9سالگی و نقاط عطف رشد کودک

9سالگی
خلاصه آنچه در این مطلب خواهید خواند
در 9 سالگی، شما همچنان پیشرفت های شناختی کودک خود خواهید بود کودکان نه ساله از نظر عاطفی به بلوغ می‌رسند. آنها به رشد قد و قوت خود ادامه می‌دهند و ممکن است از نظر ذهنی آماده باشند تا در ورزش و سایر فعالیت‌های بدنی برتر باشند.

نقاط عطف رشد کودک شما در 9 سالگی شامل چه مواردی است؟

9 سالگی سنی است که والدین درگیر مکالمات طولانی و مفصلی در مورد نجات نهنگ‌ها و یا اضافه کردن یک روز به هفته و . . . با فرزندشان هستند. ممکن است از این که می‌بینید فرزندتان در مورد این نوع مسائل فکر می‌کند، خوشحال و افتخار کنید، در حالی که از بحث‌های پرشور او در مورد آنها کمی غرق می‌شوید.

کودکان نه ساله از نظر عاطفی به بلوغ می‌رسند و از نظر شناختی پیشرفته‌تر می‌شوند. آنها به رشد قد و قوت خود ادامه می‌دهند و ممکن است از نظر ذهنی آماده باشند تا در ورزش و سایر فعالیت‌های بدنی برتر باشند. اما وقتی ناگهان خستگی، بدخلقی یا تغییر علایق روزانه به آنها وارد شد، تعجب نکنید.

9سالگی

زبان و نقاط عطف شناختی

در 9 سالگی، شما همچنان شاهد رشد زبانی زیادی در کودک خود و همچنین پیشرفت های شناختی خواهید بود، بیایید آنها را تجزیه کنیم.

گفتار بزرگسالان: کودکان نه ساله عمدتاً می‌توانند با همان الگوهای دستوری بزرگسالان صحبت کنند و افرادی که کودک شما را به خوبی نمی‌شناسند به طور کلی قادر به درک آنها خواهند بود. شما می‌توانید با خواندن با صدای بلند برای او و صرف وقت برای صحبت کردن با آنها، رشد او را در این زمینه تشویق کنید.

توانایی‌های سوادآموزی پیشرفته‌تر : ممکن است در این سن علاقه بیشتری به خواندن تکالیف فرزندتان پیدا کنید. کودکان نه‌ ساله می‌توانند به طور مؤثر خود را در نوشتن بیان کنند. در کلاس‌های ابتدایی، کودکان هنوز بر توانایی ساخت کلمات و جملات تسلط دارند. تا 9 سالگی، خواهید دید که فرزند شما توانایی پیچیده‌تری برای به تصویر کشیدن افکار یا احساسات کامل روی کاغذ دارد.

کودک شما ممکن است زمان بیشتری را صرف مرتب کردن قفسه‌های کتابخانه کند و ممکن است متوجه شوید که او تا دیروقت بیدار می‌ماند تا فصل بعدی کتابش را بخواند. می‌توانید از کودک 9 ساله خود انتظار داشته باشید که بتواند انواع مختلف آثار داستانی و غیرداستانی از جمله زندگی نامه، شعر، داستان تاریخی و غیره را بخواند.

9سالگی

افزایش دامنه توجه : خواه خواندن کتاب‌های دشوار، بازی بیسبال، یا یافتن همه چیز در مورد دنیای جنگ ستارگان باشد، فرزند شما علایق خود را با دقت و تمرکز دنبال می‌کند. آنها می‌خواهند روی یک موضوع یا بخش خاصی از برنامه درسی کار کنند تا زمانی که مهارت پیدا کنند و بر آن مسلط شوند.

شیفتگی فرزند شما به فسیل‌ها و زندگی ماقبل تاریخ ممکن است ناگهان از بین برود زیرا آنها به پروژه‌های پخت و پز یا طراحی کارتون‌های خود علاقه مند می‌شوند. کودکان 9 ساله دامنه توجه طولانی‌تری دارند و به سرعت علایق خود را تغییر می‌دهند.

تسلط بر مفاهیم پیچیده تر ریاضی : کودکان نه ساله ضرب و تقسیم ارقام متعدد را حل می‌کنند و شروع به یادگیری در مورد کسرها و هندسه می‌کنند. آنها یاد خواهند گرفت که چگونه با استفاده از داده ها نمودارها را بسازند و روی مسائل کلمه ای که نیاز به تفکر تحلیلی و منطقی دارند، کار خواهند کرد.

هوش فضایی : کودکان نه ساله شروع به درک مفهوم فضا به روشی انتزاعی‌تر می‌کنند. آن‌ها بهتر می‌توانند اشیاء را در فضا تجسم کنند و می‌توانند در مورد اینکه یک شی در کجا قرار می‌گیرد یا چه شکلی از منظری متفاوت به نظر می‌رسد، نتیجه‌گیری کنند.

