ویتامینها – قسمت اول

ویتامین ها قسمت اول
خلاصه آنچه در این مطلب خواهید خواند

ویتامین چیست؟

ویتامین‌ها مواد مغذی (تغذیه کننده بدن) هستند که همه ما برای رشد، تولیدمثل و سلامت به آنها نیاز داریم. تنها دو ویتامین در بدن انسان ساخته می‌شود و باقی ویتامین‌ها از طریق غذا وارد بدن می‌شوند.

دانشمندان 13 ویتامین را شناسایی کرده‌اند که عبارتند از : ویتامین آ، ویتامینهای گروه ب شامل ب1، ب2، ب3، ب5، ب6، ب7، ب9 و ب12، ویتامین ث، دی، ای و کا

بدن انسان ویتامین دی و کا را به تنهایی تولید می‌کند. وقتی پوست در معرض نور خورشید قرار می‌گیرد، بدن ویتامین دی تولید می‌کند و باکتری های موجود در روده ها نیز ویتامین کا تولید می‌کنند.

ویتامین‌‌ها چند نوع هستند؟

ویتامین‌ها دو نوع هستند، ویتامین‌های محلول در آب و ویتامین‌های محلول در چربی. ویتامین‌های خانواده ب و ویتامین ث در آب حل می‌شوند اما ویتامین های آ، دی، ای و کا در چربی حل می‌شوند. ویتامین‌های محلول در آب نمی‌توانند در بدن ذخیره شوند اما ویتامین‌های محلول در چربی می‌توانند در بدن ذخیره شوند. ویتامین‌های محلول در آب هنگامی که وارد بدن می‌شوند به سرعت جذب می‌شوند. آنها از طریق جریان خون در بدن حرکت می‌کنند و اگر بدن به آنها نیاز داشته باشد مورد استفاده قرار می‌گیرند و مقدار باقیمانده استفاده نشده ویتامین از بدن خارج می‌شود.

زمانی که بدن به ویتامین‌های محلول در چربی نیاز پیدا می کند، چربی‌هایی که این ویتامین‌ها را ذخیره کرده‌اند آزاد می شوند و از طریق سیستم لنفاوی (رگهای کم فشار که در همه جای بدن وجود دارند) وارد جریان خون می‌شوند تا مورد استفاده قرار بگیرند.

ویتامین ها قسمت اول

نقش ویتامین آ در بدن

نام دیگر ویتامین آ رتینول است که ویتامین مهم و اساسی برای رشد سلولها است و به همین دلیل می‌تواند رشد سلولهای غیرطبیعی که باعث بروز بیماری سرطان می‌شوند را کنترل کند، از شب کوری و کم شدن بینایی در سنین بالا، ورود باکتری‌ها و عوامل عفونی به بدن جلوگیری می‌کند، باعث عملکرد مناسب سیستم ایمنی بدن و سلامتی استخوان‌ها می‌شود و در آخر به پاکسازی باکتری‌ها کمک می‌کند.

چه خوراکی‌هایی ویتامین آ دارند؟

ویتامین آ در خوراکی‌هایی مانند طالبی، زرد آلو، جگر، شیر، پنیر، تخم‌مرغ، هویج و کدو حلوایی یافت می‌شود. جگر گاو بالاترین مقدار ویتامین آ در بین خوراکی ها را دارد زیرا ویتامین آ در بدن گاو مانند بدن انسان در جگر سیاه (کبد) ذخیره می شود.

ویتامین ها قسمت اول

نقش ویتامین ب 1 در بدن

نام دیگر ویتامین ب 1 تیامین است که در انتقال پیام‌های عصبی نقش مهمی دارد. تیامین از آسیب‌های عصبی، اختلالات روانی و مشکلات بینایی جلوگیری می‌کند، به سلامت قلب و مویرگها، داشتن نگرش مثبت و افزایش ایمنی بدن کمک می‌کند و باعث تقویت یادگیری می‌شود.

