8 سالگی و نقاط عطف رشد کودک

8 سالگی
خلاصه آنچه در این مطلب خواهید خواند

رشد‌و تکامل کودک شما در 8 سالگی

8 سالگی می تواند سال جادویی باشد. سالی است که بچه کوچک شما واقعاً بچه بزرگ می‌شود. دوران کودکی دوران رشد جسمی، ذهنی و عاطفی است. ممکن است متوجه شوید که فرزندتان دیگر برای انجام تکالیفش از شما کمک نمی خواهد و ممکن است بخواهد زمان بیشتری را با دوستان خود بگذراند.

کودکان هشت ساله مستقل تر و بالغ تر می‌شوند. ممکن است از دیدن اینکه آنها شروع به نشان دادن همدلی واقعی با دیگران می‌کنند و شروع به قرار دادن دیگران در موقعیت‌هایی می‌کنند که قبلاً چنین نبوده اند، خوشحال شوید، مثلاً با خوشحالی اجازه می‌دهند یک خواهر یا برادر کوچکتر در یک بازی خانوادگی اول شود. این سن بدون چالش نیست، اما به طور کلی، سالی آرام و لذت بخش بین کودکان و والدینشان است.

8 سالگی

نقاط عطف زبانی و شناختی

هشت سالگی زمان رشد واژگان عالی برای کودک شما است. تعجب نکنید اگر آنها بتوانند مکالمات پیچیده تری را با شما انجام دهند، خواه این بحث در مورد چگونگی پیدایش گردباد باشد یا توصیف واضح از آنچه در آن روز با دوستانشان در تعطیلات رخ داده است. کودکان هشت ساله به سرعت واژگان خود را توسعه می‌دهند و تخمین زده می‌شود که 3000 کلمه جدید در طول سال یاد بگیرند. خواندن برای فرزندتان، تشویق او به خواندن مستقل و درگیر کردن او در گفتگو به حمایت از این امر کمک می‌کند. همچنین ممکن است کودک 8 ساله خود را در حال خواندن یک کتاب با چراغ قوه پیدا کنید که از زمان خوابش گذشته است و ممکن است به خواندن به عنوان یک فعالیت مورد علاقه علاقه نشان دهند.

8 سالگی

کودکان کوچکتر کاملاً ملموس فکر می‌کنند و درک مفاهیم انتزاعی برای آنها دشوارتر است اما در سن 8 سالگی، بچه‌ها شروع به حرکت به سمت تفکر انتزاعی تر می‌کنند. پیش از این، کودک شما ممکن است برای حل یک مسئله ریاضی مانند 21 منهای 7، نیاز به شمارش فیزیکی گروهی از اشیاء داشته باشد. اکنون، تفکر انتزاعی به آن‌ها اجازه می‌دهد به جای اینکه بیشتر به استفاده از شمارنده وابسته باشند، بر نمادها تکیه کنند. بنابراین، آنها می‌توانند یک معادله ساده بنویسند و با استفاده از یک الگوریتم آن را حل کنند و در عین حال بیشتر درک کنند که چرا این روش کار می‌کند.

تفکر انتزاعی به بچه ها این امکان را می‌دهد که بتوانند با اعداد بزرگتر مانند اعداد در هزاران کار کنند و به آنها امکان می‌دهد نمادهایی مانند علائم ضرب یا تقسیم را مفهوم سازی کنند. تفکر انتزاعی همچنین به این معنی است که بچه‌ها می‌توانند درک بهتری از نحوه عملکرد پول و مدت زمان نشان دهند. بیشتر بچه‌های این سن می‌توانند زمان را تشخیص دهند و درک بهتری از مدت زمان افزایش زمان نشان دهند. وقتی می‌گویید: «10 دقیقه دیگر تا زمانی که باید برویم» یا «تولد شما سه روز دیگر است»، کودک درک بیشتری از معنای آن نسبت به قبل خواهد داشت.

8 سالگی

نقاط عطف حرکت، دست و انگشت کودکان در 8 سالگی

برای کودکان 8 ساله، رشد فیزیکی بیشتر به اصلاح مهارت‌ها، هماهنگی و کنترل عضلات مربوط می‌شود تا تغییرات عظیم. بنابراین، ممکن است آنها را در حال انجام کار کاملاً جدیدی نبینید، اما ممکن است متوجه شوید که آنها می‌توانند تعادل بهتری برقرار کنند و کنترل شده تر حرکت کنند. مهارت‌های حرکتی آن‌ها مانند چرخش، چرخیدن و پریدن، روان‌تر می‌شود. کودکان در این سن ممکن است از اسکیت سواری و استفاده از اسکیت بورد یا دوچرخه سواری لذت ببرند. آنها همچنین ممکن است دوست داشته باشند با موسیقی برقصند. مهارت‌های حرکتی ظریف عموماً در حدود 8 سالگی دقیق‌تر می‌شوند. دست خط کوچک‌تر، منظم‌تر می‌شود و همه حروف احتمالاً به یک اندازه خواهند بود بدون اینکه دقت خود را از دست بدهند.

