هوم اسکول و سرگرم کننده تر کردن آن

سرگرم کننده تر کردن هوم اسکول
خلاصه آنچه در این مطلب خواهید خواند
فرزندان شما در سیستم مدرسه در خانه قرار نیست در انبوهی از کتابها و ابزارهای آموزشی سنتی غرق شوند.آموزش باید جذاب، مفرح و سرگرم کننده باشد. هوم اسکول به عنوان منعطف‌ترین سیستم آموزشی به خوبی می‌تواند متناسب با علایق و شرایط افراد در عین کاربردی و هدفمند بودند سرگرم کننده و جذاب باشد.

مدرسه در خانه، سرگرم کننده و جذاب

هوم اسکول و سرگرم کننده تر کردن آن با موضوع علاقه به یادگیری مرتبط است و هدف آن افزایش کیفیت یادگیری در کودکان است. فرزندان شما در سیستم مدرسه در خانه قرار نیست در انبوهی از کتابها و ابزارهای آموزشی سنتی غرق شوند. آموزش باید جذاب، مفرح و سرگرم کننده باشد. هوم اسکول به عنوان منعطف‌ترین سیستم آموزشی به خوبی می‌تواند متناسب با علایق و شرایط افراد در عین کاربردی و هدفمند بودند سرگرم کننده و جذاب باشد.

باید به یاد داشته باشید که برای سرگرم کننده شدن آموزش نیازی به انجام کارهای پیچیده نیست در این مقاله راهکارهایی عالی برای هر چه جذاب‌تر شدن آموزش خانگی به شما معرفی می‌کنیم.

برای بسیاری از دانش آموزان یا خانواده‌ها سرگرمی زمانی آغاز می‌‌شود که مدارس تعطیل شوند. اگر فرآیندی کارکرد درستی برای شما ندارد بد نیست که آن را تغییر دهید به یاد داشته باشید که هوم اسکولینگ قرار نیست شبیه یک مدرسه سنتی دوولتی یا خصوصی باشد.

شیوه مدرسه در خانه شما ممکن است با شیوه‌ای که دیگران برای هوم اسکولینگ خود و فرزندانشان انتخاب کرده‌اند متفاوت باشد. این یکی از اساسی‌ترین ویژگی‌های مدرسه خانگی یا هوم اسکول است. پس بدون نگرانی کاری رو انجام دهید که مناسب شما و فرزندانتان است.

سرگرم کننده تر کردن هوم اسکول
برای سرگرم کننده شدن آموزش نیازی به انجام کارهای پیچیده نیست

 

راهکارهایی برای اینکه امسال شیوه مدرسه در خانه خود را سرگرم کننده تر کنید:

 • یادگیری از راه بازی

بازی‌های زیادی هستند که برای آموزش و یادگیری مهارتهای فردی و اجتماعی و حتی مفاهیم علمی طراحی شده‌اند. این فعالیتها هم سرگرم کننده اند و هم هدفمند، از این راه شما می‌توانید در عین روند یادگیری کامل و درست، جذابیت لازم برای فرزندانتان را فراهم کنید. این بازی‌ها می‌توانند موارد زیر را به فرزندان شما بطور عمیق آموزش دهند :

 • مهارتهای سواد آموزی اولیه
 • مهارتهای ریاضی
 • مهارتهای ارتباط کلامی
 • مهارتهای همکاری
 • یادگیری مدیریت برد و باخت
 • بهبود تفکر انتقادی
 • مهارتهای حل مسئله

 

سرگرم کننده تر کردن هوم اسکول
گوش دادن به موسیقی به صورت منظم می‌تواند حافظه را تقویت و به نظم فکری کمک کند
 • معجزه موسیقی

 موسیقی می‌تواند تعادل روحی ما را حفظ کرده و خلاقیت را برای ما به ارمغان آورد. سعی کنید صبح را به گوش دادن به یک موسیقی آرامش بخش شروع کنید. گوش دادن  به موسیقی در خلال روز می‌تواند ذهن ما را آرام و خستگی را از ما دور کند. همچنین گوش دادن به موسیقی به صورت منظم می‌تواند حافظه ما را تقویت کرده و به نظم فکریمان کمک کند.

 • در دنیای هنر غوطه ور شوید

رنگ‌ها ، مدادهای رنگی ، پاستل‌ها و همه ابزارهای نقاشی می‌تواند به ما در بروز خلاقیت و توانایی بیان افکار کمک شایانی کند. آشفتگی در عین نظم و به تصویر کشیدن آنچه در ذهن ما می‌گذرد به ما حس اعتماد به نفس داده و در عین حال صبر و حوصله و آفرینندگی را به ما آموزش می‌دهد. کودکان با غوطه ور شدن در هنر می توانند زندگی را در سطحی بالاتر تجربه کنند.

سرگرم کننده تر کردن هوم اسکول
کودکان با غوطه ور شدن در هنر می توانند زندگی را در سطحی بالاتر تجربه کنند
 • زندگی جدید با زبان جدید

حتما تا به حال به یادگیری یک زبان جدید فکر کرده اید. اما شاید نه برای خود که برای فرزندانتان!

