ارزیابی میزان یادگیری کودکان در هوم اسکول

ارزیابی یادگیری در سیستم هوم اسکول
خلاصه آنچه در این مطلب خواهید خواند
یکی از متداول ترین سوالاتی که والدین در شروع هوم اسکول می پرسند این است که چگونه متوجه شوم فرزندم چیزی یاد می‌گیرد یا نه؟ با توجه به این که سبک یادگیری در این سیستم بسیار متفاوت از مدرسه سنتی است، برای اندازه گیری میزان یادگیری فرزندتان راه‌های خلاقانه‌ای مورد استفاده قرار می گیرد.

چگونه میزان یادگیری فرزند خود را هنگام آموزش در خانه اندازه گیری کنیم؟

ارزیابی یادگیری دانش‌آموزان مساله ای است که معلمان هوم اسکول برای کشف آن از ابزارهای مختلف زیادی استفاده می‌کنند تا متوجه شوند آیا دانش آموزانشان یک مفهوم یا موضوع را خوب یاد گرفته‌اند یا نه؟ مانند آزمونهای استاندارد، ارائه شفاهی و مقاله های متقاعدکننده. اما استفاده صحیح از این نوع ارزشیابی‌ها تا حدی متکی بر این است که موضوع به روش سنتی در محیط مدرسه سنتی توسط معلم سنتی تدریس شود! هوم اسکول

ارزیابی یادگیری در سیستم هوم اسکول
ارزیابی میزان یادگیری کودکان در مدارس سنتی

هنگامی که فرزندتان را در خانه آموزش می‌دهید (هوم اسکول)، ممکن است از خود بپرسید: چگونه متوجه شوم فرزندم چیزی یاد می‌گیرد یا نه؟ این یکی از متداول ترین سوالاتی است که والدینی که به تازگی وارد سیستم هوم اسکول (آموزش در خانه) شده اند تازه می‌پرسند، زیرا سبک یادگیری در این سیستم بسیار متفاوت از مدرسه سنتی است.

این بدان معنا نیست که شما اصلاً نمی‌توانید میزان یادگیری فرزندتان را در طول آموزش در خانه اندازه گیری کنید، بلکه باید راه‌های خلاقانه‌ای برای ارزیابی پیشرفت او پیدا کنید. اگر نگران داشتن یک رکورد قابل اندازه‌گیری از آنچه فرزندتان می‌داند و به طور پیش‌فرض، چیزهایی که هنوز نمی‌داند دارید، در اینجا چند ایده برای کشف آن وجود دارد.

ارزیابی یادگیری در سیستم هوم اسکول
اتخاذ رویکردی متفاوت برای ارزیابی یادگیری کودکان در سیستم هوم اسکول

ایده هایی برای کشف میزان یادگیری فرزندتان

1. اتخاذ رویکردی متفاوت

در این تئوری، می‌توانید یک مسابقه املای غافلگیرکننده برای فرزندتان ایجاد کنید یا از او بخواهید جلوی اتاق نشیمن بایستد و آخرین کلماتی که یادگرفته است را ارائه دهد. اما این‌ها تنها راه‌هایی برای درک آنچه فرزند شما آموخته نیستند و در بیشتر موارد، زمانی که اطلاعات در کلاس درس داده می‌شود، این نوع ارزیابی‌ها بهتر عمل می‌کنند.

ممکن است بیهوده به نظر برسد که فرزندتان گزارشی از کتاب فصلی را که خوانده بود، هنگامی که سه هفته صرف تمام جزئیات داستان و شخصیت‌ها پشت میز شام می‌کرد، تهیه کند. شما می‌دانید که آنها مطالب را می‌دانند، بنابراین ممکن است نیازی به آزمایش آنها نباشد.

در داخل دیوارهای مدرسه خانگی شما، ارزیابی احتمالاً بسیار متفاوت از یک مدرسه سنتی به نظر می‌رسد. وقتی به فرزندتان آموزش می‌دهید، پیشرفت او را در حین یادگیری ارزیابی می‌کنید. شاید قبلاً می‌دانید که آنها جدول ضرب خود را به خوبی یاد گرفته‌اند اما با تقسیم مشکل دارند، زیرا به طور منظم با فرزندتان کار می‌کنید و درک کاملی از آنچه او می‌داند و نمی‌داند دارید.

در یک کلاس درس سنتی، یک معلم ممکن است مسئول بسیاری از دانش آموزان باشد. بنابراین، یک معلم کلاس درس ممکن است اطلاعات جزئی و یک به یک برای پیشرفت هر یک از دانش آموزان خود نداشته باشد و برای دیدن اینکه آیا دانش آموزان در حال یادگیری مطالب جدید هستند یا خیر، به ارزیابی های استانداردتر تکیه می‌کند.

