کشف استعداد کودکان در هوم اسکول

کشف استعداد کودکان در هوم اسکول
خلاصه آنچه در این مطلب خواهید خواند
در هوم اسکول، آموزش بر محور علایق و توانمندیهای کودکان شکل می‌گیرد و والدین، استعداد فرزندان خود را با توجه به دایره فعالیتهای گسترده‌ای که به آنها اختصاص می‌دهند کشف کرده و آن را توسعه می‌دهند. علاقه در مورد استعدادها یکسان نیست، اما مهم است کودکان کاری که انجام می‌دهند را دوست داشته باشند.

هوم اسکول بهترین راه برای کشف استعدادها و علایق است

هوم اسکول فقط برای نیازهای ویژه و کودکان با استعداد نیست و هر کودکی می‌تواند از مزایای آن برخوردار شود. آموزش در خانه زمان بیشتری را در اختیار کودکان قرار می‌دهد تا استعدادها و علایق خود را کشف کنند. در سیستم هوم اسکول آموزش بر محور علایق و توانمندیهای کودکان شکل می‌گیرد و والدین هوم اسکول، استعداد فرزندان خود را با توجه به دایره فعالیتهای گسترده‌ای که به آنها اختصاص می‌دهند کشف کرده و آن را توسعه می‌دهند.

کشف استعداد کودکان در هوم اسکول
در سیستم هوم اسکول آموزش بر محور علایق و توانمندیهای کودکان شکل می‌گیرد و والدین هوم اسکول، استعداد فرزندان خود را با توجه به دایره فعالیتهای گسترده‌ای که به آنها اختصاص می‌دهند کشف کرده و آن را توسعه می‌دهند.

چرا ما نیاز به کشف استعدادها و علایق داریم؟

از همان ابتدا می‌دانیم که موفقیت‌های تحصیلی همه چیز نیستند، مهم است که دستاوردهای تحصیلی را پوشش دهیم زیرا زمانی که کودکان در آینده وارد بازار کار می‌شوند به آن‌ها نیاز خواهند داشت. علاقه در مورد استعدادها یکسان نیست، اما برای افراد بسیار مهم است که از کاری که انجام می‌دهند لذت ببرند و آن را دوست داشته باشند. با شناخت علایق کودکان، می‌توانیم به آنها کمک کنیم تا استعدادهای خود را بهتر کشف کنند. بنابراین، کشف استعدادها و علایق کودکان به خاطر زندگی آینده فرزندانمان بسیار مهم است.

کشف استعداد کودکان در هوم اسکول
علاقه در مورد استعدادها یکسان نیست، اما برای افراد بسیار مهم است که از کاری که انجام می‌دهند لذت ببرند و آن را دوست داشته باشند. با شناخت علایق کودکان، می‌توانیم به آنها کمک کنیم تا استعدادهای خود را بهتر کشف کنند.

چطور استعداد کودک خود را کشف کنیم؟

وقتی اکثر ما به استعدادهای خود فکر می‌کنیم، اغلب به سمت چیزی که به عنوان توانایی‌های طبیعی خود می‌شناسیم، جذب می‌شویم. برخی از ما به طور طبیعی ورزشکارتر هستیم، در ریاضیات یا هنر بهتر هستیم، یا شاید بیشتر از دیگران به موسیقی تمایل داریم.

چیزی که ما اغلب به آن فکر نمی‌کنیم این واقعیت است که استعداد متولد نمی‌شود بلکه ساخته می‌شود. چیزی که ما نمی‌توانیم هنگام تماشای اجرای نوازندگان مورد علاقه‌مان ببینیم، ساعت‌های کار سخت و تمرینی است که قبل از تبدیل شدن به یک فوق ستاره انجام شده است.
به همین ترتیب، وقتی نوبت به فرزندانمان می‌رسد، تمایل داریم به دنبال توانایی‌های طبیعی آنها باشیم و آنها را تشویق کنیم که این مهارت‌ها را خواه ناخواه در آغوش بگیرند. این می‌تواند نتیجه معکوس داشته باشد و حتی کودکان ما را قبل از اینکه بتوانند اشتیاق واقعی خود را پیدا کنند، دلسرد کند.

کشف استعداد کودکان در هوم اسکول
استعداد متولد نمی‌شود بلکه ساخته می‌شود.

