سواد اولیه و تشویق کودکان به پیش خواندن

پیش خواندن و سواد اولیه در کودکان
خلاصه آنچه در این مطلب خواهید خواند
قبل از اینکه کودک شما واقعاً شروع به خواندن کند، مجموعه‌ای از مهارتها به نام مهارتهای پیش از خواندن را در خود ایجاد می‌کند. اگرچه ممکن است به نظر برسد که کودک شما فقط در حال بازی کردن است، اما او از کتاب‌ها و زبان برای شکل دادن به این مهارت استفاده می‌کند.

سواد اولیه چیست؟

سواد اولیه یا برنامه سوادآموزی اولیه بر اساس چارچوب ملی سوادآموزی است. چارچوب ملی سوادآموزی بر آماده‌سازی فراگیران برای خواندن و نوشتن با قرار دادن آنها در معرض فعالیت‌های ایجاد مهارت‌هایی است که عادات خوب سوادآموزی را ترویج می‌کند و این عادات مربوط به خواندن، نوشتن، صحبت کردن و گوش دادن است.

پیش خواندن و سواد اولیه در کودکان
قبل از اینکه کودک شما واقعاً شروع به خواندن کند، مجموعه‌ای از مهارتها به نام مهارتهای پیش از خواندن را در خود ایجاد می‌کند.

مهارتهای پیش خواندن

قبل از اینکه کودک شما واقعاً شروع به خواندن کند، مجموعه‌ای از مهارتها به نام مهارتهای پیش از خواندن را در خود ایجاد می‌کند. این مهارتهای پیش‌خوانی نشانه‌های سواد اولیه است. اگرچه ممکن است به نظر برسد که کودک شما فقط در حال بازی کردن است، اما او آنچه را که در مورد کتاب‌ها و زبان می‌داند از جمله کلمات، حروف، صداها و نحوه کار آنها با هم برای شکل دادن به این مهارت جادویی که به عنوان خواندن شناخته می‌شود، سازماندهی می‌کند. کار کردن بر روی مهارتهای پیش‌خوانی با کودکتان از طریق بازی‌ها و فعالیتهای ساده و تخیلی سرگرم‌کننده است.

پیش خواندن و سواد اولیه در کودکان
برای فرزندتان بخوانید! هیچ راهی بهتر از خواندن روزانه برای فرزندانتان با کلمات، آهنگ، روان و توالی وجود ندارد.

فعالیتهایی برای تقویت مهارتهای پیش خواندن

برای فرزندتان بخوانید

برای فرزندتان بخوانید! هیچ راهی بهتر از خواندن روزانه برای فرزندانتان با کلمات، آهنگ، روان و توالی وجود ندارد. کتاب‌هایی را که آنها انتخاب می‌کنند و همچنین کتاب‌هایی که شما انتخاب می‌کنید بخوانید. قبل از خواب و همچنین در زمانهای آرام دیگر در طول روز مطالعه کنید. برای انتخاب کتاب‌های بیشتر به کتابخانه‌هایی که در نزدیک محل زندگی‌تان وجود دارند مراجعه کنید.

آگاهی از چاپ و کمک به بچه‌ها برای ایجاد ارتباط بین حروف چاپی و کلمات و ایده‌ها و داستان‌هایی که آنها را نشان می‌دهند نیز از دیگر راه‌هایی است که می‌تواند برای بچه‌ها جذابیت ایجاد کند و آنها را به مهارتهای پیش خواندن و علاقه به خواندن کتاب تشویق کند.

پیش خواندن و سواد اولیه در کودکان
نسخه دوم ارزان قیمت کتاب تصویری مورد علاقه فرزندتان را بخرید و صفحات آن را از صحافی جدا کنید. از فرزندتان بخواهید با مرتب کردن صفحات، داستان را با توجه به حافظه خود و چیزی که در ذهن دارد بسازد.

یک کتاب تصویری را بازسازی کنید

نسخه دوم ارزان قیمت کتاب تصویری مورد علاقه فرزندتان را بخرید و صفحات آن را از صحافی جدا کنید. از فرزندتان بخواهید با مرتب کردن صفحات، داستان را با توجه به حافظه خود و چیزی که در ذهن دارد بسازد.