8 سالگی

نقاط عطف عاطفی و اجتماعی کودکان در 8 سالگی

اگر فرزند 8 ساله شما هدیه‌ای دریافت کند که دوست ندارد، ممکن است متوجه شوید که هنوز می‌تواند لبخند بزند و از هدیه دهنده تشکر کند. این توانایی پوشاندن افکار یا احساسات واقعی خود برای در امان ماندن از احساسات یک نفر مربوط به توانایی جدید در حال رشد برای دیدن چیزها از دیدگاه شخص دیگر است که به نام تمرکززدایی نامیده می‌شود. تمرکززدایی به کودکان این امکان را می‌دهد که احساسات و تعاملات پیچیده‌تری را از خود نشان دهند. کودکان شروع به درک احساس شخص دیگری در یک موقعیت خاص می‌کنند و توانایی بیشتری برای قرار دادن خود به جای شخص دیگر خواهند داشت.

8 سالگی

فرزند شما ممکن است به عضویت در یک تیم ورزشی یا گروه دیگر افتخار کند. این به آن‌ها مربوط می‌شود که حس پیچیده‌تری نسبت به خود در جهان ایجاد می‌کنند. علایق، استعدادها، دوستان و روابط آنها با اعضای خانواده به آنها کمک می‌کند تا هویت خود را روشن کنند و اعتماد به نفس خود را تقویت کنند.

دانش آموزان در این سن در تعامل با بزرگسالان و همسالان مهارت دارند. آنها تمایل بیشتری به استفاده از تماس چشمی دارند و دوستی های پایدار و هیجان انگیزی ایجاد کرده اند. در مورد کسی که به عنوان دوست می‌خواهند و برای ویژگی‌های متمایز دیگران ارزش قائل هستند.

به طور کلی، کودکان 8 ساله از مدرسه لذت می برند و روی روابط با چند دوست صمیمی و همکلاسی حساب می‌کنند و برای آنها ارزش قائل هستند و ممکن است عمدتاً به سمت دوستی با همسالان همجنس گرایش پیدا کنند. این گروه سنی واقعاً دوست دارد که در یک محیط گروهی، چه ورزشی و چه آکادمیک، قرار بگیرد.

یک حس تازه در حال رشد از خود ممکن است باعث شود که کودک شما حریم خصوصی بیشتری را بخواهد. شما می‌توانید این نیاز را با در زدن قبل از ورود به اتاق خواب آنها و اجازه دادن به آنها برای داشتن فضایی برای خود فراهم کنید البته اگر این واقعا خواسته آنها هم باشد.

8 سالگی

چگونه به کودک 8 ساله خود در یادگیری و رشد کمک کنیم؟

شما می توانید با ایجاد تعادل خوب از استقلال و حمایت محبت آمیز به یادگیری و رشد کودک 8 ساله خود کمک کنید. به آنها فرصت دهید تا کارها را خودشان امتحان کنند، در حالی که نزدیک و در دسترس باشید تا در صورت نیاز به آنها کمک کنید. با قرار دادن کتاب‌های مختلف، از رشد سواد فرزندتان حمایت کنید. برای فرزندتان بخوانید، اما به او فرصت دهید تا برای شما بخواند.

 کودکان در 8 سالگی ممکن است بیشتر از تصویر بدن آگاه شوند و اعتماد به ظاهر آنها ممکن است بر احساس آنها در مورد خود و روابط خود با همسالان خود تأثیر بگذارد. مهم است که به جای ظاهر در مورد سلامتی صحبت کنید و به فرزندتان کمک کنید فعالیت هایی را پیدا کند که به او کمک می‌کند احساس خوبی نسبت به خودش داشته باشد.

اگر کودک شما تمایل دارد به راحتی ناامید شود، به او کمک کنید تا یاد بگیرد که چگونه با راهبردهایی مانند نفس عمیق کشیدن یا شمردن تا 10 به خود آرامش دهد. او را به خاطر کنار آمدن با احساسات به روشی سالم تحسین کنید و به دنبال فرصت‌هایی باشید تا به کودک خود مهارتهای پیچیده تر تنظیم هیجان را آموزش دهید.

در حالی که حمایت‌کردن بسیار خوب است، بچه‌ها همچنین به فرصتی نیاز دارند تا از مهارت‌های حل مسئله‌شان برای مقابله با چالش‌هایی که خودشان با آن‌ها مواجه می‌شوند، استفاده کنند.

8 سالگی

سخن پایانی

تماشای رشد مستقل کودک 8 ساله خود می تواند زمان شادی برای والدین باشد و گاهی اوقات، وقتی متوجه می‌شوید که کودکتان در حال بزرگ شدن است، می‌تواند باعث غم و اندوه شود. اگرچه ممکن است سخت باشد، مهم است که استقلال را تا حد امکان ارتقا دهید. فرزندتان را تشویق کنید که یاد بگیرد، رشد کند، کشف کند و چیزهای جدید را امتحان کند. همانطور که فرزند شما با چالش های جدید مقابله می کند، برای ارائه پشتیبانی در مواقع نیاز در دسترس باشید.


مطالبی که می تواند برای شما مفید باشد:

زمان تقریبی مطالعه: 6 دقیقه
دسترسی سریع