اگر می‌خواهید بیاموزید که چگونه استعداد فرزندتان را کشف کنید، راز این است که به کودکان اجازه بدهید علایق خود را کشف کنند و فعالیت‌هایی را بیابید که آنها را هیجان زده می‌کند. در چنین شرایطی است که کودکان عزم و پشتکار لازم برای تبدیل شدن به آن چیزی که می‌خواهند را به دست می‌آورند.

دو مولفه اصلی که برای رشد استعداد در سیستم هوم اسکول مورد توجه قرار می‌گیرد عبارتند از : الف) نیاز به راهنمایی و ارزیابی فعال توسط بزرگسالان شامل والدین، مربیان و بزرگسالان نزدیک مانند خواهر یا برادر، پدر یا مادربزرگ و ب) دسترسی به مجموعه‌ای غنی از مسیرهای یادگیری متنوع و منعطف.

در سیستم هوم اسکول نقش والدین به عنوان کسانی که شناخت بیشتری نسبت به فرزندان خود دارند بسیار بیشتر از نقش مربیان و معلمان در سیستم تحصیلی است و بر همین اساس والدین بیشتر از سایر افرادی که به کودکان آموزش می‌دهند می‌توانند کودکان را راهنمایی کنند و فعالیتهایی که کودکان به آنها می‌پردازند را بررسی و ارزیابی کنند. از طرف دیگر کودکان زمان بیشتری را با خانواده خود می‌گذرانند و فرصتهای بیشتری برای دسترسی به مسیرهای آموزشی متنوع و منعطف در فضای خانه و زندگی خانوادگی برای آنها وجود دارد.

کشف استعداد کودکان در هوم اسکول
اگر می‌خواهید بیاموزید که چگونه استعداد فرزندتان را کشف کنید، راز این است که به کودکان اجازه بدهید علایق خود را کشف کنند و فعالیت‌هایی را بیابید که آنها را هیجان زده می‌کند.

راههایی برای کشف استعدادهای فرزندتان

تئوری خاصی در تجربه ما از کشف استعدادها و علاقه با فرزندانمان در خانه وجود ندارد. بنابراین، ما می‌خواهیم مواردی را با شما به اشتراک بگذاریم تا بتوانید زودتر شروع کنید و بیشترین بهره را از آموزش کودکان خود در خانه ببرید.

بدون عجله، بدون فشار

یکی از اشتباهاتی که برخی از والدین مرتکب می‌شوند این است که بچه ها را برای یک سری فعالیتهای مختلف ثبت نام می‌کنند، از یادگیری نواختن انواع سازهای موسیقی تا انواع کلاسهای ورزشی. اغلب در رسانه‌ها و وبلاگ‌های والدین امروزی گفته می‌شود و مورد انتقاد قرار می‌گیرد که بچه‌ها گاهی اوقات فعالیت‌های زیادی در ظرف خود دارند و در نهایت برای داشتن یک برنامه شلوغ پر از مسابقات، جلسات، سخنرانی‌ها و موارد دیگر تحت فشار قرار می‌گیرند! این می‌تواند بر نمرات فرزند شما در مدرسه یا حتی بدتر از آن بر سلامت او تأثیر بگذارد.
به جای رقابت با کودکان دیگر، از تحت فشار قرار دادن فرزندتان برای انجام فعالیتهای مختلف خودداری کنید و متوجه شوید که فرزند شما واقعاً به چه چیزی علاقه دارد. هنگامی که فرزندتان فعالیتی را انتخاب کرد، چه نواختن پیانو یا پیوستن به تیم شنای شهر، برای یادگیری این مهارت یا تبدیل شدن به بهترین عجله نکنید. از کودک خود حمایت کنید، اما به یاد داشته باشید که فشار وارد کردن به آنها می‌تواند دلسرد کننده باشد.

کشف استعداد کودکان در هوم اسکول
از تحت فشار قرار دادن فرزندتان برای انجام فعالیتهای مختلف خودداری کنید و متوجه شوید که فرزند شما واقعاً به چه چیزی علاقه دارد.

