موفقیت در هوم اسکول

موفقیت در مدرسه خانگی
خلاصه آنچه در این مطلب خواهید خواند
هر مادری که به فرزند خود آموزش می‌دهد دوست دارد در مدرسه خانگی موفق باشد. موفقیت در مدسه خانگی برای بسیاری از خانواده ها به معنای دستیابی به اهدافی از قبیل توسعه مهارتهای زندگی، ایجاد ویژگی های شخصیتی خوب و آماده سازی فرزندان برای ورود به جامعه و . . . در نظر گرفته می‌شود.

نکاتی برای مادران برای موفقیت در مدرسه خانگی

هر مادری که به فرزند خود آموزش می‌دهد دوست دارد در مدرسه خانگی موفق باشد. اما چگونه می‌دانید که موفق هستید یا نه؟ به خصوص اگر احساس می‌کنید شکست خورده‌اید؟ بسیاری از مادران ساعتهای بی‌شماری را صرف تحقیق در مورد برنامه درسی، خواندن مقالات و وبلاگ‌ها می‌کنند و از دیگر معلمان خانه راهنمایی می‌خواهند. به هر حال، آموزش فرزندتان در خانه یک کار بزرگ است و باید جدی گرفته شود. چگونه می‌توانید یک مادر موفق در مدرسه خانگی باشید؟ موفقیت در آموزش خانگی را چگونه می‌سنجید؟

موفقیت در مدرسه خانگی
چگونه می‌توانید یک مادر موفق در مدرسه خانگی باشید؟

چه چیزی باعث موفقیت یک مادر در مدرسه می‌شود؟

اگر کلمه “موفقیت” را در فرهنگ لغت جستجو کنید، خواهید دید که به عنوان “حصول یک هدف یا اهداف” تعریف شده است. هدف شما از آموزش در منزل چیست؟ آیا هدف شما این است که فرزندتان را برای دانشگاه آماده کنید، مهارتهای زندگی را توسعه دهید، ویژگی‌های شخصیتی خوب را ایجاد کنید یا روشهای مختلف یادگیری را تجربه کنید؟

موفقیت در مدرسه خانگی
مدیریت مدت زمان فعالیت درسی برای موفقیت در مدرسه خانگی

چه چیزی باعث موفقیت شما در آموزش خانگی نمی‌شود؟

فوق العاده منظم بودن و سازماندهی امور برای آموزش در خانه مهم و ضروری است، اما لازم نیست که یک ملکه سازماندهی باشید. برخی از روش‌های اساسی سازمان‌دهی برنامه درسی و مواد مدرسه خانگی برای کمک به شما در نگه داشتن چیزها به شکل مرتب و در دسترس برای مکان یابی کافی است.

داشتن روزهای تحصیلی چهار ساعته یا بیشتر هیچ اشکالی ندارد، اما هر کودکی به این تعداد ساعت فعالیت درسی در روز نیاز ندارد. در واقع، این رویکرد می‌تواند نتیجه معکوس داشته باشد زیرا ممکن است فرزندان شما آنطور که باید یاد نگیرند.

اضافه کردن برنامه درسی بیشتر لزوما به معنای بهتر بودن برنامه آموزشی نیست. تنها چیزی که واقعاً به آن نیاز دارید دروس اصلی است مانند ریاضی، علوم، مطالعات اجتماعی، هنر و زبان. موضوعات دیگر مطمئناً می‌توانند تحصیلات فرزند شما را تقویت کنند، اما تعداد زیاد آنها می‌تواند برای شما و فرزندتان خسته کننده و طاقت فرسا باشد. سعی کنید هر چند وقت یکبار به برنامه درسی خود اضافه کنید تا مدیریت آن آسان‌تر باشد.

پیوستن به مراکز و تعاونی مدرسه خانگی مزایای بسیاری مانند فرصت‌های اجتماعی، کلاسهای اضافی، حمایت اخلاقی و انواع فعالیتها را فراهم می‌کنند. اما برای راه اندازی یک مدرسه خانگی موفق لازم نیست بخشی از یک تعاونی باشید. شما باید تعیین کنید که آیا زمان و تعهدات مالی برای خانواده شما ارزش دارد یا خیر.

مدرسه را اولویت اصلی خود قرار دهید. این ممکن است مانند یک تناقض به نظر برسد، اما اینطور نیست. اگر آموزش در خانه بر زمان شما مسلط باشد، تقویم شما را دیکته کند و شما را از انجام سایر فعالیتهای خانوادگی باز دارد، زندگی شما و خانواده تان را از بین می‌برد.

