الگوی رفتاری که می‌خواهید از فرزندانتان ببینید

الگوی رفتاری در کودکان
خلاصه آنچه در این مطلب خواهید خواند
فرزندان و نوجوانان شما همیشه مراقب کارهای شما هستند. آنها می‌بینند که چگونه استرس را کنترل می‌کنید. برخورد با دیگران و همچنین نحوه برخورد با احساساتتان را مشاهده می‌کنند. آنها مانند اسفنج‌های کوچک در تمام این اطلاعات غوطه ور می‌شوند حتی زمانی که فکر می‌کنید فرزندانتان به آنها توجه نمی کنند.

کودکان و الگوهای رفتاری

فرزندان و نوجوانان شما همیشه مراقب کارهای شما هستند. آنها می‌بینند که چگونه استرس را کنترل می‌کنید. آنها رفتار شما با دیگران و همچنین نحوه برخورد شما با احساسات خود را مشاهده می‌کنند. آنها مانند اسفنج‌های کوچک در تمام این اطلاعات غوطه ور می‌شوند حتی زمانی که فکر می‌کنید فرزندانتان به آنها توجه نمی کنند، بنابراین بسیار ضروری است که یک الگوی مثبت باشید.

الگوی رفتاری در کودکان
الگوی رفتاری در کودکان

 

  مطلب مرتبط : والدین خوب چه ویژگی هایی دارند؟

نظریه یادگیری اجتماعی

طبق نظریه یادگیری اجتماعی، مردم با تماشای دیگران یاد می‌گیرند. محققان دریافته‌اند که کودکان با عروسک‌ها به همان شیوه رفتاری که بزرگسالان با آنها دارند رفتار می‌کنند.

کودکانی که شاهد پرخاشگری یک بزرگسال با عروسک بودند، در تعاملات خود نیز پرخاشگر شدند. در همین حال، کودکانی که رفتار مهربانانه بزرگترها با عروسک را تماشا می‌کردند، مهربانی را تقلید کردند.

احتمالاً برای اینکه ببینید بچه‌ها از والدین خود تقلید می‌کنند، نیازی به یک آزمایش علمی فانتزی ندارید زیرا به احتمال خیلی زیاد هر روز متوجه آن می‌شوید.

هنگامی که در حال جارو کردن زمین هستید، ممکن است متوجه شوید که کوچولوی شما نیز تظاهر به جارو  کردن می‌کند. یا، ممکن است بشنوید که کودک پیش دبستانی، خرس عروسکی خود را به همان صورتی که او را در شب می‌خوابانید، به رختخواب می‌برد. بچه‌ها آنچه را که می‌شنوند تکرار می‌کنند و آنچه را که می‌بینند تقلید می‌کنند. به همین دلیل، باید مراقب چیزهایی باشید که ناخواسته به فرزندتان آموزش می‌دهید.

الگوی رفتاری در کودکان
                                                         کودکان با عروسک‌ها به همان شیوه رفتاری که بزرگسالان با آنها دارند رفتار می‌کنند.

شما چه رفتاری را الگوبرداری می‌کنید؟

گاهی اوقات، ممکن است ناآگاهانه رفتارهای ناسالم را برای فرزندان خود مدل کنید. برای مثال این سناریوها را در نظر بگیرید.

