سیستم آموزشی رجیو امیلیا

سیستم آموزشی رجیو
خلاصه آنچه در این مطلب خواهید خواند
رجیو املیا رویکردی در آموزش است که کودکان بر مسیر و شیوه آموز کنترل دارند و به نوعی آموزش برای کودکان شخصی سازی می شود چرا که طرفداران این رویکرد معتقد هستند هر کودک منحصر به فرد است و برای دریافت بهترین نتیجه باید آموزش برای او طراحی شود.

سیستم آموزشی رجیو امیلیا چیست؟

رجیو امیلیا را بسیاری از مردم به عنوان شهری زیبا در منطقه امیلیا رومانیا در شمال ایتالیا می‌شناسند. با این حال، برای بسیاری از مربیان و والدین کودکان پیش دبستانی و ابتدایی در سراسر جهان، رجیو امیلیا معنای بسیار بیشتری دارد. رجیو امیلیا رویکردی به آموزش است که این ایده‌آل را در بر می‌گیرد که کودکان باید تا حدودی بر مسیر یادگیری خود کنترل داشته باشند. پس از جنگ جهانی دوم، والدین در اطراف شهر رجیو امیلیا این فلسفه را به عنوان واکنشی به حذف فاشیسم آغاز کردند و نیاز به پرورش پایه‌های رشد فرزندان خردسال خود را در سیستم آموزشی ایتالیا تشخیص دادند.

لوریس مالاگوزی، بنیانگذار این فلسفه معتقد بود که کودکان پس از جنگ جهانی دوم به نوع آموزش جامع‌تری نیاز دارند. او سبک رجیو امیلیا را بر اساس این باور آغاز کرد که هر کودکی منحصر به فرد است و علایق خود را به روش‌های مختلف بیان می‌کند. این باور تأثیر عملی دارد و یک محیط یادگیری مشترک را ایجاد می‌کند که در آن معلمان با کودکان یاد می‌گیرند و در یک رابطه جانبی به جای رابطه سلسله مراتبی کار می‌کنند. این مشارکت همچنین برای در بر‌گرفتن والدین و جامعه هر کودک در نظر گرفته شده است.

سیستم آموزشی رجیو

رجیو امیلیا همچنین حول حواس کودکان می‌چرخد و با تکیه بر بینایی، صدا، لمس و حتی چشایی و بویایی به یادگیری کمک می‌کند. در نتیجه، کلاس‌های درس رجیو امیلیا با فضاهای مشترک بزرگ، عناصر طبیعی و تعداد زیادی مواد در دسترس و کنجکاو، متفاوت از پیش دبستانی متوسط شما به نظر می‌رسند.

اولین مدرسه رجیو امیلیا به معنای واقعی کلمه توسط والدین جامعه ساخته شد. اساس فلسفه رجیو امیلیا بر اصول اجتماع، مسئولیت و احترام از طریق یک محیط حمایتی و غنی استوار است. این اصول بخشی جدایی ناپذیر از ویژگی‌های روزانه کلاس درس رجیو امیلیا هستند.

فلسفه سیستم آموزشی رجیو امیلیا

تحت رویکرد رجیو امیلیا، کودکان به عنوان اعضای فعال، توانا و ارزشمند جامعه در نظر گرفته می‌شوند. آن‌ها تشویق می‌شوند در پنج سال اول زندگی جهان را کاوش کنند، سؤال کنند و تفسیر کنند، زیرا ایجاد یک پایه محکم از تجربیات در این سال‌های اولیه به هر کودک کمک می‌کند تا به پتانسیل کامل خود دست یابد. مربیانی که از رویکرد رجیو امیلیا استفاده می‌کنند معتقدند که کودکان باید تا حدودی بر یادگیری خود کنترل داشته باشند. کودکان زبان‌های بسیاری در هنر، موسیقی و نمایش دارند و باید آنها را تشویق کرد تا از طریق تجربیاتی مانند گوش دادن، حرکت کردن، لمس کردن و مشاهده کردن یاد بگیرند.

سیستم آموزشی رجیو

مبانی رویکرد رجیو امیلیا

با استفاده از یک برنامه درسی خودراهنما، به کودکان اجازه داده می‌شود تا با رشد شخصیت ، خود را به روش‌های مختلف بیان کنند. فعالیت‌هایی مانند نقاشی، طراحی، مجسمه‌سازی و نمایش تشویق می‌شوند، زیرا همه این‌ها به عنوان زبان‌هایی دیده می‌شوند که کودکان از آن استفاده می‌کنند. با اجازه دادن به کودکان برای مشارکت در تجربیات یادگیری معنادار، رویکرد رجیو امیلیا به القای عشق به یادگیری کمک می‌کند، آموزش اولیه را تقویت می‌کند و کودکان را برای انتقال به مدرسه آماده می‌کند.

