سیستم آموزشی جان هولت

آموزش در خانه به روش جان هولت
خلاصه آنچه در این مطلب خواهید خواند
Unschooling  یکی دیگر از روش های کل نگر برای نحوه آموزش به کودکان است. مدرسه نرفتن نه به معنای آموزش ندادن است و نه به معنای تربیت بی قاعده. این بدان معنا نیست که هیچ آموزش یا یادگیری وجود ندارد. فقط مدرسه جزء ضروری برای یادگیری نیست. بسیاری از ما قبول داریم که مدرسه امری عادی است و بنابراین برای یادگیری ضروری است. ممکن است مدتی طول بکشد تا افکار و عقاید از پیش تعیین شده در مورد آموزش کنار گذاشته شوند. بازاندیشی در نحوه عملکرد واقعی یادگیری، مدرسه زدایی نامیده می شود و منظور از آن رها کردن ذهن از سیستم آموزش در مدرسه و متمرکز شدن بر مساله یادگیری.

یادگیری بدون مدرسه

یادگیری بدون مدرسه یا روش unschooling، بر اساس آموزه های جان هولت است. او یک معلم و نویسنده مدرن بود که کلمه Unschooling را به عنوان روشی در مقابل روش یادگیری در مدارس سنتی مطرح کرد. جان هولت معتقد بود که یادگیری محصول آموزش نیست بلکه محصول فعالیت کودکان یا فراگیران و تحت رهبری آنها است.

آموزش در خانه به روش جان هولت
یادگیری محصول آموزش نیست بلکه محصول فعالیت کودکان یا فراگیران و تحت رهبری آنها است.

Unschooling چیست؟

Unschooling یکی دیگر از روش های کل نگر برای نحوه آموزش به کودکان است. مدرسه نرفتن نه به معنای آموزش ندادن است و نه به معنای تربیت بی قاعده. این بدان معنا نیست که هیچ آموزش یا یادگیری وجود ندارد. فقط مدرسه جزء ضروری برای یادگیری نیست.

بسیاری از ما قبول داریم که مدرسه امری عادی است و بنابراین برای یادگیری ضروری است. ممکن است مدتی طول بکشد تا افکار و عقاید از پیش تعیین شده در مورد آموزش کنار گذاشته شوند. بازاندیشی در نحوه عملکرد واقعی یادگیری، مدرسه زدایی نامیده می‌شود و منظور از آن رها کردن ذهن از سیستم آموزش در مدرسه و متمرکز شدن بر مساله یادگیری.

اصل اساسی عدم نیاز به مدرسه این است که انسان ها یادگیرنده های طبیعی هستند. کودکان بی نهایت کنجکاو هستند و نیازی به اجبار برای یادگیری ندارند. آنها به طور طبیعی در مواقعی که نیاز داشته باشند، آنچه را که نیاز دارند، یاد خواهند گرفت.

آمادگی یکی از جنبه‌های کلیدی عدم تحصیل است. وقتی کودک آماده است، می‌تواند خیلی سریع مفاهیم را یاد بگیرد و بر آنها تسلط یابد. به همان روشی که نهال در زمان آماده شدن جوانه می‌زند یا زمانی که تخم مرغ آماده می‌شود و از تخم بیرون می‌آید، کنجکاوی کودک نیز چنین خواهد بود. آموزش فقط به معنای یادگیری در مورد دنیای اطراف ما نیست. آموزش همچنین در مورد خودشناسی است و برای هدایت یادگیری به کودک اعتماد می‌شود.

آموزش در خانه به روش جان هولت
دانش آموزان باید بدون هیچ محدودیت و برنامه از پیش تعیین شده در مسیر یادگیری گام بردارند.

برنامه درسی مورد نیاز نیست

از نظر جان هولت هیچ کس نمی‌تواند بگوید اینجا زیست شناسی است، اینجا ریاضیات، اینجا فلسفه و . . . هیچ کس نمی‌تواند به فیزیک اشاره کند یا شیمی را به ما نشان دهد. در واقع هیچ خط نقطه چینی تاریخ را از جغرافیا یا فیزیک را از شیمی یا فلسفه را از زبان‌شناسی و غیره جدا نمی‌کند. دانش آموزان باید بدون هیچ محدودیت و برنامه از پیش تعیین شده در مسیر یادگیری گام بردارند.

آزمون‌ها و نمرات برای دانش‌آموزان مهم نیست.

دانش آموزان اغلب چیزهایی را که بعد از امتحان یاد می‌گیرند فراموش می‌کنند و بسیاری از آنها صرفا برای دریافت نمره یا رضایت والدین خود را برای امتحان آماده می‌کنند بدون اینکه میل و انگیزه واقعی داشته باشند. پس آیا این واقعاً یادگیری است؟

در روش آموزش بدون مدرسه (unschooling)، کودکان وقت خود را صرف پروژه‌های معنادار و کاربردی می‌کنند. آنها از کتابخانه‌ها، مراکز اجتماعی، متخصصان محلی و کارشناسان برای کمک به یادگیری خود استفاده می‌کنند. چیزهای بیشتری برای زندگی و یادگیری وجود دارد. توسعه ویژگی‌های شخصیت و رفاه کلی نیز از اهداف هستند.