اگر فکر می‌کنید او از پس این چالش برمی‌آید، حتی ممکن است بخواهید متن را از تصاویر جدا کنید (اگر طراحی کتاب این اجازه را می‌دهد). سپس ببینید آیا می‌تواند متن را با تصاویر مطابقت دهد یا خیر. او ممکن است نتواند کلمات را بخواند، اما اگر به اندازه کافی کتاب را با هم خوانده باشید، ممکن است ظاهر کلمات را برای هر صفحه تشخیص دهد.

پیش خواندن و سواد اولیه در کودکان
به کودک خود اجازه دهید تا با برش و چسباندن کاغذهای بسته بندی محصولات و . . . کتاب مصور بسازد.

به تبلیغات محیطی نگاه کنید

تبلیغات محیطی به نشانه‌ها، آرم‌ها، نمادها و کلماتی اطلاق می‌شود که کودکان هر روز می‌بینند و بدون اینکه بتوانند آنها را بخوانند، تشخیص می‌دهند. مانند نشانه بستنی میهن، چیپس مزمز.

به کودک خود اجازه دهید کتاب چاپ محیطی خود را بسازد. روزنامه، مجلات، قیچی ایمنی، چسب و یک ورقه کاغذ خالی را که با هم منگنه شده اند، تهیه کنید. او می‌تواند آرم‌ها و نمادهای آشنا را برش دهد، در هر صفحه یکی بچسباند و کتابش را برای شما بخواند.

پیش خواندن و سواد اولیه در کودکان
با استفاده از حروف مغناطیسی کودک می‌تواند حروفی را با ردیف کردن مهره‌ها، بلوک‌ها یا ماشین‌های اسباب‌بازی کوچک یا هر چیزی که به آن علاقه دارد بسازد.

بازی با حروف مغناطیسی

روی چند مجموعه حروف مغناطیسی و یک صفحه آهن‌ربایی ارزان قیمت سرمایه گذاری کنید. در ابتدا به فرزندتان کمک کنید تا نام حروف و شکل ظاهری آنها را بیاموزد. همانطور که او کمی راحت‌تر می‌شود، می‌توانید به ترتیب الفبای خود ادامه دهید. در نهایت، او می‌تواند کلمات کوچکی مانند توپ یا ماهی یا نام خود را به صدا درآورد و هجی کند.

فعالیت را با استفاده از حروف مغناطیسی به عنوان مدل گسترش دهید. در حالی که کودکان اشکال حروف را با انگشتان خود در سینی شن، برنج خشک یا چیزهای مشابه ردیابی می‌کنند. همچنین کودک می‌تواند حروفی را با ردیف کردن مهره‌ها، بلوک‌ها یا ماشین‌های اسباب‌بازی کوچک یا هر چیزی که به آن علاقه دارد بسازد.

پیش خواندن و سواد اولیه در کودکان
درست کردن جعبه ای از کلمات هم قافیه می تواند ایده خوبی برای تقویت پیش خواندن و سواد اولیه در کودکان شود

یک جعبه قافیه درست کنید

این فعالیت بهانه‌ای عالی برای پرسه زدن در راهروی مینیاتوری در فروشگاه صنایع دستی محلی شما است. آیتم های کوچکی را پیدا کنید که هم قافیه هستند، مانند تابه و پنکه یا صدف و زنگ. حدود ده ست از آنها را در یک جعبه کفش قرار دهید و آن را تکان دهید. از فرزندتان بخواهید جعبه را باز کند و گزینه‌های قافیه را مطابقت دهد. برای گسترش این فعالیت، می‌توانید آیتمی را تهیه کنید که مطابقت قافیه ندارد و از کودکتان بخواهید تصویری از چیزی بکشد که با آن هم قافیه باشد.

پیش خواندن و سواد اولیه در کودکان
از طریق کارت های ترتیب بندی مصور، کودکان خود را تشویق کنید تا داستان مرتبط به تصاویر را برایتان تعریف کند

توالی یابی را تمرین کنید

اگرچه می‌توانید کارت‌های ترتیب‌بندی بخرید، چاپ مجموعه‌هایی از آن‌ها به همان اندازه آسان است. علاوه بر آن فرزندتان می‌تواند برش آنها را نیز تمرین کند. هر کارت دارای یک تصویر است و هنگامی که به ترتیب درست قرار می‌گیرد، تصاویر داستانی را بیان می‌کنند. می‌توانید کارت‌های ترتیب‌دهی را برای همراهی با کتاب‌های مصور معروف پیدا کنید یا مجموعه‌ای بسازید که داستانی آشنا برای فرزندتان تعریف کند.

