سیستم آموزشی والدورف

سیستم آموزشی والدورف
خلاصه آنچه در این مطلب خواهید خواند

سیستم آموزشی والدورف چیست؟

والدورف رویکردی آموزشی است که توسط رودولف اشتاینر و در اوایل قرن بیستم به وجود آمد. رودولف اشتاینر در 27 فوریه 1861 در امپراتوری اتریش – مجارستان به دنیا آمد. او در دبیرستان و کالج در وین تحصیل کرد و در طول سالهای کالج در دانشگاه فنی، علاقه شدیدی به کار یوهان ولفگانگ فون گوته پیدا کرد. نوشته‌های گوته در مورد جهان متافیزیک و فلسفه انسانی تأثیر زیادی بر اشتاینر گذاشت که باعث شد تا بعداً در فلسفه دکترا بگیرد.

اشتاینر به جمهوری وایمر برلین آلمان نقل مکان کرد و در آنجا کلاس‌هایی را در مدرسه آموزش کارگران تدریس کرد. او همچنین به عضویت انجمن تئوسوفی برلین درآمد و از طریق همین تجربه بود که اصطلاح انسان‌شناسی یا علم معنوی را ابداع کرد که روش آموزش والدورف از آن تکامل یافت.

سیستم آموزشی والدورف
رویکرد آموزشی والدورف اوایل قرن بیستم به وجود آمد.

اولین مدرسه والدورف اشتاینر در سال 1919 در اشتوتگارت آلمان و برای فرزندان والدینی که در کارخانه سیگار والدورف-آستوریا کار می‌کردند تأسیس شد و به همین دلیل سیستم آموزشی او به سیستم والدورف شهرت یافت. امروزه، حدود 1000 مدرسه والدورف در سراسر جهان، از جمله 60 کشور مختلف، وجود دارد. اشتاینر به توسعه روش‌های کشاورزی ارگانیک و همچنین فلسفه هایی در مورد طب طبیعی ادامه داد. او در 30 مارس 1925 به دلیل بیماری معده درگذشت.

رویکرد والدورف

والدورف از رویکردی جامع استفاده می‌کند که بر یکپارچه‌سازی کل کودک، یعنی سر، دست‌ها و قلب تمرکز دارد.  این رویکرد بر کمک به کودکان برای یافتن خود واقعی‌شان و اجرای وظایف شهروندی تمرکز دارد و در عین حال از مراحلی که کودکان به طور طبیعی در رشد خود طی می کنند و نسبت به آن آگاه هستند.

هدف نهایی روش والدورف ایجاد خودشکوفایی در دانش‌آموزان با ارائه آموزش‌های جامع دانشگاهی، هنر، موسیقی، تربیت بدنی، آموزش اجتماعی و آموزش عاطفی است.

سیستم آموزشی والدورف
خود شکوفایی هدف نهایی رویکرد آموزشی والدورف است

روش تدریس والدورف

اجزای اصلی سیستم آموزشی والدورف شامل موارد زیر است:

 • روی رشد کودک تمرکز کنید
 • شخصی سازی
 • تاکید بر کل کودک
 • ادغام هنر و طبیعت
 • یادگیری فعال

مراحل توسعه

مراحل این رویکرد آموزشی در مراحل هفت ساله سازماندهی می‌شوند که اشتاینر معتقد بود چرخه‌های معنوی هستند. روش‌های والدورف مستقیماً با این مراحل توسعه همسو هستند که شامل موارد زیر است:

 • اوایل کودکی – تولد تا هفت سالگی
 • دوران کودکی میانی – هفت تا چهارده سالگی
 • نوجوانی – سن پانزده تا بیست و یک سالگی

اشتاینر این نظریه را مطرح کرد که دانش‌آموزان در مرحله اول رشد از طریق تقلید خودآگاهانه و فرصت‌هایی برای بازی تخیلی بهتر یاد می‌گیرند.

سیستم آموزشی والدورف

مولفه‌های رویکرد والدورف

قدم زدن فردی

همراه با تأکید بر رشد کودک، روش‌های والدورف به کودکان اجازه می‌دهد تا با سرعت خود و در جدول زمانی فردی خود رشد کنند. این با عقاید سنتی مدارس دولتی که استانداردهایی را تعیین می کند که دانش آموزان یک سطح معین باید رعایت کنند تا ماهر در نظر گرفته شوند، متفاوت است. به دلیل این روش‌شناسی بدون عجله، روش‌های والدورف تمایل دارند تا نیازهای یادگیرندگان مختلف با مشخصات و نیازهای یادگیری متفاوت را برآورده کنند.

تاکید بر کل کودک

به همین ترتیب، رویکرد کل کودک بر سه عنصر تأکید دارد: سر (تفکر)، دست ها (احساسات) و قلب (فیزیکی). نیازهای شناختی، جسمی، عاطفی و معنوی تایید می‌شوند. با در نظر گرفتن این موضوع، روش‌های عملی و چند حسی برای یادگیری ضروری است. این رویکرد تجربی، کل کودک را ادغام می‌کند و اجازه می‌دهد تا تجربیات معناداری داشته باشد که عشق به یادگیری را با انگیزه درونی ترویج می‌کند. تجارب زمانی ارائه می‌شود که کودک آماده به حداکثر رساندن دانش داده شده باشد.