ارزیابی یادگیری در سیستم هوم اسکول
ارزیابی پیشرفت کودکان در حین یادگیری در سیستم هوم اسکول

2. چه میزان کمیت در مقابل چه میزان کیفیت

بسیاری از والدین تازه وارد در سیستم هوم اسکول (آموزش در خانه) بر این موضوع تاکید دارند که آیا فرزندشان «به اندازه کافی» یاد می‌گیرد؟ اما «به اندازه کافی» واقعاً به چه معناست و تعریف ما از کجا آمده است؟

بسیاری از چیزهایی که بچه‌ها در هر مقطع تحصیلی یاد می‌گیرند بر اساس برنامه درسی پذیرفته شده مدرسه یا مطالبی است که آزمون‌های استاندارد پوشش می‌دهند، به این معنی که عوامل خارجی (خارج از سیستم مدرسه) هم محتوا و هم سرعت یادگیری دانش آموزان در مدارس سنتی را هدایت می‌کنند.

فرزند شما، هنگام یادگیری در خانه نیازی به پیروی از یک مسیر سنتی ندارد. شما می‌توانید از هر کجا که آنها از نظر رشد هستند شروع کنید و از آنجا به سمت بالا حرکت کنید و کارها را به سرعت یا به همان سرعتی که لازم است انجام دهید. به این ترتیب می توانید کمتر روی میزان یادگیری فرزندتان از نظر کمی تمرکز کنید و بیشتر روی میزان یادگیری آن مطالب تمرکز کنید.

برای مثال، فرض کنید قصد دارید تمام طبقه بندی های موجود در قلمرو حیوانات را در طول پنج هفته پوشش دهید، اما متوجه می شوید که عقب افتاده اید. شما به جای یک هفته، سه هفته را روی موضوع پرندگان وقت گذراندید زیرا فرزندتان آماده نبود که به سمت خزندگان برود.

آیا در این سناریو “شکست” خوردید؟ نه! به جای اینکه فکر کنید فرزندتان به دلیل منحرف شدن، کمتر آموخته است، عمق یادگیری او را در اینجا در نظر بگیرید، این معیار بهتری برای ارزیابی پیشرفت او نسبت به مقدار کارهایی است که در یک بازه زمانی خاص انجام داده است.

ارزیابی یادگیری در سیستم هوم اسکول
هنگام یادگیری در خانه نیازی به پیروی از یک مسیر سنتی وجود ندارد

روشهایی برای ارزیابی‌های خلاقانه و اندازه گیری پیشرفت فرزندتان در هوم اسکول

آماده‌اید ببینید فرزندتان چقدر خوب چیزهایی را که به او یاد می‌دهید یاد می‌گیرد؟ در اینجا برخی از ایده های خارج از جعبه برای اندازه گیری پیشرفت آنها وجود دارد:

 • با آنها صحبت کنید

بهتر است از آنها بخواهید با شما صحبت کنند! شاید در وقت شام با سایر اعضای خانواده بتوانید از فرزندتان بپرسید که در مدرسه چه آموخته است. شما می‌توانید از آنها بخواهید که فقط یک چیز را به اشتراک بگذارند، اما آن یک چیز احتمالاً به یک مکالمه بزرگتر تبدیل می‌شود. از فرزندتان بخواهید آنچه را که یاد گرفته است برای کسی غیر از اعضای خانواده توضیح دهد، این تمرین راه خوبی است برای اینکه متوجه شوید آیا اطلاعاتی را که فرزندتان دریافت کرده است در خاطرش مانده یا نه؟

ارزیابی یادگیری در سیستم هوم اسکول
قرار دادن فرزندتان در نقش معلم به جای دانش آموز برای ارزیابی یادگیری
 • تغییر نقش

یک ضرب المثل قدیمی وجود دارد که می‌گوید شما واقعاً چیزی را نمی‌دانید مگر اینکه بتوانید آن را به شخص دیگری آموزش دهید و تا حدی حقیقت دارد: قرار دادن فرزندتان در نقش معلم به جای دانش آموز، می‌تواند به شما کمک کند تا آنچه را که آموخته است ارزیابی کنید.

سعی کنید از یک کودک بزرگتر بخواهید که خواهر یا برادر کوچکتر را در مورد حقایق جمع و تفریق راهنمایی کند یا یک کتاب تصویری را با هم بخوانید تا خواهر یا برادر بزرگتر بتواند به کوچکتر کمک کند تا کلماتی را که نمی‌داند بیان کند.