قدر نسل فرزندتان را بدانید

اگر هنوز در تلاش برای یافتن استعداد فرزندتان هستید، به دنیای امروزی نگاه نکنید. کودک شما ممکن است دوست نداشته باشد نقاشی یا ساز بزند. شاید او علاقه‌ای به باله، ژیمناستیک یا حتی تئاتر نداشته باشد. بچه‌های امروزی بیش از هر زمان دیگری در فناوری غرق شده‌اند و اگر از اینکه فرزندتان می‌خواهد دور و برش بنشیند و به صفحه‌نمایش خیره شود، ناامید شده‌اید، با تبدیل علاقه‌مندی فعلی به علاقه‌ای که می‌توان آن را کشف کرد، از آن نهایت استفاده را ببرید.
امروزه تعداد بیشتری از بچه ها در حال یادگیری نحوه کدنویسی از طریق کلاس های برنامه نویسی هستند که به طور خاص برای بچه ها طراحی شده اند. چرا نسل اینترنت فرزندتان را در آغوش نگیرید؟ در حالی که نسلهای بزرگتر ممکن است شکایت کنند که کودکان امروز هرگز زندگی قبل از فناوری را تجربه نکرده اند، می‌توان از آن برای ایجاد انگیزه در کودکان برای یافتن اشتیاق خود استفاده کرد. به جای اینکه به کارهایی که خود یا والدینتان در کودکی انجام داده اید فکر کنید، امروز بیشتر مانند یک کودک فکر کنید و فرهنگ فعلی را کاملاً بپذیرید.

کشف استعداد کودکان در هوم اسکول
به جای اینکه به کارهایی که خود یا والدینتان در کودکی انجام داده اید فکر کنید، امروز بیشتر مانند یک کودک فکر کنید و فرهنگ فعلی را کاملاً بپذیرید.

اشتباه کردن اشکالی ندارد

پس از انتخاب یک یا دو فعالیت برای انجام، اگر کودکان به اندازه کافی سریع این مهارت را یاد نگیرند، ناامید می‌شوند. به عنوان مثال، یادگیری نواختن درام ست یک شبه اتفاق نمی‌افتد و ساعت‌های زیادی درس و تمرین در طول سال‌ها مورد نیاز است تا کودک شما بیشتر شبیه یک درامر واقعی باشد.
برای آموزش به فرزندتان در مورد اهداف و پاداش های بلندمدت، این ایده را تقویت کنید که به عنوان انسان، همه ما از اشتباهات خود درس می‌گیریم. شکست برای رشد ضروری است و هنگامی که فرزند شما این درس ضروری زندگی را درونی کند، متوجه خواهد شد که اشتباهات فرصتی برای گام برداشتن است. به نوبه خود، کودک شما انعطاف پذیری و اعتماد به نفس را در هر تلاشی توسعه می‌دهد.

کشف استعداد کودکان در هوم اسکول
شکست برای رشد ضروری است و هنگامی که فرزند شما این درس ضروری زندگی را درونی کند، متوجه خواهد شد که اشتباهات فرصتی برای گام برداشتن است.

یک رابطه سالم والدین و فرزند را تقویت کنید

به عنوان والدین، همه ما می‌خواهیم از فرزندانمان به بهترین شکل ممکن حمایت کنیم، اما به راحتی اجازه می‌دهیم قوانین، نظم و انضباط و کارهای روزمره مانع از کار کردن بچه‌ها برای تحقق رویاهایشان شوند. به همین دلیل بسیار مهم است که والدین یک رابطه سالم با فرزندان خود ایجاد کنند که مبتنی بر حمایت محبت آمیز باشد، نه اینکه از اشتباهات و شکستها عصبانی شوند.
حفظ آرامش در هنگام شکستها و درگیریها، اعتماد فرزندتان را به شما تقویت می‌کند و فضای امنی را برای یادگیری تقویت می‌کند. با نشان دادن اینکه فرزندتان را می‌پذیرید و حتی زمانی که اشتباه می‌کند او را دوست دارید، زمینه را برای ادامه رشد فراهم می‌کنید. فرزندتان را به خاطر تلاشهای مداوم خود تحسین کنید، حتی اگر به نظر می‌رسد که فرزندتان کندتر از حد انتظار پیشرفت می‌کند.

کشف استعداد کودکان در هوم اسکول
حفظ آرامش در هنگام شکستها و درگیریها، اعتماد فرزندتان را به شما تقویت می‌کند و فضای امنی را برای یادگیری تقویت می‌کند.