ویژگی‌های سیستم آموزشی رجیو

  • کودکان باید بتوانند از طریق تجربیات دستی و با استفاده از تمام حواس خود بیاموزند
  • کودکان از طریق یک رویکرد پروژه محور به بهترین شکل یاد می‌گیرند
  • کودکان باید بر یادگیری خود کنترل داشته باشند
  • کودکان باید تشویق شوند و به آنها اجازه داده شود که روابط خود را با کودکان دیگر تقویت کنند و از مواد برای توسعه این روابط استفاده کنند
  • کودکان باید احساس امنیت و آزادی کنند و به آنها فرصت‌های کافی برای ابراز وجود داده شود

سیستم آموزشی رجیو

اصول رویکرد رجیو امیلیا

شما به راحتی می‌توانید این فلسفه آموزشی را به یک مطالعه مادام العمر تبدیل کنید، اما چهار اصل وجود دارد که معلمان را در رجیو امیلیا راهنمایی می‌کند که عبارتند از برنامه درسی اضطراری، پروژه‌های عمیق، توسعه نمایندگی و همکاری.

برنامه درسی اضطراری

این به این معنی است که اساساً برنامه درسی برای کلاس درس ترکیبی از علایق کودکان، ارتباطات خانواده آنها و مشاهده دقیق و یادداشت‌هایی است که معلمان در مورد رشد و اکتشاف دانش آموزان خود می‌گیرند. معلمان جلسات برنامه ریزی را برای مقایسه یادداشت‌های خود و تصمیم‌گیری در مورد پروژه ها و مواد برگزار می‌کنند.

سیستم آموزشی رجیو

پروژه های عمیق

اگر شما هم مثل خیلی‌ها هستید، خاطرات اولیه تحصیلی شما شامل تلاش برای نشستن روی میزهایی است که رو به جلوی اتاقی است که معلم مطالبی را ارائه می‌کند. اما در رجیو امیلیا، یادگیری توسط هر کودک هدایت می‌شود و بر اساس پروژه‌ها ساخته می‌شود. معلمان اغلب این پروژه ها را ماجراجویی برای یادگیرندگان جوان می‌نامند. ممکن است یک یا دو هفته طول بکشد یا ممکن است کل سال تحصیلی را تمدید کنند. معلمان کودکان را در انتخاب حوزه تحقیق و پیگیری آن تا نتیجه پروژه راهنمایی می‌کنند.

آنچه رجیو امیلیا را متمایز می‌کند، تأکید آن بر پروژه‌های دانشجویی است. وقتی دانش آموزان به موضوعی علاقه نشان می‌دهند، معلمان پروژه‌هایی را برای تشویق آن علاقه ایجاد می‌کنند. آنها اسناد را در یک نمونه کار برای هر کودک در طول سال نگه می‌دارند و به آنها اجازه می‌دهند تا رشد فردی را دنبال کنند.

توسعه نمایندگی

رویکرد رجیو امیلیا از کودکان دعوت می‌کند تا ایده‌ها و یادگیری خود را به اشکال مختلف ارائه دهند: چاپ، هنر، نمایش، رقص، موسیقی، نمایش عروسکی و غیره. یک کودک ممکن است بیشتر به رقصیدن برای گفتن داستان‌های خود تمایل پیدا کند تا نقاشی، و در رویکرد رجیو جایی برای هیجان‌زده شدن در مورد آن وجود دارد و به کودک کمک می‌کند این قدرت را به حوزه‌های جدید ترجمه کند.

کودکان می‌توانند ایده های خود را به روش‌های مختلف نشان دهند: رقص، رنگ، سیم، خاک رس، مداد، مواد طبیعی… غیر از اعداد و حروف. . دادن فضا برای شکوفایی همه این تلاش‌ها به هر کودک کمک می‌کند تا در مورد یادگیری خود اعتماد به نفس و هیجان ایجاد کند.

سیستم آموزشی رجیو

همکاری

در یک کلاس درس الهام گرفته از رجیو، معلمان گروه‌ها را تشویق می‌کنند تا با استفاده از گفتگو، مقایسه، مذاکره و احترام با یکدیگر همکاری کنند. مبنا قرار دادن دوره تحصیلی بر اساس علایق کودکان، یک محیط مشارکتی ایجاد می‌کند که می‌تواند به رشد کمک کند. کودکان با معلمانی که علایقشان را بررسی می‌کنند، مذاکره می‌کنند. درخواست از بچه‌ها برای کمک به هدایت مسیر یادگیری به آن‌ها این امکان را می‌دهد که احساس کنند شنیده می‌شوند و مورد احترام قرار می‌گیرند و احساس ارزشمندی را در آنها تشویق می‌کند.

