سوئیس

سوئیس
خلاصه آنچه در این مطلب خواهید خواند

موقعیت جغرافیایی

سوئیس در نیمکره شمالی زمین و در قسمت غربی قاره اروپا قرار دارد. از شمال با آلمان، از جنوب با ایتالیا، از غرب با فرانسه و از شرق با اتریش همسایه است. کشور سوئیس حدود220 کیلومتر از شمال به جنوب و 350 کیلومتر از غرب به شرق امتداد دارد.

سوئیس

طبیعت

کوه‌ها

این کشور که به کشور ساعت‌ها مشهور است در میان کوه‌های بلند آلپ و کوه‌های ژورا قرار گرفته است. کوه‌های آلپ در جنوب و از شرق به غرب امتداد یافته و رشته کوه‌های آن 60 درصد خاک کشور را تشکیل می‌دهد و کوه‌های ژورا هم در قسمت شمال و شمال غربی قرار گرفته است. قله دوفور در منطقه کوه‌های آلپ با ارتفاع 4634 بلندترین قله آلپ در سوئیس است.

سوئیس

رودها

رودهای راین، رون، این و تیچینو رودهایی هستند که از کوه‌های آلپ سرچشمه می‌گیرند و از سوئیس می‌گذرند. مهمترین آنها رود راین است یکی از طولانی‌ترین رودهای اروپا است که قابلیت کشتیرانی دارد.

دریاچه‌ها

دریاچه ژنو که نام دیگرش لمان است بزرگترین دریاچه میان سوئیس و فرانسه است و دریاچه کنستانس نیز دومین دریاچه این کشور از نظر بزرگی است که در مرز میان سوئیس، آلمان و اتریش قرار گرفته است.

سوئیس

پوشش گیاهی

راش‌ها و بلوط‌ها پوشش گیاهی مناطق غربی، ممرز و کاج پوشش گیاهی مناطق شرقی، جنگلهای صنوبر پوشش گیاهی مناطق شمالی و باغ‌های شاه بلوط پوشش گیاهی در مناطق جنوبی هستند.

آب و هوا

مناطق شمالی، آب و هوای یکنواخت، مرطوب و ملایمی دارد و مناطق جنوبی آب و هوای مدیترانه‌ای دارد یعنی در تابستان گرم و در زمستان سرد هستند و مناطق مرتفع کوهستانی در تابستان آب و هوای خنک دارند.

سوئیس

نژاد، فرهنگ و زبان

مردم سوئیس از نژاد آریایی و سفیدپوست هستند و اقوام ژرمن، سلت و رومی یا لاتینی در آن زندگی می‌کنند. به دلیل وجود اقوام مختلف،  کشوری با تنوع فرهنگی زیادی است و از گذشته های دور، کشوری چند قومیتی و چند زبانه نمونه و موفقی بوده است.

زبانهای آلمانی، فرانسوی و ایتالیایی زبانهای رسمی در کشور ساعتها هستند.

سوئیس

استان‌ها و شهرها

تقسیمات کشوری سوئیس شامل 26 کانتون (منطقه) و 230 شهر است که منطقه زوریخ در شمال شرق، بزرگترین منطقه و شهرهای برن، ژنو، زوریخ، بازل و لوزان از مهم‌ترین شهرهای آن هستند. پایتخت کشور سوئیس شهر برن در شمال غرب این کشور است.

حکومت

سوئیس در سال 1291 با متحد شدن کانتون ها بر علیه پادشاهی هابسبورگ تشکیل شد و کشور فعلی در سال 1848، زمانی که قانون اساسی جدید تصویب شد، شکل گرفت.

سوئیس

مذهب

بیشتر مردم کشور ساعتها مسیحی هستند و دین اسلام بعد از مسیحیت بزرگترین دین آن است.

اقتصاد

بانکداری و گردشگری از مهم‌ترین بخشهای اقتصادی کشور ساعتها هستند و سوئیس یکی از ثروتمند‌ترین کشورهای جهان به شمار می‌آید.

سوئیس

مشاهیر

از افراد مشهور و سرشناس این کشور می‌توان به ژان ژاک روسو(فیلسوف)، لویی جوزف شورلت (بنیانگذار شرکت خودروسازی شورلت)، آلبرت جاکومتی(مجسمه‌ساز)، لوکوربوزیه(معمار)، اچ.آر. گایگر(آهنگساز)، گوستاو یونگ و ژان پیاژه (روانشناس)، لئونارد اویلر (ریاضیدان) و آلبرشت فون هالر (پدر فیزیولوژی مدرن) اشاره نمود.

مهمترین اثر ادبی

رمان هایدی اثر یوهانا اشپیری شناخته شده‌ترین اثر ادبی کشور ساعتها است.

سوئیس

مراکز علمی و پژوهش

موسسه تجارت جهانی، موسسه عالی ژنو، مرکز تحقیقات پل شرر و مرکز سیاست امنیتی ژنو از مهمترین مراکز پژوهشی و دانشگاه زوریخ، موسسه فناوری فدرال سوئیس، دانشگاه ژنو، دانشگاه برن، دانشگاه بازل، دانشگاه فرایبورگ و دانشگاه سنت گالن از بهترین دانشگاه‌های سوئیس به شمار می‌آیند.

جاذبه‌های گردشگری

دریاچه ژنو در مرز سوئیس و فرانسه، روستای ماترهورن در مرز سوئیس و ایتالیا، پارک ملی سوئیس در جنوب، قلعه چیلن در حاشیه دریاچه ژنو، شهر تاریخی برن، آبشار راین در شهر زوریخ، شهر و دریاچه لوگانو در نزدیکی مرز ایتالیا، قلعه اوبرهوفن در نزدیکی برن و گرند کنیون، میراث عصر یخبندان از جاذبه‌های گردشگری این کشور هستند.


مطلب مرتبط : زمین، جایی که ما زندگی می کنیم

زمان تقریبی مطالعه: 4 دقیقه
دسترسی سریع