 • به آنها پروژه بدهید

به جای تخصیص تستها، آزمونها و گزارشها، می‌توانید پروژه‌هایی را به فرزندتان اختصاص دهید. یک دستور غذا به آنها بدهید و از آنها بخواهید تا با ضرب مقادیر مواد (که برخی از آنها می توانند کسری باشند!) آن را سه برابر کنند. از آنها بخواهید یک ماشین ساده برای انجام برخی کارهای ضروری خانگی طراحی کنند.

علاوه بر این، می‌توانید به آنها بگویید که در حال برنامه‌ریزی یک سفر جاده‌ای هستید و باید مسیری را ترسیم کنید که شما را در مدت زمان مشخصی به آنجا برساند و هر 300 کیلومتر برای توقف برنامه‌ریزی کنید. این رویکرد به شما امکان می‌دهد هم آنچه را که آنها یاد گرفته‌اند و هم اینکه چگونه می‌توانند دانش خود را به کار گیرند، ببینید.

ارزیابی یادگیری در سیستم هوم اسکول
استفاده از اینترنت و اشتراک گذاشتن مطالب آموزنده جدید
 • دیجیتال فکر کنید

بسیاری از ما در زمانی که مدرسه می رفتیم، برای کسب 30 درصد از نمره نهایی می بایست در مقابل کلاسی از همسالان خود می‌ایستادیم و در حالی که از استرس می لرزیدیم برای کسب نمره کامل تلاش می کردیم. اگرچه یادگیری مهارت‌های سخنرانی و گزارش‌دهی در جمع ارزشمند است، ارائه این نوع ارزیابی تنها راه برای یادگیری فرزند شما نیست.

به یاد داشته باشید که دنیایی خارج از خانه شما وجود دارد و اینترنت به فرزند شما این امکان را می‌دهد که اطلاعات را به طرق مختلف به مخاطبان بیشتری ارائه دهد. فرزند شما می‌تواند یک ویدیوی مناسب برای بچه‌ها ضبط کند و آن را در فضاهایی مانند تلگرام یا یوتیوب پست کند، در اینستاگرام یک متن کوتاه اما آموزنده بسازد، یا حتی یک کلیپ برای نشان دادن خانواده و دوستان بسازد.

به‌عنوان والدین، باید ایمنی فرزندتان را در فضای آنلاین در نظر بگیرید و تعیین کنید محتوای ویدیوی او تا چه حد عمومی باشد. ممکن است بخواهید ویدیوی یوتیوب خود را خصوصی نگه دارید و فقط پیوند را با مخاطبین مورد اعتماد به اشتراک بگذارید، یا از فرزندتان بخواهید یک ویدیو بدون آپلود واقعی آن در پلتفرم ایجاد کند.

ارزیابی یادگیری در سیستم هوم اسکول
توجه به پیشرفتهای جزئی در روند یادگیری فرزندان
 • به دنبال پیشرفت باشید نه درصد

با ذهنیت ارزیابی کیفیت در مقابل کمیت، در دام این فکر نیفتید که فرزندتان در مدرسه خانگی خود خوب کار نمی‌کند تنها به این دلیل که به 60 درصد از سوالات ریاضی خود به درستی پاسخ داده اند. اگر آخرین باری که شما آنها را ارزیابی کردید فقط 40٪ به درستی پاسخ دادند، آنها قطعا پیشرفت کردند و این یک معیار مهم است. اگر فرزندتان به طور مداوم 60٪ را در یک دوره زمانی درست پاسخ می‌دهند و هیچ رشد جزئی نیز نداشته اند، پس باید دلیل آن را بررسی کنید.

 • تست‌های کتاب باز

بسیاری از خانواده‌های مدرسه‌ای ترجیح می‌دهند به جای حفظ کردن اطلاعات به فرزندان خود بیاموزند که چگونه اطلاعات را بیابند و از آن استفاده کنند و بر هنر یادگیری نحوه استفاده از فرهنگ لغت‌ها، دایره‌المعارف‌ها و منابع دیجیتالی مورد اعتماد تمرکز می‌کنند.

با استفاده از این رویکرد، ممکن است بخواهید آزمون‌های کتاب باز را انجام دهید که در آن توانایی فرزندتان برای یافتن و تفسیر اطلاعات مورد نیازش بر حفظ کردن به صورت روتین اولویت دارد.با این حال، حفظ کردن یک ابزار مفید است! به خاطر سپردن حقایق مانند ورزش کردن یک ماهیچه است که از راه های دیگر مغز شما را قوی تر می‌کند. به علاوه، برخی از حقایق مانند دو به علاوه دو برابر است با چهار را باید به خاطر بسپارند تا راه را برای کارهای پیچیده‌تر هموار کنند.