 • مادری به صندوقدار رستورانی می‌گوید که پسر 12 ساله‌اش فقط 11 سال دارد تا بتواند در بوفه تخفیف بگیرد. پسرش یاد می‌گیرد که برای رسیدن به خواسته‌های خود گاهی اوقات دروغ گفتن اشکالی ندارد.
 • پدری شب هایش را با تماشای تلویزیون می‌گذراند، اما به دختر 14 ساله‌اش می‌گوید که باید بیشتر بخواند.
 • والدین به فرزندان خود می‌گویند که با همه با احترام رفتار کنند. با این حال، آنها اغلب نظرات انتقادی درباره افراد دیگر می‌دهند.
 • یک زوج مطلقه اغلب در مورد مسائل مربوط به حضانت و ملاقات با یکدیگر بحث می‌کنند، اما آنها انتظار دارند فرزندانشان با یکدیگر کنار بیایند.
 • یکی از والدین به پسرش می‌گوید که انگشتانش را در دهانش نگذارد. اما خودش وقتی عصبی است یا اضطراب دارد، ناخن‌هایش را می‌جود.
 • مادری به دخترش می‌گوید که با دیگران مهربان باشد، اما وقتی فروشگاه از پس گرفتن کالایی که او می‌خواهد برگرداند امتناع می‌کند، سر کارمند فروشگاه فریاد می‌زند.
 • پدری به بچه‌هایش می‌گوید که باید سالم غذا بخورند، اما او بعد از رفتن به رختخواب دسر قایمکی می‌خورد.
 • والدین به فرزندان خود می‌گویند که آنچه را که دارند به اشتراک بگذارند و سخاوتمند باشند، با این حال آنها هرگز کمک مالی نمی‌کنند یا در هیچ نوع کار خیریه یا داوطلبانه شرکت نمی‌کنند.
 • پدری سیگار می‌کشد و در حالی که سیگاری در دست دارد، به فرزندانش می‌گوید که سیگار کشیدن ناسالم است و آنها هرگز این عادت را ترک نکنند.
 • والدین به فرزندان خود می‌گویند که مسئولیت رفتار و انتخابهای خود را بپذیرند. با این حال، وقتی قرار ملاقات با دندانپزشک فرزندشان را فراموش می‌کنند، با مسئول پذیرش بحث می‌کنند و به او می‌گویند که او به وضوح در برنامه‌ریزی اشتباه کرده است.
الگوی رفتاری در کودکان
الگوی رفتاری در کودکان

راهکارهایی برای الگوی خوب بودن

 • قوانین خود را دنبال کنید

واقعاً سخت است که همیشه الگوی رفتار مناسب برای فرزندان خود قرار دهید و هیچ کس از شما انتظار ندارد که کامل باشید. اما شما باید سعی کنید قوانین و رفتارهایی را که می‌خواهید فرزندانتان از آنها پیروی کنند الگوسازی کنید.

به عنوان مثال، اگر نمی‌خواهید بچه‌هایتان از سیگارهای الکترونیکی استفاده کنند، احتمالاً ایده خوبی نیست که به استفاده از سیگارهای الکترونیکی ادامه دهید. به همین ترتیب، اگر می‌خواهید فرزندانتان راستگو باشند، باید سعی کنید صادق باشید. برای مثال، اگر به جای راستگویی، دروغ های سفید بگویید، فرزندانتان یاد می‌گیرند که دروغ گفتن قابل قبول است.

با الگوبرداری از هر فرصتی که به دست می‌آورید، به فرزندان خود نشان دهید که چگونه قوانین خانه را دنبال کنند. به همین ترتیب، از نظم و انضباط استفاده کنید که مهارتهای زندگی را آموزش می‌دهد و توضیح دهید که چگونه این قوانین در آینده به آنها کمک می‌کند. اگر به بچه‌ها نشان دهید که قوانین را رعایت می‌کنید، اثربخشی استراتژی‌های انضباطی شما را افزایش می‌دهد.

ممکن است مواردی وجود داشته باشد که شما نیاز به توضیح هر تصمیمی داشته باشید که ممکن است گیج کننده باشد. به عنوان مثال، اگر دوستتان برای شما کیک بپزد و شما فکر می کنید طعم وحشتناکی دارد، باز هم ممکن است به او بگویید که خوشمزه است تا از احساساتش خلاص شوید. وقتی چنین اتفاقی می‌افتد، می‌خواهید به فرزندانتان توضیح دهید که نمی‌خواستید به احساسات دوستتان آسیب برسانید.

الگوی رفتاری در کودکان
                        برای اینکه الگوی رفتاری خوبی باشید باید سعی کنید قوانین و رفتارهایی را که می‌خواهید فرزندانتان از آنها پیروی کنند الگوسازی کنید.
 • مدل مهارتهای زندگی

شما همچنین هر روز فرصتهایی دارید تا زندگی‌ای داشته باشید که ارزش تقلید را داشته باشد. به آنچه می‌خواهید فرزندانتان از شما یاد بگیرند فکر کنید و سعی کنید آن را در زندگی خود الگو قرار دهید. طبیعتاً مواقعی پیش خواهد آمد که اشتباه می‌کنید یا کارها را دقیقاً همانطور که برنامه‌ریزی کرده اید انجام نمی‌دهید، اما این اشکالی ندارد.