وقتی فرزندتان کارت‌ها را ترتیب داد، از او بخواهید داستانی را که همراه اوست بشنوید. ممکن است همیشه آن چیزی نباشد که شما انتظار دارید، اما دیدن اینکه چه چیزی به ذهن فرزندتان می‌رسد، جالب است. تا زمانی که داستان و تصاویر در یک ترتیب منسجم باشند، کودک شما یاد می‌گیرد که داستان ها شروع، میانه و پایان دارند.

پیش خواندن و سواد اولیه در کودکان
فرزندتان را تشویق کنید تا داستان‌هایی درباره تصاویر تصادفی برای شما تعریف کند.

درباره تصاویر داستان بگویید

فرزندتان را تشویق کنید تا داستان‌هایی درباره تصاویر تصادفی برای شما تعریف کند. فرقی نمی‌کند که از یک عکس فوری خانوادگی استفاده می‌کنید یا به یک تبلیغ در یک مجله روی می‌آورید. به سادگی از فرزندتان بخواهید که به شما بگوید شخصیتها چه کسانی هستند، چه کاری انجام می‌دهند و چرا این کار را انجام می‌دهند. به او اطمینان دهید که هیچ پاسخ درستی وجود ندارد: آنچه شما خلق می‌کنید داستانی از تخیل اوست. همچنین می‌توانید با گفتن داستانی از خودتان او را تشویق کنید.

پیش خواندن و سواد اولیه در کودکان
از کارتهای فهرست و برچسب‌ها برای چاپ نام اقلام رایج در خانه خود استفاده کنید.

اشیاء مشترک را برچسب گذاری کنید

از کارتهای فهرست و برچسب‌ها برای چاپ نام اقلام رایج در خانه خود استفاده کنید. دو مجموعه درست کنید، یکی را به وسایل وصل کنید و دیگری را به کودک خود بدهید تا برای بازی از آن استفاده کند.

به فرزندتان فشار نیاورید تا این دو ست را مطابقت دهد. ایده این است که کودک را با ظاهر کلمات برای موارد رایج آشنا کنیم و در نهایت به تنهایی ارتباط برقرار کند. دیری نمی‌گذرد که فرزندتان به شما نشان می‌دهد که از دیدن کلماتش در خانه وسایل و نام آنها را تشخیص می‌دهد.

پیش خواندن و سواد اولیه در کودکان
بازی‌های ساده با کلمات به کودک شما اجازه می‌دهد صداها، حروف و کلمات را آزمایش کند.

بازی های کلمه‌ای را انجام دهید

بازی‌های ساده با کلمات به کودک شما اجازه می‌دهد صداها، حروف و کلمات را آزمایش کند. از سرنخ‌های مبتنی بر زبان استفاده کنید، مانند من چیزی را جستجو می‌کنم که با حرف ت شروع می شود یا من در جستجوی کلمه‌ای هستم که با اردک هم قافیه است. اگر این اطلاعات برای فرزندتان کافی نیست، جزئیات بیشتری را اضافه کنید، مانند من به دنبال چیزی هستم که با  حرف ت شروع می‌شود و چهار چرخ بزرگ دارد.

بازی خانواده کلمات: به نوبت یک کلمه شروع را انتخاب کنید و سپس تا آنجا که می‌توانید کلمات قافیه ای را به کار ببرید. آنها می توانند کلمات نامفهومی نیز باشند. فقط کلمات را فهرست کنید یا یک خانواده کامل هم قافیه را اختراع کنید.

 

 

 

 

 

   مطالبی که می تواند برای شما مفید باشد :

   چگونه کودکی را تربیت کنیم که عاشق مطالعه است

   راهکارهای مفید برای تشویق کودکان به یادگیری

 

زمان تقریبی مطالعه: 7 دقیقه
دسترسی سریع