هوم اسکول برای مبتدیان

آموزش خانگی برای مبتدیان
خلاصه آنچه در این مطلب خواهید خواند
آموزش خانگی که برخی آن را مدرسه خانگی یا هوم اسکول نیز می‌نامند، طی چند سال گذشته و به دلیل ویروس کرونا در سرتاسر جهان به طور تصاعدی افزایش یافته است و تعداد کودکانی که در خانه از طریق والدین و یا معلمان آموزش می‌بینند روز به روز بیشتر می‌شود.

نکات و ترفندهایی برای مبتدیان هوم اسکول

هوم اسکول یا آموزش خانگی که برخی آن را مدرسه خانگی نیز می‌نامند، طی چند سال گذشته و به دلیل ویروس کرونا در سرتاسر جهان به طور تصاعدی افزایش یافته است و تعداد کودکانی که در خانه از طریق والدین و یا معلمان آموزش می بینند روز به روز در حال بیشتر شدن است. اگرچه مدیریت خوبی در جهت کنترل این بیماری و عوارض آن در سرتاسر جهان صورت گرفته است اما تبعات آشفتگی تحصیلی ایجاد شده تا به امروز در بسیاری از کشورها ادامه دارد.

والدین اکنون بیش از هر زمان دیگری متوجه می‌شوند که آموزش مجازی و خانگی فرزندانشان را مدیریت کنند. علیرغم مزایای فراوانی که آموزش و یادگیری در خانه می‌تواند هم برای والدین و هم برای دانش‌آموزان داشته باشد اما بسیار چالش برانگیز است.

ایجاد نظم و ساختار در یک محیط آموزشی خانگی می‌تواند دشوار باشد و  می‌تواند منجر به ناامیدی و حتی باعث عقب افتادن دانش آموزان از تکالیف یا اهداف یادگیری شود. علاوه بر این، برنامه درسی فرزند شما دارای بخشهای متحرک بسیاری است و اگر بیش از یک فرزند داشته باشید ، این پیچیدگی فقط افزایش می‌یابد.

بنابراین چگونه والدین می‌توانند فرزندان خود را در مسیر درست نگه دارند و با موفقیت در یادگیری مجازی و خانگی حرکت کنند؟

هوم اسکول برای مبتدیان
هوم اسکول و فراهم شدن شرایط برای مدیریت تحصیلی فرزندان

نکاتی برای سازماندهی محیط هوم اسکول

یک فضای آموزشی مشخص ایجاد کنید

آموزش در خانه سرگرم کننده، هیجان انگیز و اغلب به هم ریخته است. زندگی و یادگیری در زیر یک سقف می‌تواند به سرعت منجر به بی نظمی و هرج و مرج شود و در این صورت محیط خوبی برای پرورش کودکان یا معلمان و والدین شاد نخواهد بود.

برای جلوگیری از سردرگمی، مواد مطالعه فرزندان خود را مرتب نگه دارید و یک فضای یادگیری خاص را تعیین کنید، فضایی که آنها لوازم و کتاب را در آن نگهداری می‌کنند. حتی اگر فرزندان شما در نهایت کارشان را پشت میز آشپزخانه انجام دهند، به سازماندهی وسایلشان در یک فضا کمک می کند. پس از اتمام تکالیف مدرسه، از آنها بخواهید که مواد خود را به فضای تعیین شده خود برگردانند.

در نظر بگیرید که یک برنامه زمانی چاپ شده را در فضای خود منتشر کنید تا فرزندانتان همیشه بدانند چه وظایفی باید انجام شود و چه اهدافی را در آن روز یا هفته انجام می‌دهند.

هوم اسکول برای مبتدیان
پیگیری برنامه روزانه فرزندان در هوم اسکول

برنامه روزانه را دنبال کنید

آموزش در خانه سطح شگفت انگیزی از انعطاف پذیری و خودانگیختگی را برای آموزش کودکان به ارمغان می‌آورد. با این حال، بدون وجود ساختار واضح، می‌توان به راحتی حواس خود را پرت کرد و از مسیر خارج شد.

بچه‌ها زمانی رشد می‌کنند که ساختار و روال اولیه داشته باشند. ایجاد و پیروی از یک برنامه روزانه را در نظر بگیرید. شما همیشه می‌توانید سازگار شوید و وجود برنامه مشخص در هر روز به شما تمرکز و جهت می‌دهد.

هوم اسکول برای مبتدیان
انعطاف پذیری یکی از مهمترین ویژگی های هوم اسکول است

در اینجا چند نکته برای ایجاد برنامه زمانی واضح و موثر وجود دارد:

کد رنگی را بر اساس نوع فعالیت یا موضوع مدرسه انتخاب کنید تا به سرعت ببینید در هر روز یا ساعتی روی چه چیزی کار می کنید. کدگذاری رنگ برای هر سنی (از جمله بزرگسالان) مفید است، اما سادگی آن می‌تواند به ویژه برای کودکان کوچکتر که در حال یادگیری نحوه استفاده از برنامه هستند مفید باشد.

