بهبود عملکرد حافظه کاری در کودکان

حافظه کاری و کمک به تمرکز کردن در کودکان
خلاصه آنچه در این مطلب خواهید خواند
حافظه کاری  working memoryیا به مخفف  WM، سیستمی است که ما برای نگه داشتن اطلاعات بلافاصله در افکار خود استفاده می‌کنیم. هنگامی که محاسباتی را در ذهن خود انجام می‌دهیم، معنای مکالمه را دنبال می‌کنیم و آنچه را که قرار است بعداً انجام دهیم را به خاطر می‌آوریم، از حافظه کاری استفاده می‌کنیم.

حافظه کاری چیست؟

حافظه کاری  working memoryیا به مخفف  WM، سیستمی است که ما برای نگه داشتن اطلاعات بلافاصله در افکار خود استفاده می‌کنیم. هنگامی که محاسباتی را در ذهن خود انجام می‌دهیم، معنای مکالمه را دنبال می‌کنیم و آنچه را که قرار است بعداً انجام دهیم را به خاطر می‌آوریم، از حافظه کاری استفاده می‌کنیم. همانطور که می‌توانید تصور کنید، مهارتهای WM برای موفقیت اجتماعی و تحصیلی کودکان بسیار مهم است و داشتن مهارت WM ضعیف؟ همه چیز را سخت‌تر می‌کند.

بنابراین برای بهبود عملکرد حافظه کاری در کودکان چه کنیم؟ چه کاری می‌توانیم انجام دهیم تا به بچه ها کمک کنیم تمرکز کنند و به یک برنامه پایبند باشند؟

برای بیش از یک دهه، محققان بازی‌های حافظه مبتنی بر رایانه را آزمایش کردند تا ببینند آیا تمرین شدید و تکراری می‌تواند مهارت‌های WM کودکان را تقویت کند یا خیر اما نتایج به دست آمده ناامید کننده بود. بازیکنان یاد گرفتند که در کارهای حافظه بسیار مشابه و مبتنی بر رایانه بهتر عمل کنند اما به نظر نمی‌رسید که این پیشرفت‌ها به چالشهای حافظه فعال در دنیای واقعی تعمیم یابد.

پس از آموزش، بچه ها پیشرفت اندکی را در عملکرد تحصیلی تجربه می‌کنند و این یک ضربه به دنیای آموزش بود. بهبود مهارتهای ضعیف حافظه کاری یک کودک فقط با چند هفته بازی کامپیوتری فوق العاده بود!

حافظه کاری و کمک به تمرکز کردن در کودکان
مهارتهای WM برای موفقیت اجتماعی و تحصیلی کودکان بسیار مهم است

چگونه می‌توانیم از توسعه مهارتهای حافظه کاری حمایت کنیم؟

 • درک اینکه چه عوامل محیطی توانایی تمرکز کودک را خراب می‌کند.
 • کمک به کودکان برای مقابله با نگرانی‌ها، تهدیدها و خلق و خوی بد
 • کنار گذاشتن وظایف دشوار و پیچیده و ارائه یادآوری دوستانه به بچه‌ها زمانی که از مسیر خارج می‌شوند
 • اجازه دادن به استراحت کودکان، از جمله ورزش و بازی در فضای باز.
 • تشویق کودکان به خواب کافی
 • آموزش راهبردهای موثر به بچه ها برای به خاطر سپردن حقایق و متمرکز ماندن
 • پاسخگو بودن در زمانی که کودکان علائم افسردگی را نشان می‌دهند
 • برانگیختن کنجکاوی کودکان و حمایت از تلاشهای آنها برای یادگیری حقایق جدید
حافظه کاری و کمک به تمرکز کردن در کودکان
آموزش راهبردهای موثر به بچه ها برای به خاطر سپردن حقایق و متمرکز ماندن

نکاتی برای پرورش مهارتهای حافظه کاری کودک شما

 • ای کاش فرزندتان تمرکز بیشتری داشت؟

علم حافظه فعال را مرور کنید تا بتوانید انتظارات واقع بینانه داشته باشید. کودکان و به ویژه کودکان خردسال، ظرفیت حافظه کاری کمتری نسبت به بزرگسالان دارند. بنابراین آنها راحت‌تر منحرف می‌شوند، راحت‌تر از مسیر خود خارج می‌شوند و بعضی از بچه‌ها بیشتر از بقیه مبارزه می‌کنند.