پشتکار داشتن را تشویق کنید

فراموش نکنید که استعدادها آن توانایی‌های طبیعی نیستند که ما با آنها متولد شده‌ایم. برای نشان دادن استعداد هر کودکی، تقویت سخت کوشی، عزم و پشتکار لازم برای توسعه یک مهارت مهم است.
سخاوت سال‌هاست که در آموزش و پرورش به عنوان یکی از کلیدواژه‌ها مطرح شده است و گفته می‌شود که داشتن آن می‌تواند یکی از بزرگترین عواملی باشد که موفقیت مادام‌العمر را تعیین می‌کند. سخاوت به معنای نشان دادن انعطاف‌پذیری، غلبه بر موانع و هرگز تسلیم نشدن است. به فرزند خود بیاموزید که استعدادهای او باید با تمرین و پشتکار شکوفا و تقویت شود.

کشف استعداد کودکان در هوم اسکول
برای نشان دادن استعداد هر کودکی، تقویت سخت کوشی، عزم و پشتکار لازم برای توسعه یک مهارت مهم است.

نسبت به ایده ها و آرزوهای فرزندتان باز باشید

گاهی اوقات به عنوان والدین امیدواریم که فرزندانمان راه ما را ادامه دهند و برخی از همان فعالیتها و آرزوهایی را که در جوانی انجام می‌دادیم انتخاب کنند. با این حال، نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم که فرزندانمان کپی‌های دقیقی از خودمان باشند. نه تنها دنیای امروز ما با دنیایی که در آن بزرگ شده ایم متفاوت است، بلکه فرزندان ما علایق و علایق منحصر به فرد خود را دارند.
وقتی تصمیم می‌گیرید چگونه استعداد فرزندتان را کشف کنید، عقب‌نشینی کنید و اجازه دهید فرزندتان راه را رهبری کند. نسبت به ایده‌هایی که فرزندتان پیشنهاد می‌کند باز باشید و اگر منطقی است، هر احتمال را برای کشف علایق واقعی فرزندتان بررسی کنید. فرزند شما در پایان شادتر خواهد بود و حتی اگر استعداد فرزندتان به طور طبیعی مورد علاقه شما نیست، به فردیت او افتخار کنید.

کشف استعداد کودکان در هوم اسکول
وقتی تصمیم می‌گیرید چگونه استعداد فرزندتان را کشف کنید، عقب‌نشینی کنید و اجازه دهید فرزندتان راه را رهبری کند. نسبت به ایده‌هایی که فرزندتان پیشنهاد می‌کند باز باشید و اگر منطقی است، هر احتمال را برای کشف علایق واقعی فرزندتان بررسی کنید.

تلاش ها و موفقیت ها را بدون تمجید از توانایی‌های طبیعی تحسین کنید

از آنجایی که برای پرورش استعدادها باید روی آنها کار کرد و شکوفا شد، مهم است که تلاش‌های فرزندتان را در هر مرحله تحسین کنید. مطمئناً، بسیاری از کودکان با استعداد طبیعی برای موضوعات یا موضوعات خاص متولد می‌شوند. برخی از بچه ها به طور طبیعی در ریاضیات بهتر از بقیه هستند.
با این حال، مهم است که از تعریف و تمجید بچه ها به خاطر توانایی‌های طبیعی آنها خودداری کنید. بچه ها نمی‌خواستند در هر چیزی به طور طبیعی بهتر به دنیا بیایند، درست مانند ظاهر فیزیکی یک فرد.

 استعداد طبیعی چیزی نیست که کسی بتواند آن را برای خود به عنوان یک اعتبار در نظر بگیرد. در عوض، تلاش و سخت کوشی فرزندتان را تحسین کنید و اعتماد به نفس و استقامت فرزندتان را برای رشد یک مهارت تقویت کنید. در نتیجه، فرزند شما استعداد خود را آشکار می‌کند و در عین حال یک ویژگی شخصیتی مثبت در درون خود ایجاد می‌کند.