آموزش در خانه به روش جان هولت
یادگیری محدود به زمان و مکان نیست و در زندگی هر روزه ما اتفاق می‌افتد

یادگیری یک سبک زندگی است

این یک اشتباه جدی است که فکر کنیم یادگیری فعالیتی جدا از بقیه زندگی است. روش غیر مدرسه‌ای معتقد است که یادگیری در همه جا اتفاق می‌افتد و نه تنها در فضاهای تعیین شده برای آموزش. یادگیری در هر زمان انجام می‌شود و نه فقط در زمان‌های تعیین شده. یادگیری محدود به زمان و مکان نیست و در زندگی هر روزه ما اتفاق می‌افتد، نه لزوما به ترتیب خاص از پیش تعیین شده.

کودکان قبل از ورود به مدرسه راه رفتن، صحبت کردن، غذاخوردن، دویدن و . . . را یاد گرفتند. بزرگسالان نیز پس از فارغ التحصیلی از دبیرستان به یادگیری ادامه می‌دهند بنابراین یادگیری یک کار مادام العمر است.

در این روش، دانش‌آموزان محیطی ایجاد می‌کنند که یادگیری را تشویق می‌کند. کتابها، بازی‌ها و سایر موارد در اطراف جایی که کودک بتواند آنها را پیدا کند، پراکنده می‌شوند. این باعث ایجاد علاقه به موضوعات جدید یا الهام بخشیدن به عمق بیشتر در موضوعات آشنا می‌شود.

ما هر روز چیز جدیدی یاد می‌گیریم. در واقع خیلی سخت است که یک روز را بدون یادگیری چیزی سپری کنیم. کودکانی که مدرسه نمی‌روند، یک تعطیلات (یا چالش) سالانه دارند تا سعی کنند یک روز را بدون یادگیری چیزی بگذرانند.

آموزش در خانه به روش جان هولت
برنامه هر دانش آموز متفاوت است و علایق کودک را برای آن روز دنبال می‌کند

نمونه ای از یک روز بدون مدرسه

برنامه هر دانش آموز متفاوت است و علایق کودک را برای آن روز دنبال می‌کند.

صبح ها: بچه‌ها زمانی که استراحت می‌کنند از خواب بیدار می‌شوند و خودشان تصمیم می‌گیرند که دوست دارند در آن روز چه کاری انجام دهند. برخی از والدین فهرستی از کارهای روزمره و پیشنهادهایی برای فعالیت‌های مختلف در روز به فرزندانشان می‌دهند. بسیاری از کودکان روش بدون مدرسه (unschooling) برای خود اهدافی تعیین می‌کنند و با والدین خود برنامه‌ای تنظیم می‌کنند که به آنها در رسیدن به هدف موردنظر کمک می‌کند.

هر روز متفاوت خواهد بود. یک روز، کودک ممکن است تشنه یادگیری کلمات جدید املایی باشد، بنابراین او صبح اول وقت املا را انجام می‌دهد. در یک روز دیگر، کودک ممکن است برای راه اندازی یک آزمایش علمی خاص هیجان زده شود و ممکن است برای تهیه اولین چیزی که برای شروع پروژه خود نیاز دارد به آشپزخانه برود.

والدینی که روش بدون مدرسه را برای آموزش و یادگیری فرزندان خود انتخاب می‌کنند تمایل دارند مواد آموزشی را برای «کشف» فرزندانشان در اختیار آنها بگذارند برای مثال آنها ممکن است میکروسکوپ را روی میز آشپزخانه، یا یک کتاب جدید روی میز سالن نشیمن، یا یک کتاب آشپزی جدید در آشپزخانه بگذارند. آنها با تحریک علاقه کودک به یک پروژه یا موضوع خاص، یادگیری فرزندان خود را هدایت می‌کنند و به آنها جهت می‌دهند.

بعدازظهرها: بسیاری از بچه های روش بدون مدرسه، بعدازظهر خود را بیرون از اجتماع می‌گذرانند. داوطلب شدن در کتابخانه، کار در یک شغل پاره وقت، یا گذراندن دروس خصوصی. آنها تمایل دارند که علایق خود را برای مدتی پرشور و عمیق دنبال کنند و سپس به سراغ علایق بعدی خود بروند. آنها همچنین تمایل دارند تا دیروقت بیدار بمانند و غرق مطالعه کتاب و مطالبی شوند که محتوای آن برایشان جذاب و مهیج است.


 

 

 

مطالبی که می تواند برای شما مفید باشد :

زمان تقریبی مطالعه: 5 دقیقه
دسترسی سریع