این شکست‌ها به این معنا نیست که کودک عمداً نافرمانی یا بی‌احترامی می‌کند و یا به این معنا نیست که کودک باهوش نیست. اما گاهی اوقات می‌توانیم این فرضیات اشتباه را انجام دهیم فقط به این دلیل که واقعاً نمی‌دانیم حافظه کاری چیست و چگونه کار می‌کند.

حافظه کاری و کمک به تمرکز کردن در کودکان
تاثیر حواس پرتی بر عملکرد حافظه کاری کودکان
 • درک کنید که چگونه حواس پرتی های روزمره بر عملکرد حافظه کاری تأثیر می‌گذارد

ما از WM یا حافظه کاری در خلاء استفاده نمی‌کنیم. همیشه چیزی در پس‌زمینه اتفاق می‌افتد و آن پس‌زمینه روی ما تأثیر می‌گذارد. احساسات درونی و حواس‌پرتی‌های محیطی برای جلب توجه ما با هم رقابت می‌کنند و ما از برخی منابع حافظه فعال خود برای نظارت بر این جریان اطلاعات استفاده می‌کنیم.

این ممکن است توضیح دهد که چرا افراد در هنگام ناراحتی، بیماری یا درد، کاهش عملکرد WM را تجربه می‌کنند. افراد همچنین هنگامی که بوی نامطبوع را تشخیص می‌دهند یا متوجه نگاه مستقیم شخص دیگری می‌شوند، کمبودهای موقتی را تجربه می‌کنند. حتی چیزی به سادگی عبور از یک آستانه یا ورود به یک اتاق جدید می‌تواند باعث شود هدف خود را فراموش کنید. چرا اومدم اینجا؟ قرار بود چیزی بیارم؟ یا پنجره را ببندم؟

به نظر می رسد تغییر محیط، اطلاعاتی را که ما سعی می‌کردیم در آگاهی خود نگه داریم، از بین می برد. محتویات موقت فضای کاری ذهنی ما از بین رفته است. این یافته‌های آزمایشات روی بزرگسالان است. برای کودکان خردسال چگونه باید باشد؟ مغز آنها هنوز مهارتهای توجه افراد مسن را توسعه نداده است. فیلتر کردن موارد نامربوط و تمرکز برای آنها سخت‌تر است بنابراین باید نسبت به تمام مزاحمتهایی که کودکان با آن مواجه می‌شوند حساس باشیم. اگر می‌خواهیم بچه‌ها کارهای سخت WM را انجام دهند، باید این حواس‌پرتی‌ها را به حداقل برسانیم و در مواقعی که بچه‌ها احساس خستگی، ناراحتی یا بیماری می‌کنند، به آنها توجه کنیم.

حافظه کاری و کمک به تمرکز کردن در کودکان
زمانی که والدین نسبت به اضطراب کودکان انتقاد می‌کنند، بچه‌ها این پیام را دریافت می‌کنند که از طرف والدینشان حمایت نمی‌شوند
 • نگرانی‌ها را برطرف کنید

وقتی نگران هستیم، از حافظه کاری ارزشمند استفاده می‌کنیم. گویی اطلاعات مربوط به نگرانی‌های ما به فضای کاری محدود ذهنی ما نفوذ می‌کند و فضای کمتری برای فکر کردن به چیزهای دیگر برای ما باقی می‌گذارد. اگر شما به ویژه مستعد نگرانی هستید یا از یک وضعیت اضطراب رنج می‌برید، تأثیرات آن بیشتر می‌شود و حتی کودکان خردسال نیز مصون نیستند.

علائم اضطراب با عملکرد ضعیف‌تر WM در کودکان پیش دبستانی مرتبط است. علاوه بر این، افراد دارای اضطراب‌هایی هستند که بر حافظه کاری آنها برای کارهای خاص مانند حل مسائل ریاضی تأثیر می گذارد. در واقع، عملکرد ضعیف WM خود می‌تواند محرکی برای نگرانی باشد و نگاه ما به مسائل را با اختلال مواجه کند.

یکی از تکنیک‌های مفید این است که با صراحت درباره نگرانی‌ها و اضطراب‌های خود بنویسید و دلایل آنها را بررسی کنید.اثرات درمانی این رویکرد، که «نوشتن بیانی» نامیده می‌شود، نشان داده شده است که ظرفیت WM را گاهی اوقات برای هفته‌ها پس از آن بهبود می‌بخشد و می‌تواند منجر به نمرات بالاتر در امتحانات مدرسه و دانشگاه شود.