سیستم آموزشی والدورف

هنر و طبیعت

خلاقیت و هنر در سراسر برنامه درسی والدورف در هم تنیده شده‌اند. در واقع، هنرها جزء مهمی برای روش‌شناسی والدورف هستند که مانند سایر موضوعات اصلی دانشگاهی مورد توجه و تاکید قرار می‌گیرند. دانش آموزان در سنین پایین طراحی و تصویرسازی را یاد می‌گیرند تا برای خواندن و نوشتن آماده شوند. نواختن ساز، بازیگری، بافندگی و خیاطی از دیگر فعالیتهایی است که در برنامه درسی اجرا می‌شود. فرصت‌هایی که در طبیعت سپری می‌شوند نیز ممکن است از جمله بیابان و آموزش در فضای باز ارائه شوند.

یادگیری فعال

برخلاف دانش‌آموزان در برخی از محیط‌های آموزشی سنتی، دانش‌آموزان بیشتر درگیر یادگیری فعال هستند، نه غیرفعال. ارزیابی های کمی و استاندارد شده در کانون توجه نیستند. درعوض، ارزیابی‌هایی مانند محصولات کاری دانش آموز محور و نمونه کارها ابزارهای اولیه برای ارزیابی دانش دانش آموزان هستند. کتاب های درسی تا سال های آخر استفاده نمی‌شود در عوض، دانش‌آموزان کتاب‌های آموزشی خود را ایجاد می‌کنند که ممکن است شامل نقاشی‌ها، داستان‌ها، شعرها، نقشه‌ها و مسائل ریاضی باشد.

یک روز در زندگی یک معلم والدورف ممکن است شامل ایجاد یک کلاس درس خانه مانند، سازماندهی جشنواره هایی برای آموزش کودکان در مورد فرهنگ های دیگر، و برنامه ریزی زمان محفلی که دانش آموزان در آهنگ‌ها، بازی ها یا داستان ها شرکت می کنند، باشد. معلمان والدورف در تمام مراحل رشد با دانش آموزان خود می‌مانند، برای مثال، از تولد تا هفت سالگی.

سیستم آموزشی والدورف

تفاوت مدارس والدورف و مدارس سنتی

1- رشد کل کودک

همانطور که گفته شد، آموزش والدورف بر رشد کل کودک (سر، قلب و دست ها) متمرکز است. این بدان معناست که علاوه بر مهارتهای تحصیلی، به یادگیری عاطفی اجتماعی و بیان خلاق نیز به همان اندازه اهمیت داده می‌شود.

2-  ساختار کلاس درس

کلاسهای درس والدورف معمولاً با یک برنامه درسی تنظیم شده است که سال به سال تغییر چندانی نمی‌کند. این قابلیت پیش بینی می‌تواند برای برخی از دانش آموزان آرامش بخش باشد، اما می‌تواند محدود کننده نیز باشد.

3- روش‌های تدریس

معلمان والدورف در آموزش خود از داستان سرایی، نمایش عروسکی و دیگر تکنیک‌های تخیلی استفاده می‌کنند. آنها همچنین به قدرت یادگیری عملی اعتقاد دارند و اغلب پروژه های هنری و صنایع دستی را در برنامه درسی گنجانده اند.

4- فناوری

مدارس والدورف رویکردی بسیار کم‌تکنولوژیک برای آموزش دارند و معتقدند زمان بیش از حد صفحه نمایش می‌تواند به کودکان خردسال آسیب برساند. به همین دلیل، بعید است که کامپیوتر یا فناوری دیگری را در کلاس درس والدورف پیدا کنید.

5- محیط مدرسه

مدارس والدورف به طور معمول مکان های بسیار زیبایی با نور طبیعی زیاد، هوای تازه و هنرهای زیبا بر روی دیوارها هستند. هدف ایجاد محیطی گرم و دلپذیر است که کودکان احساس می‌کنند مدرسه خانه دوم است.

سیستم آموزشی والدورف

تفاوت سیستم والدورف و مونته سوری

 • در آموزش مونته سوری، تمرکز در درجه اول بر مهارتهای تحصیلی است، اما به توسعه مهارتهای عاطفی اجتماعی نیز توجه می‌شود. اگرچه، از آنجایی که کلاسهای درس مونته سوری بسیار مستقل و خودگردان هستند، دانش آموزان فرصت بیشتری برای کار روی این مهارتها نسبت به مدارس سنتی دارند.
 • برخلاف والدورف که برنامه درسی مشخصی دارد، در مدارس مونته سوری کلاسهای درس به گونه‌ای طراحی شده اند که انعطاف پذیر باشند تا دانش آموزان بتوانند آزادانه حرکت کنند و با سرعت خود کار کنند. این امر باعث می‌شود تا توجه فردی و متناسب با نیازهای هر دانش آموز برنامه درسی انجام شود.
 • بر خلاف مدارس والدورف که کمتر از تکنولوژی آموزشی استفاده می‌کند، مدارس مونته سوری رویکرد انعطاف‌پذیرتری به فناوری دارند.
 • مدارس والدورف و مونته سوری هر دو تلاش می‌کنند تا محیطی دلپذیر برای دانش آموزان ایجاد کنند. با این حال، از آنجایی که کلاس‌های درس مونته سوری اغلب بازتر و ساختار کمتری دارند، ممکن است احساس متفاوتی نسبت به مدارس والدورف داشته باشند.

چگونه معلم والدورف شویم؟

برای تبدیل شدن به یک معلم رسمی این سیستم، معلمان باید یک برنامه آماده سازی معلم والدورف را که توسط انجمن مدارس والدورف آمریکای شمالی تأیید شده است، شرکت کنند و در یک مطالعه خودآموز و بررسی همتایان شرکت کنند.


 

 

 

مطالبی که شاید برای شما مفید باشد :

زمان تقریبی مطالعه: 6 دقیقه
دسترسی سریع