چه خوراکی‌هایی ویتامین ب 1 دارند؟

ویتامین ب 1 در خوراکی‌هایی مانند آناناس و پرتقال، جو دوسر، نخودفرنگی، سیب زمینی، کلم بروکلی، لوبیا قرمز، لوبیا چیتی، لوبیا سفید، لوبیا سویا یافت می‌شود. غلات سبوس دار مانند جودوسر،گندم، برنج قهوه ای و . . . مهمترین منابع ویتامین ب 1 هستند.

ویتامین ها قسمت اول

نقش ویتامین ب 2 در بدن

نام دیگر ویتامین ب 2 ریبوفلاوین است که به سوخت و ساز و تولید انرژی کمک می‌کند، باعث سلامت گردش خون و اکسیژن رسانی به قسمتهای مختلف بدن می‌شود، در ساخت پروتئین‌های بدن نقش دارد و به همین دلیل برای رشد مفید است، باعث تنظیم فعالیت غده تیروئید (تنظیم کننده مصرف انرژی، متابولیسم، تولید گرما، روند رشد و تنظیم خواب) می‌شود، از بیماریهایی مانند میگرن، روماتیسم مفصلی و . . . پیشگیری می‌کند، از سیستم عصبی محافظت می‌کند، باعث قوی شدن دید و بینایی می‌شود، از مجاری هاضمه محافظت می‌کند و باعث جذب مواد معدنی در بدن می‌شود.

چه خوراکی هایی ویتامین ب 2 دارند؟

ویتامین ب 2 در خوراکی‌هایی مانند انگور، سیب، برنج، کنجد، اسفناج، گوجه فرنگی، کلم بروکلی، نخود فرنگی، لوبیا سبز، هویج، قارچ، عدس، لوبیا قرمز، لوبیا سویا، بادام درختی و تخمه آفتاب گردان یافت می‌شود. قارچ سفید مهمترین منبع ویتامین ب 2 در میان خوراکی‌ها است.

ویتامین ها قسمت اول

نقش ویتامین ب 3 در بدن

نام دیگر ویتامین ب 3 نیاسین است که در تبدیل غذا به انرژی نقش مهمی دارد. ویتامین ب 3  به بدن کمک می‌کند تا از پروتئین‌ها و چربی‌ها استفاده کند، باعث حفظ سلامت موها، پوست و سلامت سیستم عصبی می‌شود. سطح کلسترول بد خون را کاهش می‌دهد و سطح کلسترول خوب را افزایش می‌دهد، باعث سلامت عملکرد مغز می‌شود.

چه خوراکی هایی ویتامین ب 3 دارند؟

ویتامین ب 3 در خوراکی‌هایی مانند اسفناج، هویج، چغندر، کلم بروکلی، نخود سبز، بادام زمینی، ماهی تن، جگر، سینه مرغ، گوشت بوقلمون و قارچ یافت می‌شود. ماهی تن در میان خوراکی‌ها بالاترین میزان ویتامین ب 3 را دارد.

ویتامین ها قسمت اول

نقش ویتامین ب 5 در بدن

نام دیگر ویتامین ب 5 پانتوتنیک اسید است که به تولید گلبولهای قرمز خون، حفظ سلامت ارگانهای بدن مانند سیستم عصبی، چشم، کبد، تولید ویتامین دی و تولید آنتی بادی (پادتن) لازم برای انجام واکسیناسیون در برابر بیماری کزاز، حصبه و آنفلونزا کمک می‌کند، سبب افزایش خونرسانی به بافت مو و پوست می‌گردد، از افسردگی جلوگیری می‌کند، آلرژی را کنترل می‌کند و باعث بهبود سریعتر زخم‌ها می‌شود.

چه خوراکی هایی ویتامین ب 5 دارند؟

ویتامین ب 5 در خوراکی‌هایی مانند گوشت قرمز، ماهی قزل آلا، دل و جگر، زرده تخم مرغ، تخمه آفتاب گردان، بادام زمینی و لوبیا یافت می‌شود. زرده تخم مرغ بالاترین میزان ویتامین ب 5 را در میان خوراکی‌ها دارد.

ویتامین ها قسمت اول


مطالبی که می تواند برای شما مفید باشد :

زمان تقریبی مطالعه: 4 دقیقه
دسترسی سریع