موفقیت در مدرسه خانگی
ویژگیهای مادران موفق در مدرسه خانگی

ویژگی های یک مادر موفق در مدرسه

حفظ تعادل مناسب میان دروس آموزشی و اوقات فراغت. خانواده‌ها باید زمان معقولی را به فعالیت درسی اختصاص دهند. از آنجایی که شما فرزندتان را بهتر از هر کس دیگری می‌شناسید، می‌توانید تعیین کنید که چقدر زمان برای یادگیری و حفظ اطلاعات لازم است. خانواده‌ها همچنین باید زمان مناسبی را به تفریح اختصاص دهند. بازی، مطالعه، پیاده روی، بازدید از کتابخانه، ساختن کاردستی و غیره برای رشد اجتماعی، ذهنی و عاطفی کودک شما بسیار مهم است. به یاد داشته باشید که یادگیری همیشه اتفاق می‌افتد، نه فقط در کلاس درس.

حفظ نگرش مثبت نسبت به آموزش در منزل. اگر تمایل دارید نسبت به آموزش درس احساس بدی داشته باشید و از مدرسه خانگی شکایت کنید، حدس بزنید چه اتفاقی خواهد افتاد؟ بچه‌های شما هم همین را دنبال خواهند کرد. نگرش بر نتیجه تأثیر می‌گذارد و نگرش ما نسبت به چیزی به طور قابل توجهی بر افکار و اعمال ما تأثیر می‌گذارد.

تمایل به انعطاف پذیر بودن. آموزش در خانه همیشه طبق برنامه پیش نمی‌رود. بیماری، مشکلات خانگی به عنوان مثال نشت آب، بازدیدکنندگان غیرمنتظره و چیزهای دیگر به طور اجتناب ناپذیری برخی از روزها روال مکتب خانه شما را به هم می‌زند. در آن روزها، آماده باشید تا برنامه خود را تنظیم کنید، آنچه را که می‌توانید انجام دهید و بعداً به آن رسیدگی کنید.

موفقیت در مدرسه خانگی
نکاتی برای موفقیت در مدرسه خانگی

نکاتی برای موفقیت مادران در خانه

نکته 1 :  یک برنامه روتین ایجاد کنید.

بچه‌ها ثبات و راحتی را در کارهای روزمره پیدا می‌کنند. آنها همچنین به شما کمک می‌کنند تا در مسیر اهداف مدرسه خانگی خود بمانید و انگیزه شما را در طول سال تحصیلی حفظ کنند. شروع مدرسه در هر روز تقریباً در یک زمان معین، استراحتهای برنامه ریزی شده و پیروی از یک برنامه درسی روزانه، کلید موفقیت یک مدرسه خانگی و یک مادر موفق در مدرسه است. البته، انعطاف پذیر باشید و در صورت لزوم، روال خود را تغییر دهید.

نکته 2 : سازماندهی منطقی داشته باشید.

حتی نامرتب ترین مادرها نیز می‌توانند به درجه‌ای از سازماندهی در آموزش خانگی دست یابند. بدون آن، خود را به شدت تحت فشار، ناامید و سردرگم خواهید دید. راهی پیدا کنید که برای شما بهترین کار را داشته باشد تا میزان حضور، نمرات، کار روزانه و سایر سوابق مهم فرزندتان را پیگیری کنید. انواع برنامه ریزان مدرسه خانگی وجود دارند که می‌توانند کمک های لازم را به شما ارائه دهند.

نکته 3 : به تعطیلات بروید.

فرزندان شما  و خود شما باید در طول سال تحصیلی مرخصی داشته باشید. این به شما کمک می‌کند تا دوباره خانواده خود را شارژ کنید، خاطرات خانوادگی خاصی بسازید و استراحت کنید.

موفقیت در مدرسه خانگی
سازماندهی منطقی برای موفقیت در مدرسه خانگی

نکته  4: بودجه مدرسه خانگی را برنامه ریزی کنید.

این کار شما را از نگرانی‌های مالی زیادی نجات می‌دهد. نه تنها برای برنامه درسی، بلکه برای لوازم مدرسه، هزینه‌های تعاونی و سایر موارد اضافی در خانه بودجه ای در نظر بگیرید.

نکته 5 : برنامه درسی متناسب با نیازهای خانواده خود بیابید.

برنامه درسی مدرسه خانگی یک معامله برای همه نیست! هر کودکی سبک‌ها و شخصیت‌های یادگیری متفاوتی دارد، و شما می‌توانید برنامه درسی مدرسه خانگی خود را طوری بسازید که نیازهای فرزندتان را برآورده کند.

نکته 6 : یک فضای مدرسه مشخص را تنظیم کنید.

این امر برای یادگیری موفق در هر مدرسه خانگی ضروری است. اتاق یا منطقه ای را در خانه خود اختصاص دهید که فقط برای مقاصد آموزش درسی باشد. این امر بر اهمیت مدرسه خانگی در خانواده شما تأکید می‌کند. همچنین از عوامل حواس پرتی جلوگیری می‌کند تا شما و فرزندتان بتوانید به درستی روی محتوای درسی تمرکز کنید. تا جایی که ممکن است کتاب و لوازم مورد نیاز را در فضای مدرسه خانه خود ذخیره کنید تا بتوانید همه چیز را سریع پیدا کنید.

