داستان کاغذ و پیدایش آن

خلاصه آنچه در این مطلب خواهید خواند

کاغذ و پیدایش آن

کاغذ چیست؟

کاغذ ماده‌ای است که از چوب درختان و برخی گیاهان مانند کتان، پنبه، کنف، بامبو و . . . ساخته می‌شود و از پرکاربردترین موادی است که در طول تاریخ برای نوشتن، انتقال اطلاعات و اندیشه انسانها مورد استفاده قرار گرفته است.

داستان کاغذ

 

کاغذ چرا و چگونه به وجود آمد؟

در زمانهای دور انسانها برای اینکه بتوانند اطللاعات خود را ثبت و نگهداری کنند از لوحه های (صفحه های) سنگی ، گلی و پوست حیوانات استفاده می کرند اما هر کدام از اینها اشکالات و معایبی داشتند برای مثال لوحه های سنگی وزن زیادی داشتند و علاوه بر این در اثر ضربه شکسته و خورد می شدند. لوحه های گلی هم خیلی ضعیف بودند و به راحتی شکسته می شدند و تهیه پوست حیوانات هم به این دلیل که قیمت خیلی بالایی داشتند برای همه افراد ممکن نبود. همه اینها دلایلی بودند تا انسانها به دنبال پیدا کردن راه های دیگری برای نوشتن و ثبت اطلاعات خود باشند.

 

داستان کاغذ

مصریان در زمان های قدیم که به آن دوران زمان باستان گفته می شود، از الیاف گیاهانی مانند گیاه پاپیروس برای نوشتن استفاده می کردند به این صورت که الیاف گیاه را کنار هم قرار می دادند و سطحی شبیه سطح کاغذهای امروزی درست می کردند. سالها بعد از مصری ها، مردم چین از گیاه بامبو به جای پاپیروس استفاده کردند و توانستند کاغذهایی با جنس بهتر و دوام و کیفیت بیشتر درست کنند.

رفته رفته با پیشرفت علم و دانش کاغذهای با کیفیت تر و متنوع تری به وجود آمدند و از چین به ژاپن و سمرقند، از آنجا به سایر کشورهای اسلامی و آفریقا و در نهایت به اروپا و اسپانیا رسید.

داستان کاغذ

 

مراحل تولید کاغذ

  • چوب درختان و یا گیاهانی که برای ساخت کاغذها استفاده می شوند به کارخانه تولید کاغذ وارد می شوند
  • چوب درختان به قسمتهای کوچک تر تقسیم میشود
  • چوبهای کوچک شده را در کوره می پزند و از آن خمیر کاغذ به دست می آید
  • خمیر کاغذ به دست آمده شسته می شود تا رنگ آن تا جایی که امکان دارد کم شود
  • با استفاده از مواد شیمیایی خمیر کاغذ را با توجه به رنگی که نیاز است رنگ می کنند مثلا آبی یا سبز
  • بعد از اینکه خمیر کاغذ رنگ شد، آن را در جایی قرار می دهند تا خشک شود
  • وقتی خمیر کاغذ رنگ شده خشک شد، آن را با دستگاه های مخصوص پرس می کنند و در اندازه های مختلف برش می زنند
  • کاغذهای برش خورده بسته بندی می شوند و برای فروش وارد بازار می شوند

داستان کاغذ

کاغذها چه کاربردهایی دارند؟

کاغذ کاربردهای زیادی دارد و بیشترین مورد استفاده آن برای درست کردن کتاب است. علاوه بر تولید کتاب، از کاغذ در شکلهای مختلف برای تولید دفتر، دفترچه، دستمالهای کاغذی با ضخامتهای مختلف، پاکتهای نامه و هدیه، جعبه های بسته بندی موادغذایی، ساکهای خرید، جعبه لباس و . . . استفاده می شود.

کاغذها و اندازه های استاندارد آنها

بعد از اینکه کاغذ در کارخانه تولید شد با توجه به موارد استفاده، در اندازه های مختلف برش می خورد و بسته بندی شده و وارد بازار می شود. کاغذهای استاندارد در 5 اندازه تولید می شوند که به اسم کاغذ A5, A4, A3,A2,A1 شناخته می شوند.

کاغذهای A4 پرمصرف ترین اندازه استاندارد کاغذ هستند که بیشتر برای نوشتن یا نقاشی کشیدن و پرینت گرفتن استفاده می شوند. از کاغذهای با اندازه بزرگتر برای کشیدن نقشه و . . . استفاده می شود. برای آشنایی بیشتر شما، اندازه های مختلف استاندارد کاغذ در شکل زیر نشان داده شده اند.

 

داستان کاغذ

پرکاربردترین کاغذها

کاغذها با توجه به نوع مات یا براق بودنشان با هم تفاوت دارند که پرکاربردترین آنها عبارتند از :

کاغذهای تحریر از نوع کاغذهای مات هستند و تقریبا در تمامی کتاب ها، دفترچه ها، روزنامه ها و . . . استفاده می شوند

کاغذهای گلاسه که حالت صاف و براقی دارند بیشتر برای تولید کتابهای خاص یا برای چاپ برخی صفحات کتابها که رنگی هستند، برای جلد مجله، جلد کتاب، کارت تبریک و . . . استفاده می شود.

برای آشنایی بیشتر با انواع کاغذها و کاربرد آنها در مطلب بعدی با عنوان کاغذ و انواع آن با ما همراه باشید.

زمان تقریبی مطالعه: 4 دقیقه
دسترسی سریع