6 سالگی و نقاط عطف رشد کودک

نقاط عطف رشد کودک در 6 سالگی
خلاصه آنچه در این مطلب خواهید خواند
6 سالگی می‌تواند تجربه‌ای لذت بخش و سرگرم کننده برای والدین باشد. فرزند 6 ساله شما با اینکه رشد کرده و با شما معاشرت می‌کند هنوز به توجه و حمایت نیاز دارد و در عین حال، شخصیت او در حال شکوفا شدن است. کودکان در این سن برای دوستی‌هایشان ارزش بیشتری قائل‌اند.

نقاط عطف رشد کودکان در 6 سالگی شامل چه مواردی است؟

به سوی کامل ‌تر شدن

 6 سالگی می‌تواند تجربه‌ای لذت بخش و سرگرم کننده برای والدین باشد. فرزند 6 ساله شما با اینکه رشد کرده و با شما معاشرت می‌کند هنوز به توجه و حمایت نیاز دارد و در عین حال، شخصیت او در حال شکوفا شدن است. کودکان در این سن در حال تطبیق دادن خود با مدرسه هستند و برای دوستی‌هایشان ارزش بیشتری قائل‌اند. آنها همچنین سریعتر از آنچه شما می‌توانید مهارتهای جدید را یاد می‌گیرند و از نظر جسمی و عاطفی رشد می‌کنند.

نقاط عطف رشد کودک در 6 سالگی
6 سالگی می‌تواند تجربه‌ای لذت بخش و سرگرم کننده برای والدین باشد. فرزند 6 ساله شما با اینکه رشد کرده و با شما معاشرت می‌کند هنوز به توجه و حمایت نیاز دارد و در عین حال، شخصیت او در حال شکوفا شدن است.

 

زبان و نقاط عطف شناختی کودکان در 6 سالگی

در این سن، کودک شما باید بتواند یک داستان مورد علاقه یا طرح یک برنامه تلویزیونی مورد علاقه خود را بازگو کند. در بیشتر موارد، آنها باید بتوانند با دستور زبان صحیح صحبت کنند طوری که به راحتی توسط دیگران قابل درک باشد. توانایی‌های شناختی فرزندتان کامل شده است و آنها می‌توانند ایده‌های پیچیده‌تری مانند روابط علت و معلولی و تفاوت بین تخیل و واقعیت را درک کنند.  مفهوم زمان در آنها رشد کرده و می‌توانند تفاوت بین گذشته و حال را تشخیص دهند. می‌توانند چیزهای مشابه را دسته بندی کنند و مفاهیم اساسی ریاضی مانند بیشتر یا کمتر را درک کنند.

نقاط عطف رشد کودک در 6 سالگی
در 6سالگی، کودک شما باید بتواند یک داستان مورد علاقه یا طرح یک برنامه تلویزیونی مورد علاقه خود را بازگو کند.

 

نقاط عطف حرکت، دست و انگشت کودکان در 6 سالگی

کودکان شش ساله موجودات کوچک فعالی هستند که همیشه در حال حرکت و کشف مهارتهای فیزیکی جدید خود هستند. در این سن، کودک شما باید بتواند بیشتر از همیشه با بدن خود کار کند و حرکات خود را بهتر کنترل و هماهنگ کند. کودکان در این سن بیشتر می‌توانند وسایل زمین بازی را به راحتی حرکت دهند، توپ را بگیرند و پرتاب کنند و اگر فرصت داده شود، می‌توانند دوچرخه سواری بدون چرخ کمکی را یاد بگیرند.

چابکی و هماهنگی چشم و دست کودکتان حتی بیشتر مشخص می‌شود. مهارتهای حرکتی ظریف نیز به نهایت رشد خود رسیده‌اند و به کودکان شش ساله اجازه می‌دهد تا نام خود را بنویسند، از افراد عکس بکشند، دکمه‌های پیراهن خود را ببندند و دندانهای خود را به خوبی مسواک بزنند.

نقاط عطف رشد کودک در 6 سالگی
کودکان شش ساله موجودات کوچک فعالی هستند که همیشه در حال حرکت و کشف مهارتهای فیزیکی جدید خود هستند. در این سن، کودک شما باید بتواند بیشتر از همیشه با بدن خود کار کند و حرکات خود را بهتر کنترل و هماهنگ کند.