موفقیت در مدرسه خانگی
در نظر گرفتن فضای آموزشی مشخص برای موفقیت در مدرسه خانگی

نکته 7 : بیش از حد چیزهای اضافی را به عهده نگیرید.

به عنوان مادران مدرسه‌ای، ممکن است اغلب احساس‌کنید که تحت فشار قرار گرفته‌اید تا مجموعه‌ای از فعالیت‌ها و برنامه‌های اضافی را اضافه کنید و اطمینان حاصل کنید که فرزندانتان آموزش جامعی دریافت می‌کنند. اما انباشته شدن مشغله‌های اضافی می‌تواند منجر به استرس و خستگی شود و در واقع می‌تواند برای اهداف آموزش خانگی شما مضر باشد تا مفید. اگر فکر می‌کنید برای رشد کودکتان مفید است، می‌توانید هر بار یک فعالیت اضافی اضافه کنید، اما حذف آن‌ها بسیار سخت‌تر است.

نکته 8 : برای مدرسه لباس بپوشید.

وقتی بزرگ شدم، مادرم هرگز اجازه نداد برای مدرسه در خانه با لباس خواب باشیم و حالا می‌دانم چرا. نحوه لباس پوشیدن ما به طور مستقیم بر تفکر ما تأثیر می‌گذارد. پوشیدن لباسهای راحت ذهنیتی آرام را تشویق می‌کند و تمرکز روی کار ذهنی را دشوار می‌کند. اما تغییر لباسهای معمولی برای روز، به آماده سازی ذهن و نگرش ما برای یادگیری کمک می‌کند. از فرزندانتان بخواهید قبل از مدرسه لباس بپوشند، تخت خوابشان را مرتب کنند و اتاقشان را مرتب کنند تا هوشیار و آماده روز باشند.

موفقیت در مدرسه خانگی
استفاده از سبک یادگیری مناسب فرزندان برای موفقیت در مدرسه خانگی

نکته 9 : مدرسه خانگی خود را با دیگران مقایسه نکنید.

همه ما مقصریم که این کار را در مقطعی انجام می‌دهیم! اما مقایسه روشهای آموزش خانگی ما با روشهای دیگر مفید نیست. مقایسه مبارزات و توانایی‌های تحصیلی فرزندمان با دیگران فقط ما را از اهدافمان دور می‌کند.

هر کودکی منحصر به فرد است و با سرعت متفاوتی به روشی متفاوت یاد می‌گیرد. هر کودکی سبک یادگیری خاص خود را دارد و می‌تواند زمان ببرد تا متوجه شود چه روشی برای آموزش کودک شما بهترین کار را دارد. برخی از بچه‌ها بیشتر از بقیه از مدرسه خانگی لذت می‌برند و بنابراین بیشتر از دیگران احساس برتری می‌کنند.

راهی که یک مادر برای مدرسه خانگی انتخاب می‌کند ممکن است برای خانواده‌اش عالی باشد اما برای دیگری نه. شما آزادی و انعطاف پذیری دارید تا انواع روشها را برای سازماندهی، برنامه ریزی و اجرای تدریس در مدرسه خانگی خود کشف کنید. همانطور که فرزند شما رشد می‌کند و تغییر می‌کند، رویکرد شما نیز تغییر می‌کند و از آنجایی که فرزندتان را بهتر از هر کس دیگری می‌شناسید، می‌توانید بهترین راه را برای پیگیری اهداف آموزش خانگی خود تعیین کنید.

موفقیت در مدرسه خانگی
برای موفقیت در مدرسه خانگی از سفر در خانه خود لذت ببرید

نکته 10 : از سفر خود در خانه لذت ببرید!

ما فقط سالهای زیادی را با فرزندانمان در خانه می‌گذرانیم، بنابراین بیایید از آنها بهترین استفاده را ببریم. ما باید در خانه خود به فرزندان خود آموزش دهیم و با آنها یاد بگیریم. همانطور که شاهد رشد کودکانمان از نظر ذهنی، جسمی و اجتماعی هستیم، می‌توانیم پیروزی‌های تحصیلی آن‌ها را نیز به محض وقوع جشن بگیریم. آموزش در خانه قطعاً چالشهای خود را دارد، اما پاداش آن بسیار بیشتر از آنهاست. تا حد امکان از این زمان ویژه‌ای که با فرزندتان در خانه سپری می‌کنید لذت ببرید.


مطالبی که می‌تواند برای شما مفید باشد :

زمان تقریبی مطالعه: 7 دقیقه
دسترسی سریع