9سالگی

نقاط عطف حرکت، دست و انگشت

کودکان در 9 سالگی به اصلاح مهارتهای حرکتی ظریف خود ادامه می‌دهند. نوشتن سریع‌تر، کوچک‌تر و روان‌تر می‌شود. بچه‌ها در این سن عموماً گیره‌ها، دکمه‌ها و زیپ‌ها را به راحتی می‌بندند و می‌توانند لباس بپوشند و خودشان را آراسته کنند که تا حدی به دلیل بهبود توانایی انگشتان آنها است. در این سن، کودکان ممکن است از استفاده از توانایی‌های دستی خود با کار با ابزارهایی مانند چکش یا پیچ گوشتی، خیاطی یا کشیدن تصاویر دقیق با مداد لذت ببرند.

کودکان نه ساله معمولا قوی‌تر و هماهنگ‌تر می‌شوند. آنها زمان داشته‌اند تا مهارتهای حرکتی درشت خود را کامل کنند، مانند پریدن یا دویدن و اکنون ممکن است توانایی جدیدی برای حرکت با ظرافت و هدفمندی بیشتر مشاهده کنید.

در این سن، بچه‌ها ممکن است آماده باشند تا در فعالیت‌هایی مانند ژیمناستیک، اسکیت روی یخ یا بسکتبال برتر باشند. عملکردهای شناختی بهبود یافته آنها همچنین به آنها اجازه می‌دهد تا تصمیمات سریع لازم برای انجام ورزش‌های گروهی را به طور ماهرانه بگیرند.

9سالگی

نقاط عطف عاطفی و اجتماعی

همانطور که کودکان 9 ساله به بلوغ می‌رسند، تغییرات قابل توجهی در آگاهی عاطفی آنها و نحوه ارتباط آنها با همسالان خود خواهید دید. بیایید نگاهی بیندازیم که چگونه کودک شما ممکن است از نظر عاطفی و اجتماعی در این سن رشد کند.

اضطراب :

ممکن است کودک 9 ساله شما دیگر از شما نخواهد که هیولاهای زیر تخت را بررسی کنید، اما در عوض، ممکن است در مورد مواردی مانند جنایت، طوفان یا اضطراب در مورد مرگ والدین یک روز ابراز نگرانی کند. کودکان در این سن بیشتر از خطرات و بلایای واقعی در دنیای واقعی آگاه می‌شوند.

ترس از رویدادهای واقع بینانه ممکن است جایگزین ترس‌هایی شود که در دوران کودکی داشتند. این نوع اضطراب ها عموماً بخش مشترک رشد هستند. اما اگر کودک شما بیش از حد مضطرب به نظر می‌رسد یا علائم فیزیکی مانند دردهای مکرر معده دارد، با پزشک اطفال خود تماس بگیرید.

توسعه حس عدالت :

ممکن است کودک 9 ساله شما از نظر عاطفی روی وضعیت اسفناک یک گونه در خطر انقراض سرمایه گذاری کند یا به کمک مالی به یک بانک مواد غذایی علاقه نشان دهد. همانطور که مهارتهای استدلالی آنها پیشرفت می‌کند و می‌توانند خود را به جای دیگران بگذارند، احساس عدالت در آنها شروع به ظهور می‌کند. این نقطه عطف در ایجاد حس اخلاقی همدلی کلیدی است، بنابراین سعی کنید نگرانی‌های فرزندتان را تایید کنید و در مورد راه‌های متفاوتی که افراد می‌توانند تفاوت ایجاد کنند بحث کنید.

9سالگی

احساس هویت :

بسیاری از کودکان 9 ساله تمایل زیادی به تعلق داشتن به یک گروه و ایجاد جایگاه خود در نظم اجتماعی مدرسه خود خواهند داشت. آنها ممکن است از عضویت در گروه‌هایی مانند پیشاهنگی‌ها یا تیم‌های ورزشی لذت ببرند. کودکان نه ساله می‌توانند دوستی‌های محکمی ایجاد کنند. آنها با ایجاد همدلی نسبت به احساسات دیگران حساس هستند.

همانطور که گروه همسالان نفوذ خود را افزایش می‌دهد، بسیاری در برابر فشار همسالان آسیب پذیر می‌شوند زیرا می‌خواهند گروه همسالان خود را تحت تاثیر قرار دهند. در حالی که بیشتر کودکان 9 ساله می‌خواهند حلقه‌های اجتماعی خود را گسترش دهند، اما اگر احساس ناامنی کنند همچنان به خانواده پناه می‌برند. در 9 سالگی، کودکان هنوز به شدت تحت تأثیر والدین خود هستند.