نقش معلم‌ها در سیستم آموزشی رجیو امیلیا

معلم به عنوان کسی دیده می‌شود که با دانش آموزان همکاری می‌کند نه اینکه فقط به آنها آموزش دهد. هیچ برنامه درسی یا برنامه آزمایشی مشخصی وجود ندارد و کودکان ممکن است تا سه سال با یک معلم بمانند تا یک رابطه یادگیری مداوم ایجاد کنند. معلمان اغلب دروس را بر اساس علاقه هر کودک برنامه ریزی می‌کنند و به جای اینکه صرفاً یک فعالیت را تعیین کنند و مشاهده کنند، به طور مداوم از کودک سؤال می پرسند تا آنها را بیشتر درگیر کنند.

سیستم آموزشی رجیو

نقش والدین و جامعه در سیستم آموزشی رجیو امیلیا

رویکرد رجیو امیلیا معتقد است که والدین و جامعه وسیع‌تر، مسئولیت جمعی در قبال کودکان دارند. این رویکردی فراگیر و به سبک روستایی است که کودکان، والدین و جامعه را به عنوان اجزای ضروری فرآیند یادگیری درگیر می‌کند. والدین به عنوان شریک و اولین معلم برای کودک قبل از ورود به سیستم آموزشی دیده می‌شوند. مدارس رجیو امیلیا ارتباط دائمی بین معلمان و خانواده‌ها را تسهیل می‌کنند و والدین تشویق می‌شوند تا داوطلبانه در کلاس کمک کنند و اصول رجیو امیلیا را در خانه بکار ببرند.

اهمیت محیط زیست در سیستم آموزشی رجیو امیلیا

محیط زیست بخش مهمی از رویکرد رجیو امیلیا است. اعتقاد بر این است که اگر کودکان در محیطی زیبا و دارای مواد محرک برای کار قرار گیرند، انگیزه ای برای کشف و احترام به محیط خواهند داشت. فضاهای داخلی مدارس رجیو امیلیا معمولاً الهام گرفته از طبیعت است و با گیاهان داخلی فراوان، درختان انگور و نور طبیعی برای جذب بیننده طراحی شده است. کلاس‌های درس ممکن است دارای چندین آینه، در، پنجره یا حیاط باشند تا حسی از فضا و اطمینان ایجاد کنند. یک میدان روباز یا منطقه مشترک مرکزی اغلب به آشپزخانه‌ای با پلان باز متصل می‌شود، در حالی که آثار هنری دانش آموزان در گالری‌های سراسر مدرسه به نمایش گذاشته می‌شود.

سیستم آموزشی رجیو

محیط کلاس درس رجیو امیلیا

بسیاری از کلاس‌های درس الهام گرفته از رجیو که ممکن است به صورت آنلاین مشاهده کنید کمی شبیه به داخل یک خانه زیبا هستند. پنجره‌های بزرگ نور روز را به فضای آشپزخانه می‌ریزند، فرش‌های بزرگ، قفسه‌های کتاب با وسایل بازی طبیعی، و غیره. در حالی که یک فضای بزرگ، روشن و جادویی الهام‌بخش هر کسی می‌شود، بیشتر کلاس‌های درس آن تجملات معماری را ندارند. مانند روش‌های دیگر، رویکرد رجیو امیلیا کمتر در مورد ظاهر است و بیشتر در مورد آنچه واقعاً بین بچه‌ها، خانواده‌ها و معلمان اتفاق می‌افتد است.

محیط الهام گرفته از رجیو امیلیا برای کودکانی است که از آن استفاده می‌کنند. این محیطی است که کودک می‌تواند بر آن تاثیر بگذارد و به هر کودکی می‌گوید که به آنجا تعلق دارد. این یک اولویت است که مواد را در دسترس و بادوام نگه دارند تا کودکان بتوانند به روشی باز کاوش کنند. مهم نیست که معلمان الهام گرفته از رجیو باید با چه منابعی کار کنند، آنها هر عنصری از فضا را به طور متفکرانه در نظر می‌گیرند تا فضایی ایجاد کنند که در آن کودکان احساس عاملیت و خلاقیت کنند.


مطالبی که می تواند برای شما مفید باشد :

زمان تقریبی مطالعه: 7 دقیقه
دسترسی سریع