اما بین حفظ مفید و حفظ به عنوان میانبر برای درک واقعی تفاوت وجود دارد. برخی از ما برای تست‌های لحظه آخری آموزش دیده‌ایم و حقایق را به اندازه ای حفظ کرده‌ایم تا قبل از فراموش کردن سریع همه چیز، نمره خوبی بگیریم؟ اطمینان حاصل کنید که چیزهایی که از فرزندتان می‌خواهید حفظ کند، در زمانی که فرزندتان در سطوح پایه پیش می‌رود، مفید خواهد بود.

ارزیابی یادگیری در سیستم هوم اسکول
کودکی که فعالانه درگیر آموزش خود است یاد می‌گیرد به عمل ساده یادگیری عشق بورزد
 • روند یادگیری آنها را مشاهده کنید

وقتی پاسخ چیزی را نمی‌دانند چگونه پاسخ می‌دهند؟ آیا آنها می‌دانند کجا باید جستجو کنند، یا چگونه کمک بخواهند؟ آیا آنها مشتاق هستند تا در مورد موضوعات مورد علاقه خود اطلاعات بیشتری کسب کنند؟ آیا آنها دائماً در مورد دلفین‌ها یا مسائل ریاضی یا دانشمندان و نخبگان از شما سؤال می‌پرسند؟

کودکی که فعالانه درگیر آموزش خود است و به دنبال اطلاعات است و می‌خواهد شکاف‌های دانش خود را پر کند، کودکی است که یاد می‌گیرد به عمل ساده یادگیری عشق بورزد. این کودکی است که با موفقیت در خانه درس می خواند!

 • گام به عقب

به‌عنوان یک والدین معلم، احتمالاً درگیر جزئیات فرآیند یادگیری فرزندتان هستید، اما این ممکن است به این معنی باشد که شما ناخواسته خود را بیشتر از آنچه که باید در آموزش او وارد می‌کنید.

برای همه دانش‌آموزان خوب است که هر از گاهی با چالش‌هایی دست و پنجه نرم کنند، چه حل یک مشکل کلمه‌ای پیچیده باشد یا خواندن کتابی بالاتر از سطح معمولشان.

مطمئن شوید که گاهی اوقات به جای این که وارد حل همه مسائل شوید، به عقب برگردید و به کودک خود فرصت دهید تا چالش‌های یادگیری را خودش حل کند. اگر نتوانند، ممکن است بیش از حد به شما متکی باشند.

ارزیابی یادگیری در سیستم هوم اسکول
بایگانی کردن کارهای هنری، تکالیف و برنامه‌های درسی برای ردیابی میزان یادگیری فرزندتان
 • نمونه کارها و تمرینات را حفظ کنید

دیدن اینکه فرزندتان بدون نمایش بصری چقدر پیشرفت کرده است دشوار است، بنابراین سعی کنید یک نمونه کار را نگه دارید تا هر از گاهی به گذشته نگاه کنید. در طول سال، پروژه‌های قابل توجه، کارهای هنری و تکالیف و همچنین برنامه‌های درسی خود را بگنجانید تا ردیابی میزان یادگیری فرزندتان آسان شود. احتمالاً بیشتر از آنچه فکر می ‌نید خواهد بود!

 • زمان استفاده از آزمون های رسمی

اگرچه در این فهرست از روش‌های رسمی‌تر و استاندارد شده ارزیابی اجتناب کرده‌ایم، مفاهیمی وجود دارند که می‌توانند به روشی رسمی‌تر آزمایش شوند.

ارزیابی یادگیری در سیستم هوم اسکول
استفاده از فلش کارت برای آموزش دروس حفظی
 • ریاضی و املا

چیزهایی که به حفظ کردن متکی هستند مانند املا، حالتها و حروف بزرگ، یا حقایق جمع و تفریق 1 تا 10، ممکن است فرزندتان به بهترین وجه از طریق انواع تمرین‌هایی که با فلش کارت ها، آزمون‌های عمومی و تست‌های زمان بندی شده صورت می‌گیرد، یاد بگیرد.

 • هنر زبان

با هنرهای زبانی، مهم است که فرزند شما بداند که چگونه بدون کمک شما، خود را به صورت نوشتاری بیان کند. مقاله پژوهشی می‌تواند در تشخیص اینکه مهارتهای فرزندتتان چه چیزهایی هستند و کدام یک از آن مهارتها، در صورت لزوم، نیاز به تقویت دارند، مفید باشد. همین امر در مورد ارائه ها و گزارش های کتاب نیز صدق می‌کند تا اطمینان حاصل شود که آنها می‌توانند اطلاعات را تفسیر کرده و با دیگران به اشتراک بگذارند.


مطالبی که می‌تواند برای شما مفید باشد:

زمان تقریبی مطالعه: 9 دقیقه
دسترسی سریع