کشف استعداد کودکان در هوم اسکول
تلاش ها و موفقیت های فرزندتان را بدون تمجید از توانایی‌های طبیعی تحسین کنید

پیشرفت را تمرین کنید نه کمال

در حالی که تمرین مهارت‌ها و استعدادهایمان به بهبود توانایی‌هایمان کمک می‌کند، گاهی اوقات تمرین با سرعتی آهسته باعث پیشرفت می‌شود. گاهی اوقات کودکان باید تمرین کنند تا اشتباهات را شناسایی کنند، آنها را اصلاح کنند و شرایط را بهبود بخشند.
با تقویت این ایده که تمرین زیادی برای بهبود توانایی یا مهارت لازم است، فرزندتان را تشویق کنید که به راه خود ادامه دهد. اطمینان حاصل کنید که انتظارات خود را بررسی کرده‌اند و به یاد داشته باشید که فرزند شما روی یک هدف بلند مدت کار می‌کند و کمال هرگز هدف نیست.

کشف استعداد کودکان در هوم اسکول
با تقویت این ایده که تمرین زیادی برای بهبود توانایی یا مهارت لازم است، فرزندتان را تشویق کنید که به راه خود ادامه دهد.

تقلید را برای یادگیری مهارت ها و احترام به دیگران تشویق کنید

وقتی به یک کپی‌کار فکر می‌کنیم، معمولاً نسبت به کسانی که از دیگران تقلید یا کپی می‌کنند، دیدگاه منفی داریم. اما وقتی نوبت به تمرین یک استعداد یا یادگیری یک مهارت می‌رسد، تقلید از کارشناسان یا مربیان ممکن است همان چیزی باشد که فرزند شما بیش از همه به آن نیاز دارد.
هیچ اشکالی ندارد که به دنبال مربی یا شخصیتی باشید که فرزندتان به او احترام بگذارد. در واقع، همه ما چیزی برای یادگیری از کسانی داریم که قبل از ما به اهداف ما رسیده اند. به فرزندتان کمک کنید تا متوجه شود که تقلید لزوماً به معنای تقلب نیست. به عنوان مثال، اگر کودک شما در حال یادگیری بازی تنیس است، تماشای یک مربی تنیس یا حرفه‌ای می‌تواند حرکات مهمی را به او بیاموزد که مشاهده دقیق آنها شاید امکان پذیر نباشد.

کشف استعداد کودکان در هوم اسکول
وقتی به یک کپی‌کار فکر می‌کنیم، معمولاً نسبت به کسانی که از دیگران تقلید یا کپی می‌کنند، دیدگاه منفی داریم. اما وقتی نوبت به تمرین یک استعداد یا یادگیری یک مهارت می‌رسد، تقلید از کارشناسان یا مربیان ممکن است همان چیزی باشد که فرزند شما بیش از همه به آن نیاز دارد.

عقب بایستید و شکوفا شدن فرزندتان را تماشا کنید

در آخر و مهمتر از همه، زمانی که فرزندتان استعدادهای خود را کشف کرد، کنار بروید و شکوفایی فرزندتان را تماشا کنید. عقب بایستید و اجازه دهید فرزندتان تمرین کند و رشد کند و سرعت خودش را بگیرد. به صحبتهای فرزندتان گوش دهید و “راهنمای کناری” باشید که او برای مصمم و با انگیزه ماندن نیاز دارد. از انتقاد بپرهیزید و در صورت نیاز آرامش و حمایت خود را ارائه دهید.

سخن پایانی

یادگیری چگونگی کشف استعداد فرزندتان ممکن است مدتی طول بکشد تا ایده‌ها، توانایی‌ها و علایق بالقوه آشکار شود. هرگز فراموش نکنید که استعدادیابی به کودکان این امکان را می‌دهد که از اشتباهات خود درس بگیرند و مسیر موفقیت را در حالی که رویاهای خود را دنبال می‌کنند بیابند. در طول این فرآیند، کودکان انعطاف پذیری، اعتماد به نفس و ابزارهایی را که برای دستیابی به موفقیت و خوشبختی مادام العمر نیاز دارند ایجاد می‌کنند.

 

 

 

 

  مطالبی که می‌تواند برای شما مفید باشد:

  سبک زندگی هوم اسکول

  انعطاف پذیری آموزشی در هوم اسکول

  هوم اسکول و مشارکت والدین در آموزش کودکان

  آموزش خانگی و یادگیری مبتنی بر علاقه در کودکان

زمان تقریبی مطالعه: 10 دقیقه
دسترسی سریع