پیشنهاد می‌کنیم همراه با فرزندانتان یک زیبان جدید را آموزش ببینید. برای این کار راهکارهای رایگان یا با هزینه کم نیز فراهم است. این کار می‌تواند به شکل معجزه آسایی به افزایش سرگرمی و ارتقاء کیفیت برنامه هوم اسکول شما کمک کند.

 • از دستهایمان برای خلق کردن استفاده کنیم

بازی‌هایی مانند لِگو و فعالیتهایی مانند بافندگی، نجاری، ماسه بازی ، مدل سازی با خاک رس و حتی پازل‌ها و قطعات قابل مونتاژ کردن در کنار شعر خواندن بصورت هم زمان بصورت شگفت انگیزی سرگرمی برنامه هوم اسکولینگ ما را افزایش می‌دهد. این اتفاق در کنار انواع فرصتهای جدید برای یادگیری، ترکیب ویژه ای را فراهم می‌کند که نتیجه آن شگفت انیگز است.

سرگرم کننده تر کردن هوم اسکول
سرگرم کننده تر کردن هوم اسکول
 • به سفرهای داخل شهر بروید

سفرها و گردش‌های شهری برنامه ریزی کنید، مانند باغ وحش و انواع موزه ها و حتی کارخانه ها و شرکت ها و بازدید از کسب و کارهای مختلف. بسیاری از این موارد را می توانید با هزینه اندک در روزهای که برنامه های تخفیفی وجود دارد تجربه کنید. این موارد می تواند به ایجاد شور و اشتیاق در فرزندان شما برای یادگیری کمک زیادی کند. همچنین با این روش می توانید با علایق و استعداد های فرزند خود بهتر  آشنا شوید.

 • مستند و فیلم را با هم تماشا کنید

تماشای مستند هایی که نگاه علمی و به زبان ساده دارند یکی از انتخاب های مناسب برای افزایش جذابیت برنامه هوم اسکول شما است . از این راه کودکان شما با دنیاهای جدید بهتر آشنا می‌شوند و دید و ذهن فراگیرتری خواهند داشت.

سرگرم کننده تر کردن هوم اسکول
فرآیند آشپزی در سیستم هوم اسکول و سرگرم کننده تر کردن آن می تواند برای کودکان الهام بخش باشد و به آنها در بروز خلاقیت کمک کند
 • آشپزی را با فرزندانتان تجربه کنید

با فرزندانتان آشپزی کنید و پخت شیرینی را تجربه کنید. به آنها اجازه دهید خلاقیت خود را در این موارد بروز دهند. این یک کلاس آشپزی هوم اسکول است. فرآیند آشپزی می‌توانند برای کودکان ما بسیار الهام بخش باشد.

 • طبیعت گردی کنید

طبیعت هم سرگرم کننده است هم آموزش دهنده، پیاده‌روی، قایق سواری، کمپینگ، کوه‌پیمایی و کوه نوردی و صدها فعالیت دیگر در دل طبیعت همه منتظر شما و فرزندانتان برای استقبال و خوش آمد گویی به شما هستند تا لحظات جذاب، خاطره انگیز و آموزنده‌ای را برایتان به ارمغان آورند.

سرگرم کننده تر کردن هوم اسکول
طبیعت و گردش در آن برای کودکان هم سرگرم کننده است هم آموزش دهنده
 • مهمانی و جشن بگیرید

برنامه‌هایی برای جشن گرفتن اتفاقات مختلف حتی به ظاهر کوچک داشته باشید مانند جشن پایان یک کتاب یا تولد مفاخر ، دانشمندان و بزرگان یا حتی روز های ملی و جهانی که جشن گرفتن برای آنها شاید معمول نباشد مانند روز های پُست یا روز جهانی پیتزا، این جشن می‌تواند با یک برنامه آشپزی آمیخته شود.

ویژگی انعطاف پذیری بالا در هوم اسکولینگ به خانواده‌ها کمک می‌کند تا یک محیط آموزشی غنی را برای فرزندانشان فراهم کنند. به یاد داشته باشید لزوما یادگیری همیشه نباید بر مبنای یک برنامه درسی خشک و غیر منعطف باشد. کودکان از طریق بازی و تجربه‌های عملی و واقعی بهتر یاد می‌گیرند. در بسیاری اوقات یادگیری در زمان و شیوه‌ای اتفاق می‌افتد که انتظار آن را دارید.

بنابراین، بیشتر با جریان روز پیش بروید، کمتر نگران باشید و این لحظات را با فرزندانتان سپری کنید. آنها در حال یادگیری هستند حتی زمانی که شما فکر می‌کنید از برنامه آموزشی روزانه عقب هستید.

 

 

 

 

    مطالبی که می‌تواند برای شما مفید باشد :

     چگونه فضای آموزش و یادگیری را سرگرم کننده کنیم؟

     برنامه ریزی برای هوم اسکول

 

زمان تقریبی مطالعه: 5 دقیقه
دسترسی سریع