چگونه کودکی شاد تربیت کنیم؟

تربیت کودکان شاد
خلاصه آنچه در این مطلب خواهید خواند

شادی چیست؟

شادی یک حالت عاطفی است که اغلب به عنوان احساسات مثبت و رضایت از زندگی توصیف می شود. از نظر ارسطو شادی تنها خواسته انسان است که چهار سطح دارد: 1- شادی ناشی از رضایت فوری 2- از مقایسه و موفقیت 3- از مشارکت مثبت و 4- از دستیابی به رضایت. به گفته ارسطو، خوشبختی و رضایت از زندگی ، از ایجاد تعادل بین کمبود و افراط به وجود می آید.

تربیت کودکان شادارتباط شادی و موفقیت در کودکان

به عنوان یک جامعه، ما اغلب بر برتری تحصیلی، دستاوردها، دانش و مهارت‌ها تاکید می‌کنیم، در حالی که هدف اصلی ما باید جستجوی شادی باشد. تحقیقات نشان می دهد که شادی نقش حیاتی در انگیزه و بهزیستی کودکان دارد. شادی در کودکان اغلب با مزایای دیگری مانند سلامتی بهتر، یادگیری بهتر، سواد عاطفی بالاتر و رفتار خوب مرتبط است. برعکس، فقدان شادی می تواند برای مهارت های تفکر، خلاقیت، هوش، عملکرد تحصیلی و رشد شخصیت کودکان مضر باشد. اهمیت شادی نه تنها موضوع مهمی برای تحقیق بوده است، بلکه هدفی است که در سطح جهانی شناخته شده است و در طول سال ها به بخشی از سیاست های توسعه و آموزشی کشورهای مختلف تبدیل شده است.

بزرگ کردن بچه ها سخت است و تربیت آنها به گونه ای که شاد و راضی باشند سخت تر است. به عنوان والدین، شما می خواهید بهترین ها را به فرزندتان بدهید و از او می خواهید نگرش مثبتی نسبت به زندگی داشته باشد، اما هیچ راهی برای انجام آن وجود ندارد. هیچ روش یا تکنیکی برای فرزندپروری وجود ندارد که بتواند به شما کمک کند فرزندتان را آنطور که می خواهید تربیت کنید. این تصمیماتی است که در طول مسیر فرزندپروری خود می گیرید که مشخص می کند فرزند شما چگونه بزرگ شود. با این وجود، نکات خاصی وجود دارد که می توانید با رعایت آنها تمام تلاش خود را برای تربیت یک فرد کوچک شاد انجام دهید.

تربیت کودکان شاد
نکاتی برای کمک به شما در تربیت کودکی شاد

اگر بخواهید رشد طبیعی او را ببینید، لازم است بدانید چه چیزی کودک را خوشحال می کند. در اینجا به شما نشان می دهیم که چگونه می توانید اطمینان حاصل کنید که فرزندتان با خوشحالی بزرگ می شود

از تقویت مثبت استفاده کنید

بچه ها نیاز به اعتبارسنجی زیادی دارند. برای کودکان، والدین اولین حمایت اخلاقی هستند که باید بدانند آیا کار خاصی را درست انجام می دهند یا خیر. تقویت مثبت برای تربیت کودکی با اعتماد به نفس و شاد ضروری است. به همین دلیل مهم است که هر زمان که فرزندتان کاری را درست انجام می دهد از او قدردانی کنید. اما وقتی اشتباه می کند او را تحسین نکنید. تمجید نادرست می تواند مضر باشد. او ممکن است همیشه به دنبال کلمات قدردانی باشد، که می تواند باعث ایجاد مسائل مربوط به انگیزه در زندگی شود

به کودک خود بیاموزید که صبور باشد

بچه‌ها آماده شده‌اند که با لذت آنی انرژی بگیرند و در دنیای امروزی که همه چیز با یک انگشت در دسترس است، نیاز به ارضای هر نیاز در لحظه روز به روز در حال افزایش است. مهم است که به فرزندان خود اجازه دهید مزایای لذت طولانی مدت و این واقعیت اساسی را درک کنند که هر چیزی زمان خودش را می گیرد. با تلقین ارزش‌های صبر، فرزندانتان دیگر دشمن خودشان نیستند و احساس غم و اندوه نمی‌کنند.

تربیت کودکان شاد

به فرزندتان کمک کنید تا روابط خوب برقرار کند

خانواده و دوستان، شادی فراوان و همچنین لحظات به یاد ماندنی را برای همیشه به ارمغان می آورند. بچه ها ممکن است به راحتی با خانواده و حتی با دوستان خود ارتباط برقرار کنند اما والدین باید به آنها یاد بدهند که این کار را با آشنایان یا حتی همسایگان انجام دهند. عشق خود شما به فرزندتان نباید با برچسب “شرایط اعمال” همراه باشد زیرا او باید در موارد مختلف به شما تکیه کند.