روش دیگر آموزش ذهن خود برای مقاومت در برابر افکار مزاحم و ناراحت کننده است. این یکی از اهداف مراقبه ذهن آگاهی، یک تمرین سنتی بودایی است. تحقیقات نشان می‌دهد که مدیتیشن ذهن آگاهی می‌تواند اضطراب را کاهش دهد و یک مطالعه اخیر روی دانش آموزان دبیرستانی به مزایای حافظه فعال نیز اشاره دارد.

در مورد اضطراب در کودکان بسیار کوچک چطور؟ بچه‌هایی که خیلی کوچک‌تر از آن هستند که نوشتن رسا را امتحان کنند یا در دوره مدیتیشن مدرسه راهنمایی ثبت‌نام کنند؟ والدین گرم و پاسخگو همیشه مفید است و همینطور مربیگری احساسات و آموزش دادن احساسات به کودکان از طریق گفتگوهای حساس و جلسات حل مسئله.

اما مهم است که بدانیم برخی از کودکان نسبت به سایرین به حمایت بیشتری نیاز دارند و اطمینان بیشتر و کمک بیشتر به راهبردهای یادگیری که باعث ایجاد اعتماد به نفس می شود و ما باید مراقب اشتباهات رایج والدین باشیم. زمانی که ما نسبت به اضطراب کودکان نادیده گرفته می‌شویم یا انتقاد می‌کنیم، بچه‌ها این پیام را دریافت می‌کنند که ما حمایت نمی‌کنیم. هنگامی که ما بیش از حد محافظت می‌کنیم، کودکان این پیام را دریافت می‌کنند که اضطراب آنها موجه است.

حافظه کاری و کمک به تمرکز کردن در کودکان
تهدیدات اجتماعی عوامل استرس زایی هستند که بر حافظه تاثیری مخرب می گذارند
 • به کودکان کمک کنید تا با تهدیدات اجتماعی کنار بیایند.

چه اتفاقی می‌افتد زمانی که احساس می‌کنیم ناعادلانه مورد قضاوت قرار می‌گیریم؟ نادیده گرفته شدن؟ هدف تبعیض اجتماعی قرار گرفتن؟ این موقعیت ها استرس زا هستند و می‌توانند عملکرد WM را مختل کنند.

ممکن است تعجب کنید که آیا هورمون‌های استرس مستقیماً مسئول هستند یا نه؟ اما به نظر می‌رسد مشکل این نیست. در عوض، به نظر می‌رسد که ذهن ما تا حدی مشغول کار مهار پاسخ‌های احساسی منفی می‌شود. و این احساسات منفی از حافظه کاری گرانبها استفاده می‌کند.

برای مثال، آزمایش‌ها نشان می‌دهند که یادآوری یک کلیشه تحقیرآمیز در مورد نژاد، جنسیت یا عضویت در گروه خود  می‌تواند باعث کاهش فوری و قابل اندازه‌گیری ظرفیت WM شود. مردم به طور طبیعی می‌خواهند ثابت کنند که این کلیشه اشتباه است و برای موفقیت، می‌دانند که باید احساسات منفی خود را کنترل کنند. اگر احساس اضطراب، حالت تدافعی یا خشمگینی داشته باشیم، سخت است که در اوج باشیم.

بنابراین افراد در نهایت منابع ارزشمند حافظه کاری را به سمت کنترل این احساسات منحرف می‌کنند و ظرفیت WM کمتری را برای انجام وظیفه در دست باقی می‌گذارند.

حافظه کاری و کمک به تمرکز کردن در کودکان
تقسیم وظایف کودکان به برنامه های کوچک تر برای کمک به حافظه کاری 
 • وظایف را به زیر برنامه‌های کوچک‌تر تقسیم کنید و کارهای بعدی را پیگیری کنید.

آنچه را در مورد کودکان خردسال که ظرفیت حافظه کاری بسیار کمتری دارند، به خاطر دارید؟ زمانی که برای کودکان وظایفی را تعیین می‌کنیم باید این را در نظر داشته باشیم. حتی اگر بچه‌های ما سعی می‌کنند گوش کنند و سعی کنند از آنها پیروی کنند، ممکن است توانایی فعال نگه داشتن تمام دستورالعمل‌های ما در حافظه کاری را نداشته باشند.