اگر به دو یا چند کودک آموزش می‌دهید، از ابزارهای کاربردی مانند نمودارها برای پیگیری برنامه‌های روزانه متعدد استفاده کنید و یادداشت کنید که بچه‌ها در چه پروژه‌هایی با هم کار می‌کنند یا برای چیزهایی مانند غذا و سایر فعالیت‌ها دور هم جمع می‌شوند.

با استفاده از نمودارها به راحتی می توانید ببینید که به چه کسی چه پروژه‌ای اختصاص داده شده است، چه زمانی برنامه‌ها در یک راستا قرار دارند یا چه زمانی تضاد برنامه ریزی وجود دارد.

یک فلوچارت ساده بسازید تا به بچه ها کمک کنید روز خود را طی کنند. فلوچارت ترتیب فعالیتها را واضح می‌کند و بر وظایف در مقایسه با زمان روز تمرکز می‌کند.

همچنین می‌توانید از برنامه‌های فلوچارت استفاده کنید تا به بچه‌هایتان نشان دهید که چه زمانی می‌توانند استراحت کنند یا از صفحه نمایش استفاده کنند و چه زمانی کارهای روزمره دارند. به عنوان مثال، یک پیام ممکن است این باشد: «آیا تکالیف مدرسه خود را تمام کرده‌اید؟ اگر بله، می‌توانید گزینه الف، ب یا ج را انجام دهید. اگر نه، گزینه . . .

سیستمی را انتخاب کنید که برای شما کار می‌کند. برنامه شما می‌تواند به همان اندازه که می‌خواهید دقیق یا آرام باشد. نکته کلیدی این است که روال و ساختار مشخصی برای خود و فرزندتان داشته باشید تا هر دو بتوانید در مسیر خود بمانید.

داشبورد بصری و قالب‌های آماده نیز به شما امکان می‌دهند به سرعت برنامه‌های خود را ترسیم کرده و سفارشی کنید از جمله کدگذاری رنگ، نمودارها و . . .

هوم اسکول برای مبتدیان
مشخص کردن روال و ساختار مشخص در هوم اسکول

سال تحصیلی را از قبل ترسیم کنید

سال تحصیلی خود را برای ردیابی پیشرفت در اهداف و برنامه ریزی پروژه‌های بزرگ ترسیم کنید. تقسیم کردن اهداف و پروژه‌های بزرگ به مراحل کوچک‌تر، آنها را برای شما قابل کنترل‌تر می‌کند و کمتر اجازه می‌دهید جزئیات از بین بروند.

راه‌های زیادی برای ترسیم برنامه درسی و اهداف شما وجود دارد از جمله: نمودارهای سازمانی، نقشه های ذهنی، نقشه های راه، فلوچارت ها و . . .

تجسم برنامه‌هایی که ترتیب داده‌اید می‌تواند به شما کمک کند سازماندهی شده بمانید و پیشرفت خود را در یک نگاه ببینید.

 

هوم اسکول برای مبتدیان
تقسیم کردن اهداف به برنامه کوچک قابل اجرا در آموزش خانگی

اهداف یادگیری را با هم تنظیم کنید

آموزش در خانه به فرزند شما این فرصت را می‌دهد که آموزش خود را هدایت و سفارشی کند. اهداف بخش مهمی از این فرآیند هستند. وقتی برای جایی که می‌خواهید بروید، چشم‌انداز و برنامه‌ای دارید، احتمال دستیابی به نتایج یادگیری بیشتر خواهد بود و برنامه درسی روزانه درستی را تنظیم خواهید کرد.

به عنوان والدین/معلم، برخی از اهداف کلیدی یادگیری را برای فرزندتان از قبل مشخص کنید. (اینها احتمالاً بر اساس الزامات ناحیه آموزش و پرورش، فلسفه آموزشی شخصی شما و همچنین سن و توانایی‌های فرزند شما خواهد بود. هنگامی که اهداف و معیارهای گسترده‌ای را تعیین کردید، با فرزند خود بنشینید و نظرات او را دریافت کنید.

برای تعیین اهداف یادگیری به تفکیک سال، ترم و ماه با یکدیگر همکاری کنید. این همچنین یک فرصت عالی برای آموزش مهارتهای هدف گذاری و بهترین شیوه‌ها مانند فرمول SMART به فرزندتان است.

هوم اسکول برای مبتدیان
هوم اسکول و یادگیری مهارتهایی فراتر از کتابهای درسی

یادگیری را فراتر از کلاس درس ببرید

یکی از بهترین بخشهای هوم اسکول و همچنین یکی از بزرگترین مزایای آن، انعطاف پذیری برای یادگیری خارج از یک محیط کلاس درس سنتی است.