 

نقاط عطف عاطفی و اجتماعی کودکان در 6 سالگی

ورود به مدرسه یک نقطه عطف مهم برای کودکان است و طبیعی است که در این سن هنوز در حال تطبیق با آن باشند. آنها در حال یادگیری جدایی و جدا شدن از والدینشان هستند اما برخی از کودکان هنوز در این سن اضطراب جدایی دارند.

حتی اگر کودک شما لحظاتی را داشته باشد که به نظر می‌رسد بسیار به شما وابسته است اما این سن با زمان ابراز وجود و تلاش برای کشف جایگاه خود در جهان مشخص می‌شود. کودکان در این سن به دنبال ایجاد دوستی‌های عمیق‌تر و معنادارتری هستند. آنها تمرکز خود را از خودشان منحرف می‌کنند و شروع به افزایش آگاهی و نگرانی برای دیگران می‌کنند و با انجام این کار در مورد همدلی یاد می‌گیرند و تلاش بیشتری برای درک احساسات دیگران انجام می‌دهند.

نقاط عطف رشد کودک در 6 سالگی
کودکان در 6سالگی به دنبال ایجاد دوستی‌های عمیق‌تر و معنادارتری هستند. آنها تمرکز خود را از خودشان منحرف می‌کنند و شروع به افزایش آگاهی و نگرانی برای دیگران می‌کنند و با انجام این کار در مورد همدلی یاد می‌گیرند

نکات قابل توجه

اگرچه کودکان در این سن معمولاً مهارتهای خودتنظیمی توسعه‌یافته‌تری دارند، از اینکه فرزندتان هنوز مجبور است احساسات بزرگ خود را پردازش کند تعجب نکنید. او پیشنهاد می‌کند، اما مدیریت احساسات همچنان نیازمند حمایت و راهنمایی است.

همچنین ممکن است متوجه شوید که فرزندتان در پردازش لحظات ناامیدکننده، مانند زمانی که در تسلط بر یک مهارت جدید در مدرسه مشکل دارد یا زمانی که یک بازی رومیزی را از دست می‌دهد، مشکل دارد. علاوه بر این ممکن است مستعد حسادت باشند، از جمله نسبت به خواهر، برادر یا دوست نزدیکشان.

درک این نکته که همه اینها رفتارهای رایج برای این سن هستند و بخشی از یادگیری کودک شما هستند می‌تواند به شما کمک کند تا با فرزندتان همدلی بیشتری داشته باشید و او را به سمت داشتن واکنشهای درست تر نسبت به احساسات چالش برانگیز و درگیری‌ها هدایت کنید.

نقاط عطف رشد کودک در 6 سالگی
یادگیری کلمات و تعمیق مهارتهای خواندن اولیه چیزی است که در مدرسه برای کودکان 6 ساله تاکید می‌شود.

 

چگونه به کودک 6 ساله خود در یادگیری و رشد کمک کنیم؟

یادگیری کلمات و تعمیق مهارتهای خواندن اولیه چیزی است که در مدرسه برای کودکان 6 ساله تاکید می‌شود. عادت خواندن قبل از خواب را برای کودک خود ایجاد کنید. با استفاده از بالشت، پتو و یک قفسه کتاب پر از کتابهای جذاب یک گوشه مطالعه دنج در خانه خود راه اندازی کنید. خواندن، یک راه فوق العاده برای آرامش و استراحت کودک شما است.

دوستیها و معاشرتها در این سن بسیار مهم می‌شوند و راه‌های زیادی وجود دارد که می‌توانید از آن حمایت کنید. برای فرزندتان تاریخ بازی تنظیم کنید و او را تشویق کنید که به فعالیت‌هایی مانند باشگاه‌های ورزشی یا کلاس‌های هنری بپیوندد. با فرزندانتان در مورد دوستی‌هایشان صحبت کنید و به آنها انجام بازی منصفانه، درک مرزهای دوستی و مواردی که در ارتباط با دوستانشان نیاز دارند را آموزش دهید.

 

 

 

 

مطالبی که می‌تواند برای شما مفید باشد:

  5 سالگی و نقاط عطف رشد کودک

  7سالگی و نقاط عطف رشد کودک

  آموزش در خانه و مزایای آن

  نظریه هوش چندگانه

 

زمان تقریبی مطالعه: 5 دقیقه
دسترسی سریع