محققان پیشنهاد می‌کنند که از دادن اطلاعات بیش از حد به بچه‌ها به یکباره خودداری کنیم. اگر می‌خواهیم بچه‌ها کارهای پیچیده را انجام دهند، باید این روش را به مراحل کوچک‌تر تقسیم کنیم و یادآوری‌های منظم ارائه کنیم. ما همچنین باید بچه ها را تشویق کنیم که وقتی احساس می‌کنند از مسیر دور شده‌اند، سؤال بپرسند.

حافظه کاری و کمک به تمرکز کردن در کودکان
تاثیر استراحت کردن بر حافظه کاری و کمک به تمرکز در کودکان
 • به مدتی استراحت نیاز دارید؟

به بچه ها فرصت دهید تا از طریق بازی، ورزش و زمانی که در طبیعت می‌گذرانند، باتری‌های خود را شارژ کنند. محدودیت‌هایی برای اینکه کودک می‌تواند بدون وقفه پردازش کند، وجود دارد بنابراین مهم است که به بچه‌ها اجازه استراحت بدهید.

در واقع، تحقیقات نشان می‌دهد که وقتی مکرر استراحت می‌کنیم، کارآمدتر یاد می‌گیریم. علاوه بر این، مطالعات نشان می‌دهد که بچه‌ها هنگام انجام تمرینات هوازی منظم مهارتهای توجه و پیشرفت تحصیلی بیشتری را نشان می‌دهند و به نظر می‌رسد که تجربیات با دنیای طبیعی به ویژه ترمیم کننده نیز هستند.

حافظه کاری و کمک به تمرکز کردن در کودکان
عملکرد حافظه کاری کودکان زمانی که خسته و خواب آلود هستند بدتر می‌شود
 • مطمئن شوید که فرزندتان به اندازه کافی می‌خوابد

عملکرد حافظه کاری زمانی که خسته و خواب آلود هستیم بدتر می‌شود و جای تعجب نیست. اگر از نظر جسمی ناراحت هستیم، این یک حواس پرتی است. اگر در طول روز به اندازه کافی خواب آلود باشیم، ممکن است از افت هوشیاری خود به خودی نیز رنج ببریم و باعث ایجاد یک طوفان کامل شویم. آزمایش‌ها تأیید می‌کنند که یک شب محرومیت از خواب منجر به اختلالات فوری در حافظه کاری می‌شود.

حافظه کاری و کمک به تمرکز کردن در کودکان
استفاده از گفتار خودتنظیمی در میان کودکان 5 و 6 ساله با حل مسئله بهتر مرتبط است
 • هک کردن حافظه کاری با تشویق تمرین کلامی

وقتی کسی شماره تلفن جدیدی را به شما می‌گوید چه اتفاقی می‌افتد؟ تا زمانی که نتوانید آن را جایی یادداشت و یا ذخیره کنید با تکرار اطلاعات به خودتان، حافظه را زنده نگه می‌دارید. ممکن است با صدای بلند صحبت کنید یا اعداد را در سکوت و در ذهن خود تکرار کنید اما در هر صورت، شما با خودتان صحبت می‌کنید و این تکرار «تمرین کلامی» نامیده می‌شود.

تمرین برای برخی از وظایف WM ضروری است و بسیاری از بچه ها ارزش آن را در اوایل زندگی کشف می‌کنند. کودکان خردسال اغلب به شیوه‌هایی با خودشان صحبت می‌کنند که به آنها کمک می‌کند تا وظایف خود را انجام دهند و ممکن است از تمرین کلامی برای فعال نگه داشتن اطلاعات در حافظه کاری استفاده کنند.

با این حال، کودکان همیشه از این استراتژی استفاده کامل نمی‌کنند، که ممکن است نشان دهنده برخی از تفاوت‌های فردی باشد. محققان دریافته اند که استفاده از گفتار خودتنظیمی در میان کودکان 5 و 6 ساله با حل مسئله بهتر مرتبط است و تحقیقات نشان می‌دهد که بسیاری از کودکان از جمله کودکان خردسال و آن‌هایی که ظرفیت حافظه کاری پایینی نسبت به سنشان دارند، ممکن است از تشویق به صداگذاری یا تکرار اطلاعات کلیدی سود ببرند.

بنابراین منطقی است که بچه‌ها را به استفاده از تمرین کلامی تشویق کنیم و سیاست‌های کلاس درس را که مانع از استفاده کودکان از گفتار خود تنظیمی برای انجام وظایف پیچیده می‌شود را بازنگری کنیم. وقتی محققان از دانش‌آموزان مدرسه‌ای خواستند تا یک معمای بصری-فضایی را حل کنند که نیاز به برنامه‌ریزی از پیش داشت، آنها دریافتند که بچه‌ها وقتی اینگونه آموزش دیده‌اند که با صدای بلند صحبت نکنند، عملکرد بدتری داشتند.