وقتی این اتفاق افتاد، از فرصت استفاده کنید و با فرزندانتان در مورد اینکه کجا اشتباه کرده‌اید و چگونه امیدوارید دفعه بعد متفاوت باشید، صحبت کنید. کودکان درسهای مهمی از شما یاد می‌گیرند، حتی زمانی که اشتباه می‌کنید.

به عنوان مثال، اگر تصمیمات ضعیف را با مهربانی انجام دهید و خودتان را کتک نزنید، آنها همچنین یاد می‌گیرند که با خودشان مهربان باشند. در اینجا چند نمونه از چیزهای دیگری وجود دارد که می‌توانید برای فرزندان خود الگو قرار دهید. از این ایده‌ها برای تبدیل شدن به یک الگوی خوب استفاده کنید یا ایده‌های خودتان را ارائه دهید.

الگوی رفتاری در کودکان
برای اینکه الگوی رفتاری خوبی باشید به آنچه می خواهید فرزندانتان از شما یاد بگیرند فکر کنید و سعی کنید آن را در زندگی خود الگو قرار دهید.

 

  مطلب مرتبط : آموزش مهارتهای زندگی به کودکان
 • زندگی سالمی داشته باشید

وقتی سالم غذا می‌خورید و به طور منظم ورزش می‌کنید، الگوی خوبی برای فرزندان خود هستید. بعلاوه، اگر در حال اصلاح وعده‌های غذایی سالم و محدود کردن فست فود هستید، به فرزندان خود کمک می‌کنید از چاقی دوران کودکی جلوگیری کنند.

البته، سعی کنید در تلاش برای الگو دادن به خود زیاده روی یا محدود کننده نباشید. کنترل غذا یا وسواس در مورد ظاهر بدن خود (یا بدن فرزندتان) می‌تواند منجر به مشکلات تصویر بدن و اختلالات خوردن شود.

الگوی رفتاری در کودکان
                                                  وقتی سالم غذا می‌خورید و به طور منظم ورزش می‌کنید، الگوی خوبی برای فرزندان خود هستید.

 

 • احترام بگذارید و همدلی را آموزش دهید

هر پدر و مادری دوست دارد فرزندانی تربیت کند که با دیگران مهربان باشند. این هدف زمانی به واقعیت تبدیل می‌شود که احترام و همدلی را در زندگی خود الگو برداری کنید. برای هرکسی که با آنها تعامل دارید احترام قائل باشید و به زودی فرزندانتان نیز همین کار را خواهند کرد.

خواه صندوقدار خواربارفروشی باشد یا گارسون در رستوران مورد علاقه شما، لبخند بزنید، لطفاً بگویید و از متشکرم استفاده کنید و مطمئن باشید خیلی زود بچه های شما نیز این کار را انجام خواهند داد.

به فرزندانتان اجازه دهید تا شما را با دیگران همدل و دلسوز ببینند. از موقعیت‌هایی که در اطراف شما رخ می‌دهد برای صحبت در مورد احساس دیگران استفاده کنید. آموزش همدلی به کودکان یکی از بهترین راه ها برای جلوگیری از قلدری آنها به دیگران است.

الگوی رفتاری در کودکان
هر پدر و مادری دوست دارد فرزندانی تربیت کند که با دیگران مهربان باشند. این هدف زمانی به واقعیت تبدیل می‌شود که احترام و همدلی را در زندگی خود الگو برداری کنید.

 

  مطلب مرتبط : احترام متقابل میان والدین و فرزندان

 

 • رسیدگی به مسائل فناوری

اگر شما هم مانند اکثر والدین هستید، نگران میزان زمانی که فرزندانتان در هر روز از صفحه نمایش می‌گیرند، هستید، قبل از اینکه بتوانید چیزی به فرزندان خود بگویید، به مدت زمانی که در مقابل یک صفحه نمایش می‌گذرانید نگاهی بیندازید. برای فرزندان خود الگو قرار دهید ابتدا به استفاده از فناوری خود توجه کنید و سپس سعی کنید استانداردهایی را برای کودکان تعیین کنید.

