکز کودکان در آموزش خانگی
اگر کودکان در تلاش هستند تا روی یک موضوع تمرکز کنند، مطالب را مرور کنید و تعیین کنید که آیا مشکل در مطالب است یا خیر.

نکته 5: از جوایز به شکل درست استفاده کنید

جوایز را می‌توان دریافت یا از دست داد، بنابراین مطمئن شوید که از آنها عاقلانه استفاده کنید. به عنوان مثال، بسیاری از والدین می‌خواهند به فرزندان خود یک وظیفه غیرواقعی بدهند و به آنها جایزه بدهند. به عنوان مثال اگر بتوانی از ساعت 9 تا 3 روی دروس خود تمرکز کنی، ما می‌توانیم بستنی بگیریم. این منطقی نیست که کودکان 6 ساعت متوالی تمرکز کنند زیرا نوع پاداش مولد نخواهد بود.

با این حال، راه هایی برای پاداش دادن به کودکان وجود دارد که می‌تواند به آنها کمک کند کمی بیشتر تمرکز کنند. والدین می‌توانند از مثالهایی همچون موارد زیر استفاده کنند.

من می‌بینم که فقط 5 سوال در صفحه ریاضی شما باقی مانده است! نظرت چیه این 5 سوال را انجام بدی و با هم یک ناهار پیک نیک ترتیب بدیم تا از آن لذت ببریم؟ یا شما خیلی خوب جدول ضرب را تمرین کردی! بیا هر بار که بر مجموعه جدیدی از وظایف مسلط شدی، علامت گذاری کنیم. وقتی همه آنها کامل شد، می‌توانیم یک کتاب جدید بخریم!

افزایش تمرکز کودکان در آموزش خانگی
برای افزایش تمرکز کودکان در آموزش خانگی از جوایز به شکل درست و منطقی استفاده کنید

نکته 6: شکستن، شکستن و شکستن بیشتر

اکثر مردم نمی‌توانند برای مدت طولانی تمرکز کنند. ما فقط به این شکل ساخته نشده ایم یا توانایی تمرکز برای مدت زمان طولانی تری را از دست داده‌ایم. ما به استراحت‌های منظم نیاز داریم.

ترفند اینجا این است که تشخیص دهید برای مدتی کار می‌کنید و سپس استراحت کنید و به خودتان اجازه دهید کارهایی را که می‌خواهید در حین کار انجام دهید انجام دهید.

برای بچه‌ها، این ممکن است شبیه تنظیم یک تایمر 15 دقیقه‌ای باشد، به آنها توضیح دهید که 15 دقیقه برای کار کردن فرصت دارند و سپس یک استراحت کششی کوتاه خواهید داشت. بسته به سن فرزندتان، ممکن است به او توضیح دهید که چرا فکر می‌کنید این راهکار کمک می‌کند.

افزایش تمرکز کودکان در آموزش خانگی
یکی از راه های افزایش تمرکز کودکان در آموزش خانگی ایجاد وقفه هایی با زمان بندی مناسب برای استراحت و جذب انرژی کودکان است.

نکته 7: از نشانه‌های بصری استفاده کنید

آیا تا به حال روی چیزی کار کرده‌اید که به نظر می‌رسد پایانی ندارد؟ یا شاید بتوانید پایان را ببینید، اما راه درازی است. حفظ تمرکز سخت است، درست است؟

بسیاری از ما ممکن است در شرایطی قرار بگیریم که در نیمه راه انگیزه خود را از دست بدهیم و به این نتیجه برسیم که راهی که آمده ایم را ادامه ندهیم و آن کار را ترک کنیم. حالا تصور کنید کودکی باشید که یک پشته غول پیکر از کار در مقابل آنهاست.

نشانه‌های بصری می‌توانند به شکستن برخی از کارها کمک کنند و استراحت‌های مکرر در اینجا نیز کمک خواهد کرد. به جای اینکه مجموعه‌ای از کارها را به آنها بدهید، یک لیست بصری به آنها بدهید. کارهای آنها را به تکه‌های کوچک تقسیم کنید، لیست آنها را یادداشت کنید و سپس برای استراحت برنامه ریزی کنید.

وقتی سرنخ‌ها، وقفه‌های قابل پیش‌بینی و مقدار معقولی کار دارید، تمرکز کردن بسیار آسان‌تر است.

افزایش تمرکز کودکان در آموزش خانگی
برای تقویت افزایش تمرکز کودکان یک لیست بصری به آنها بدهید. کارهای آنها را به تکه‌های کوچک تقسیم کنید، لیست آنها را یادداشت کنید و سپس برای استراحت برنامه ریزی کنید.

نکته 8: به اندازه کافی ورزش کنید

یعنی مطمئن شوید که فرزندانتان به اندازه کافی ورزش می‌کنند. زمانی که بدن شما فقط نیاز به بلند شدن و حرکت کردن دارد، ثابت نشستن و تمرکز مغزتان سخت است!

فرزندان شما ممکن است نیاز به استراحت حرکتی داشته باشند. یا شاید لازم باشد صبح ها قبل از شروع درس، کمی انرژی بگیرند. هر چه فکر می‌کنید، مطمئن شوید که اگر با تمرکز مشکل دارند، حرکت زیادی داشته باشند!