حافظه کاری و کمک به تمرکز کردن در کودکان
کودکان زمانی بهتر یاد می‌گیرند که مربیان آنها حرکات مربوطه را در گفتار خود بگنجانند
 • از استفاده از ژست‌ها، حرکت و زبان بدن حمایت کنید

بسیاری از مردم این را طبیعی می دانند که در حین صحبت کردن، ژست بگیرند. آیا این فقط تکان دادن دست زیاد است یا هدفی را دنبال می‌کند؟ دهه‌ها پژوهش تجربی پاسخی را ارائه می‌دهد: حرکات می‌توانند به ما در یادگیری و یادآوری اطلاعات کمک کنند و همچنین به نظر می‌رسد به افرادی که با محدودیت های WM دست و پنجه نرم می‌کنند کمک کند.

ژست دادن به بزرگسالان کمک می‌کند تا زمانی که وظایف بصری-فضایی را انجام می‌دهند و به حافظه کاری ضربه می‌زنند، در مسیر خود باقی بمانند. همچنین به نظر می‌رسد که به بزرگسالان کمک می‌کند تا کارهایی را انجام دهند که به حافظه کاری شفاهی نیاز دارند، به خصوص اگر آنها ظرفیت WM کمتری برای شروع داشته باشند.

بچه‌ها چطور؟ به نظر می‌رسد آنها نیز از ژست‌ها سود می‌برند. زمانی‌که محققان از کودکان خواستند تا یک کار حافظه فعال را انجام دهند، کودکانی که در طول این فرآیند به طور خود به خودی ژست می‌گرفتند به موفقیت بیشتری دست یافتند. علاوه بر این، تحقیقات دیگر نشان می‌دهد که بچه‌ها وقتی از آنها خواسته می‌شود حرکات مربوطه را در طول درس انجام دهند، راحت‌تر ریاضیات را یاد می‌گیرند و این تأثیر نیز منفعل است.

کودکان زمانی بهتر یاد می‌گیرند که مربیان آنها حرکات مربوطه را در گفتار خود بگنجانند. آیا این به این معنی است که اشاره کردن به همه کمک می‌کند؟ محققان گمان می‌کنند که ژست‌ها می‌توانند تقاضای WM را کاهش دهند و واضح است که سرکوب حرکات طبیعی می‌تواند بچه ها را در معرض آسیب قرار دهد. هنگامی که محققان کودکان را از اشاره کردن منع می‌کنند، آنها در تستهای WM عملکرد بدتری دارند.

حافظه کاری و کمک به تمرکز کردن در کودکان
افسردگی فقط بر احساسات ما تأثیر نمی‌گذارد بلکه عملکردهای شناختی ما را نیز مختل می‌کند، از جمله حافظه کاری
 • مراقب علائم افسردگی باشید.

افسردگی فقط بر احساسات ما تأثیر نمی‌گذارد بلکه عملکردهای شناختی ما را نیز مختل می‌کند، از جمله حافظه کاری . بنابراین اگر فرزند شما اخیراً توانایی تمرکز خود را از دست داده است و شما تغییرات خلقی را مشاهده کرده‌اید، ایده خوبی است که کودک خود را از نظر افسردگی غربالگری کنید، با پزشک اطفال خود صحبت کنید و به دنبال درمان باشید.

حافظه کاری و کمک به تمرکز کردن در کودکان
بچه‌ها چیزهایی یاد می‌گیرند که به آنها کمک می‌کند اطلاعات را سازماندهی، تکه‌تکه و رمزگذاری کنند
 • یاد بگیرید و بیاموزید.

وقتی بچه‌ها دانش بیشتری را جذب می‌کنند، راه‌های کارآمدتری برای دستکاری اطلاعات ایجاد می‌کنند! هیچ کس ظرفیت WM  به طور عینی زیادی ندارد. در آزمایش‌ها، بزرگسالان می‌توانند تنها چند قطعه متمایز از اطلاعات را در یک زمان متمرکز نگه دارند – حدود 3 تا 5 مورد و در مطالعات کودکان 7 و 8 ساله، میانگین فقط 1-2 مورد است .اما اینها محدودیت‌هایی برای اطلاعاتی هستند که انتزاعی هستند یا مواردی که از قبل می‌دانیم.  هنگامی که اطلاعات آشنا به افراد ارائه می‌شود، عملکرد آنها بهبود می‌یابد. ظرفیت حافظه کاری زیربنایی افزایش نمی‌یابد اما عملکرد افراد قابلیت افزایش را دارد.