 • سخت کار کن

ایجاد یک اخلاق کاری قوی یک مهارت زندگی است که هر کودکی به آن نیاز دارد. کودکان چه در مدرسه، چه در یک کار نیمه وقت یا در یک تیم ورزشی سخت کار کنند، باید اخلاق کاری خوبی داشته باشند. بهترین راه برای القای این مهارت این است که ابتدا آن را در خانه الگو کنید.

چه هر روز سر کار بروید و چه در خانه کار می‌کنید، به فرزندانتان اجازه دهید شما را در حال کار ببینند. حتی انجام کارهای خانه با هم به عنوان یک خانواده راهی عالی برای القای اخلاق کاری محکم در فرزندانتان است.

الگوی رفتاری در کودکان
                                         انجام کارهای خانه با هم به عنوان یک خانواده راهی عالی برای القای اخلاق کاری محکم در فرزندانتان است.
 • در جامعه داوطلب شوید

وقتی در جامعه داوطلب می‌شوید، به فرزندان خود نشان می‌دهید که به دنیایی که در آن زندگی می‌کنند اهمیت می‌دهید و آنها نیز یاد می‌گیرند که مراقبت کنند. چه در مدارس داوطلب شوید، چه در یک پروژه پاکسازی جامعه شرکت کنید یا غذا و مواد غذایی را به انبار مواد غذایی محلی اهدا کنید، به فرزندان خود نشان می‌دهید که در خارج از خانه شما چه اتفاقی می‌افتد.

شما همچنین می‌توانید فرزندان خود را در کار داوطلبانه مشارکت دهید. وقتی آنها به طور منظم به دیگران کمک می‌کنند، حتی اگر در حد کوچک باشد، یاد می‌گیرند که قدر آنچه را دارند، بدانند.

 • مهارتهای اجتماعی و عاطفی را نشان دهید

به فرزندان خود نشان دهید که چگونه با کسی احوالپرسی کنند و چگونه در هنگام سردرگمی سؤال بپرسند. به آنها آموزش دهید که چگونه با دوستان جدید ملاقات کنند و از دیگران دعوت کنید تا به آنها بپیوندند. نحوه مدیریت احساسات مانند ناامیدی یا غم را نشان دهید. زمانی که ناراحت، عصبانی یا غمگین هستید، در مورد احساسات خود صحبت کنید و آنها را تشویق کنید که همین کار را انجام دهند.

الگوی رفتاری در کودکان
                                     به فرزندان خود آموزش دهید که چگونه با دوستان جدید ملاقات کنند و از دیگران دعوت کنید تا به آنها بپیوندند.
 • آموزش مهارتهای جدید

وقتی می‌خواهید چیز جدیدی به فرزندانتان بیاموزید، خواه این باشد که چگونه تخت خود را مرتب کنند یا چگونه بند کفش‌هایشان را ببندند، به آنها نشان دهید که چگونه این کار را انجام می‌دهید. سپس، اجازه دهید آنها آن را به تنهایی تمرین کنند. نشان دادن، به جای گفتن، می‌تواند بهترین راه برای کودکان برای یادگیری انواع مهارتهای جدید باشد.

سخن پایانی

وظیفه اصلی شما به عنوان والدین این است که به فرزندانتان کمک کنید تا به افرادی مهربان، محترم، صادق و دلسوز تبدیل شوند و گاهی اوقات ساده ترین راه برای انجام این کار این است که یک الگوی خوب باشید. این ممکن است به معنای نگاه دقیق‌تر به عادتهای خود و ایجاد برخی تغییرات باشد. با انجام این کار هم شما و هم فرزندانتان سود خواهید برد.

 

 

 

مطالبی که می‌تواند برای شما مفید باشد :

  رشد شخصیت در کودکان

  هوم اسکول و سرگرم کننده تر کردن آن

  راهنمای آموزش در خانه برای والدین

  هوش بین فردی در کودکان

زمان تقریبی مطالعه: 8 دقیقه
دسترسی سریع