بیشتر با بچه‌های غیر همجنس ارتباط دارد : در سال‌های ابتدایی، بچه‌ها تمایل دارند با بچه‌هایی همجنس بازی کنند. در حدود سن 9 سالگی، بسیاری از کودکان شروع به تعامل بیشتر با کودکانی می‌کنند که از جنس متفاوت هستند. تقریباً در همان زمان، بسیاری از کودکان ممکن است اولین احساسات عاشقانه خود را تجربه کنند، اگرچه تمایل دارند این اطلاعات را برای خود نگه دارند.

9سالگی

نقاط عطف دیگر برای کودک 9 ساله شما

بسیاری از کودکان 9 ساله هنوز به بلوغ کامل نرسیده اند، اما برخی ممکن است از نظر جسمی شروع به بلوغ کنند. برخی از کودکان ممکن است جهش رشد داشته باشند و بسیار بلندتر از همسالان خود باشند. این ممکن است نظرات ناخواسته ای را از سایر بچه ها یا بزرگسالان به همراه داشته باشد.

احساسات کودک خود را در بدن در حال رشدش تأیید کنید و به او کمک کنید تا حد امکان احساس راحتی کند. پیروی از راهنمایی‌های فرزندتان و احترام به نیاز او به حریم خصوصی به او کمک می‌کند تا زمانی که تغییرات فیزیکی و عاطفی را تجربه می‌کند احساس اعتماد به نفس کند.

9سالگی

چگونه به کودک 9 ساله خود در یادگیری و رشد کمک کنیم؟

با تشویق برنامه‌ها و فعالیتهای مناسب رشد به کودک 9 ساله خود کمک کنید تا رشد کند. اطمینان حاصل کنید که فرزندتان حداقل یک ساعت در روز را به فعالیتهای بدنی اختصاص دهد.

خواندن با صدای بلند برای فرزندتان در این سن هنوز برای ارتقای سواد و مهارتهای زبانی مهم است. ملزم کردن فرزندتان به خواندن مستقل هر روز، در حالی که به او اجازه می‌دهد مطالب خواندنی خود را انتخاب کند، به پرورش عشق به کتاب کمک می‌کند.

کودکان در این سن نیز تمایل به سطح مشخصی از سازماندهی در زندگی خود دارند و اغلب فعالیتها و برنامه‌های روزانه خود را پیگیری می‌کنند. آنها همچنان به 10 تا 11 ساعت خواب در شبانه روز نیاز خواهند داشت، اما ممکن است اجرای زمان خواب زودتر دشوارتر باشد.

9 سالگی سن بسیار خوبی برای استفاده از آگاهی اجتماعی رو به رشد فرزندتان است. پروژه‌های خدمات اجتماعی که به دیگران کمک می‌کنند یا از محیط‌زیست حمایت می‌کنند، می‌توانند راه‌های خوبی برای کمک به بچه‌ها باشند که احساس کنند می‌توانند به جامعه کمک کنند.

همچنین زمان خوبی برای شروع صحبت در مورد بلوغ است، صرف نظر از اینکه فرزند شما در چه مرحله‌ای قرار دارد، صحبت آشکار در مورد تغییراتی که فرزند شما می‌تواند انتظار آنها را داشته باشد می تواند گذار  از این مرحله را آسان تر کند.

9سالگی

چگونه کودک 9 ساله خود را ایمن نگه داریم؟

کودکان نه ساله ممکن است بخواهند زمان بیشتری را برای مدت طولانی با دوستان خود بگذرانند، زیرا آنها مستقل تر می‌شوند و گروه همسالان آنها اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. هر زمان که بر کودک خود نظارت نمی‌کنید، مهم است که بدانید کجا هستند و اطمینان حاصل کنید که یک بزرگسال مسئول در آن حضور دارد.

همیشه باید بدانید فرزندتان را کجا پیدا کنید و راهی برای تماس با یکدیگر داشته باشید. اگر کودک 9 ساله شما زمانی را در خانه به تنهایی یا با خواهر و برادر سپری می کند، قوانین اساسی را برای کارهایی که می‌توانند انجام دهند و نمی‌توانند در زمانی که بزرگسالان دور هستند، تنظیم کنید.

سخن پایانی

نه سالگی زمان خاصی است زیرا کودک شما در آستانه نوجوانی قرار دارد. بچه‌های این سن جالب، پرشور و کنجکاو هستند که چرا همه چیز به این شکل است. ممکن است زمانی که آنها قدرت شما را به چالش می‌کشند ناامید و در عین حال مغرور شوید و نکات آنها واقعاً معتبر به نظر می‌رسد. شاید بزرگترین چیز در مورد فرزندپروری در این سن، لحظه‌ای باشد که متوجه می‌شوید برای اولین بار چیز جدیدی به شما یاد می‌دهند.


مطالبی که می تواند برای شما مفید باشد :

4.4/5
زمان تقریبی مطالعه: 7 دقیقه
دسترسی سریع

شاید برای شما مفید باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + = 18