به فرزند خود بیاموزید که مهربان باشد

بچه‌ها ممکن است در روزهای اول مالکیت داشته باشند و ممکن است به دیگران در زندگی خود اهمیتی ندهند، به جز خانواده نزدیک. با گذشت زمان، لازم است فرزندان شما بدانند که در زندگی آنها چیزی بیش از خودشان وجود دارد. با پرورش همدلی و مهربانی نسبت به دیگران، آنها شروع به کشف شادی نوع منحصر به فردی خواهند کرد که فقط از آن بیرون می آید. وقتی فرزندتان رفتاری ناپسند دارد با او صحبت کنید. این به او کمک می‌کند قطب‌نمای اخلاقی خود را به روش درست ایجاد کند و به تدریج مهربان باشد

تربیت کودکان شاد

فرزند خود را مستقل کنید

برخی از والدین بیش از حد از فرزندان خود محافظت می کنند و تمایل دارند والدین هلیکوپتری باشند. این رفتار می تواند بچه ها را عصبانی کند یا آنها را بیش از حد به والدین خود وابسته کند. عجله برای متوقف کردن فرزندتان از انجام کاری اشتباه می تواند در دراز مدت برای او مضر باشد، تا زمانی که این فعالیت عواقبی نداشته باشد. اگر کودکتان در حین بازی زمین خورد، بگذارید بیفتد و برای مدتی گریه کند. او به تدریج یاد می گیرد که گرد و غبار خود را پاک کند و دوباره شروع به بازی کند
روال های مناسب را ایجاد کنید
در سنین پایین، ذهن کودک شما می تواند با میزان تحریکی که دریافت می کند، در همه جا باشد. این می تواند او را گیج کند و تمرکز خود را از دست بدهد و باعث شود دائماً به این فکر کند که دارد چه می کند. با کمک به ایجاد یک برنامه، کودک شما می‌تواند فوراً بداند چه زمانی باید بیدار شود، مسواک بزند، غذا بخورد، بخوابد، مطالعه کند، بازی کند و موارد دیگر. علاوه بر این داشتن یک برنامه نیز به او کمک می کند تا حس موفقیت را در جایی که هر کاری را که باید در روز انجام دهد انجام داده است. یک روتین به تکرار فعالیت‌های مفید برای او کمک می‌کند و این تکرار کمک می‌کند تا آن را به یک عادت خوب تبدیل کند.

تربیت کودکان شاد

برای توسعه یک مهارت جالب کار کنید

ممکن است به نظر برسد که فرزند شما علاقه شدیدی به موضوع خاصی در زندگی خود دارد. این می تواند به کوچکی جمع آوری انواع مختلف برگ تا چیزی به پیچیدگی درک نحوه رفتن فضانوردان به فضا باشد. او همچنین می‌تواند علاقه خود را در پیانو امتحان کند یا با تماشای ویدیو از حرکات رقص تقلید کند. هر چه که ممکن است، به او فرصت دهید تا آن را دنبال کند و او را برای بهتر شدن در آن راهنمایی کنید. آنها ممکن است بعداً در زندگی همان مهارت را دنبال نکنند، اما می‌دانند که چگونه آن را حفظ کنند و بهتر شوند. داشتن یک سرگرمی فقط آنها را خوشحال و مشغول می کند!
لحظات پر از سرگرمی را با هم بگذرانید
کودک شما بیشتر از همه خاطراتی را که با شما سپری کرده است گرامی می دارد. زمانی را برای گذراندن با او در فعالیت های سرگرم کننده مختلف اختصاص دهید. اگر دوست دارد بازی های ویدیویی انجام دهد، در یک مسابقه به او بپیوندید و با یکدیگر و همچنین در مقابل یکدیگر بازی کنید. سعی کنید از نقش والدین و یک بزرگسال جدا شوید و در عوض به یک کودک و دوست او تبدیل شوید، در حالی که به سادگی از گذراندن وقت با او لذت می برید. این باعث تقویت بیشتر پیوند شما می شود، به ایجاد اعتماد بین هر دوی شما کمک می کند و باعث می شود بیشتر اوقات با شما صحبت کند.
مطمئن شوید که به حرف فرزندتان گوش می دهید

تربیت کودکان شاد
بسیاری از کودکان احساسات خود را به والدین خود منتقل می کنند. با این حال، اینها عمدتاً به‌عنوان عصبانیت‌های معمول دوران کودکی تلقی می‌شوند و به راحتی نادیده گرفته می‌شوند. او باید بداند که می تواند در مورد هر چیزی با شما صحبت کند و شما واقعاً متوجه خواهید شد که او چه می گذرد. به او زمان بدهید، کاری را که انجام می‌دهید برای لحظه‌ای رها کنید و حتی زمانی که به شما می‌گوید در قسمت کارتونی مورد علاقه‌اش چه اتفاقی افتاده است، به او گوش دهید.
بگذارید فرزندتان ببیند که شما هم خوشحال هستید
اگر خودتان فردی ناراضی باشید، هیچ بازی، مهمانی، فعالیتی کارساز نخواهد بود. بچه‌ها خیلی سریع‌تر از دیگران آن را احساس می‌کنند و معمولاً فکر می‌کنند که زندگی اینطوری است. اگر چیزی برای خوشحالی داشته باشند ممکن است احساس گناه کنند. شادی مسری است، پس اگر شما شاد باشید فرزندتان نیز از شما خوشحال خواهد شد. پس شاد باشید و بگذارید فرزندتان ببیند که علیرغم مشکلات مختلفی که زندگی هنگام بزرگتر شدن برایش ایجاد می کند، همیشه می تواند دلیلی برای خوشحالی پیدا کند.

تربیت کودکان شاد

سخن پایانی

تربیت کودک به عنوان یک جوان مسئولیت پذیر و دارای طرز فکر شاد کار آسانی نیست. نوع مناسب بازخورد، تعامل و راهنمایی متوسط می تواند به شما کمک کند فرزندتان را به یک فرد شاد تبدیل کنید. والدین، یک بازیکن تیم، یک دوست و فردی که همیشه می تواند به او تکیه کند، به فرزند شما کمک می کند شخصیت درونی خود را به شکلی قوی تر رشد دهد و او را به بزرگسالی تبدیل کند که بسیار به آن افتخار خواهید کرد.


مطالبی که می تواند برای شما مفید باشد :

زمان تقریبی مطالعه: 7 دقیقه
دسترسی سریع