 • به دنبال فرصتهای یادگیری فراتر از کتابهای درسی باشید
 • بازی های رومیزی انجام دهید
 • پخت و پز و آشپزی را تمرین کنید
 • مهارتهای مدیریت خانه مانند لباسشویی یا بودجه بندی ساده را بیاموزید
 • برای دوستان و خانواده ایمیل بنویسید
 • از مشاغل محلی دیدن کنید
 • به بازار کشاورزی بروید
 • به کتابخانه بروید
 • گیاهی را پرورش دهید
 • کمکهای اولیه و خدمات امدادی را تمرین کنید

و . . .

برای این فرصتها در برنامه روزانه خود وقت بگذارید و ذهنی باز داشته باشید. کشف مهارتهای جدید، ملاقات با افراد جدید و بازی، همه راه‌های مهمی هستند که ما بر اساس آنها یاد می‌گیریم و رشد می‌کنیم. آن تجربیات را در محیط مدرسه خانگی خود بگنجانید تا یک برنامه درسی کامل داشته باشید.

هوم اسکول برای مبتدیان
به اشتراک گذاری هیجان در آموزش خانگی

تبدیل یادگیری به یک فعالیت خانوادگی در هوم اسکول

هیجان خود را برای یادگیری با فرزندان خود به اشتراک بگذارید. آیا موضوع یا فعالیتی وجود دارد که همه افراد خانواده از آن لذت ببرند؟ به آن متمایل شوید.

به عنوان مثال، شما می‌توانید:

 • با هم بخوانید
 • سرگرمی جدیدی را کشف کنید یا از یکی از اعضای خانواده بخواهید مهارتی را آموزش دهد
 • کاردستی درست کنید
 • در شهر خود توریست باشید
 • پیاده روی خانوادگی داشته باشید
 • از یک موزه بازدید داشته باشید

و . . .

راه‌های بی شماری برای مشارکت دادن خانواده و سرگرم کردن یادگیری وجود دارد. یک سفر خانوادگی به باغ وحش داشته باشید تا در مورد حیوانات یا محیط زیست بیشتر بدانید. یا با آشپزی با هم یا یادگیری نحوه برنامه ریزی یک وعده غذایی و تهیه لیست مواد غذایی، مهارتهای اقتصاد خانه را تمرین کنید. خلاق باشید و کل افراد خانواده را برای یک تجربه سرگرم کننده و به یاد ماندنی درگیر کنید.

هوم اسکول برای مبتدیان
همکاری و اشتراک گذاری با معلمان در هوم اسکول

با سایر دانش آموزان در خانه همکاری کنید

فقط به این دلیل که شما مسئول آموزش فرزندتان هستید به این معنی نیست که شما تنها در این زمینه هستید. جوامع آموزشی خانگی غنی و متنوعی در سرتاسر جهان وجود دارد.

برای همکاری و به اشتراک گذاری منابع، با سایر معلمان خانه در شهر خود یا به صورت آنلاین ارتباط برقرار کنید. این نه تنها روند تحصیل را برای شما آسان تر می‌کند، بلکه تجربه فرزندتان را غنی می‌کند و فرصتهای آموزشی او را در داخل و خارج از خانه شما گسترش می‌دهد.

هوم اسکول برای مبتدیان
منابع آموزشی هوم اسکول

آموزش در خانه و ورود آسان به مدرسه 

چه از تعطیلات تابستانی برگردید و چه از تعطیلات میانسالی، از بازگشت به برنامه درسی کامل خود نترسید. به عنوان مثال، در نظر بگیرید که در هفته اول فقط با یک یا دو موضوع شروع کنید و سپس هر هفته یک موضوع را به برنامه خود اضافه کنید. این به شما و فرزندتان فرصتی می‌دهد که به تدریج، دوباره با محیط مدرسه خانگی سازگار شوید و شروع به ساختن یک روال طبیعی کنید.

به یاد داشته باشید آموزش در خانه نیازی به بازتاب ساختار و راه اندازی مدارس دولتی ندارد. از آزمایش کردن سبک یادگیری و برنامه خود نترسید. به صحبتهای فرزندتان گوش دهید و به آنچه برای او خوب است توجه کنید و در صورت نیاز خود را با آن سازگار کنید.

هوم اسکول و آموزش از راه دور می‌تواند در ابتدا ترسناک و طاقت فرسا به نظر برسد. با وجود قطعات متحرک بسیار برای شعبده بازی و بچه‌های پرانرژی یا نوجوانان بی تفاوت برای ایجاد انگیزه، سازماندهی شده باقی ماندن و ایجاد یک محیط یادگیری جذاب کار آسانی نیست.

خوشبختانه، هزاران منبع آموزش خانگی رایگان برای والدین و دانش آموزان وجود دارد که می‌توانید از آنها برای پیشبرد اهداف آموزشی و تحصیلی خود و فرزندانتان استفاده کنید.

 

 

 

 

 

   مطالبی که می‌تواند برای شما مفید باشد :

   راهنمای آموزش در خانه برای والدین

   برنامه‌ریزی برای هوم اسکول

   فلسفه‌های آموزشی

   یادگیری در خانه

زمان تقریبی مطالعه: 8 دقیقه
دسترسی سریع