افزایش تمرکز کودکان در آموزش خانگی
زمانی که بدن شما فقط نیاز به بلند شدن و حرکت کردن دارد، ثابت نشستن و تمرکز مغزتان سخت است بنابراین کودکان خود را به تحرک داشتن تشویق کنید

نکته 9: اسباب بازی های فیجت را ذخیره کنید

اگر فرزندان شما در نشستن و تمرکز مشکل دارند، اسباب بازی های فیجت ممکن است راه حل باشد. گزینه های زیادی وجود دارد، بنابراین واقعاً به این فکر کنید که چه چیزی به کودک خاص شما کمک می‌کند.

نکته 10: از صندلی جایگزین استفاده کنید

من عاشق معرفی صندلی‌های جایگزین هستم زیرا از دو جهت کمک می‌کند.

اول، چیز جدیدی را به میز می‌آورد، به معنای واقعی کلمه. انجام هر روز یک کار مشخص ممکن است خسته کننده شود. اما اضافه شدن یک مکان جدید برای نشستن می‌تواند باعث شود تا دوباره احساس تازگی کنیم.

دوم، گزینه‌های صندلی جایگزین واقعاً می‌توانند به تمرکز بچه‌ها کمک کنند. پرش نور روی یک توپ ورزشی، لم دادن روی صندلی کیسه ای لوبیا، تاب خوردن روی صندلی یوگا و غیره.

افزایش تمرکز کودکان در آموزش خانگی
تغییر موقعیت قرارگیری کودکان در فضای آموزش به افزایش تمرکز کودکان کمک کند.

نکته 11: در کنار فرزندان خود کار کنید

بسیاری از والدین به دلیل مشغله های کاری خود ممکن است همیشه در کنار فرزندانشان نباشند تا توجه آنها را تغییر دهند. اما زمانیکه والدین نیز همراه فرزندان خود به مطالعه مشغول هستند و یا در حال یادگیری مهارت جدیدی در کنار آنها هستند، فرزندانشان نیز در انجام کاری که باید انجام دهند تمرکز بهتری دارند.

این روش کارامد است زیرا آنها آنچه را که قرار است روی آن کار کنند به اشتراک می‌گذارند، یک تایمر مشترک تنظیم می‌کنند تا به مدت 20 دقیقه تمرکز کنند و در پایان، کارهایی که انجام داده‌اند را به اشتراک می‌گذارند. به نظر می‌رسد زمانی که والدین و فرزندان یک هدف مشترک دارند به افزایش تمرکز در خود کمک می کنند.

افزایش تمرکز کودکان در آموزش خانگی
زمانیکه والدین نیز همراه فرزندان خود به مطالعه مشغول هستند و یا در حال یادگیری مهارت جدیدی در کنار آنها هستند، فرزندانشان نیز در انجام کاری که باید انجام دهند تمرکز بهتری دارند.

نکته 12: تنوع اضافه کنید

انجام مکرر فعالیتهای مشابه می‌تواند خسته کننده شود و وقتی حوصله‌مان سر می‌رود، به احتمال زیاد تمرکزمان را از دست می‌دهیم. راهکار این است که کمی تنوع به درسهای خود اضافه کنید.

تنوع می‌تواند به معنای تغییر مکان، تغییر نوع فعالیت، تغییر ساعت روز، تغییر جو باشد. فقط چیزی که آن را متفاوت کند. ما به طور ناخودآگاه و کاملا درونی دوست داریم بسیاری از فعالیت های مختلف را انجام دهیم تا آن را هیجان انگیز، چالش برانگیز و جالب نگه داریم.

افزایش تمرکز کودکان در آموزش خانگی
انجام مکرر فعالیتهای مشابه می‌تواند خسته کننده شود و وقتی حوصله‌مان سر می‌رود، به احتمال زیاد تمرکزمان را از دست می‌دهیم. راهکار این است که کمی تنوع به درسهای خود اضافه کنید.

نکته 13: زمان تمرکز کوتاه‌تر

انسان‌ها تمایل دارند زمان زیادی را که می‌توان در یک لحظه تمرکز کرد، بیش از حد تخمین بزنند. بنابراین بسیاری از ما احساس می‌کنیم باید بتوانیم ساعتها در یک زمان تمرکز کنیم اما علم از آن پشتیبانی نمی‌کند. در واقع، داده‌هایی که مطالعات نشان می‌دهند بر این اساس است که توانایی تمرکز ما در هر زمان به ۲۰ دقیقه نزدیک‌تر است و برای بچه‌ها حتی کمتر.

از کودکان خود انتظار نداشته باشید یک ساعت یا حتی 20 دقیقه تمرکز کنند. با 10 دقیقه شروع کنید، فرآیند را توضیح دهید، هدف را برنامه ریزی کنید، استراحت را توضیح دهید و آن را امتحان کنید.

نکته 14: سرگرمی را در نظر داشته باشید

اغلب اوقات برنامه‌های مدرسه خانگی ما به اندازه کافی سرگرم کننده نیست. اگر کار خسته کننده‌ای در پیش دارید در مورد آن فکر کنید. آیا زمانی که چیز سرگرم کننده ای دارید راحت تر از پس آن برمی‌آیید یا نه؟

سرگرمی لازم نیست فعالتی پر انرژی باشد. فقط مطمئن شوید از فعالیت‌هایی که فرزندانتان از آن لذت می‌برند استفاده کنید تا کارهای سخت‌تر و کم‌هیجان‌تر را از بین ببرید.

 

 

 

 

مطالبی که می‌تواند برای شما مفید باشد:

  موفقیت در هوم اسکول

  موادغذایی برای تقویت مغز و افزایش تمرکز در کودکان

  کشف استعداد کودکان در هوم اسکول

  احساس امنیت در کودکان

زمان تقریبی مطالعه: 9 دقیقه
دسترسی سریع