دانش قبلی شما از چیزهایی مانند آژانس اطلاعات مرکزی به شما کمک می‌کند بسیاری از واحدهای اطلاعاتی متفاوت را به قطعات کمتر و معنی دار فشرده کنید. تکه ها ممکن است هر کدام شامل سه حرف باشند، اما حافظه کاری شما دیگر مجبور نیست تمام دوازده حرف را دنبال کند. در عوض، احتمالاً هر تکه را به عنوان یک آیتم متمایز به خاطر می‌آورید و وقتی از شما می‌خواهم حروف را به ترتیب صحیح جدا کنید، به سرعت اطلاعات را از حافظه بلندمدت بازیابی می‌کنید.

بنابراین دانش پس زمینه به شما کمک می‌کند دنباله‌ای از حروف را به خاطر بسپارید. چه کار دیگری را زیاد می‌توانید انجام دهید؟ به عنوان مثال، دانش پس‌زمینه، نیاز به حافظه فعال را هنگام خواندن کاهش می‌دهد و به ما امکان می‌دهد ساختار جمله پیچیده‌تری را پردازش کنیم و یکی از دلایل اصلی عملکرد ضعیف‌تر بچه‌ها در تست‌های WM این است که فاقد اطلاعات زمینه‌ای است که بزرگسالان آن را بدیهی می‌دانند.

هنگامی که محققان تست‌های WM را ایجاد کرده‌اند که عملاً امکان دانش قبلی را حذف می‌کند، گاهی اوقات عملکرد WM بزرگسالان به آنچه در کودکان مشاهده می‌کنیم کاهش می‌یابد. علاوه بر این، شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد بچه‌ها مهارتهای WM بهتری را به عنوان تابعی از زمان صرف شده در مدرسه کسب می‌کنند. در مطالعه ای که پیشرفت تقریباً 1700 دانش آموز کلاس اولی را ردیابی کرد، محققان دریافتند که عملکرد WM به طور پیوسته در طول سال تحصیلی افزایش یافته است.

آیا این صرفاً به این دلیل بود که بچه ها بزرگتر می شدند؟ ظاهراً نه، زیرا وقتی محققان سن هر دانش آموز را کنترل کردند، متوجه شدند که مدت زمان تحصیل مهم است و نه زمان صرف شده در مدرسه و یا سن. پیش‌بینی افزایش عملکرد WM با این ایده سازگار است که بچه‌ها چیزهایی یاد می‌گیرند که به آنها کمک می‌کند اطلاعات را سازماندهی، تکه‌تکه و رمزگذاری کنند.

البته، این بدان معنا نیست که دانش پیشینه تنها عامل مهم است. در برخی از آزمایش‌ها، کودکان در طول زمان دستاوردهای چشمگیری نشان می‌دهند حتی زمانی که موارد برجسته کاملاً ناآشنا هستند. اما در زندگی روزمره با ترکیبی از اطلاعات آشنا و ناآشنا مواجه می‌شوید و داشتن اطلاعات پس زمینه بیشتر یک امتیاز است زیرا به شما کمک می‌کند تا تقاضا برای حافظه فعال را کاهش دهید و بنابراین کمتر احتمال دارد که تحت فشار قرار بگیرید.

این یک استدلال قوی برای برانگیختن کنجکاوی شما و یادگیری بیشتر در مورد جهان است. خواننده مشتاق، علاقه‌مندان حقایق جالب یا گردآورنده واژگان جدید ممکن است به روش‌هایی که فراتر از انباشت اطلاعات در حافظه بلندمدت است، نتیجه بگیرند. در واقع ممکن است به شما کمک کند داده های دریافتی را دوباره بسته بندی کنید و منابع مهم WM را آزاد کنیدو حافظه کاری بیشتری برای فکر کردن و حل مشکلات باقی بگذارید.

با کمک به کودکان برای کشف علایق فکری و جذب اطلاعات جدید، ما زمینه را برای بهبودهای بلندمدت در عملکرد حافظه کاری فراهم می‌کنیم.


مطالبی که می‌تواند برای شما مفید باشد :

زمان تقریبی مطالعه: 12 دقیقه
دسترسی سریع